Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 серпня 2025 року Справа№200/8099/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області,
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Ромашкову Оксану Олександрівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 965070152078 від 23 липня 2024 року про відмову в поновлені нарахуванні та виплаті позивачу пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області поновити виплату пенсії позивачу з 1 липня 2023 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (а.с. 6).
Ухвалою суду від 26 листопада 2024 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, у відповідача витребувані додаткові докази (а.с. 27).
11 грудня 2024 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі (а.с. 37-48).
Ухвалою суду від 18 грудня 2024 року залучено до участі у справі в якості співвідповідачів Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; запропоновано співвідповідачам надати суду відзив на позов ОСОБА_1 та зобов'язано надати суду протягом п'ятнадцяти днів після отримання ухвали додаткові докази по справі: копію рішення (протоколу/розпорядження) про призначення позивачу пенсії за віком; копію рішення про припинення виплати позивачу пенсії з 1 червня 2023 року (або з іншої дати); пояснення з приводу підстав припинення виплати позивачу пенсії з 1 червня 2023 року (або з іншої дати); пояснення про пенсійного органу, в якому позивач перебуває на обліку станом на час отримання даної ухвали; пояснення щодо поновлення/не поновлення виплати позивачу пенсії, виплату якої припинено з 1 червня 2023 року (або з іншої дати) (а.с. 50-51).
30 грудня 2024 року судом отримано від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відзив на позов (а.с. 58-62).
3 січня 2025 року судом отримано від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відзив на позов та додаткові докази по справі (а.с. 74-91).
Ухвалою суду від 11 липня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області надати суду: копії матеріалів з пенсійної справи ОСОБА_1 щодо особи та статусу останнього (паспорту, довідки про статус ВПО, документа про місце проживання позивача); копію рішення про призначення позивачу пенсії за віком з 17 серпня 1996 року; копію рішення про припинення виплати позивачу пенсії; копію листа (повідомлення) АТ «Ощадбанк» від 9 травня 2023 року № 3429/8; витяг ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії з інформацією про виплачену пенсію позивачеві за період з 1 січня 2023 року по дату надання витягу (а.с. 98-99).
28 липня 2025 року судом отримано від Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області заяву про направлення до суду частини витребуваних ухвалою суду від 11 липня 2025 року документів: витягу з електронної бази Інформаційно-аналітичних систем Пенсійного фонду зі списку № 1 (10021 - карткові рахунки) на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в Держощадбанку України за період з 4 січня 2023 року по 25 травня 2023 року (категорія «02» ВПО) по ОСОБА_1 , копію листа Ощадбанку України від 1 травня 2023 року (вих. № 119.14-14/109) з копією додатку до цього листа (повідомлення). У наданій суду заяві Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області зазначило, що паперова копія пенсійної справи позивача знаходиться на тимчасово окупованій території України - в сервісному центрі м. Каховка Херсонської області. Тому надати завірені належним чином копії пенсійної справи позивача немає можливості (а.с. 105-110).
Підстави не надання суду копії рішення про припинення виплати позивачу пенсії з червня 2023 року суду не повідомлені.
Враховуючи приписи ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу на підставі наявних у справі матеріалів.
В обґрунтування позовних вимог у позові та відповіді на відзив зазначено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області як одержувач пенсії за віком з 1996 року .
Остання виплата пенсії позивачу на картковий рахунок державного Ощадбанку України в розмірі 14 204,87 грн була проведена в травні 2023 року.
З червня 2023 року по теперішній час позивач не отримує пенсійні виплати.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» єдиною підставою у контексті Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» є призначення пенсії на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», за фізичними особами незалежно від перебування їх на обліку як внутрішньо переміщених осіб чи від набуття ним спеціального правового статусу зберігається право власності, інші права на майно.
Оскільки припинення позивачу пенсії відбулося не у спосіб, що передбачений законом, з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року має місце незаконне втручання у право власності позивача.
21 квітня 2024 року позивач через електронний кабінет подав заявку до контакт-центру Пенсійного фонду України про ідентифікацію особи, звернення зареєстровано за № 134939. Фізична ідентифікація по відеоконференції зв'язку пройшла успішно, що підтверджено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 16 липня 2024 року, рішенням про встановлення особи № 218092.
16 липня 2024 року позивач через особистий електронний кабінет звернувся із заявою щодо поновлення виплати пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 965070152078 від 23 липня 2024 року позивачу було відмовлено в поновленні виплати пенсії згідно зі ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки виплату пенсії ОСОБА_1 як ВПО призупинено з підстави: «9» - «до з'ясування». Також у рішенні зазначено, що виплату пенсії буде поновлено за умови особистого звернення заявника до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії та надання документу, що посвідчує особу та фактичне місце проживання. Про прийняття зазначеного рішення позивачу повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 2 серпня 2024 року (вих. № 2100-0305-8/33814).
Також у листі від 2 серпня 2024 року (вих. № 2100-0305-8/33814) Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило позивачу, що під час опрацювання справи ОСОБА_1 було встановлено, що виплата йому пенсії призупинена відповідно до п. 16 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, згідно з яким якщо суми пенсії одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду згідно з вимогами, визначеними в п. 10 цього Порядку. Зазначено, що виплата пенсії може бути поновлена у разі здійснення ОСОБА_1 авторизації на вебпорталі Пенсійного фонду України з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія. Підпис» та за умови подання позивачем до територіального органу Пенсійного фонду України, в якому він перебуваєте на обліку, заяви за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 22-1. Також зазначено, що оскільки виплата пенсії позивачу призупинена відповідно до п. 16 Порядку № 1596, а не відповідно до Постанови 162, підстави для поновлення виплати пенсії у режимі відеоконференцзв'язку відсутні.
Позивач вважає, що саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зобов'язано вирішити питання про поновлення нарахування та виплату йому пенсії з 1 червня 2023 року, оскільки заява ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії розглядалась структурним підрозділом саме зазначеного управління і за наслідком її розгляду вказаним управлінням було прийнято оскаржуване рішення.
Позивач зазначає, що не виплата протягом тривалого часу належної йому пенсії є порушенням гарантованого йому Конституцією України права на належний соціальний захист (а.с. 1-7, 45-46).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
Позивач з 17 серпня 1996 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області як одержувач пенсії за віком.
16 липня 2024 року позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії як внутрішньо переміщеній особі.
За принципом екстериторіальності зазначена заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, яке 23 липня 2024 року прийняло рішення № 965070152078 про відмову позивачу у поновленні виплати пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області наголошує, що не припиняло виплату позивачу пенсії з 1 червня 2023 року, а лише за принципом екстериторіальності розглянуло заяву позивача про поновлення виплати пенсії від 16 липня 2024 року.
Заява про поновлення пенсії подається заявником виключно особисто, в порядку встановленому абз. 1 п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій № 22-1. Відповідно до абз. 1-2 п. 2.9 Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених п. 1.1 розділу І розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України.
Відповідно до п. 16 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, якщо суми пенсії […] одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду України […] не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду України […] згідно з вимогами, визначеними в п. 10 цього Порядку. У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду України […] припиняє перерахування пенсії […] на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку.
Оскільки виплата пенсії позивачу призупинена відповідно до п. 16 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, а не відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану», то правових підстав для поновлення виплати пенсії позивачу у режимі відеоконференцзв'язку немає.
Для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно особисто звернутися із заявою про поновлення виплати пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України в порядку, встановленому абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області наполягає, що його дії з відмови у поновленні виплати позивачу пенсії є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству України, у зв'язку із чим просить відмовити у задоволенні позову (а.с. 37-41).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області також заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи це наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Має статус внутрішньо переміщеної особи.
Засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України позивач подав заяву від 16 липня 2024 року № 1028 про поновлення виплати йому як внутрішньо переміщеній особі пенсії, яка за принципом екстериторіальності була опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 23 липня 2024 року № 965070152078 про відмову в поновленні виплати пенсії.
У зв'язку із тим, що ОСОБА_1 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області не перебуває, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не підлягають задоволенню (а.с. 58-61).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області також заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за віком з 17 серпня 1996 року, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, яка до 24 лютого 2022 року набула статусу внутрішньо переміщеної особи; як внутрішньо переміщена особа позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно із п. 16 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, якщо суми пенсії одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду згідно з вимогами, визначеними в пункті 10 цього Порядку. У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку.
Листом від 9 травня 2023 року № 3429/8 АТ «Ощадбанк» на адресу Головного управління надіслав повідомлення, передбачене п. 16 Порядку № 1596.
Оскільки Генічеська територіальна громада Херсонської області включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами), а АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснення доставки пенсійних коштів на тимчасово окупованих територіях, виплата пенсії позивачу була призупинена «до з'ясування» з 1 червня 2023 року.
Враховуючи вищевикладене, призупинення виплати пенсії позивачу відбулось у відповідності та на підставі норм чинного законодавства України.
З приводу позовних вимог позивача про поновлення виплати йому пенсії у відзиві зазначено, що оскільки виплата пенсії була призупинена відповідно до п. 16 Порядку № 1596, а не відповідно до Постанови № 162, відсутні підстави для поновлення виплати пенсії позивачу у режимі відеоконференцзв'язку. Виплата пенсії може бути поновлена, зокрема, у разі здійснення авторизації на вебпорталі Пенсійного фонду України з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» та за умови подання позивачем до територіального органу Пенсійного фонду України, в якому ОСОБА_1 перебуває на обліку, заяви за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 22-1.
Також зазначено, що прийняття рішення про перерахунок пенсії є виключно компетенцією (дискреційними повноваженнями) органів Пенсійного фонду України, тобто втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження такого органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Просить відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог (а.с. 74-77).
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 від 21 грудня 1999 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання та місце фактичного проживання станом на час розгляду справи: АДРЕСА_2 (а.с. 10-13).
Перший відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, код ЄДРПОУ 13814885, зареєстроване місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, є органом державної влади (а.с. 43).
Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, зареєстроване місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 10, є органом державної влади (а.с. 82).
Третій відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади (а.с. 62).
Як встановлено судом на підставі наявних матеріалів, позивач як внутрішньо переміщена особа перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області як одержувач пенсії за віком (а.с. 48, 75, 91, 108).
Зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи згідно із поясненнями другого відповідача: АДРЕСА_1 (доказів на підтвердження реєстрації позивача як ВПО за вказаною адресою суду не надано: за поясненням позивача посвідчення ВПО внаслідок воєнних дій ним було втрачено; за поясненням другого відповідача - матеріали паперової пенсійної справи залишились на тимчасово окупованій території в м. Каховка) (а.с. 48, 45, 75).
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Враховуючи наведене, факт наявності у позивача у період виникнення спірних правовідносин статусу внутрішньо переміщеної особи судом вважається встановленим.
Судом встановлено, що у період по травень 2023 року (включно) пенсія позивачу другим відповідачем сплачувалась шляхом зарахування на його банківській (картковий) рахунок в АТ «Ощадбанк» (а.с. 108-110, 19).
З наданої суду позивачем роздруківки з електронного кабінету позивача на вебпорталі ПФУ, а також наданих першим відповідачем відомостей з електронної бази Пенсійного фонду ІКІС ПФУ, вбачається, що пенсія позивачу призначена з 17 серпня 1996 року; шифр 101, вид пенсії - за віком; розмір пенсії 14 204,87 грн; місяць останньої виплати - травень 2023 року (а.с. 17, 36, 91).
Відповідно до наданої позивачем виписки з його банківського (карткового) рахунку 19 квітня 2023 року та 18 травня 2023 року на зазначений рахунок зараховувалась пенсія у щомісячному розмірі 14 204,87 грн (а.с. 19).
Згідно з матеріалами справи, 1 травня 2023 року Херсонським обласним управлінням АТ «Ощадбанк» на адресу другого відповідача направлено повідомлення (вих. № 119.14-14/109), в якому зазначено, що на виконання п. 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662) та вимог п. 4.2 Регламенту процесів взаємодії підрозділів/установ АТ «Ощадбанк», централізованого бек-офісу та контрагентів-клієнтів банку, затвердженого постановою правління АТ «Ощадбанк» 11 червня 2018 року № 412, відділ супроводження зарахувань пенсійних та соціальних виплат управління супроводження операцій з платіжними картами департаменту бек-офісу надає інформацію (за період з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року) по клієнтам, за рахунками яких суми пенсій та грошової допомоги одержуйся за довіреністю більше як один рік або не одержуються більше як один рік (а.с. 109).
Другим відповідачем суду надано таблицю (без ідентифікуючих ознак щодо її складення), яка за твердженням управління була додана до повідомлення АТ «Ощадбанк» від 1 травня 2023 року, яка містить три стовбця: 1- порядковий номер, 2 - ПІБ фізичних осіб, 3 - РНОКПП зазначених осіб, серед яких під порядковим номером 12 зазначено ПІБ та РНКПП позивача: « ОСОБА_1 , 2150910652» (а.с. 110).
Як пояснив другий відповідач, зазначене повідомлення було отримано управлінням 9 травня 2023 року і оскільки Генічеська територіальна громада Херсонської області включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами), а АТ “Укрпошта» не має технічної можливості здійснення доставки пенсійних коштів на тимчасово окупованих територіях, то виплата пенсії позивачу була призупинена “до з'ясування» з 1 червня 2023 року (а.с. 76).
Суд зазначає, що ухвалами суд від 18 грудня 2024 року та від 11 липня 2025 року (повторно) другого відповідача було зобов'язано надати суду, в тому числі, копію рішення про припинення виплати позивачу пенсії з 1 червня 2023 року, разом із цим станом на час розгляду прави копію зазначеного рішення другим відповідачем суду не надано.
Докази прийняття другим відповідачем належним чином оформленого рішення про припинення виплати позивачу пенсії з 1 червня 2023 року не надано суду й іншими учасниками справи.
21 квітня 2024 року позивач через електронний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України подав заяву до контакт центру ПФУ про ідентифікацію особи; звернення зареєстровано під № 134939 (а.с. 22).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про встановлення особи № 218092 від 16 липня 2024 року за результатами проведеного відеоконференцзв'язку 10 червня 2024 року 14:30:00 (дата, час) та опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , № пенсійної справи 965070152078, встановлено (а.с. 16).
16 липня 2024 року позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до другого відповідача (сервісний центр у м. Скадовську) із заявою «про призначення/перерахунок пенсії», в які просив поновити йому як внутрішньо переміщеній особі виплату пенсії через банк (зазначив номер рахунку у відділенні Ощадбанку) (а.с. 14-15, 83).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 965070152078 від 23 липня 2024 року в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено (а.с. 20, 35).
У рішенні, крім іншого, зазначено наступне.
За результатами проведеного 10 червня 2024 року відеоконференцзв'язку особу ОСОБА_1 встановлено, але відсутня інформація з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо ідентифікації заявника.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-VІ поновлення виплати пенсі здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Пунктом 1.1 розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-VІ, затвердженого постановою правління Пенсійного фону України від 25 листопада 2005 року № 22-1 [….], зава про поновлення пенсії подається заявником особисто до територіального органу Пенсійного фонду України, у зв'язку із чим позивачу було відмовлено у поновленні виплати пенсії з 1 червня 2023 року (а.с. 20, 35).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 2 серпня 2024 року (вих. № 2100-0305-8/33814) позивачу повідомлено про прийняте першим відповідачем рішення. Також зазначено, що під час опрацювання пенсійної справи позивача було встановлено, що виплата пенсії призупинена відповідно до п. 16 Порядку № 1596, тому виплата пенсії може бути поновлена, зокрема, у разі здійснення позивачем авторизації на вебпорталі Пенсійного фонду України з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» та за умови подання позивачем до територіального органу Пенсійного фонду України, в якому позивач перебуваєте на обліку, заяви за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 22-1. Вказано, що оскільки виплата пенсії призупинена позивачу відповідно до п. 16 Порядку № 1596, а не відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (згідно із якою поновлення виплати пенсії особам, пенсії яким було припинено в період з 1 серпня 2022 року відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону, виплата пенсії може бути відновлена за поданням з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії , що надійшли через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу) - у позивача відсутні підстави для поновлення виплати пенсії у режимі відеоконференцзв'язку (а.с. 21, 90).
Не погоджуючись із відмовою першого відповідача поновити виплату призначеної позивачу пенсії на банківській рахунок, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, […] регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закон № 1058-IV) (тут і надалі в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно ст. 5 цього Закону цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII), який набрав чинності 22 листопада 2014 року, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 7 Закону № 1706-VII встановлено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Згідно із п. 3 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 1596) виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком […].
Відповідно до п. 4 Порядку № 1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка. Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, […] за виключенням осіб, зазначених в абз. 18 п. 2 цього Порядку, уповноваженим банком є АТ “Ощадбанк».
Як встановлено судом, до введення в України воєнного стану позивач набув статусу внутрішньо переміщеної особи, перебував на обліку у другого відповідача та до червня 2023 року отримував пенсію за віком через установу банку (АТ «Ощадбанк») на відкритий для цього банківській рахунок (остання виплата пенсії відбулась у травні 2023 року).
З червня 2023 року виплата призначеної позивачу пенсії за віком на його банківській рахунок другим відповідачем була припинена; за поясненням Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області - у зв'язку із отриманням від АТ «Ощадбанк» повідомлення, передбаченого п. 16 Порядку № 1596.
Згідно із п. 16 Порядку № 1596 якщо суми пенсії […] одержуються за довіреністю більш як один рік а б о не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду […] не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду […] згідно з вимогами, визначеними в п. 10 цього Порядку. У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду […] припиняє перерахування пенсії […] на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку та проводить виплату через національного оператора поштового зв'язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.
Разом із цим відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення в Україні базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих в і д п о в і д н о д о з а к о н і в про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно із ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1058-IV виключно цим Законом визначаються: […] порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням;
Згідно із ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених з а к о н о м.
За загальним правилом закон - це нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, який приймається відповідно до особливої процедури виключно парламентом (Верховною Радою України) та регулює найважливіші суспільні відносини.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
За змістом конституційних норм Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідачем не доведено існування «інших випадків, передбачених законом», ніж ті, які перераховані у ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV (повідомлення Херсонського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 1 травня 2023 року (вих. № 119.14-14/109) не містить чіткого зазначення про те, що позивач не отримує пенсію протягом більш ніж 6 місяців), суд дійшов висновку про відсутність правових підстав у другого відповідача для припинення виплати пенсії позивачу шляхом зарахування суми пенсії на його банківській рахунок.
Крім цього, суд наголошує, що частиною 1 ст. 49 Закону № 1058-IV визначено, що виплата пенсії припиняється з а р і ш е н н я м територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Винятків з цього правила ст. 49 Закону № 1058-IV не містить, тобто, можливості припинення виплати пенсії без прийняття належного рішення Закон № 1058-IV не передбачає.
Рішення суду або рішення пенсійного органу про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано.
Проаналізувавши наведене вище, суд висновує, що припинення другим відповідачем виплати позивачу пенсії шляхом зарахування суми пенсії на його банківській рахунок є протиправним.
Позивачем в межах даної справи не оскаржується правомірність рішення про припинення виплати йому пенсії.
Разом із цим, згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може в и й т и з а м е ж і позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи встановлені судом обставини та висновки, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позивачем позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області з припинення (призупинення) виплати пенсії позивачу шляхом зарахування суми пенсії на його банківській рахунок.
Щодо правомірності рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 965070152078 від 23 липня 2024 року про відмову у поновленні виплати ОСОБА_1 пенсії, суд зазначає таке.
Згідно із ч. 2 ст. 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Як встановлено судом, припинення виплати позивачу пенсії на підставі повідомлення Херсонського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 1 травня 2023 року (вих. № 119.14-14/109) є протиправним, так як зазначене повідомлення не містить чіткого зазначення про те, що ОСОБА_1 не отримував призначену йому пенсію протягом 6 місяців підряд.
17 лютого 2022 року Верховною Радою України прийнятий закон № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (набрав чинності 15 грудня 2023 року, далі - Закон № 2073-ІХ), який відповідно до ст. 1 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 2073-ІХ: адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації (п. 1); адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб) (п. 3); адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи (п. 5); […] особа - фізична особа […], (п. 8); процедурна дія - дія адміністративного органу, що вчиняється під час розгляду справи, але якою справа не вирішується по суті (п. 9); процедурне рішення - рішення адміністративного органу, що приймається під час розгляду справи, але яким справа не вирішується по суті (п. 10); […].
Отже, дія вказаного закону розповсюджується і на процедуру розгляду органами Пенсійного фонду України заяв громадян про призначення/перерахунок/поновлення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073-ІХ принципами адміністративної процедури є: 1) верховенство права; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону № 2073-IX адміністративний орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи.
Статтею 16 Закону № 2073-IX передбачено, що адміністративний орган зобов'язаний встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, […] (ч. 3).
Як встановлено судом, першим відповідачем жодних дій щодо з'ясування обставин, на підставі яких Херсонським обласним управлінням АТ «Ощадбанк» на адресу другого відповідача було направлено повідомлення (вих. № 119.14-14/109), передбачене п. 16 Порядку № 1596 (зокрема, не було чітко встановлено, що позивач протягом більш ніж 6 місяців не отримував пенсію).
Отже, зазначене рішення не відповідає вимогам ст.ст. 4, 8, 26 Закону № 2073-ІХ.
Щодо наведених першим відповідачем підстав відмови позивачу поновити виплату пенсії на банківській рахунок у зв'язку із тим, що останній всупереч п. 1.1 Порядку № 22-1 не звернувся із заявою про поновлення виплати йому пенсії особисто (не прибув особисто до пенсійного органу), суд зазначає наступне.
Згідно із абз. 2 ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до абз. 1 п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-VІ, затвердженого постановою правління Пенсійного фону України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1, у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 22-1) заява про […] поновлення пенсії, […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Жодних вимог щодо особистого з'явлення особи до територіального органу Пенсійного фонду України абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1 не містить.
При цьому відповідно до абз. 1 п. 1.2 Порядку № 22-1 заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.
Пунктом 16 Порядку № 1596 встановлено, що якщо суми пенсії та грошової допомоги одержуються за довіреністю більш як один рік або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення згідно з вимогами, визначеними в п. 10 цього Порядку.
Згідно із п. 10 Порядку № 1596 заява про […] виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України […] за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Заява про виплату пенсії […] може прийматися органом Пенсійного фонду України […] через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку. Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку. У разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії […] з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком. […]. Заява про виплату пенсії м о ж е подаватися до органу Пенсійного фонду України в е л е к т р о н н і й формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Стосовно тверджень першого відповідача про обов'язковість встановлення особи заявника при зверненні ним особисто із заявою про поновлення виплати пенсії, суд зазначає, що відповідно до абз. 2 п. 17 Порядку № 1596 до фізичної ідентифікації прирівнюється авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис» (“Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг згідно з вимогами Порядку реалізації експериментального проекту щодо використання віддаленого кваліфікованого електронного підпису, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2020 року № 785 “Про реалізацію експериментального проекту щодо використання віддаленого кваліфікованого електронного підпису».
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до абз. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики. Територіальні органи Пенсійного фонду України можуть провести ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв'язку пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.
Згідно із абз.абз. 6 - 9 № 637 способами фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб, які одержують пенсію через поточний рахунок в установах акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», є:
особисте звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України;
авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв'язку, проведеного територіальними органами Пенсійного фонду України із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг.
Отже, особистим зверненням пенсіонера є, насамперед, особисте підписання пенсіонером відповідної заяви та подання цієї заяви особисто пенсіонером (не через уповноважену особу), а не фізичне переміщення пенсіонера до пенсійного органу для подання відповідної заяви.
Протилежне тлумачення норм права звужують право позивача на отримання належної особі пенсії у порівнянні з нормами, викладеними у спеціальному Законі № 1058-IV, що має вищу юридичну силу.
Як встановлено під час розгляду справи, заява про поновлення виплати пенсії була подана ОСОБА_1 особисто через вебпортал Пенсійного фонду України; попередньо відбулась ідентифікація позивача за допомогою відеоконференцзв'язку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг.
Таким чином, заява позивача поновлення виплати пенсії була подана ним у спосіб, що передбачений абз. 1 п. 1.2 Порядку № 22-1 та п. 10 Порядку № 1596.
Інших підстав прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення від 23 липня 2024 року про відмову в поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 у даному рішенні не зазначено.
Враховуючи встановлені судом обставини та керуючись наведеними вище нормативно-правовими приписами, рішення першого відповідача підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги позивача в цій частині - задоволенню.
Визначаючись щодо належного способу захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступного.
Згідно із ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Як зазначено у постановах Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15, від 8 листопада 2019 року у справі № 227/3208/16-а, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Проаналізувавши наведені приписи та врахувавши встановлені обставини, в тому числі й те, що за висновком суду дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області з припинення виплати позивачу пенсії є протиправними, а також керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність задля належного захисту порушеного права вийти за межі заявлених позивачем вимог та зобов'язати другого відповідача поновити виплату позивачу пенсії на його поточний банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», а також виплатити заборгованість з пенсії за період з 1 червня 2023 року по дату поновлення поточної виплати.
Щодо посилань відповідачів на дискреційність повноважень пенсійних органів щодо прийняття рішень про, зокрема, поновлення виплати пенсіонерам пенсії, суд зазначає, що дискреційні повноваження - це такі повноваження, які надають адміністративному органу при прийнятті останнім рішення відповідно до чинного законодавства певний ступінь свободи, коли адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати (прийняти) один з кількох передбачених законом варіантів рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями мають розумітись повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до судової практики Європейського суду з прав людини (рішення Олссон проти Швеції від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг таких повноважень суб'єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування. Рішення органу влади має бути визнано протиправним у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дії) суд зобов'язаний відновити порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається. Аналогічний підхід має бути застосований і в разі, коли має місце протиправна бездіяльність органу влади щодо неприйняття відповідного рішення у відносинах, коли обставини свідчать про наявність всіх підстав для його прийняття (Olsson v. Sweden (no. 1), 24 March 1988, Series A no. 130).
Як встановлено судом, припинення виплати позивачу другим відповідачем пенсії з червня 2023 року було протиправним.
Отже, прийняття судового рішення про поновлення виплати позивачу пенсії не передбачає втручання суду в дискреційні повноваження пенсійного органу.
Позовні вимоги позивача до першого відповідача про зобов'язання останнього прийняти рішення про поновлення виплати пенсії позивачу з 1 липня 2023 року внаслідок обрання судом іншого способу поновлення порушеного права задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання пенсійного органу поновити виплату з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі - Порядок № 159).
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців; виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення).
Компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету (ст. 6 Закону № 2050-ІІІ).
Відповідно до п. 3 Порядку № 159 компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, в тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата, грошове забезпечення).
Згідно зі ст.ст. 3, 4 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період не виплати доходу; виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Аналогічні приписи містяться і у 5 Порядку № 159, в якому зазначено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Отже, розрахунок та виплата компенсації здійснюється одночасно при виплаті заборгованості.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 5 березня 2020 року по справі № 140/1547/19, від 16 грудня 2020 року по справі № 521/21718/16-а, від 4 березня 2021 року по справі № 520/34/17, від 24 січня 2023 року по справі № 200/10176/19-а, від 11 серпня 2023 року по справі № 380/103/22, від 24 липня 2024 року у справі №520/2674/2020, від 19 червня 2025 року у справі №580/11000/23.
Враховуючи, що станом на час розгляду справи виплата позивачу пенсії на виконання зазначеного рішення не відбулась, позовні вимоги позивача в цій частині є передчасними.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із ч. ч. 3 цієї ж статті при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При цьому частиною 8 даної статті встановлено, що якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Згідно з квитанцією ІD 6134-5125-8654-7600 від 20 листопада 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, позивачем за подання даного позову сплачений судовий збір у сумі 1 211,20 грн (а.с. 23, 26).
Враховуючи наведене нормативно-правові приписи, беручи до уваги, що за висновком суду протиправними є і дії другого відповідача із припинення виплати позивачу пенсії, і рішення першого відповідача про відмову у поновленні виплати позивачу пенсії, суд вважає за необхідне стягнути з кожного із зазначених відповідачів по 50% судових витрат, понесених позивачем (по 605,60 грн).
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 244-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, зареєстроване місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10), Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, зареєстроване місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 10), Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області з припинення з 1 червня 2023 року виплати ОСОБА_1 пенсії за віком шляхом зарахування суми пенсії на його банківській рахунок.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від № 965070152078 від 23 липня 2024 року про відмову у поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на його поточний банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», а також виплатити заборгованість з пенсії за період з 1 червня 2023 року по дату поновлення поточної виплати.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, зареєстроване місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, зареєстроване місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна