Рішення від 12.08.2025 по справі 703/3342/25

Справа № 703/3342/25

2/703/1318/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі судді Криви Ю.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, -

встановив:

Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулась до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства на суму 39 528 грн. 76 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на адресу Державної екологічної інспекції Центрального округу надійшов лист від Ротмістрівської сільської ради за № 02-38/298 від 19.02.2025, яким було повідомлено про порубку зелених насаджень в кількості 2 шт. (дуб) діаметром 0,80м та 0,60 м.

З метою реагування на вказане природоохоронне порушення, Інспекцією видано наказ «Про здійснення заходів, спрямованих на запобігання та виявлення адміністративних правопорушень від 28.02.2025 за № 05-25/67.

Враховуючи, що особа порушника була встановлена працівниками Ротмістрівської сільської ради, працівниками інспекції було складено протокол № 000611 від 03.03.2025 на відповідача.

Сам відповідач зізнався, що саме він здійснив дану порубку дерев, в протоколі зазначив «з порушенням згідний». В подальшому, Інспекцією здійснено адміністративний розгляд справи та постановив постанову про накладення адміністративного стягнення № 006111 від 03.02.2025. Згідно чеку про оплату, відповідач сплатив штраф у розмірі 544 грн.

Також доказом незаконної порубки є перелікова відомість та карта схема.

В подальшому Інспекцією було направлено лист №03.5-08/1326 від 07.03.2025 щодо добровільної сплати шкоди. Відповідно до поштового повідомлення відповідач отримав лист 28.03.2025, однак на даний момент шкода не відшкодована.

Враховуючи викладене, у діях відповідача наявні всі елементи правопорушення, що є підставою для покладення на нього відповідальності за заподіяну шкоду, а саме збитки заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 39528 грн, 76 коп.

Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 02 червня 2025 року постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Копію наведеної ухвали було направлено сторонам за зареєстрованим місцем проживання, доказом чого є рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.

Реалізуючи право на подання відзиву, у порядку ст. 178 ЦПК України, 16 червня 2025 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив при ухвалені рішення врахувати всі обставини. Узагальнені доводи та заперечення наведені відповідачем ОСОБА_1 у відзиві зводяться до наступного.

Так, відповідач вказує, що він не згоден з сумою збитків нарахованих Державною екологічною інспекцією Центрального округу, аргументуючи це тим, що дерева були сухостійні і вже ніколи вони не підросли, сухі гілки опадали, наносили шкоду посівам, транспортним засобом, а також загрожували здоров'ю людей. Дрова від цих дерев були передані військовим, які знаходилися на території громади для обігріву, тобто не використані з метою наживи. Та його дії не були направлені для нанесення збитків державі. Окрім цього зазначив, що його пенсія становить 6400 грн.

18 червня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до суду надійшла відповідь на відзив, подана представником позивача ОСОБА_2 , в якій остання зазначила, що Інспекцією складено протокол № 000611 від 03.03.2025 на відповідача в якому, сам відповідач зізнався, що саме він здійснив дану порубку дерев, в протоколі зазначив «з порушенням згідний». Протокол не оскаржував та є чинним на даний час. Щодо зазначення у відзиві про сухі дерева, то в листі на добровільну сплату Інспекцією вказано, що здійснено порубку 2 сухостійких дерев. Але, навіть, якщо дерева сухі, дане не означає, що їх самовільно можна вирубувати без дозволів, лісорубного квитка. Самовільна порубка є порушенням природоохоронного законодавства. Щодо зазначення у відзиві про те, що дані дерева пішли на обігрів військових, що проживали в громаді, то повідомляє, що мета не виправдовує здійснення правопорушення. Тому представник позивача наполягала на задоволенні позову.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що до Державної екологічної інспекції Центрального округу надійшов лист від Ротмістрівської сільської ради за № 02-38/298 від 19.05.2025, в якому повідомляється, що в с. Ротмістрівка, 18.02.2025, в полезахисній лісній смузі, виявлено незаконну вирубку зелених насаджень в кількості 2 шт. (дуб) - діаметром 0,80м та 0,60 м. та просять надіслати спеціалістів для встановлення факту незаконної вирубки та пошкодження дерев.

03 березня 2025 року державним інспектором Державної екологічної інспекції Центрального округу Борисенко Ю.В., відносно ОСОБА_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за №006111, відповідно до якого, останній порушив ст. 69 Лісового кодексу України, в поясненнях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , зазначив, що: «з порушенням згідний».

Згідно постанови Державної екологічної інспекції Центрального округу за №006111 від 03.03.2025, ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.. 65-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 544 грн.

Відповідно до банківської квитанції від 03.03.2025, ОСОБА_1 було сплачено штраф у розмірі 544 грн.

З доданої переліскової відомості вбачається, що на території Ротмістрівської ОТГ, було зрізано сухостій дерев: 2 дуба - діаметр у пня 64 та 83 см., що також підтверджується карта схемою адмінмежі Ротмістрівської сільської ради.

Згідно наказу в.о. начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу, І. Семенюка, за № 05-25/67від 28.02.2025 зазначено, що з метою реагування на природоохоронне порушення наказано здійснити заходи, спрямовані на запобігання та виявлення адміністративних правопорушень.

Відповідно до листа Державної екологічної інспекції Центрального округу №03.5-08/1326 від 07.03.2025, ОСОБА_1 було запропоновано добровільно відшкодувати збитки на суму 39528,76 грн. Окрім цього в примітках листа наведені розрахунки розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, відповідно до Наказу Державної екологічної інспекції №30 від 20.02.2023.

Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач особисто отримав лист 28.03.2025, що підтверджується його підписом.

Відомостей щодо відшкодування шкоди, матеріали справи не містять.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси України є власністю Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

В ст. 1 Лісового кодексу України встановлено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

В силу приписів статті 16 та частини 1 статті 17 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень.

Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Згідно до ст. 242-1, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47 - 50, частиною першою статті 52 , статтями 53, 53-1, 54, 59 - 77-1, статтею 78 (крім порушень санітарних норм), статтями 78-1, 79, 79-2, статтями 80-83 (крім порушень санітарних норм), частинами першою і третьою статті 85, статтями 86-1, 87, статтею 89 (щодо диких тварин), статтею 90-1 (крім порушень санітарних норм), статтями 91-1 - 91-4, статтею 95 (крім порушень санітарних норм та норм ядерної безпеки), статтею 153, статтею 167 (щодо реалізації нафтопродуктів, екологічні показники яких не відповідають вимогам стандартів, норм та правил) і статтею 188-5 цього Кодексу.

Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, старші державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного і Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій.

Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція України реалізує свої повноваження через територіальні органи. Державна екологічна інспекція Центрального округу (далі - Інспекція) здійснює свою діяльність згідно Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого Міністерством юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, та є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України, та уповноважена на здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства, а також здійснює розрахунок розміру, звертається до суду з відповідними позовами шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції та пред'являти позови.

Приписами п. 9 Розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України 20.02.2023 р. № 30, Інспекція пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами. Відповідно до пункту 10 Положення № 30 Інспекція наділена повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

На підставі чого Інспекція, як уповноважений державою контролюючий орган звертається до суду із позовом про стягнення з відповідача коштів.

За змістом статті 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у, зокрема, порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Лісового кодексу України збитки, завдані внаслідок порушення прав власників лісів, лісокористувачів та громадян, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до закону.

Статтею 107 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно п. (д) ч. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Пунктом (е) ч. 1 ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 і 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Крім того, згідно з положеннями ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Частиною 6 ст. 82 ЦПК України встановлено, що вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої встановлена презумпція вини правопорушника. Тобто майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, стаття 1166 Цивільного кодексу України встановлює загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. У деліктних зобов'язаннях діє принцип відповідальності за вину. Тобто, деліктна відповідальність за загальним правилом настає за наявності вини заподіювана шкоди. Загальними підставами для покладення відповідальності на особу, яка заподіяла шкоду, за змістом статті 1166 Цивільного кодексу України є: протиправна поведінка особи, що заподіяла шкоду, шкідливий результат такої поведінки, тобто настання, наявність самої шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою і настанням шкоди та вина особи у заподіянні шкоди.

Враховуючи ту обставину, що відповідачем ОСОБА_1 внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, була заподіяна шкода, яка ним не була відшкодована, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення та заподіяна шкода підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційного розміру задоволених позовних вимог.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а тому, сплачений позивачем судовий збір в сумі 3028 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 141, 142, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов Державної екологічної інспекції Центрального округу до ОСОБА_1 про стягнення шкоди - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) кошти за шкоду заподіяної порушенням природоохоронного законодавства незаконною порубкою дерев в розмірі 39528 (тридцять дев'ять тисяч п'ятсот двадцять вісім) грн. 76 коп.(р/р UA138999980333109331000023649, отримувач ГУК у Черкаській обл/тг с. Ротмістрівка//24062100, код ЄДРПОУ отримувача - 37930566, для зарахування код 42149108 надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100.

Стягнути із ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий звір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. на користь Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул.Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039, код 42149108) р/р UA688201720343160003000080293, банк Державна казначейська служба України, м. Київ, код ЄДРПОУ 42149108.

Рішення може бути оскаржене сторонами безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 12 серпня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач - ДЕРЖАВНА ЕКОЛОГІЧНА ІНСПЕКЦІЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО ОКРУГУ адреса: 36039, Полтавська обл., місто Полтава, ВУЛИЦЯ КОЦЮБИНСЬКОГО, будинок 6 ЄДРПОУ 42149108;

Відповідач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Головуючий: Ю. В. Крива