Рішення від 12.08.2025 по справі 300/1170/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" серпня 2025 р. справа № 300/1170/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, державного підприємства «Інфоресурс» про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Доманська В.А., звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України, державного підприємства «Інфоресурс» відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України № 3/10159-24 від 12.12.2024 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти; зобов'язати Міністерство освіти і науки України та технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «Інфоресурс» внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.09.2024 сформовано довідку №306326 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, з якої слідує, що ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту». Стверджує, що позивач здобув такі освітні рівні: базову загальну середню освіту, повну загальну середню освіту, освіту кваліфікованого робітника. ОСОБА_1 05.10.2015 був відрахований з числа студентів Чернівецького коледжу Львівського національного аграрного університету та диплом не отримав. Наказом № 216 від 12.08.2024 позивача зараховано студентом 1 курсу очної денної форми навчання до Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка. Станом на теперішній час позивач навчається на II курсі освітньо-професійного рівня “фаховий молодший бакалавр» денного відділення. Також зазначає, що освітній ступінь молодшого спеціаліста мною не було здобуто у зв'язку з відрахуванням. Для встановлення послідовності здобуття освіти беруться до уваги факти раніше здобутого рівня освіти, що підтверджується документом державного зразка - дипломом чи свідоцтвом, та теперішній рівень здобуття освіти, що є вищим за раніше здобутий. Вважає, що Міністерство освіти і науки України не забезпечили належних дій щодо організації системи ЄДЕБО та щодо встановлення таких вимог до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО, за яких встановлення послідовності навчання відбувалося б виключно на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту". Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Міністерство освіти і науки України скористалося правом подання відзиву на позов, якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що присудженням певного ступеня вищої освіти завершується здобуття вищої освіти за цим ступенем. Факт присудження особі ступеня вищої освіти не в повній мірі відповідає вимогам пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», в яких законодавець визначив здобуття освіти на рівні, що є вищим ніж раніше здобутий рівень (не ступінь) освіти. Стверджує, що особи, які розпочали навчання за програмою підготовки молодшого спеціаліста до 2019 року включно, у разі успішного завершення навчання отримували документ про вищу освіту - диплом молодшого спеціаліста, який прирівнюється до диплома молодшого бакалавра. Згідно з інформацією в ЄДЕБО ОСОБА_1 11.08.2015 зарахований для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Чернівецький фаховий коледж Львівського національного університету природокористування» та був відрахований з цього закладу освіти 05.10.2015. У 2024 році позивач зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра до Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка, що свідчить про здобуття фахової передвищої освіти в непослідовному порядку. Саме тому в довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує». Вважає, що на Міністерство освіти і науки України як на розпорядника ЄДЕБО покладено організаційні та контролюючі функції ведення цієї електронної бази, а на ДП "Інфоресурс" як на технічного адміністратора ЄДЕБО - виключно технічні функції. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.122).

ДП "Інфоресурс" також скористалося правом подання відзиву на позв, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує та просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення владних повноважень. Власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Кабінет Міністрів України не визначав ДП "Інфоресурс" адміністратором ЄДЕБО. ДП "Інфоресурс" лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України (а.с.73).

У відповідях на відзиви позивач не погоджується із доводами відповідачів з підстав, аналогічних позовній заяві (а.с.103, 144).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 здобув: базову загальну середню освіту, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_1 від 31.05.2012 (Підзахаричівський навчально-виховний комплекс «Перлина Гуцульщини» Путильської районної ради Путильського району Чернівецької області); повну загальну середню освіту, що підтверджується атестатом про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 від 30.06.2015 (Державний професійно-технічний начальний заклад «Чернівецький професійний будівельний ліцей»); освіту кваліфікованого робітника, що підтверджується дипломом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 30.06.2015 (Державний професійно-технічний начальний заклад «Чернівецький професійний будівельний ліцей») (а.с.16, 19-21).

Аналогічні за змістом відомості зазначені у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 10.09.2024 за № 306326 (а.с.16).

Згідно довідки Відокремленого структурного підрозділу «Чернівецького фахового коледжу Львівського національного університету» природокористування від 23.09.2024 №360 ОСОБА_1 дійсно навчався у Чернівецькому коледжі Львівського національного аграрного університету з 11.08.2015 по 05.10.2015 на денній формі навчання зі спеціальності «Будівництво та експлуатація будівель та споруд» за кошти державного бюджету. ОСОБА_1 05.10.2015 відрахований з числа студентів коледжу, номер наказу 106-с, дата наказу 05.10.2015 та диплом не отримав. Назва навчального закладу була змінена на Відокремлений структурний підрозділ «Чернівецького фахового коледжу Львівського національного університету природокористування», наказ МОН №808 від 13.07.2021 (а.с.24).

За змістом витягу з наказу Чернівецького коледжу Львівського національного аграрного університету від 05.10.2015 №106-с ОСОБА_1 відраховано з числа студентів коледжу за власним бажанням (а.с.23).

Відповідно до витягу з наказу Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка від 12.08.2024 №216 «Про зарахування на навчання» ОСОБА_1 зараховано студентом І курсу очної денної форми здобуття освіти за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр» за спеціальністю 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», спеціалізація «Художнє ковальство» (а.с.25-26, 31).

Згідно довідки Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка № 366 від 30.09.2024, ОСОБА_1 у 2024 році вступив до Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка і зараз навчається на ІІ курсі освітньо-професійного рівня «фаховий молодший бакалавр» денного відділення. Строк закінчення закладу освіти 30.06.2027 (а.с.22).

На ім'я ОСОБА_1 сформовано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 10.09.2024 за № 306326, у рядку якої: «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» зазначено «Ні, порушує» (а.с.16).

Позивач звернувся до відповідачів із заявами, в яких просив внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" вказати "Так, не порушує" (а.с.33, 39).

ДП "Інфоресурс", розглянувши звернення позивача, листом від 14.11.2024 за №01-13/4150 повідомило ОСОБА_1 про припинення розгляду заяви у зв'язку із тим, що така не була ним підписана. Зазначено, що заповнення інформації у довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» здійснюється в ЄДЕБО згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України (далі - МОН), який описано у листі МОН від 03.06.2024 № 1/9758-24 (а.с.37).

Міністерство освіти і науки України, розглянувши звернення позивача, листом від 12.12.2024 за №3/10159/24 повідомило про те, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, саме тому в довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, у відповідному полі зазначено "Ні, порушує". Зазначено, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності (а.с.43).

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої-третьої статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Згідно з статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі також - Закон № 3543-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до пункту 1 частини 3 цієї статті призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі також - Порядок № 560).

Додатком 5 до Порядку № 560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів - довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Додатком 9 до Порядку № 560 затверджено форму довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». При цьому документом, що підтверджує право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Як встановлено судом, у сформованій відповідачем на ім'я ОСОБА_1 довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 10.09.2024 за № 306326 вказано про порушення визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» послідовності поточного здобуття освіти.

Відтак, спірними у цій справі є правовідносини щодо дотримання послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» у контексті застосування пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.

Частиною 2 статті 10 Закону України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (надалі також - Закон № 2145-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено такі рівні освіти: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України «Про вищу освіту» фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.

За змістом статті 7 Закону України «Про фахову передвищу освіту» рівень фахової передвищої освіти передбачає здатність особи вирішувати типові спеціалізовані задачі в окремій галузі професійної діяльності або у процесі навчання, що вимагає застосування положень і методів відповідних наук та може характеризуватися певною невизначеністю умов; відповідальність за результати своєї діяльності; здійснення контролю інших осіб у визначених ситуаціях.

Фаховий молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти і присуджується закладом освіти у результаті успішного виконання здобувачем фахової передвищої освіти освітньо-професійної програми.

Особа може здобувати фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, профільної середньої освіти (незалежно від здобутого профілю), професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти або вищої освіти. Особи, які здобувають фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, зобов'язані одночасно виконати освітню програму профільної середньої освіти професійного спрямування. Особа може здобувати фахову передвищу мистецьку освіту на основі початкової мистецької та базової середньої освіти з одночасним виконанням освітньої програми профільної середньої освіти. Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами відповідно до галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою. Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра на основі професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти або вищої освіти визначається закладом фахової передвищої освіти з урахуванням визнання раніше здобутих результатів навчання.

Відповідно до частин 1 - 3 статті 9 Закону України «Про фахову передвищу освіту» спеціалізована фахова передвища освіта - це фахова передвища освіта мистецького, спортивного чи військового спрямування, що забезпечує здобуття компетентностей у відповідній сфері професійної діяльності.

Засади функціонування системи спеціалізованої фахової передвищої освіти визначаються Законом України "Про освіту".

Фахова передвища мистецька освіта передбачає набуття особою комплексу професійних, у тому числі виконавських, компетентностей та спрямована на професійну художньо-творчу самореалізацію особистості, отримання кваліфікацій у різних видах мистецтва, включаючи підготовку педагогічних кадрів для закладів початкової мистецької освіти. Фахова передвища мистецька освіта здобувається на основі початкової мистецької та базової середньої освіти з одночасним здобуттям профільної середньої освіти або на основі профільної середньої освіти та полягає в набутті здобувачем освіти професійних компетентностей за певною мистецькою спеціальністю. Особи, які здобувають фахову передвищу мистецьку освіту в закладах спеціалізованої мистецької освіти державної форми власності одночасно з повною загальною середньою освітою, безоплатно забезпечуються місцями у гуртожитках (інтернатах), харчуванням, навчальним обладнанням та стипендіями згідно із законодавством. Фахова передвища спортивна освіта передбачає засвоєння освітньо-професійної програми з відповідного виду спорту з метою набуття комплексу професійних компетентностей у сфері фізичної культури і спорту, формування та розвитку індивідуальних здібностей особи, поглибленого оволодіння спеціалізацією в обраному виді спорту та здобувається на основі початкової спортивної та базової середньої освіти з одночасним здобуттям профільної середньої освіти або на основі профільної середньої освіти.

Згідно з частиною 2 статті 17 Закону № 2145-VIII вища освіта здобувається на основі повної загальної середньої освіти. Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

За приписами статті 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. За запитом здобувача освіти (особи з порушенням зору) документ про освіту виготовляється з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на ньому інформації (з використанням шрифту Брайля). Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, вимоги до їх форми та/або змісту визначаються законодавством. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, передбачених спеціальними законами, вимоги до їх форми та/або змісту затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки з урахуванням вимог спеціальних законів. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону № 2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях встановлює та створює Закон України 01 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту» (надалі також - Закон № 1556-VII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частинами 1 - 5 статті 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності. Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.

Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва;

Молодший бакалавр - це освітній або освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньої програми, обсяг якої становить 120 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти. Особа має право здобувати ступінь молодшого бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти. Особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Частинами 1 - 2, 5 статті 7 Закону № 1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва. Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

Відповідно до підпункт 3 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про освіту» освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, що провадиться закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжується у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка - диплома молодшого спеціаліста. Останній прийом на здобуття вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста проводиться у 2019 році.

Як вказав позивач в позовній заяві, мотивами отримання ним довідки про дотримання ним послідовності здобуття освіти, була необхідність подання заяви для отримання відстрочки від проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період, відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII.

Визначальним для встановлення наявності в позивача права на відстрочку є встановлення обставин, визначених диспозицією норми пункту 1 частини третьої статті 23 Закон № 3543-XII, у взаємозв'язку із нормами статей 1, 10, 15, 16, 40 Закону № 2145, статей 5-7 Закону № 1556 щодо регламентації рівнів та ступенів вищої освіти та завершення здобуття вищої освіти.

Буквальне тлумачення цієї норми права свідчить, що право на відстрочку пов'язане з порівнянням рівня освіти, що здобувається особою та рівня освіти, що здобутий особою раніше. Водночас, слово «здобутий» є пасивним дієприкметником минулого часу, а завершеність виду дієприкметника успадковується від вихідного дієслова, тобто йдеться про завершену (доконану) форму дієслова «здобувати». Отже, в спірному випадку мова йде не просто про отримуваний, а саме про отриманий рівень освіти, тобто той, який є «завершений».

Системний аналіз наведених вище норм дає підстави дійти висновку про те, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми необхідного обсягу та проходження атестації. Тобто основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що підтверджується належним документом про освіту.

Сторони не заперечують ні фактів попереднього навчання позивача, вступу ним до закладу фахової передвищої освіти (за освітнім рівнем «молодший спеціаліст») та його подальшого відрахування без завершення освіти, ні факту поточного здобуття позивачем фахової передвищої освіти (за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр»).

Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 дійсно навчався у Чернівецькому коледжі Львівського національного аграрного університету з 11.08.2015 по 05.10.2015 на денній формі навчання зі спеціальності «Будівництво та експлуатація будівель та споруд». За змістом витягу з наказу Чернівецького коледжу Львівського національного аграрного університету від 05.10.2015 №106-с ОСОБА_1 відраховано з числа студентів коледжу за власним бажанням.

В серпні 2024 року ОСОБА_1 зарахований на навчання до Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка за освітнім рівнем "фаховий молодший бакалавр", форма навчання денна, початок навчання 01.09.2024, завершення навчання 30.06.2027.

З наведеного слідує, що позивач не завершив навчання за освітнім рівнем «молодший спеціаліст» у Чернівецькому коледжі Львівського національного аграрного університету за спеціальністю «Будівництво та експлуатація будівель та споруд», оскільки був відрахований із навчання та відповідно не отримав диплома за вказаною спеціальністю та відповідним освітнім рівнем.

На факт незавершеності здобуття позивачем освіти за рівнем фахової передвищої освіти, вказують також відомості з ЄДЕБО, згідно із якими до цієї бази включено такі документи про освіту позивача: свідоцтво про базову середню освіту серії НОМЕР_1 від 31.05.2012 (Підзахаричівський навчально-виховний комплекс «Перлина Гуцульщини» Путильської районної ради Путильського району Чернівецької області); атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 від 30.06.2015 (Державний професійно-технічний начальний заклад «Чернівецький професійний будівельний ліцей»); диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 30.06.2015 (Державний професійно-технічний начальний заклад «Чернівецький професійний будівельний ліцей»).

Суд зауважує, що факт зарахування позивача на навчання за освітнім рівнем «молодший спеціаліст» до Чернівецького коледжу Львівського національного аграрного університету без завершення процесу здобуття освіти, не свідчить про здобуття позивачем такого рівня освіти.

Отже, оскільки позивач не завершив навчання за рівнем фахової передвищої освіти молодшого спеціаліста, то суд констатує, що вступ для здобуття фахової передвищої освіти за таким самим рівнем освіти за спеціальністю 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», за наявності раніше здобутої освіти, яка є нижчою за рівнем (професійна (професійно-технічна) освіта), від того, що позивач здобуває, не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

З цих же підстав суд відхиляє доводи відповідача про те, що повторне зарахування позивача означає те, що він знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, оскільки, як уже зазначено судом вище, факт здобуття знань і навичок за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем освіти має підтверджуватися відповідним документом про фахову передвищу освіту, якого у позивача згідно з матеріалами розглядуваної справи немає.

У цьому аспекті суд ще раз звертає увагу Міністерства освіти і науки України на конструкцію норми пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543, диспозиція якої містить словосполучення: «здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти». Тобто, в цій конструкції «здобутий рівень освіти» безумовно вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти.

Законодавство про освіту чітко визначають, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням відповідного документа. Законодавець однозначно використав термін «здобутий» для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти.

Покликання Міністерства освіти і науки України на алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, який визначений листом МОН України від 03 червня 2024 року № 1/9758-24 «Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти», як на належне джерело правового обґрунтування, суд до уваги не приймає, оскільки листи це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Суд зауважує, що закони приймаються Верховною Радою України, а міністерства мають лише впроваджувати відповідні процедури, які повинні відповідати цим законам.

Отже, зазначення у довідці від 10.09.2024 за №306326 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, що поточне здобуття освіти позивачем порушує послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", є протиправним.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «Інфоресурс» внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 8 Закону № 1556 засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.

Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.

Відповідно до частини 1 статті 74 Закону України "Про освіту" у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система Єдина державна електронна база з питань освіти.

Частиною 5 статті 74 Закону України "Про освіту" передбачено: "держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових".

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 74 Закону України "Про освіту", положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620 (надалі також - Положення № 620), власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Положення № 620 інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Відповідно до пункту 1 розділу ІV Положення № 620, розпорядник ЄДЕБО:

1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО;

2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством;

3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством;

4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо:

- ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності;

- результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності;

- акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст", а також освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти);

- іншу інформацію, визначену законодавством;

5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису;

6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО;

7) визначає: перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам; вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.

Отже, за змістом вказаних вище норм законодавства, Міністерство освіти і науки України, як володілець інформації, що міститься в ЄДЕБО та розпорядник ЄДЕБО, є відповідальною особою за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО, а також за внесення до ЄДЕБО інформації, визначеної законом.

Тобто, саме Міністерство освіти і науки України наділене відповідними повноваженнями щодо внесення змін до ЄДЕБО, а не Державне підприємство "Інфоресурс", як помилково зазначив позивач у адміністративному позові.

Підсумовуючи наведене вище, враховуючи встановлені судом обставини справи та з огляду на викладені вище приписи законодавства, суд доходить висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача в спірних правовідносинах буде зобов'язання зобов'язання Міністерства освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», позивачем у зв'язку з його навчанням на денній формі, за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр», спеціальність 023 - Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація, у Вижницькому фаховому коледжі мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка.

Отже, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України сплачений судовий збір в сумі 1090,08 грн (90% задоволених позовних вимог). Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо відмови у внесенні змін до відомостей про ОСОБА_1 до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, у графу "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - "Так, не порушує".

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 у зв'язку з його навчанням на денній формі, за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр», спеціальність 023 - Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація, у Вижницькому фаховому коледжі мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1090,08 грн (одна тисяча дев'яносто гривень 08 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ),

відповідач 1 - Міністерство освіти і науки України (ідентифікаційний код юридичної особи 38621185, проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135),

відповідач 2 - Державне підприємство "Інфоресурс" (ідентифікаційний код юридичної особи 37533381, вул. О. Довженка, буд. 3, м. Київ, 03057).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.