Рішення від 12.08.2025 по справі 280/5452/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року Справа № 280/5452/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області за № 756 від 22.01.2025, №217 від 05.06.2025, № 218 від 05.06.2025, № 219 від 05.06.2025, №220 від 05.06.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 22.01.2025 за №756, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 05.06.2025 за №217, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 05.06.2025 за №218, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 05.06.2025 за №219, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 05.06.2025 за № 220, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до Управління подано оновлені довідки про розмір грошового забезпечення, обчисленого з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.04.2019, 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023, для проведення перерахунку пенсії позивача, однак відповідач в порушення вимог чинного законодавства відмовив у здійсненні такого перерахунку. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 30.06.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

10.07.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що підвищення грошового забезпечення військовослужбовців (встановлення нових додаткових видів грошового забезпечення) відбулося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.03.2018. Вважає вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення із включенням до неї інших видів грошового забезпечення, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям з 01.01.2018 є протиправною. Крім того, у зв'язку зі скасуванням в судовому порядку, пункт 4 Постанови №704 підлягає застосуванню у первісній редакції, відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. З посиланням на норми Законів про Державний бюджет на відповідний рік вказує, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів військовослужбовців, у порівнянні з 01.01.2018, змінився з 01.01.2020 (з урахуванням дати скасування в судовому порядку пункту 4 Постанови №704). За наведених обставин, проведення перерахунку на підставі довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 з підстав, з яких заявлено позов (зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року), - відсутні. Також з посиланням на постанови Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.

14.07.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

25.12.2024 позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області з заявою про надіслання до Управляння оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, для проведення Управлінням перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області складено довідку про грошове забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсій від 22.01.2025 №756, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 обчислено станом на 05.03.2019 згідно з Постановою №704, за відповідною посадою, виходячи таких складових: посадовий оклад - 5060,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням старший лейтенант - 1200,00 грн; надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 3130,00 грн; надбавка за ОПС (50 відсотків) - 4695,00 грн; премія (10 відсотків) - 506,00 грн. Усього 14 591,00 грн. У довідці міститься інформація, що довідку оформлено з урахування Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (набрало чинності 05.03.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду України від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.

Також, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2025 у справі №280/2360/25, яке набрало законної сили 26.06.2025, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням розміру грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2020; встановленого Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2021; встановленого Законом України від 02.12.2021 № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2022; встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023, із одночасним зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області складено Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 року №217, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 обчислено станом на 01.01.2020 згідно з Постановою №704, за відповідною посадою, виходячи таких складових: посадовий оклад - 6040,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням старший лейтенант - 1430,00 грн; надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 3735,00 грн; надбавка за ОПС - 2801,25 грн; премія - 1630,00 грн. Усього 15 637,05 грн.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 року №218, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 обчислено станом на 01.01.2021 згідно з Постановою №704, за відповідною посадою, виходячи таких складових: посадовий оклад - 6520,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням старший лейтенант - 1540,00 грн; надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 4030,00 грн; надбавка за ОПС - 3022,50 грн; премія - 1043,20 грн. Усього 16 155,70 грн.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 року №219, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 обчислено станом на 01.01.2022 згідно з Постановою №704, за відповідною посадою, виходячи таких складових: посадовий оклад - 7120,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням старший лейтенант - 1690,00 грн; надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 4405,00 грн; надбавка за ОПС - 3303,75 грн; премія - 1281,60 грн. Усього 17 800,35 грн.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 року №220, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 обчислено станом на 01.01.2023 згідно з Постановою №704, за відповідною посадою, виходячи таких складових: посадовий оклад - 7700,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням старший лейтенант - 1830,00 грн; надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 4765,00 грн; надбавка за ОПС - 7147,50 грн; премія - 7315,00 грн. Усього 28 757,50 грн.

На відповідні звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок, Управління листом від 20.06.2025 №10444-10306/С-02/8-0800/25 відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії та повідомило, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови №704 були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова №103). Після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови №704, у частині збільшення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, що зазначені в у наданих довідках, до теперішнього часу не внесено. Тож, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області № 756 від 22.01.2025, №217 від 05.06.2025, № 218 від 05.06.2025, №219 від 05.06.2025, №220 від 05.06.2025 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Пунктом 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд враховує правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, згідно із яким, з урахуванням вимог статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 (набрала чинності 01.03.2018), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 17.12.2019, прийнятому у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

З матеріалів справи встановлено, що Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, від 22.01.2025 №756 станом на 05.03.2019, яку направлено до Управління для проведення перерахунку пенсії позивача.

Однак, не зважаючи на те, що виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704, визначених в довідці уповноваженого органу, відповідач безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної оновленої довідки.

За таких обставин, наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки, виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, від 22.01.2025 №756.

Крім того, у цій справі спірним є питання наявності підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих уповноваженим органом, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у зв'язку зі зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 Постанови №704, ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

За первинною редакцією пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704, передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103.

Згідно з пунктом 6 Постанови №103, внесено зміни до Постанови №704 внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладений у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Отже, пункт 4 Постанови №704, в редакції Постанови №103, визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018".

Постановою від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 Шостий апеляційний адміністративний суд визнав протиправним та скасував пункт 6 Постанови №103, яким внесені зміни до пункту 4 Постанови №704.

Постановою Верховного Суду від 20.10.2022 постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 залишено без змін.

Отже, у зв'язку зі скасуванням в судовому порядку, пункт 4 Постанови №704 підлягає застосуванню у первісній редакції, відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у пункті 62 постанови від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд сформулював наступні правові висновки:

“(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік)…».

Такий правовий висновок підтриманий Верховним Судом також у постановах від 06.02.2023 у справі № 160/2775/22, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 22.03.2023 у справі № 340/10333/21, від 12.07.2023 у справі №420/14380/21 тощо.

Суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії із зазначених підстав та отримання відповідних довідок для перерахунку пенсії встановлено рішенням суду у справі №280/2360/25, яке набрало законної сили.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/2360/25 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області склало довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії №217 від 05.06.2025, № 218 від 05.06.2025, № 219 від 05.06.2025, №220 від 05.06.2025, які позивач подав до Управління для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Однак, не зважаючи на те, що виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці уповноваженого органу, розрахованих згідно з Постановою №704 станом на 1 січня календарного року, відповідач безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі таких довідок.

За таких обставин, наявні підстави для зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області за №217 від 05.06.2025, № 218 від 05.06.2025, № 219 від 05.06.2025, №220 від 05.06.2025.

При цьому, позивачем помилково заявлено про визнання протиправними дій Управління у спірних правовідносинах, адже за своєю суттю відмова в проведенні перерахунку пенсії є вольовим рішенням суб'єкта владних повноважень, отже порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправного рішення Управління про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а є нерелевантними, оскільки у справі №553/4276/16-а спірні правовідносини стосувались наявності права на перерахунок пенсії у зв'язку із виданням Міністром оборони України наказів №377 від 28.07.2008 та №814 від 27.11.2013. Водночас, у даній справі спірним є питання щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої уповноваженим органом, внаслідок зміни розміру складових грошового забезпечення за відповідною посадою.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За встановленими обставинами справи, уповноваженим органом складено довідки для перерахунку пенсії позивача 22.01.2025 та 05.06.2025.

При цьому, Управління повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, наведених у вказаних довідках, листом від 20.06.2025.

Позов подано до суду 23.06.2025 засобами поштового зв'язку, а тому суд не вбачає підстав для висновку про пропуск позивачем строку звернення до суду від дати, коли позивач дізнався про порушення свого права.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права за встановленими обставинами у даній справі є визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області за № 756 від 22.01.2025, №217 від 05.06.2025, №218 від 05.06.2025, №219 від 05.06.2025, №220 від 05.06.2025 та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019, 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунок пенсії позивача на підставі вказаних довідок та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», інших судових витрат не заявив, а тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оформлене листом від 20.06.2025 №10444-10306/С-02/8-0800/25, про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій №756 від 22.01.2025, №217 від 05.06.2025, №218 від 05.06.2025, №219 від 05.06.2025, №220 від 05.06.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 22.01.2025 №756, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 №217, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 №218, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 №219, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 05.06.2025 №220, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 12.08.2025.

Суддя М.О. Семененко