Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження в адміністративній справі
11 серпня 2025 року Справа №200/5946/25
суддя Донецького окружного адміністративного суду Голубова Л.Б., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (позивач-1), ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) (позивач-2) до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (23700, Вінницька область, м. Гайсин, вул. 1 Травня, буд. 40, код ЄДРПОУ 03191934) (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, м. Вінниця, «Поділля» район, вул. Зодчих (пн), буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403) (відповідач-2) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:
- визнання протиправними дій управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації щодо припинення ОСОБА_1 , та членам його сім'ї - ОСОБА_2 , виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2025 року;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області поновити ОСОБА_1 , та членам його сім'ї - ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2025 року.
Представником позивачів у позовній заяві викладено клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскілки позивачі є внутрішньо переміщеними особами і у них відсутні кошти для сплати судового збору.
Перевіривши матеріали позовної заяви та клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд вважає за необхідне клопотання позивачів задовольнити та звільнити позивачів від сплати судового збору.
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, є правом суду.
Згідно із частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» містить вичерпний перелік умов за яким суд може звільнити сторону від сплати судового збору.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі», сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Таким чином, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Відповідно до матеріалів справи, позивачі є людьми пенсійного віку та внутрішньо переміщеними особами, не працюють, спірним питанням у цій справі є право на отримання виплати внутрішньо перемішеним особам, предметом позову є захист соціальних прав позивачів.
Зазначене підтверджує обставини скрутного майнового стану позивачів та неможливості сплати ними судового збору у визначеному Законом розмірі, у зв'язку з чим, з метою забезпечення соціальних прав позивачів та гарантованого Конституцією права особи на судовий захист, предмет позову, суд вважає за можливе звільнити позивачів від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Згідно правил ст. 19 КАС України (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція), справа підлягає розгляду Донецьким окружним адміністративним судом.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 159-161 КАС України. Відсутні підстави, визначені статтями 169-170 КАС України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі. Тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до частини 1 статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з частиною 2 статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною 3 статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи вищезазначене, а також предмет позову, суд дійшов висновку про те, що дана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами статті 263 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 263 КАС України, суд розглядає справи у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 5, 6, 12, 133, 171, 174, 175, 248, 256, 257-263 КАС України,
Задовольнити клопотання представника позивача Лимаря Андрія Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору.
Звільнити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від сплати судового збору за подачу позовної заяви до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (позивач-1), ОСОБА_2 (позивач-2) до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач-2) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в строки встановлені ч. 2 ст. 263 КАС України.
Встановити відповідачам 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідачі мають право надіслати суду відзив на позовну заяву через особистий кабінет в системі «Електронний суд», який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив через особистий кабінет в системі «Електронний суд» або електронною поштою на е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачам п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення через особистий кабінет в системі «Електронний суд», копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Л.Б. Голубова