Справа № 756/10418/25
Провадження № 2-о/756/457/25
Іменем України
05 серпня 2025 року місто Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Примак-Березовської О.С.,
за участі секретаря - Донеска А.Є.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті свого дідуся ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Пологи, Запорізької області.
В обґрунтування заяви посилається на те, що встановлення зазначеного факту необхідно для отримання дійсного свідоцтва про смерть, оскільки державні органи України не визнають документів виданих так званими «установами», які знаходяться на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі. Посилаючись на те, що факт смерті може бути встановлений в судовому порядку, просить задовольнити заяву.
В судове засідання заявник не з'явилася, просила розглянути справу у її відсутність.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином.
Згідно із частиною першою статті 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши усі докази у їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є онукою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджує родинний зв'язок заявника з померлою особою. Даний факт підтверджений, зокрема: свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 9 вересня 2005 року; свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 7 квітня 1982 року; свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 від 2 квітня 2005 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Пологи, Запорізької області, від кульового поранення, що підтверджується: копією довідки про смерть від 11 березня 2022 року; копією лікарського свідоцтва про смерть серії №75-п від 11 березня 2022 року; фотокартками місця поховання.
Отже, факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був дідом заявниці ОСОБА_1 , повністю підтверджується наявними у справі доказами.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (надалі Перелік), м. Пологи, Запорізької області, відноситься до тимчасово окупованих російською федерацією територій України з 3 березня 2022 року.
Тобто зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України.
Згідно з статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абзацу 2 частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відомості про смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до пункту 1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 8 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 8 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Як зазначено у частинах 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Суд, аналізуючи зазначені обставини враховує також правову позицію, викладену у пунктах 13, 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Таким чином, «свідоцтво» про смерть та довідка, що видані на території, яка тимчасово непідконтрольна Україні та на якій органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, не створюють правових наслідків. Однак, зазначені відомості містять фактичні дані, що підтверджують вимоги заявника, які суд враховує згідно з вимогами статті 76 ЦПК України.
Враховуючи те, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно заявнику для отримання дійсного свідоцтва про смерть, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви, оскільки не має сумніву щодо достовірності та правдивості фактів, повідомлених заявником.
На підставі зазначеного, статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», та керуючись статтями 4, 76, 89, 259, 263, 265, 293, 294, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд -
Заяву задовольнити.
Встановити факт того, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який народився у м. Пологи, Запорізької області, Україна, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Пологи, Запорізької області, від кульового поранення.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк апеляційної скарги з дня оголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
СУДДЯ Ольга ПРИМАК-БЕРЕЗОВСЬКА