ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" серпня 2025 р. справа № 826/10508/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" до Державної авіаційної служби України про визнання нечинною та скасування постанови №6677 від 13.06.2016,-
ПАТ "Аерофлот-російські авіалінії" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України про визнання нечинною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №6677 від 13.06.2016.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №826/10508/16.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.10.2016 зупинено провадження у справі №826/10508/16 до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі №826/10462/14.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, судову справу №826/10508/16 передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду прийнято до провадження адміністративну справу №826/10508/16, поновлено провадження в цій адміністративній справі та розпочато з початку розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Під час прийняття справи до провадження суд встановив, що місцезнаходження позивача російська федерація.
Згідно з листом Акціонерного товариства “Укрпошта» №1.03.009.004.-15505-25 від 29.04.2025 у зв?язку з військовою агресією російської федерації, що стала підставою для введення воєнного стану в країні відповідно до Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, роботу мережі об?єктів поштового зв?язку Укрпошти ускладнено, при цьому можуть відбуватися зміни в режимі роботи об?єктів поштового зв?язку, переліку надання послуг та строків їх надання. Враховуючи зазначене, та відповідно до можливості, передбаченої статтями 36-001.2, 17-143 та 17-219 Регламенту Всесвітньої поштової конвенції, Укрпошта припинила обмін поштовими відправленнями з 24 лютого 2022 року до/з російської федерації (а.с.61).
Судом, у відповідності до частини 1 статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, 27.05.2025 на офіційному сайті Судової влади України, вебсторінці Івано-Франківського окружного адміністративного суду, опубліковано оголошення про розгляд цієї справи (а.с.69).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що Державіаслужбою України встановлено заборону на використання повітряного простору з 22.12.2014 над півостровом Крим у межах координат на постійній основі. Вказана заборона продовжена 22.12.2014 перевиданням NOTAM А2461/14. Також, Державіаслужбою України видано наказ №780 від 15.12.2014 “Про затвердження та введення в дію змін до АІР Ukraine», згідно з пунктом 21 якого включено опис забороненої зони UKP 35 Crimea з 00.00 годин UTC 05.03.2015. На період з 09 год. 00 хв. 28.03.2014 по сьогодні над півостровом Крим встановлена заборонена зона. Однак позивач, знаючи про встановлену заборону, здійснював польоти з порушенням порядку перетину державного кордону, оскільки відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №424-р пункт пропуску через державний кордон та пункт контролю у аеропорту “Сімферополь» закриті. Крім того вказав, що сертифікат аеродрому “Сімферополь» №АП 11-01 з додатком до нього від 15.08.2013 та Інструкція з виконання польотів в районі аеродрому “Сімферополь» припинено з 09:00 год. 08.07.2014. Вважає, що при виконанні рейсу ПАТ “Аерофлот - російські авіалінії» порушувало норми законодавства України та норми міжнародного права, тому Державіаслужбою України 29.06.2016 розглянуто справу про правопорушення в галузі цивільної авіації та відповідно до абзацу 4 пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України за порушення правил та порядку використання повітряного простору України винесено постанову № 6634, якою авіакомпанію “Аерофлот» притягнуто до відповідальності та застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі восьми тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.70).
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Згідно з протоколом про правопорушення у галузі цивільної авіації №6677 від 13.06.2016 у присутності уповноваженого представника юридичної особи ПАТ “Аерофлот - російські авіалінії» проведено перевірку інформації, викладеної в телеграмі Украероцентр ТЛГ №261208.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що 26.01.2016 о 08 год. 42 хв. здійснено політ з порушенням порядку використання повітряного простору України ПС, яке виконувало рейс AFL 1637, незважаючи на заборону використання повітряного простору, чим порушено статтю 30 Повітряного кодексу України та пункти 94 і 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2022 №401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України» (а.с.79).
Головою Державіаслужби України 13.06.2016 розглянуто протокол та матеріали справи щодо позивача, прийнято постанову №6677, в якій встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL 1637 о 08 год. 42 хв. 26.01.2016. Рейс здійснено без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України, що свідчить про порушення статті 30 Повітряного кодексу України та вирішено накласти на ПАТ “Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136000 грн. (а.с.80).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Суд керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Правові основи діяльності в галузі авіації встановлює Повітряний кодекс України від 19.05.2011 №3393-VІ (надалі також - ПК України).
Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України спрямоване на гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки та потреб суспільства і економіки у повітряних перевезеннях та авіаційних роботах.
За змістом частини 2 статті 4 ПК України державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов'язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 16 ПК України державні інспектори та особи, уповноважені на проведення перевірок, на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на проведення перевірки відповідно до частини шостої цієї статті мають право складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції.
Згідно із пунктом 26 частини 1 статті 1 ПК України використання повітряного простору України - це провадження діяльності, пов'язаної з польотами повітряних суден, з переміщенням (перебуванням) матеріальних об'єктів у повітряному просторі України, а також з вибуховими роботами, пусками ракет, усіма видами стрільб, у тому числі з метою здійснення впливу на гідрометеорологічні процеси в атмосфері, що становлять загрозу безпеці польотів повітряних суден та інших літальних апаратів.
За приписами частини 1 статті 23 ПК України організація використання повітряного простору України - це комплекс заходів, який вживається для забезпечення безпечного, економічного та регулярного повітряного руху, а також будь-якої іншої діяльності, пов'язаної з використанням повітряного простору України. Положення про використання повітряного простору України затверджується Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до частини 2 статті 23 ПК України організація використання повітряного простору України передбачає: 1) визначення структури та класифікації повітряного простору України; 2) планування та координацію діяльності з використання повітряного простору України відповідно до державних пріоритетів; 3) забезпечення дозвільного порядку використання повітряного простору України та/або забезпечення інформацією щодо використання повітряного простору України; 4) організацію повітряного руху, що включає: обслуговування повітряного руху; управління використанням повітряного простору України; організацію потоків повітряного руху; 5) забезпечення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України у певних районах; 6) обслуговування аеронавігаційною інформацією; 7) аварійне сповіщення; 8) метеорологічне обслуговування; 9) забезпечення зв'язку, навігації, спостереження.
Частиною 3 статті 23 ПК України передбачено, що порушенням порядку використання повітряного простору України вважаються дії або бездіяльність юридичних чи фізичних осіб, що призвели до порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок використання повітряного простору України.
Відповідно до частини 4 статті 23 ПК України перелік порушень порядку використання повітряного простору України визначається Положенням про використання повітряного простору України.
Згідно з частиною 1 статті 26 ПК України повітряний простір України, доступний для виконання польотів загального повітряного руху, поділяється на: 1) контрольований повітряний простір України обслуговування повітряного руху, в межах якого можуть надаватися в установленому порядку всі види обслуговування повітряного руху (диспетчерське, польотно-інформаційне, аварійне); 2) повітряний простір України поза межами контрольованого повітряного простору обслуговування повітряного руху, де в установленому порядку забезпечуються польотно-інформаційне та аварійне обслуговування.
Класифікація повітряного простору України обслуговування повітряного руху визначається уповноваженим органом з питань цивільної авіації виходячи з потреб користувачів повітряного простору України, необхідності забезпечення безпеки польотів, їх економічної ефективності та публікується в документах аеронавігаційної інформації (частина 2 статті 26 ПК України).
Відповідно до пункту 73 статті 1 ПК України обслуговування повітряного руху забезпечення польотно-інформаційного обслуговування, аварійного чи диспетчерського обслуговування повітряного руху (районного диспетчерського обслуговування, диспетчерського обслуговування підходу або аеродромного диспетчерського обслуговування).
За приписами частини 1 статті 33 ПК України обслуговування повітряного руху в районах польотної інформації, диспетчерських районах, диспетчерських зонах, на маршрутах обслуговування повітряного руху, у тому числі в повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху міжнародними договорами України покладена на Україну (крім зон та аеродромів, де обслуговування повітряного руху здійснюється відповідними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування), організується та здійснюється в порядку, встановленому Положенням про використання повітряного простору України.
Частиною 1 статті 29 ПК України передбачено, що використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1-5 частини другої статті 24 цього Кодексу.
На момент виникнення спірних правовідносин були чинні Положення про використання повітряного простору України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 (надалі також - Положення КМУ №401).
Порядок подання заявок, видачі дозволів та визначення умов використання повітряного простору врегульовані Розділом IV Положення КМУ №401.
Згідно з пунктом 56 Положення КМУ №401 користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
Пунктом 57 Положення КМУ №401 передбачено, що подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв'язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов'язані мати прямий зв'язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв'язку) з органами ОПР та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил.
В пункті 58 Положення КМУ №401 встановлено, що форма розкладів та заявок на польоти цивільних повітряних суден, а також терміни їх подання визначаються Правилами надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України під час виконання міжнародних, внутрішніх та транзитних польотів, що затверджуються Мінінфраструктури та Міноборони.
Відповідно до пункту 60 Положення КМУ №401 розклад регулярних внутрішніх та міжнародних польотів цивільних повітряних суден експлуатантів України та іноземних експлуатантів затверджується Державіаслужбою і надсилається до Украероруху (Украероцентру) та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил не пізніше ніж за 20 діб до введення його в дію.
Згідно з пунктом 61 Положення КМУ №401 органи управління Повітряних Сил Збройних Сил, Украероцентр здійснюють контроль за виконанням регулярних внутрішніх та міжнародних польотів, а також транзитних регулярних польотів та наданням органами ОПР послуг з обслуговування повітряного руху. З цією метою користувачі повітряного простору подають Украероцентру перелік повторюваних планів польотів не пізніше ніж за 14 діб до початку польоту, а зміни до цього переліку - за 7 діб до введення їх у дію. Украероцентр доводить перелік повторюваних планів польотів до РДЦ та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Приписами пунктів 74, 75 Положення КМУ №401 поряд з іншим закріплено, що дозвіл на виконання внутрішніх та міжнародних регулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України) видається Державіаслужбою.
Відповідно до пункту 2 розділу І Положення КМУ №401 дозволом на використання повітряного простору є офіційне повідомлення про надання користувачеві повітряного простору дозволу для провадження діяльності у порядку, що визначається відповідним підрозділом органу об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України. Орган об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідний підрозділ, повноваження і діяльність якого пов'язані з організацією повітряного руху у повітряному просторі України та у міжнародному повітряному просторі, який перебуває під відповідальністю України.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України “Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» від 19.07.1999 №1281 встановлено, що головним оперативним підрозділом системи є Український центр планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху (далі Украероцентр).
Загальний порядок польотів та маневрування повітряних суден у класифікованому повітряному просторі України та повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху (далі ОПР) міжнародними договорами покладена на Україну, з метою забезпечення безпеки польотів цивільних повітряних суден і екологічної безпеки встановлюють Правила польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 28.10.2011 №478 (надалі також - Правила №478).
Відповідно до пункту 1.3 Правил №478 контрольований політ будь-який політ, який виконується за наявності диспетчерського дозволу.
Диспетчерський дозвіл - дозвіл командиру повітряного судна діяти відповідно до умов, установлених диспетчерським органом.
Згідно з пунктом 8.1 глави 8 Правил №478 диспетчерський дозвіл повинен бути отриманий до початку виконання контрольованого польоту або частини польоту, яка виконується як контрольований політ. Такий дозвіл запитується шляхом подання плану польоту до органу диспетчерського обслуговування повітряного руху.
Аналогічні положення закріплені пунктами 3.3.1.1, 3.3.1.2, 3.3.2, 3.6.1.1 Додатку 2 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року “Правила польотів».
Як встановлено судом, повітряним судном позивача здійснено політ у повітряному просторі Автономної республіки Крим, яка згідно зі статтею 134 Конституції України є невід'ємною складовою частиною України.
При цьому, на підставі телеграми Украерорух від 28.03.2014, з метою забезпечення безпеки польотів, Державною авіаційною службою України встановлено заборону на використання повітряного простору над півостровом Крим у межах координат, згідно з долученою до матеріалів справи карти (а.с.91).
Згідно з пунктом 93 Положення КМУ №401 в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору.
Заборона використання повітряного простору на постійній основі встановлюється Державіаслужбою за поданням відповідних державних органів, підприємств, установ та організацій і оприлюднюється в документах з аеронавігаційної інформації (пункт 101 Положення КМУ №401).
Тимчасова заборона використання окремих частин повітряного простору встановлюється в інтересах користувачів, які подали відповідні заявки, з урахуванням пріоритетів, установлених цим Положенням, та принципів гнучкого використання повітряного простору відповідно до Європейської концепції гнучкого використання повітряного простору. Інформація про тимчасову заборону використання повітряного простору доводиться Украероцентром та службою аеронавігаційної інформації до відома всіх користувачів повітряного простору (пункт 102 Положення КМУ №401).
Статтею 11 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року та частиною 1 статті 8 Угоди між Урядом України та урядом російської федерації про повітряне сполучення і співробітництво в галузі повітряного транспорту до повітряних суден авіакомпанії “Аерофлот» під час їх перебування на території України застосовуються закони та правила України, які регулюють приліт і виліт з її території повітряних суден, що здійснюють міжнародні польоти, або експлуатацію чи навігацію цих повітряних суден.
Відповідно підпункту “n» пункту 5.1.1.1 розділу 5.1 Глави 5 Додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року “Служби аеронавігаційної інформації» та Dос. 8126 ІСАО “Посібник з служб аеронавігаційної інформації», які є обов'язковими як для України, так і для російської федерації згідно зі статями 37 та 38 вказаної Конвенції, та згідно з абзацом 15 підпункту 3.2.1.2 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 01.07.2004 №564 (надалі також -Правила №564), інформація щодо встановлення заборонених зон публікується шляхом видання повідомлень NOTAM, які є елементом об'єднаного пакету аеронавігаційної інформації (розділ 1.1 глави 1 Додатку 15).
До управління забезпечення аеронавігаційного обслуговування польотів та до Міжнародної служби NOTAM (NOF) від Украероцентру, який є головним оперативним підрозділом об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України (постанова Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281), мережею авіаційного фіксованого електрозв'язку (AFTN) надійшов запит про встановлення забороненої зони над територією півострова Крим, який був затверджений уповноваженими особами Державіаслужби України, що стало підставою для опублікування NOTAM А1391/14 та А1946/14 та в наступному NOTAM А2461/14.
Вимоги до змісту, правил видачі та випуску NОТАМ уніфіковані для всіх країн, що приєдналися до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року та містяться у Додатку 15 та Dос. 8126.
Відповідно до пункту 5.1.1 Додатку 15 NОТАМ складається і видається негайно в тих випадках, коли інформація, що підлягає розповсюдженню, носить тимчасовий і нетривалий характер, або у разі введення в терміновому порядку важливих з експлуатаційної точки зору постійних змін або тимчасових змін, що носять довгостроковий характер, виключаючи великий текстовий та/або графічний матеріал.
NОТАМ є складовою частиною об'єднаного пакета аеронавігаційної інформації, визначення якого міститься в розділі 1.1 “Визначення» Глави 1 Додатку 15.
У підпункті 2.1.2 пункту 2.1 глави 2 Правил №564 зазначено, що аеронавігаційна інформація затверджується Державіаслужбою України та публікується САІ.
Згідно з розділом 1.1 “Визначення» Глави 1 Додатку 15 заборонена зона - повітряний простір встановлених розмірів над територією або територіальними водами держави, у межах якої польоти повітряних суден заборонено. Таке ж положення міститься в Главі 1.
Водночас відповідно до пункту 2.1.1 розділу 2.1 Глави 2 Додатка 2 правила польотів поширюються на повітряні судна, що мають національні та реєстраційні знаки Договірної Держави, незалежно від їхнього місцезнаходження, за умови, що ці правила не суперечать правилам, опублікованим державою, що здійснюють юрисдикцію над територією, що пролітає.
Також, згідно з пунктом 2 розділу 1 Положення КМУ №401 заборонена зона частина повітряного простору, в межах якої забороняються польоти повітряних суден.
Главою 8 Додатку 15 передбачено, що на будь-якому аеродромі/вертодромі, який зазвичай використовується для виконання міжнародних польотів, персоналу, залученому до забезпечення польотів, включаючи льотні екіпажі та служби, відповідальні за передпольотну інформацію, надається аеронавігаційна інформація, необхідна для забезпечення безпеки, регулярності та ефективності аеронавігації та що стосується етапів маршрутів, що починаються від даного аеродрому/вертодрому.
Разом з цим, NOTAM А1391/14 має у своєму тексті у полі визначення цілі літери NBO, що відповідно до Додатку А глави 6 Doc 8126 означає, що NOTAM відібрано для негайного сповіщення експлуатантів повітряних суден, для включення в РІВ та стосується виконання польотів.
Окрім того, відповідно до підпункту 2.3.2 розділу 2.3 Глави 2 Додатку 2 до початку польоту командир повітряного судна знайомиться з усією наявною інформацією щодо запланованої операції.
У той же час, пунктом 8.1.1 Додатку 15 визначено, що на будь-якому аеродромі, що зазвичай використовується для виконання міжнародних польотів, персоналу, залученому до забезпечення польотів, включаючи льотні екіпажі та служби, відповідальні за передпольотну інформацію, надається аеронавігаційна інформація, необхідна для забезпечення безпеки, регулярності та ефективності аеронавігації та що стосується етапів маршрутів, що починаються від цього аеродрому.
Пунктом 8.1.3 Додатку 15 закріплено, що членам льотного екіпажу надається коротка анотація діючих NОТАМ, які мають експлуатаційне значення, та інша інформація термінового характеру у формі складених відкритим текстом бюлетенів передпольотної інформації (РІВ).
Відповідно до статті 12 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року кожна Договірна держава зобов'язується вживати заходів для забезпечення того, щоб кожне повітряне судно, яке здійснює політ або маневрує в межах її території, а також кожне повітряне судно, яке має її національний знак, де б таке судно не знаходилося, дотримувалося чинних у даному місці правил і регламенту, що стосуються польотів і маневрування повітряних суден.
Частиною 3 статті 48 ПК України встановлено заборону виконання польоту повітряного судна в контрольованому повітряному просторі без двостороннього радіозв'язку з органом обслуговування повітряного руху.
Суд звертає увагу, що у матеріалах справи відсутні будь-які докази, що підтверджують подання повітряним судном позивача перед початком здійснення 26.01.2016 польоту рейсом AFL 1637 о 08 год. 42 хв. заявок на використання повітряного простору та планів польоту.
При цьому, не зважаючи на прийняття та опублікування, зокрема, NOTAM А1391/14, яким встановлено над півостровом Крим заборонену зону, повітряне судно позивача 26.01.2016, виконуючи рейс AFL 1637, здійснило проліт саме в забороненій зоні. Водночас NOTAM А1391/14 затверджений та опублікований в порядку встановленому міжнародними нормами та законодавством України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ПАТ “Аерофлот російські авіалінії» та льотний екіпаж повітряного судна, який виконував рейс AFL 1637, знали про дію NOTAM А1391/14, однак ігноруючи його та вимоги законодавства України про повітряний простір, здійснило політ над забороненою територією України без отримання відповідного дозволу. Такі дії повітряного судна позивача вказують на цілеспрямоване порушення, як зазначеним NOTAM заборони, так і вимог законодавства України про повітряний простір.
На противагу вказаному, позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами існування обставин, за наявності яких можливе виконання ним польотів у повітряному просторі чи в окремих його частинах, де встановлено заборону.
Позивач зазначив про відсутність жодного повідомлення від командира повітряного судна, органів ОПР або органів управління Повітряних Сил Збройних Сил про факт порушення порядку використання позивачем повітряного простору України та зауважив про складання протоколу від 13.06.2016 №6677 з порушенням вимог Порядку №637 від 26.12.2011.
Суд зазначає, що ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2016 зупинено провадження у справі №826/11601/16 до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі №826/10462/14, в якій судом підлягало до розгляду питання про те, які саме матеріали правопорушення можуть підтвердити допущення позивачем правопорушення, визначеного у протоколі про правопорушення у галузі цивільної авіації та постанові про накладення штрафу за порушення у галузі цивільної авіації.
Згідно з відомостями із Єдиного реєстру судових рішень рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.2022 у справі №826/10462/14 про відмову в задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства “Аерофлот-російські авіалінії» щодо визнання нечинною та скасування постанови від 16.06.2014 №000233 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації. Рішення суду від 30.08.2022 набрало законної сили 30.09.2022 (а.с.54).
У судовому рішенні у справі №826/10462/14 судом встановлено, що форма протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації затверджена наказом Міністерства інфраструктури України “Про затвердження Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті» від 26.12.2011 №637 (додаток 1), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2012 за №73/20386, та не потребує додаткового тлумачення, відповідно, зазначення додаткової інформації (за напрямком якої діяльності посада державного інспектора, що склав протокол; чи зазначені повноваження на складання протоколу у його посадовій інструкції: на підставі якого акту він діє і т.д.), застосована до позивача фінансова санкція у розмірі 136000 грн. зумовлена численними порушеннями даним суб'єктом авіаційної діяльності правил та порядку використання повітряного простору України, відповідач надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірність свого рішення.
У вказаній справі суд керується положеннями частини четвертої статті 78 КАС України, яка передбачає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи встановлені факти та висновки Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/10462/14, судом не встановлено в діях Державіаслужби України порушень положень діючого законодавства під час складення протоколу, вказані в протоколі факти досліджені судом, достатність доказів на підтвердження, встановлених порушень, судом зафіксовано, в даній справі не підлягає дослідженню та встановленню достатність матеріалів правопорушення, які можуть підтвердити допущені порушення повітряного простору на підставі статті 30 ПК України, пункту 94 та 118 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401, що відповідно були зафіксовані шляхом складення протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13.06.2016 №6677, на підставі якого і була прийнята спірна постанова.
Суд зазначає, що за обставинами в справі встановлено, що починаючи з 28.03.2014 по сьогодні над півостровом Крим встановлена заборонена зона, про що свідчить викладена в наказі від 15.12.2014 № 780 інформація, та вказане в силу положень Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року зумовлює відсутність підстав у позивача для виконання рейсів в забороненій зоні, що відповідно, спростовує твердження позивача про відсутність правових підстав для встановлення заборонених зон для польотів шляхом видачі та опублікування повідомлень NOTAM.
Щодо покликання позивача про допущені відповідачем процедурні порушення під час прийняття оскарженої постанови, суд зазначає наступне.
Верховний Суд у постанові від 07.03.2018 у справі №826/10898/14 у правовідносинах між тими самими сторонами дійшов висновку, що процедурні порушення, допущені контролюючим органом при розгляді справи про правопорушення не можуть бути обставиною, яка звільняє від відповідальності, у разі підтвердження факту правопорушення. Процедурні порушення не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності прийнятого за наслідками розгляду справи про правопорушення рішення. Натомість, вчинені контролюючим органом процедурні порушення підлягають оцінці з огляду на те, наскільки ці порушення вплинули на можливість порушника захистити свої права та чи призвели процедурні порушення на встановлення обставин порушення та на наслідки. При цьому, судовою колегією враховано, що навіть у випадку встановлення процедурних порушень прийняття акту суб'єктом владних повноважень, зазначене не може бути підставою для скасування останнього у випадку встановлення ним правопорушення, факт вчинення якого підтверджено у ході розгляду справи.
Позивач не надав суду належних та допустимих доказів, що підтверджують правомірність його дій. Позиція позивача зводяться лише до порушення, на його думку, процедури прийняття оскарженої постанови. Однак, позивачем ніяк не обґрунтовано як саме такі порушення вплинули на обставини справи та на можливість захистити свої права.
Підсумовуючи вище наведене суд висновує, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою ці повноваження надано, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття постанови. Як наслідок, спірна постанова відповідача є правомірною, а підстави для її скасування відсутні.
Решта аргументів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" (код 1027700092, вул. Арбат, 10, м. Москва, Російська Федерація,119002),
відповідач - Державна авіаційна служба України (код ЄДРПОУ 37536026, проспект Берестейський, 14, м.Київ, 01135).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.