Рішення від 12.08.2025 по справі 160/7510/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 рокуСправа №160/7510/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , періоди роботи по Списку № відповідно до Постанови КМУ № 202 від 31.03.1994 року, а саме періоди роботи у Шахта ім. Героїв Космосу ВО «Павлоградвугілля» (ВСП «Шахтоуправління Тернівське ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»): 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 31.12.1998- прохідник підземний з повним робочим днем під землею ТОВ «Донбас Днепрострой: 03.07.2008 по 05.02.2009 - прохідник підземний з повним робочим днем під землею ТОВ «Сігма Ком»: 01.03.2010 по 01.06.2010 прохідник підземний з повним робочим днем під землею 01.04.2017 по 03.06.2017 прохідник підземний з повним робочим днем під землею;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 14.02.2024.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Згідно з протоколом призначення пенсії, розрахунком стажу, пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 32 роки 3 місяці 28 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 14 років 6 днів, додаткові роки за підземний стаж 13 років. 13.11.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про причини незарахування відповідних періодів роботи до пільгового стажу ОСОБА_1 та не застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI), яка кореспондується з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV. Листом від 11.12.2024 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомлено, що до пільгового стажу не зараховані періоди роботи зазначені у довідці від 26.09.2023 №777: з 16.05.1998 по 28.06.1998, з 05.06.1998 по 17.06.1998, з 02.12.1998 по 30.12.1998 у зв'язку із страйками; з 29.01.2006 по 04.02.2006 у зв'язку із прогулами. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи в ТОВ «ДОНБАС ДНЕПРОСТРОЙ» з 03.07.2008 по 05.02.2009, з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017 в ТОВ «СІГМА КОМ», оскільки в пенсійній справі відсутня довідка про пільговий характер роботи за зазначені періоди. В реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про роботу за Списком №1 у зазначений період. Страховий стаж становить 36 років 3 місяців 6 днів (зарахований по 09.01.2024), в тому числі пільговий стаж для визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах (шахтарі) з урахуванням періодів навчання - 14 років 06 днів. Оскільки пільговий стаж на підземних роботах становить менше 15 років, право на обчислення пенсії відповідно до Закону №345-VI відсутнє. Позивач не погоджується позицією відповідача та зазначає про наявність 15 років стажу роботи за Списком № 1, а тому має право на обчислення пенсії відповідно статті 8 Закону №345-VI. Позивач вказує, що записами трудової книжки підтверджується його робота у спірні періоди прохідником підземним з повним робочим днем під землею. Вважаючи, що розрахунок призначеної пенсії протиправно здійснений відповідачем без урахування статті 8 Закону №345-VI, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 17.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

26.03.2025 представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позову, в обґрунтування своєї позиції зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 14.02.2024 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, обчислену відповідно до Закону №1058-IV, призначену на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 у справі №160/13206/24. На дату призначення пенсії страховий стаж позивача складав 36 років 03 місяці 06 днів, пільговий стаж, що визначає право на призначення пенсії на пільгових умовах (шахтарі) - 14 років 06 днів. Оскільки пільговий стаж на підземних роботах становить менше 15 років, право на обчислення пенсії відповідно до Закону №345-VI відсутнє. Позивачем надано пільгову довідку від 26.09.2023 № 777, яка видана ШУ ім. Героїв Космосу. До пільгового стажу не враховано період роботи позивача відповідно до вказаної довідки, оскільки в довідці зазначено, що з 16.05.1998 по 28.05.1998, з 05.06.1998 по 17.06.1998, з 02.12.1998 по 30.12.1998 відбувалися страйки, отже, в цей період позивач не був зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1; період з 29.01.2006 по 04.02.2006 не зарахований до пільгового стажу у зв'язку із прогулами. Щодо зарахування періодів роботи в ТОВ «СІГМА-КОМ», відповідач вказує, що згідно із записами трудової книжки, позивач працював в ТОВ «СІГМА-КОМ» з 01.03.2010 по 01.06.2010 та з 01.04.2017 по 03.06.2017 на посаді прохідника підземного з повним робочим днем під землею. Записи трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 05.09.1990 не містять відомостей про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи, проведення атестації робочих місць та інші відомості, що визначають пільговий характер роботи. Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за період роботи в ТОВ «СІГМА-КОМ» позивачем не надана. З огляду на вищезазначене, відсутні підстави для зарахування до підземного пільгового стажу позивача за Списком №1 періодів його роботи в ТОВ «СІГМА-КОМ»: з 01.03.2010 по 01.06.2010 та з 01.04.2017 по 03.06.2017 на підставі записів трудової книжки. Крім того, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи в ТОВ «ДОНБАС ДНЕПРОСТРОЙ» з 03.07.2008 по 05.02.2009, оскільки відсутня пільгова довідка.

Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 у справі №160/13206/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково:

1) визнано протиправним та скасовано рішення від 22.02.2024 №046350014429 про відмову у призначенні пенсії, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області;

2) зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області:

- зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 07.09.1999 по 20.12.2004 прохідником підземним з повним робочим днем під землею, з 17.07.2017 по 12.09.2017 гірником підземним з повним робочим днем під землею, з 03.04.2023 по 30.06.2023 - прохідник підземний з повним робочим днем під землею;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.02.2024 за №1341 на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення у встановленому порядку із урахуванням висновків суду.

На підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 у справі №160/13206/24 позивачу з 14.02.2024 призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом №1058-IV.

13.11.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VІ.

Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 11.12.2024 №66328-48790/Т-01/8-0400/24 повідомлено, що до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи, зазначені у довідці від 26.09.2023 №777: з 16.05.1998 по 28.06.1998, з 05.06.1998 по 17.06.1998, з 02.12.1998 по 30.12.1998 у зв'язку із страйками; з 29.01.2006 по 04.02.2006 - у зв'язку із прогулами. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи в ТОВ “ДОНБАС ДНЕПРОСТРОЙ» з 03.07.2008 по 05.02.2009, з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017 в ТОВ “СІГМА КОМ», оскільки в пенсійній справі відсутня довідка про пільговий характер роботи за зазначені періоди. В реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про роботу за Списком №1 у зазначений період. Страховий стаж позивача становив 36 років 3 місяців 6 днів (зарахований по 09.01.2024), в тому числі, пільговий стаж для визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах (шахтарі) з урахуванням періодів навчання - 14 років 06 днів. Оскільки, пільговий стаж на підземних роботах становить менше 15 років, право на обчислення пенсії відповідно до Закону №345-VI відсутнє.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-XII) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок №637) визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

В трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться такі записи, зокрема (мовою оригіналу):

Шахта имени Героев Космоса п/о Павлоградуголь

№5: 04.09.1995 - принят учеником горнорабочего подземного с полным рабочим днем в шахте;

№9: 29.05.1997 - переведен проходчиком подземным по пятому разряду с полным рабочим днем в шахте;

№10: 26.07.2007 - переведений гірником підземним по 3-му розряду з повним робочим днем в шахті;

№11: 04.12.2007 - переведений прохідником по 5-му розряду з повним робочим днем в шахті;

№12: 28.12.2007 - звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП України.

ТОВ «ДОНБАС-ДНЕПРОСТРОЙ»

№13: 03.07.2008 - прийнятий підземним прохідником 4р. на гірничопрохідницьку дільницю з повним робочим днем в шахті;

№14: 04.08.2008 - переведений підземним прохідником 5р. з повним робочим днем в шахті;

№15: 05.02.2009 - звільнений по ст. 38 КЗоТ України за власним бажанням.

ТОВ «СІГМА-КОМ»

№16: 01.03.2010 - принят подземным проходчиком с полным рабочим днем в шахте на период выполнения работ;

№17: 01.06.2010 - уволен в связи с окончанием выполнения работ ст. 36 ч. 2 КЗоТ Украины.

ТОВ «СІГМА-КОМ»

№18: 01.04.2017 - прийнято за строковим трудовим договором прохідником з повним робочим днем у шахті;

№19: 03.06.2017 - звільнений за власним бажанням по ст. 38 КЗоТ України.

Спірними у цій справі періодами роботи позивача є:

з 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 31.12.1998 на шахті Героїв космосу в/о «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

з 03.07.2008 по 05.02.2009 у ТОВ «ДОНБАС-ДНЕПРОСТРОЙ»;

з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017 у ТОВ «СІГМА-КОМ».

Суд зазначає, що в листі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 11.12.2024 №66328-48790/Т-01/8-0400/24 вказано, що до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи, зазначені у довідці від 26.09.2023 №777, зокрема, з 16.05.1998 по 28.06.1998.

На думку суду, в листі відповідача зазначена описка та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не зараховано період з 16.05.1998 по 28.05.1998, оскільки у довідці від 26.09.2023 №777 йде мова про період з 16.05.1998 по 28.05.1998, позовні вимоги та відзив на позовну заяву охоплює також період з 16.05.1998 по 28.05.1998.

Згідно з довідкою про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16.09.2023 №777, виданої ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ імені ГЕРОЇВ КОСМОСУ» ОСОБА_1 працював на шахті Героїв космосу в/о «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», зокрема, з 06.02.1997 (наказ №20к від 06.02.1997) по 15.01.2003 за професією (посадою) прохідник дільниці підготовчих робіт №2 з повним робочим днем у шахті, що передбачена Списком №1 (розділ І підрозділ І пункт «а» позиція « 1010100а», затверджена постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 №162. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV за період з 06.02.1997 по 15.01.2003 - 5 років 11 місяців 10 днів.

Також, вказана довідка містить інформацію, що зі стажу не вирахувано період страйків: 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998.

Матеріали справи містять копію архівної довідки ТОВ «ЮРИДИЧНО-АРХІВНЕ БЮРО «ЛЕГІС» від 03.08.2023 №Т-38/1, з якої вбачається, що у наказах з особового складу ТОВ «ДОНБАСС-ДНЕПРОСТРОЙ» значиться:

« ОСОБА_1 №111 прийняти з 03.07.2008 тимчасово на два місяці підземним прохідником 4 розряду гірничопрохідницької дільниці з повним робочим днем у шахті для виконання робіт на шахтах Західного Донбасу (наказ №61-к від 02.07.2008)»;

« ОСОБА_1 №111, підземного прохідника 5 розряду гірничопрохідницькій дільниці звільнити з 05.02.2009 за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням».

Відповідно до архівної довідки ТОВ «ЮРИДИЧНО-АРХІВНЕ БЮРО «ЛЕГІС» від 03.08.2023 №Т-38/2 у наказі директора ТОВ «ДОНБАСС-ДНЕПРОСТРОЙ» №14/1 від 15.02.2008 «За результатами тестування робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 та Списком №2 затверджено перелік робочих місць, виробництв, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 та Списком №2. Так, професія прохідника на гірничопрохідницькій дільниці відноситься до Списку №1.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Додатковими критеріями, згідно з якими призначається пенсія на пільгових умовах та застосовуються Списки № 1 і № 2, є: відповідність записів у трудовій книжці позивача та найменування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення; документальне підтвердження виконання роботи на протязі повного робочого дня, що є необхідною умовою для призначення пенсії на пільгових умовах; документальне підтвердження отримання пільг, доплат, додаткової відпустки за шкідливі умови праці.

Професія «прохідник» передбачена:

- постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 №162 розділу Гірничі роботи підрозділ 1 позиції 1010100а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;

- постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16.01.2003 № 36 розділу Гірничі роботи підрозділ 1 позиції 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;

- постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24.06.2016 №461 розділу Гірничі роботи підрозділ 1 позиції 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років»№202 від 31.03.1994 (далі - Постанова №202) затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Згідно з пунктом 1 «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов?язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого Постановою №202, правом на призначення пенсії користуються всі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Щодо незарахування відповідачем періодів перебування позивача у страйках: 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 03.03.1998 №137/98-ВР (далі - Закон № 137/98-ВР) страйк - це тимчасове колективне добровільне припинення роботи працівниками (невихід на роботу, невиконання своїх трудових обов'язків) підприємства, установи, організації (структурного підрозділу) з метою вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

Статтею 18 Закону №137/98-ВР визначено, що відповідно до статті 44 Конституції України ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.

Відповідно до статті 27 Закону №137/98-ВР, участь у страйку працівників, за винятком страйків, визнаних судом незаконними, не розглядається як порушення трудової дисципліни і не може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Згідно зі статтею 28 Закону №137/98-ВР, організація страйку, визнаного судом незаконним, або участь у ньому є порушенням трудової дисципліни.

Час участі працівника у страйку, що визнаний судом незаконним, не зараховується до загального і безперервного трудового стажу.

З аналізу наведених норм вбачається, що перебування позивача у страйку не зараховується до стажу тільки в разі визнання такого страйку судом незаконним. Разом з тим, відповідачем не було надано на суду будь-яких доказів, які б свідчили про те, що страйки, в яких приймав участь позивач, були визнані судом незаконними, а тому суд вважає, що час участі позивача у страйках також підлягає зарахуванню до його пільгового стажу.

Аналогічне правозастосування визнано обґрунтованим Касаційним адміністративним судом у постанові від 26.03.2020 у справі №423/2860/16-а.

Статтею 2-1 Кодексу законів про працю України забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров'я, інвалідності, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов'язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому громадському об'єднанні, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їхніх прав, повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також сприяння особі у здійсненні такого повідомлення, за мовними або іншими ознаками, не пов'язаними з характером роботи або умовами її виконання.

З аналізу наведених норм вбачається, що перебування у страйках не зараховується, зокрема до пільгового стажу у разі визнання такого страйку судом незаконним. Тобто, зазначеними нормами передбачено гарантії щодо зарахування до трудового та спеціального стажу працівника, часу його участі у страйку.

Суд зазначає, що жодних доказів прийняття позивачем участі у страйку/стайках визнаних незаконними у судовому порядку, відповідачами до суду не надано. Крім того суд зазначає, що матеріали пенсійної справи та відзиви відповідачів, також не містять жодних посилань на такі обставини та докази, які їх підтверджують, їх дослідження, а також жодної правової оцінки з цього приводу.

За таких обставин, враховуючи роботу позивача у спірні періоди повний робочий день у шахті під землею та те, що матеріали справи не містять доказів визнання судом страйків у періоди з 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998 незаконними, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 та до пільгового стажу на підземних роботах вказаних періодів.

Також, в позовних вимогах позивач просить зарахувати до його пільгового стажу за Списком №1 та спеціального стажу період перебування у страйках з 02.12.1998 по 31.12.1998.

Втім, з долучених до матеріалів справи документів вбачається, що позивач перебував у страйках по 30.12.1998 та відповідачем не зараховано період, зокрема, з 02.12.1998 по 30.12.1998.

За таких обставин, дата « 31.12.1998» не підлягає зарахуванню до пільгового стажу та пільгового стажу на підземних роботах, оскільки матеріали справи не містять доказів незарахування цієї дати до пільгового та пільгового стажу на підземних роботах позивача.

Щодо незарахування відповідачем періодів роботи позивача ТОВ «ДОНБАС ДНЕПРОСТРОЙ» з 03.07.2008 по 05.02.2009; в ТОВ «СІГМА КОМ» - з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017, оскільки в пенсійній справі відсутня довідка про пільговий характер роботи за зазначені періоди, суд зазначає таке.

Як було зазначено вище, статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

В трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться необхідні записи про його роботу у спірні періоди повний робочий день в шахті:

- у ТОВ «ДОНБАС-ДНЕПРОСТРОЙ»: з 03.07.2008 по 03.08.2008 на посаді підземного прохідника 4 розряду на гірничопрохідницькій дільниці з повним робочим днем в шахті (запис №13); з 04.08.2008 по 05.02.2009 на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті (записи №14-№15);

- у ТОВ «СІГМА-КОМ»: з 01.03.2010 по 01.06.2010 на посаді підземного прохідника з повним робочим днем в шахті (записи №16-№17); з 01.04.2017 по 03.06.2017 на посаді підземного прохідника з повним робочим днем в шахті (записи №18-19).

У постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17 викладена правова позиція, де зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Верховний Суд у постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (провадження №К/9901/2310/18) висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Суд зазначає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист. Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні уточнюючої довідки.

Також, суд звертає увагу, що матеріали справи містять копії розпоряджень та наказів про проведення атестації робочого місця позивача з наданням відповідного переліку робочих місць, виробництв, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 та Списком №2.

Крім того, частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058-IV).

Також, приписами пункту 3.3 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган, який призначає пенсію надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.

Суд звертає увагу, що згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Втім, матеріали справи не містять доказів перевірки наданих позивачем документів.

Таким чином, досліджені судом докази та наведені правові норми підтверджують, що періоди роботи ОСОБА_1 з 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998, з 03.07.2008 по 05.02.2009, з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017 мають бути зараховані до пільгового стажу позивача за Списком №1 та до пільгового стажу як підземні роботи.

В частині вимог щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону №345-VI з 14.02.2024, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За унормуванням частини 1 статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частин 4, 6 статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою-третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Різниця між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого і третього частини першої, частини третьої цієї статті, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 цього Закону, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 1 Закону №345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

У статті 8 Закону №345-VI передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом №345-VI передбачено особливості обрахування розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям, зокрема такий розмір встановлено у 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто мінімальний розмір пенсії таких осіб повинен складати не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Ці положення поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI і абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 Закону №1058-IV.

Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.

З матеріалів справи випливає, що загальний страховий стаж позивача складає 36 років 3 місяці 06 днів, в тому числі, пільговий стаж на підземних роботах, з урахуванням зарахованих у цій справі періодів, більше 15 років.

З урахуванням зарахованого у цій справі пільгового стажу позивача на підземних роботах, загальний стаж позивача на підземних роботах становить більше 15 років.

З огляду на встановлені обставини є підстави для віднесення позивача до кола осіб, на яких поширюється дія Закону №345-VI, внаслідок чого він має право на обчислення пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону №345-VI, абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 14.02.2024.

Відповідно до частини 2 статті 87 Закону №1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений саме з дати призначення пенсії (14.02.2024), оскільки відповідачем протиправно не зараховано на пільгового стажу позивача за Списком №1 та пільгового стажу на підземних роботах періоди роботи ОСОБА_1 з 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998, з 03.07.2008 по 05.02.2009, з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017.

Суд зауважує, що записи трудової книжки позивача містять всю необхідну інформацію та докази для проведення перерахунку його пенсії з урахуванням статті 8 Закону № 345-VІ.

За викладених обставин, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону №345-VІ та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 та пільгового стажу на підземних роботах ОСОБА_1 періоди роботи: з 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998, з 03.07.2008 по 05.02.2009, з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 14.02.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону №345-VІ та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

Враховуючи викладене, наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 969,00 грн, що документально підтверджується квитанцією №3190-0152-1975-7773 від 11.03.2025.

Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню на користь позивача в сумі 484,50 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, рішенням якого порушені права ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 та пільгового стажу на підземних роботах ОСОБА_1 періоди роботи: з 16.05.1998 по 28.05.1998, 05.06.1998 по 17.06.1998, 02.12.1998 по 30.12.1998, з 03.07.2008 по 05.02.2009, з 01.03.2010 по 01.06.2010, з 01.04.2017 по 03.06.2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 14.02.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 50 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар