Рішення від 12.08.2025 по справі 280/7188/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року Справа № 280/7188/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Єренко Дмитро Віталійович (вул. Перемоги, буд. 40, оф. 25А, м. Запоріжжя), до Територіального сервісного центру МВС №2343 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровський та Запорізькій областях (пр. Праці, буд. 16, м. Дніпро, 49041) про визнання протиправною та скасування відповіді, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Єренко Дмитро Віталійович, до Територіального сервісного центру МВС №2343 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровський та Запорізькій областях (далі - відповідач, РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровський та Запорізькій областях), в якій позивач просить суд:

визнати відповідь відповідача від 25.04.2024 року № 31/29-2343-Д-22 незаконною та скасувати;

зобов'язати відповідача зареєструвати за позивачем автомобіль марки VolksWagen CC, номер кузова НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що громадянин ОСОБА_2 заповів позивачу автомобіль Volks Wagen Passat CC, номер державної реєстрації: НОМЕР_3 . Після смерті гр. ОСОБА_2 , для підтвердження права власності на зазначений автомобіль, позивач звертався до суду. На підставі рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя (справа №335/14273/19) ОСОБА_1 став власником автомобіля марки VolksWagen CC держ.номер НОМЕР_3 . У подальшому позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію зазначеного транспортного засобу. Проте отримав відмову у реєстрації з підстав: наявності інформації щодо обмежень на проведення реєстраційних операцій з транспортним засобом VolksWagen CC, державний номер НОМЕР_3 , а також тим, що реєстрація зазначеного транспортного засобу за гр. ОСОБА_2 була скасована в 2017 році. Позивач вказує на те, що перереєстрація на нового власника здійснюється без згоди обтяжувача у випадку переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування. В даному випадку позивач отримав транспортний засіб у спадок від ОСОБА_2 , а тому відмова у реєстрації є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 05.08.2024 у справі було відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначене без повідомлення (без виклику) сторін.

13.08.2024 засобами системи «Електронний суд» від представника відповідача надійшов відзив в якому він заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву посилається на те, що позивач 20.04.2024 подав до територіального сервісного центру МВС №2343 звернення, в якому зазначив: «прошу зареєструвати автомобіль VOLKSWAGEN СС, д.н.з НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_1 , 2012 року випуску, який належить на підставі заповіту від 13.04.2015». Однак, провести перереєстрацію зазначеного транспортного не має можливості у зв'язку з тим, що згідно ЄДР ТЗ вказаний транспортний засіб не обліковується за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім того, відповідно п. 41 Порядку від 7 вересня 1998 року №1388: «Забороняється перереєстрація на нового власника та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного або приватного виконавця». В зв'язку з чим вважає, що позовна заява, яка є предметом розгляду, не містить жодних обставин та доказів, які б свідчили про протиправність дій з боку відповідача. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 виданий Запорізьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Запорізької області від 05.02.2019.

За життя ОСОБА_2 зареєстрував на своє ім'я транспортний засіб, а саме VOLKSWAGEN СС державний номер НОМЕР_3 номер кузова НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , що підтверджується технічним паспортом НОМЕР_5 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина.

За життя ОСОБА_2 склав заповіт від 30.04.2015 посвідчений приватним нотаріусом Пудлик І.М. та зареєстровано в реєстрі за №1300. Відповідно до вказаного заповіту ОСОБА_2 заповів вищезазначений автомобіль Дуднику О.І. (позивачу).

Після смерті ОСОБА_2 позивач, відповідно до вимог чинного законодавства, звернувся до нотаріальної контори задля прийняття спадщини за заповітом.

Вказане підтверджується витягом зі спадкового реєстру №55057470 від 08.02.2019.

Проте, 06.08.2019 державний нотаріус П'ятої Запорізької нотаріальної контори виніс постанову №2564/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Вказана постанова мотивована тим, що для видачі свідоцтва про право на спадщину, державним нотаріусом було проведено перевірку в порядку доступу нотаріусів до Державного реєстру речових прав на рухоме майно.

Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №61176792 від 06.08.2019, отриманні відомості, а саме: накладено арешт рухомого майна, зареєстровано: 08.06.2017 за №16306679 реєстратором: Шульженко Альона Сергіївна, Запорізька філія державного підприємства «Національні інформаційні системи», Запорізька обл., підстава обтяження: Ухвала №335/5786/17-к, серія та номер: 1-кс/335/3911/2017, виданий: 16.05.2017, видавник: Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя; об'єкт обтяження: автомобіль легковий, номер об'єкта: НОМЕР_1 , номер державної реєстрації: НОМЕР_3 , «Volks Wagen Passat CC».

У зв'язку з цими обставинами нотаріусом було рекомендовано звернутись до суду для визнання права власності на вищевказаний автомобіль.

У подальшому позивач звернувся з позовом про визнання права власності на автомобіль легковий, номер об'єкта: НОМЕР_1 , номер державної реєстрації: НОМЕР_3 , «Volks Wagen Passat CC» до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 13 січня 2021 року по справі №335/14273/19 визнано право власності в порядку спадкування за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_6 ) на транспортний засіб: автомобіль марки VolksWagen CC, номер кузова НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 .

20.04.2024 позивач подав до територіального сервісного центру МВС №2343 (відповідача по справі) звернення, в якому, на підставі рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 13 січня 2021 року по справі №335/14273/19, просив зареєструвати за ним автомобіль VOLKSWAGEN СС, д.н.з НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_1 , 2012 року випуску, який належить позивачу на підставі заповіту від 13.04.2015.

25.04.2024 позивачу була надана відповідь за №31/29-2343-Д-22 якою відмовлено в реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу та повідомлено, що станом на 20 квітня 2024 року, по вказаному транспортному засобу наявна наступна інформація:

30.05.2017р. - Зняття з обліку у зв'язку зі скасуванням реєстрації, територіальний сервісний центр №1242, м.Дніпро;

31.05.2017р. - Зняття з обліку у зв'язку зі скасуванням реєстрації, територіальний сервісний центр №1242, м. Дніпро.

Тобто, реєстрація транспортного засобу VOLKSWAGEN СС, державний номер НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_1 , 2012 року випуску за гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була скасована в 2017 році.

Також, було проінформовано, що станом на 20 квітня 2024 року у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів МВС (далі - ЄДР ТЗ) наявна наступна інформація щодо обмежень на проведення реєстраційних операцій з транспортним засобом VOLKSWAGEN СС, державний номер НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_1 , двигун НОМЕР_2 , 2012 року випуску:

- арешт та/або заборона на відчуження на підставі ухвали Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 08.12.2015 року, справа 335/12268/15-к;

- арешт та/або заборона на відчуження. ГУМВС УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ. Вхідний лист№: 4443 від 19.08.2014.

На підставі вище викладеного, провести перереєстрацію транспортного засобу VOLKSWAGEN СС, державний номер НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_1 , двигун НОМЕР_2 , 2012 року випуску не має можливості у зв'язку з тим, що згідно ЄДР ТЗ вказаний транспортний засіб не обліковується за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того було повідомлено, що відповідно п. 41 Порядку: «Забороняється перереєстрація на нового власника та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного або приватного виконавця».

Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання урегульовано Законом України від 30 червня 1993 року №3353-XII «Про дорожній рух» (далі - Закон №3353-XII, у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно статті 4 Закону №3353-XII, до компетенції Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху належить визначення порядку здійснення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів.

У статті 34 Закону №3353-XII визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 (далі -Порядок №1388, у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку №1388 визначено, що на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції транспортних засобів установленим вимогам правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Відповідно до пункту 8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:

договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою;

договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;

свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;

копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договір фінансового лізингу; акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.

В тексті позовної заяви позивачем зазначено: «що відповідно до п. 41 Порядку №1388 забороняється перереєстрація на нового власника та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного або приватного виконавця.

Перереєстрація на нового власника транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, здійснюється за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.

Отже, перереєстрація на нового власника здійснюється без згоди обтяжувача у випадку переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування. В даному випадку позивач отримав транспортний засіб у спадок від ОСОБА_2 , а тому відмова у реєстрації є протиправною та такою, що підлягає скасуванню».

Проте, суд звертає увагу, що у відповіді територіального сервісного центру МВС №2343 зазначено про наявність обмежень, які обліковуються в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, а не в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна як зазначено в тексті позову.

При цьому, відповідно до абзацу першого пункту 41 Порядку №1388 забороняється перереєстрація на нового власника та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного або приватного виконавця.

Щодо проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів (ведення, наповнення, внесення інформації до ЄДРТЗ).

Порядок ведення Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2020 року №779 (далі - Порядок №779).

Ведення ЄДРТЗ здійснюється уповноваженими посадовими особами Головного сервісного центру МВС (далі - уповноважені посадові особи адміністратора ЄДРТЗ) під час виконання покладених на них функцій та завдань відповідно до законодавства шляхом обробки (унесення, накопичення, використання, узагальнення) інформації в ЄДРТЗ про зареєстровані транспортні засоби, їх власників (співвласників), належних користувачів, закріплені номерні знаки та реєстраційні документи на такі транспортні засоби.

Уповноважені посадові особи адміністратора ЄДРТЗ забезпечують повноту та своєчасність унесення ними інформації до ЄДРТЗ.

Пунктом 5 Порядку №779 встановлено, що в ЄДРТЗ формуються та реєструються заяви власників транспортних засобів у сфері державної реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку транспортних засобів, у тому числі заяви про внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу з обов'язковим присвоєнням програмними засобами ведення ЄДРТЗ кожній окремій заяві реєстраційного номера та фіксуванням дати і часу реєстрації.

Пунктом 6 Порядку №779 встановлено, що до ЄДРТЗ уносяться такі відомості про власника (співвласника) транспортного засобу:

1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження;

2) повне найменування та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (для юридичних осіб);

3) адреса реєстрації місця проживання фізичної особи або адреса місцезнаходження юридичної особи;

4) назва, серія (за наявності), номер, дата видачі документа, що посвідчує особу, та найменування органу, який його видав;

5) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону).

Пунктом 7 Порядку №779 встановлено, що до ЄДРТЗ уносяться такі відомості про транспортний засіб:

1) марка; 2) модель; 3) тип (за призначенням); 4) тип (за конструкцією); 5) категорія; 6) тип кузова; 7) колір; 8) рік випуску; 9) номерний знак; 10) кількість дверей; 11) кількість місць; 12) номер кузова; 13) номер рами (шасі); 14) ідентифікаційний номер (VIN); 15) номер двигуна; 16) об'єм двигуна; 17) потужність двигуна (за наявності такої інформації в поданих документах); 18) кількість циліндрів (за наявності такої інформації в поданих документах); 19) вид пального; 20) екологічні норми (за наявності такої інформації в поданих документах); 21) маса без навантаження; 22) повна маса; 23) показники одометра (за наявності такої інформації); 24) дата першої державної реєстрації; 25) дата державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку; 26) серія, номер та дата видачі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (тимчасового реєстраційного талона); 27) особливі відмітки свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; 28) реквізити документів, що підтверджують правомірність придбання, отримання, увезення, митного оформлення; 29) реквізити документів, що підтверджують відповідність конструкції встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (за наявності).

При цьому, слід враховувати, що технологічні операції в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, проводяться у чіткій послідовності та логічності попередніх технологічних операцій.

Проведення технологічних операцій в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, можливо здійснювати лише з останньої діючої/активної технологічної операції при логічній послідовності до цілей наступної технологічної операції.

В Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, відсутня фактична технічна можливість, після проведеної технологічної операції - Зняття з обліку у зв'язку зі скасуванням реєстрації, та яка являється в ЄДРТЗ останньою технологічною операцією, провести будь яку іншу технологічну операцію, оскільки попередні технологічні операції вже недіючі та неактивні.

В даному випадку проведення відповідних технологічних операцій можливе тільки за умови скасування технологічної операції - Зняття з обліку транспортного засобу у зв'язку із скасуванням реєстрації, з обов'язковим відображенням такої в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, здійснення якої безпосередньо буде пов'язано на виконанням рішення суду, саме яким було б прийнято відповідне рішення про скасування технологічної операції - Зняття з обліку транспортного засобу у зв'язку із скасуванням реєстрації, та зобов'язано поновити, зареєструвати чи перереєструвати за відповідною особою.

Як вбачається з матеріалів справи безпосереднє проведення технологічних операцій по зняттю з обліку спірного транспортного засобу у зв'язку зі скасуванням реєстрації, здійснювалося 30.05.2017 та 31.05.2017 територіальним сервісним центром МВС №1242 в м. Дніпро, який був структурним підрозділом Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 40112155).

Проте позивачем не заявляються позовні вимоги про визнання дій по зняттю з обліку спірного транспортного засобу у зв'язку зі скасуванням реєстрації протиправними та про скасування цих реєстраційних дій.

Тобто предмет позовної заяви стосується оскарження відмови територіального сервісного центру МВС №2343 (відповідача), а не правомірної поведінки територіального сервісного центру МВС №1242 регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області, який скасував державну реєстрації відносно зазначеного транспортного засобу.

Порядок №1388 містить чіткий алгоритм, як повинна проводитись реєстрація (перереєстрація) транспортного засобу.

Проведення реєстраційних дій, повинне здійснюватися відповідно до приписів чинного законодавства та Порядку №1388.

Здійснення реєстрації/перереєстрації транспортного засобу на ім'я позивача неможливе без додержання алгоритму, способу, порядку, передбаченого чинним законодавством, Законом України «Про дорожній рух» та Порядком №1388, яке полягає у здійсненні комплексу заходів, що передують реєстрації/перереєстрації транспортних засобів, сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за державну реєстрацію (перереєстрацію), відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

З огляду на зазначене, проведення державної реєстрації транспортних засобів належить до функцій територіальних сервісних центрів МВС, які, зокрема, здійснюють заходи, пов'язані із перевіркою відповідних документів та/або відомостей, що є підставою для здійснення такої реєстрації, у тому числі щодо відсутності будь-яких обтяжень відносно транспортного засобу.

Інші аргументи позивача, викладені у позові, не спростовують вищевикладені обставини, а відповідно, не підлягають врахуванню судом при прийнятті судового рішення у цій справі.

При цьому суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява №63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).и повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що доводи позивача є не обґрунтованими, а позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

В силу положень статті 139 КАС України судові витрати (у тому числі витрати на правничу допомогу) стягуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень виключно у разі задоволення позовних вимог. Ураховуючи ту обставину, що судом відмовлено у задоволенні позову, то й відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат.

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14 лютого 2023 року у справі №640/17086/20.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Єренко Дмитро Віталійович (вул. Перемоги, буд. 40, оф. 25А, м. Запоріжжя), до Територіального сервісного центру МВС №2343 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровський та Запорізькій областях (пр. Праці, буд. 16, м. Дніпро, 49041) про визнання протиправною та скасування відповіді, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано «12» серпня 2025 року.

Суддя Р.В. Кисіль