Постанова від 12.08.2025 по справі 685/657/25

Справа № 685/657/25

Провадження № 3/685/308/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року селище Теофіполь

Суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області Турчин-Кукаріна І.В.,

за участю секретаря судового засідання Медун В.Р.,

прокурора Петреченка В.М.,

особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Плішкіно Іркутської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи колишнім головним спеціалістом сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення управління соціального захисту населення Хмельницької РВА, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 09.02.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 461 від 17.07.2025, у Теофіпольському районному суді зазначеній справі присвоєно № 685/657/25, провадження № 3/685/308/25).

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи колишнім головним спеціалістом сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення управління соціального захисту населення Хмельницької РВА, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 30.04.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 460 від 17.07.2025, у Теофіпольському районному суді зазначеній справі присвоєно № 685/658/25, провадження № 3/685/309/25).

Враховуючи, що вказані адміністративні матеріали складені стосовно однієї і тієї ж особи та одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то дані справи про адміністративні правопорушення № 685/657/25 (провадження № 3/685/308/25) та № 685/658/25 (провадження № 3/685/309/25), суддя на підставі ст. 36 КУпАП, відповідно до п. 6 Розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814, ураховуючи думку присутніх в судовому засіданні осіб, об'єднала в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі № 685/657/25 (провадження № 3/685/308/25).

У судовому засіданні прокурор Петреченко В.М. підтримав протоколи про адміністративні правопорушення № 460 від 17.07.2025 та № 461 від 17.07.2025, оголосив їх, повідомив їх зміст та обставини, викладені у матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності, просив визнати щире розкаяння ОСОБА_1 обставиною, що пом'якшує його відповідальність, притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наклавши на нього штраф у розмірі 850 грн.

ОСОБА_1 у судовому засіданні після роз'яснення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та отримання пам'ятки про процесуальні права та обов'язки, повідомив, що професійною правничою допомогою у справі користуватись не бажає, хоче надати пояснення, за змістом яких вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав, про наявність поважних причин несвоєчасного подання відповідної декларації не повідомив, однак щиро розкаявся у вчиненому.

Як вбачається із дослідженої в судовому засіданні копії наказу № 285-К від 17.09.2021, виданого Управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації, 21.09.2021 ОСОБА_2 призначено на посаду головного спеціаліста сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, як такого, що пройшов за результатами конкурсу, та присвоєно 09 (дев'ятий) ранг державного службовця.

Відповідно до копії наказу № 90-К від 31.10.2022, виданого Управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації Хмельницької районної державної адміністрації, 03.11.2022 ОСОБА_2 звільнено з посади головного спеціаліста сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення за угодою сторін.

Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначені як суб'єкти, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».

За змістом п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Як визначено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1 та п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, є суб'єктами декларування.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» в редакції, чинній на дату звільнення ОСОБА_1 із займаної ним посади головного спеціаліста сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» № 2381-IX від 08.07.2022, який набрав чинності 03.08.2022, Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-7 такого змісту: «установити, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, у розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пункт 2-7 викладено в редакції, згідно з якою з дня набрання чинності цим Законом України здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.

Тобто, з 12.10.2023 обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в Україні відновлено, граничним строком для подання декларацій для осіб, які не подали їх у 2022-2023 роках, є 31.01.2024.

З наявної у справі роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 вбачається, у період з 25.12.2023 по 10.02.2024 ОСОБА_1 входив до електронного кабінету, заповнював та зберігав чернетки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, 09.02.2024 о 19:28:51 год подав зазначену декларацію.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік ОСОБА_1 подав 09.02.2024 о 19:28 год, що підтверджено наявною у справі роздруківкою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, датою вчинення ОСОБА_1 діяння (дії) з подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, є 09.02.2024.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 подав 30.04.2025 о 19:43, що підтверджено наявною у справі роздруківкою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у той час ОСОБА_1 як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, повинен був подати таку декларацію до 31.01.2024 включно.

Таким чином, датою вчинення ОСОБА_1 діяння (дії) з подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є 30.04.2025.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи колишнім головним спеціалістом сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення управління соціального захисту населення Хмельницької РВА, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 09.02.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи колишнім головним спеціалістом сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення управління соціального захисту населення Хмельницької РВА, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 30.04.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є порушенням вимог фінансового контролю, яке тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На вимогу ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За змістом ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У цій справі вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 460 від 17.07.2025, складеним старшим оперуповноваженим першого сектору управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Савіцьким Р.Ю., протоколом про адміністративне правопорушення № 461 від 17.07.2025, складеним старшим оперуповноваженим першого сектору управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Савіцьким Р.Ю., а також долученими до зазначених протоколів та дослідженими в судовому засіданні документами:

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції за результатами проведеної перевірки щодо ОСОБА_1 з додатками у вигляді послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 за запитуваний період та інформацію про подані декларації до Реєстру, з яких вбачається, що 09.02.2024 ОСОБА_1 підтвердив подання документа кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) о 19:28:51 год;

- роздруківкою зазначеної декларації за 2022 рік із зазначенням дати, часу подання: 09.02.2024, 19:28 год;

- роздруківкою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, із зазначенням дати, часу подання: 30.04.2025, 19:43 год;

- копією наказу № 285-К від 17.09.2021, виданого Управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації, про призначення ОСОБА_2 21.09.2021 на посаду головного спеціаліста сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення;

- копією наказу № 90-К від 31.10.2022, виданого Управлінням соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації Хмельницької районної державної адміністрації, про звільнення ОСОБА_2 03.11.2022 з посади головного спеціаліста сектору супроводження процесів адміністрування програм соціального захисту населення відділу програмного забезпечення за угодою сторін.

На виконання обов'язку, передбаченого ст. 245 КУпАП забезпечити своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, а також на вимогу ст. 252 КУпАП оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Як вбачається із повідомлення Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-06/25560-25 від 25.03.2025, надісланого до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Національним агентством встановлено, зокрема, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у органі, уповноваженому складати протокол, зазначене повідомлення зареєстровано 28.03.2025 (№ 23596-2025), відповідні протоколи про адміністративні правопорушення № 460 та № 461 складено 17.07.2025.

Суддя при розгляді справи враховує, що на час розгляду цієї справи адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ст. 172-6 КУпАП (несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), за своїм характером, на відміну від кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України (неподання суб'єктом декларування декларації), є діянням, яке об'єктивується у активній поведінці (дії), а саме у поданні відповідної декларації, проте несвоєчасно (не у встановлені законом строки) та при цьому без поважних на те причин. Відповідна дія об'єктивована, як вбачається із матеріалів справи та поданих декларацій, 09.02.2024 та 30.04.2025, що є датами вчинення правопорушень.

Відтак, строки накладення адміністративного стягнення, встановлені ст. 38 КУпАП, зокрема, шість місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, на час розгляду справи судом не сплинули.

Із урахуванням обставин справи, за відсутності обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, з урахуванням позиції прокурора, який просив визнати щире розкаяння ОСОБА_1 суд визнає щире каяття винного обставиною, що пом'якшує його відповідальність, та тому не вбачає необхідним застосовувати стягнення, передбачене ст. 30 КУпАП, а також вважає за достатнє для виправлення особи накласти адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який на підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначається у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2025 році 605,60 грн.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 27, 172-6, 221, 245-252, 276-279, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (стягувач: Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області, отримувач: ГУК у Хмельницькій обл./ Теофіпольська СТГ (селище Теофіполь, Хмельницька обл.), ЄДРПОУ отримувача: 37971775, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA718999980314020542000022773, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.) (стягувач: Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5 м. Київ), отримувач коштів: ГУК у м. Києві / м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений судом за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Роз'яснити особі, яка притягається до відповідальності, що надання Теофіпольському районному суду Хмельницької області оригіналу платіжного документа про сплату штрафу за зазначеними у постанові реквізитами у повному розмірі у встановлений 15-денний строк з дня вручення постанови про накладення штрафу виключить звернення постанови до примусового виконання, тому докази сплати штрафу потрібно подати суду.

На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, з метою примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) подвійний розмір штрафу в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Повний текст постанови складено 12.08.2025.

Суддя І.В. Турчин-Кукаріна