Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 серпня 2025 року Справа№640/1955/20
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Галатіної О.О., суддів Христофорова А.Б., Кошкош О.О., розглянувши у загальному провадженні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" (04080, м. Київ, вул. О. Терьохіна, буд. 8а, оф. 111, ЄДРПОУ 41264766) до Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, буд. 9, ЄДРПОУ 00032106) про визнання протиправною та скасування постанови -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" з позовом, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати Постанову №5/2127/16-4/15 від 10.01.2020 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста» на ринку фінансових послуг.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що від Відповідача надійшла вимога щодо надання інформації та документів №9946/16-8 від 03.12.2019 року.
В подальшому, на виконання вказаної вимоги Позивач листом №1923-12 від 09.12.2019 року направив Відповідачу витребувані ним документи.
17.12.2019 року на адресу відповідача надійшов Акт про правопорушення вчинені Позивачем на ринку фінансових послуг №2127/16-4/15 у вигляді неподання інформації. Додатково Позивача було повідомлено про розгляд справи про правопорушення.
Позивачем було надано Відповідачу додаткові пояснення щодо Акта про правопорушення.
За результатом розгляду справи Відповідачем було винесено Постанову про застосування штрафної санкції, якою до Позивача за порушення ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» було застосовано штрафні санкції у розмірі 3 400,00 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" наголошує, що Відповідач може направити вимогу про надання документів виключно з метою підтвердження виконання прийнятого розпорядження щодо усунення порушень законодавства про фінансові послуги, тобто направленню вимоги про надання документів має передувати вчинення суб'єктом господарювання правопорушення та застосування Відповідачем заходу випливу за вчинене правопорушення у вигляді розпорядження щодо усунення порушень, і лише після цього направлення вимоги про надання документів, які підтверджують, що суб'єкт господарювання виконав приписи та усунув порушення.
На підставі вищезазначеного Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що порушує його права та обов'язки.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, де останній наполягає на правомірності прийнятого ним рішення та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Зокрема зазначено, що Нацкомфінпослуг наділена повноваженнями щодо надсилання фінансовим установам вимог про надання інформації та документів, а фінансові установи, у свою чергу, повинні такі вимоги виконувати у повному обсязі.
Вимога про надання документів та інформації не спрямована на отримання звітів чи статистичної інформації, а направлена на виконання одного із завдань Комісії - дотримання законодавства у відповідній сфері, захист прав споживачів фінансових послуг та недопущення порушення їх прав.
Відповідач зауважує, що позивачем не надано інформації та документів на відповідну Вимогу, а відтак у діях останнього наявний склад правопорушення передбачений пункту 2 частини 1 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
У свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, де останній наполягає на задоволенні позовних вимог та підтримує позицію викладену у позові.
Представником відповідача були надані заперечення на відповідь на відзив, в яких представник підтримав свою позицію викладену у відзиві та просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представником відповідача також були надані додаткові пояснення, в яких зокрема зазначено, що Відповідач вважає, що оскаржувана постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є законною, оскільки: в документах наданих Товариством, відсутні передані однією стороною та отримані іншою стороною додатки до Договору відступлення прав вимоги № 16-01/19/1 від 16.01.2019 року на які є посилання в Акті приймання-передачу реєстру боржників від 16.01.2019, а саме Додаток № 1-1 та Додаток № 1-2. В межах встановленого Вимогою терміну та станом на 17.12.2019 до Нацкомфінпослуг від Товариства не надходило листа із зазначенням письмових пояснень щодо ненадання позивачем копій Додатку № 1-1 та Додатку № 1-2 до Договору відступлення прав вимоги № 16-01/19/1 від 16.01.2019, як це вимагалось згідно змісту Вимоги.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 03.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/1955/20, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 19.10.2020 заяву Національного банку України про заміну сторони правонаступником задоволено.
Замінено первинного відповідача в адміністративній справі № 640/1955/20 - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, правонаступником - Національним банком України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9, ід. код 0032106).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" до Національного банку України про визнання протиправною та скасування постанови за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 23 травня 2025 року вирішено розгляд справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" до Національного банку України про визнання протиправною та скасування постанови, проводити в порядку загального позовного провадження. Розгляд справи ухвалено здійснювати колегіально у складі трьох суддів. Призначено справу до підготовчого судового засідання.
Протоколом автоматизованого визначення складу колегії суддів від 23 травня 2025 року визначено склад колегії суддів: Галатіна О.О. - головуючий суддя; судді: Христофоров А.Б., Абдукадирова К.Е.
18 червня 2025 року судове засідання відкладено на 08 липня 2025 року, у зв'язку з перебуванням судді Абдукадирової К.Е. у відпустці.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 червня 2025 року (у зв'язку з відпусткою судді Абдукадирової К.Е.) визначено склад колегії суддів: Галатіна О.О. - головуючий суддя; судді: Кошкош О.О., Христофоров А.Б.
Ухвалою суду від 08 липня 2025 року закрито підготовче провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" до Національного банку України про визнання протиправною та скасування постанови. Призначено справу до судового розгляду по суті.
23 липня 2025 та 05 серпня 2025 до суду від представників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" та Національного банку України про проведення судових засідань в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 11 серпня 2025 року у задоволенні клопотання представників Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" та Національного банку України про розгляд в режимі відеоконференції адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" до Національного банку України про визнання протиправною та скасування постанови - відмовлено.
Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Згідно з ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Згідно з ч.9 цієї ж статті, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Враховуючи вкладене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста", місце знаходження: Україна, 03035, місто Київ, вул. Сурикова, будинок 3, корпус 8Б, офіс 103. Види діяльності: 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у. (основний). 64.91 Фінансовий лізинг. 64.92 Інші види кредитування. Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи: 06.04.2017. Номер запису: 10711020000037956. В стані припинення, 30.06.2025, 1000731410042048014.
Національною комісією, що здійсню державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" вимогу щодо надання інформації та документів №9946/16-8 від 03.12.2019 року, в якій Нацкомфінпослуг вимагало надати: договір про відступлення прав вимоги від 16.01.2019 № 16-01/19/1 укладений між ТОВ «Фінансова компанія «Веста» та ТОВ «Вердикт Капітал» зі всіма додатками до нього, доповненнями та додатковими угодами, первинні бухгалтерські документи, що підтверджують суму боргу (вичерпний пакет документів щодо договору, у тому числі графік сплати платежів, розрахунки щодо виплат заборгованості, платіжні доручення, що підтверджують сплату або отримання сплати по договору від 16.01.2019 №16-01/19/1, розрахунки, квитанції та інше); акти прийому-передачі за договором факторингу від 16.01.2019 №16-01/19/1 укладений між ТОВ «Фінансова компанія «Веста» та ТОВ «Вердикт Капітал».
На виконання вимоги Позивач листом від 09.12.2019 року вих. № 1923-12/19 надав Відповідачу наступні документи: копію Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року укладений між Товариством та ТОВ «Вердикт Капітал» разом з додатками та Додаткову угоду від 17 січня 2019 року на 20 арк.; витяг з виписки по рахунку на підтвердження отримання Товариством оплати згідно Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року на 1 арк.; платіжне доручення №10 від 22 січня 2019 року на підтвердження перерахування ТОВ «Вердикт Капітал» Товариству оплати згідно Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року на 1 арк.; Акт приймання-передачі Реєстру боржників від 16 січня 2019 року до Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року на 1 арк.;
Національною комісією, що здійсню державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було складено Акт про правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" на ринку фінансових послуг від 17.12.2019 року № 2127/16-4/15, в якому зокрема встановлено, що в документах наданих Товариством листом відсутні передані одною стороною та отримані іншою стороною додатки до Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року на які є посилання в Акті, а саме Додаток № 1-1 та Додаток № 1-2 до Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року. Станом на момент складання акту до Нацкомфінпослуг від Товариства на пункт 1 Вимоги не надходило усіх документів, які вимагались останньою, а саме не надано Додаток № 1-1 та Додаток № 1-2 до Договору відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року, наявність яких підтверджено Товариством у Акті, оскільки у пункті 1 Вимоги вимагалось надати копію договору про відступлення прав вимоги №16-01/19/1 від 16 січня 2019 року укладений між ТОВ «Фінансова компанія «Веста» та ТОВ «Вердикт Капітал» зі всіма додатками до нього, доповненнями та додатковими угодами. Станом на момент складання акту до Нацкомфінпослуг від Товариства не надходило листа із зазначенням письмових причин їх ненадання. Вказане вище, свідчить про вчинення Товариством правопорушення, зазначеного у статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», у вигляді неподання інформації.
Позивачем на адресу Національної комісії, що здійсню державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було направлено пояснення вих. №12/01 від 10.0.1.2020 року щодо акту про правопорушення, вчиненого Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" від 17.12.2019 року № 2127/16-4/15, в яких зокрема зазначено, що головним спеціалістом відділу інспектування департаменту регулювання та нагляду за фінансовими компаніями без пояснень щодо виявлених на його думку порушень, складається акт про правопорушення, який став підставою розгляду справи про правопорушення на ринку фінансових послуг Товариством. Все це свідчить про те, що не були всебічно, повно та об'єктивно досліджені обставини справи про правопорушення, внаслідок чого були невірно зазначені обставини порушення.
На підставі акту від 17.12.2019 року Національною комісією, що здійсню державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг винесено постанову № 5/2127/16-4/5 від 10.01.2020 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" на ринку фінансових послуг.
Вказаною постановою до позивача на підставі пункту 10 частини 1 статті 28, статті 39, пункту 3 частини 1 статті 40, пункту 3 частини 1 статті 41, частини 1 статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», пункту 1.5 розділу I, пункту 2.4 розділу II, абзацу 1 пункту 3.2 розділу III, пункту 4.21 розділу IV Положення застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
Частиною 1 ст. 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» від 23.11.2011 №1070/2011 на виконання Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно пунктів 1, 2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Повноваження Нацкомфінпослуг визначені статтею 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Так, згідно з пунктом 12 ч.1 ст.28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (в редакції на час направлення вимоги) національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 29 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (в редакції на час направлення вимоги) пруденційний нагляд є складовою частиною загальної системи нагляду, що проводиться органами, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг, і базується на регулярному проведенні оцінки загального фінансового стану фінансової установи, результатів діяльності системи та якості управління нею, дотриманні обов'язкових нормативів та інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами.
Основними напрямами пруденційного нагляду національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є додержання встановлених критеріїв та нормативів щодо: 1) ліквідності; 2) капіталу та платоспроможності; 3) прибутковості; 4) якості активів та ризиковості операцій; 5) якості систем управління та управлінського персоналу; 6) додержання правил надання фінансових послуг.
Підпунктом 41 п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг передбачено, що комісія приймає та надсилає фінансовим установам і саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження (приписи) щодо усунення порушень законодавства про фінансові послуги, вимагає надання необхідної інформації та документів.
В свою чергу відповідно до п. 36 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), затверджених постановою КМУ від 07.12.22016 № 913 фінансова установа зобов'язана виконувати нормативно-правові акти, якими встановлені умови провадження діяльності з надання фінансових послуг, вимоги та рішення Нацкомфінпослуг, що відповідають її повноваженням, визначеним законом, зокрема надавати на такі вимоги та рішення інформацію і звітність у встановлений у них строк.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424, затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги (далі - Положення №2319).
Відповідно до пункту 1.1 Положення №2319, це Положення розроблене відповідно до Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «;Про страхування», «;Про кредитні спілки», «;Про недержавне пенсійне забезпечення», інших законів та Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1070, з метою встановлення порядку та умов застосування заходів впливу за порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - заходи впливу), та забезпечення захисту прав споживачів фінансових послуг. Це Положення визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.
Приписами пункту 1.5 Положення №2319 визначено, що дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги може міститися, зокрема, в матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.
Відтак, системний аналіз Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) та Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги дає підстави стверджувати, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг наділена повноваженнями надсилати письмові вимоги про надання документів та інформації, не лише в межах справ про скоєнні правопорушення, а також з метою здійснення пруденційного нагляду.
У вимозі №9946/16-8 від 03.12.2019 року дійсно не зазначено про те, що витребовувані документи необхідні для здійснення пруденційного нагляду, проте повноваження Нацкомфінпослуг, передбачені пп. 12 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», а також Положенням, можуть реалізовуватися не тільки під час пруденційного нагляду, а й при здійсненні іншої діяльності відповідача, визначеної законодавством.
Статтею 12-1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено обов'язок фінансової установи розкривати інформацію про свою діяльністю, структуру управління, фінансові можливості, наявність дозволів та ліцензій на здійснення певних видів діяльності.
Проте метою регулювання вказаної статті є реалізація принципу відкритості (прозорості) діяльності фінансових установ, створення передумов для захисту прав споживачів таких фінансових послуг, а також забезпечення доступу споживачів фінансових послуг до інформації про фінансові установи.
У контексті направлених позивачу Нацкомфінпослуг вимог про надання документів та інформації не спрямована на отримання звітів чи статистичної інформації, а направлена на виконання одного із завдань Комісії - дотримання законодавства у відповідній сфері, захист прав споживачів фінансових послуг та недопущення порушення їх прав.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 19.10.2022 у справі №280/481/20 та від 16.08.2023 року у справі №280/1556/20.
З огляду на викладене, твердження позивача в цій частині суд визнає безпідставними, такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Статтею 39, наведеного вище Закону, передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів. Серед іншого, заходом впливу є: накладення штрафу, що передбачено статтями 41 і 43 цього Закону .
Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З аналізу викладених норм вбачається, що Нацкомфінпослуг наділена повноваженнями щодо розгляду заяв споживачів про порушення законодавства у сфері ринків фінансових послуг, проводить перевірку фактів, викладених у таких заявах, шляхом направлення на адресу учасників ринків фінансових послуг вимог про надання інформації та документів. На основі аналізу отриманої інформації стосовно порушення уповноважена особа Нацкомфінпослуг обирає та застосовує відповідні заходи впливу. При цьому неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації на вимогу Нацкомфінпослуг становить окремий склад правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.2 ч.1 ст.41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Розгляд справ про правопорушення та застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу II цього Положення, належить до повноважень Голови Нацкомфінпослуг або керівників самостійних структурних підрозділів або осіб, які їх заміщують, за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг (пункт 3.2 Положення №2319).
За приписами пунктів 4.1, 4.3 Положення №2319 провадження у справі про правопорушення є обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення.
Днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення.
Акт про правопорушення складається та підписується в двох примірниках не пізніше 15 робочих днів з дати виявлення порушення законодавства про фінансові послуги.
Відповідно до абзацу другого пункту 4.5 Положення № 2319 постанова про накладення штрафних санкцій, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», приймається уповноваженою особою Нацкомфінпослуг протягом 30 календарних днів після отримання нею акта про правопорушення та документів, які стосуються справи про правопорушення.
Пунктом 4.9 Положення № 2319 визначено, що примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до пункту 4.12 Положення №2319, уповноважена особа Нацкомфінпослуг при підготовці справи про правопорушення, за яке передбачено застосування заходу впливу, визначеного підпунктом 3 пункту 2.1 розділу II цього Положення, до розгляду повинна, серед іншого, перевірити своєчасність повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.
Пунктом 4.13 Положення №2319 визначено, що уповноважена особа Нацкомфінпослуг вирішує питання, передбачені у пункті 4.12 цього розділу, визначає дату, час та місце розгляду справи про правопорушення, про що повідомляється особа рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи про правопорушення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис.
Керівник або уповноважений представник особи при розгляді справи про правопорушення має право: знайомитися з усіма матеріалами, які є у справі про правопорушення; бути присутнім при розгляді справи про правопорушення; надавати пояснення (у тому числі письмові), заявляти клопотання по суті виявленого порушення (пункт 4.14 Положення №2319).
При цьому, згідно з пунктом 4.15. Положення №2319 відсутність керівника або уповноваженого представника особи в разі якщо про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення він був повідомлений згідно з вимогами пунктів 4.11 та 4.13 цього розділу, не може бути підставою для відкладення розгляду справи про правопорушення.
Рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 3, 6 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, набирають чинності з дня їх винесення Нацкомфінпослуг. 4.24. Особа може оскаржити рішення про застосування заходу впливу у встановленому законодавством порядку.
Рішення про результати розгляду справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення за її місцезнаходженням або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття. Рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, може бути оскаржене особою до Нацкомфінпослуг як колегіального органу або до суду, а рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, - до суду.
Позивач, в обґрунтування позовної заяви не посилається на наявність процедурних порушень з боку відповідача під час винесення оскаржуваної постанови. Не встановив наявність таких обставин і суд.
Посилання позивача на відсутність в діях Товариства складу правопорушення, оскільки відповідь на вимогу №9946/16-8 від 03.12.2019 року було надано, суд відхиляє з огляду на наступне.
Дійсно, Позивач надіслав на адресу Нацкомфінпослуг відповідь від 09.12.2019 року за вих. № 1923-12/19. Проте повного переліку документів визначених у вимозі Позивачем не надано, що підтверджується актом про правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" на ринку фінансових послуг від 17.12.2019 року № 2127/16-4/15.
Таким чином, Позивачем не було виконано вимогу №9946/16-8 від 03.12.2019 року, а відтак, суд спростовує твердження позивача про відсутність в діях Товариства складу правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» в частині неподання інформації.
Тому, прийняття відповідачем постанови № 5/2127/16-4/5 від 10.01.2020 року відповідно до якої встановлено вчинення Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" правопорушення, зазначеного у ч.1 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 400 грн., суд визнає обґрунтованим та вчиненим у межах повноважень і у спосіб, встановлений Законом.
Зважаючи на пункт 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), суд дійшов висновку, що відповідач, законно прийняв оскаржувану постанову, відтак підстави для її скасування суд не вбачає.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" (04080, м. Київ, вул. О. Терьохіна, буд. 8а, оф. 111, ЄДРПОУ 41264766) до Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, буд. 9, ЄДРПОУ 00032106) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Повний текст рішення складено та підписано 12 серпня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О.О. Галатіна
Судді О.О.Кошкош
А.Б. Христофоров