Ухвала від 12.08.2025 по справі 676/5567/25

Справа № 676/5567/25

Номер провадження 1-кс/676/1506/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року м. Кам'янець-Подільський

Слідчий суддя Кам'янець-Подiльського міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Кам'янець-Подільської окружної прокуратури ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщені Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області, клопотання прокурора Кам'янець-Подiльської окружної прокуратури ОСОБА_5 про визначення порядку зберігання речових доказів шляхом передачі в управління АРМА, по об'єднаному кримінальному проваджені №42025242230000006 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.197-1, ч.2 ст.364, ч.5 ст.185 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Кам'янець-Подiльської окружної прокуратури ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням про визначення порядку зберігання речових доказів шляхом передачі в управління АРМА, по об'єднаному кримінальному проваджені №42025242230000006 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.197-1, ч.2 ст.364, ч.5 ст.185 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначає, що невстановлена на даний час особа, за відсутності будь-яких підстав набуття права на землю, без відповідних правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності або право користування (оренди) земельними ділянками, умисно, з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку шляхом механічного обробітку ґрунту, посіву, вирощування урожаю сільськогосподарських культур - озимої пшениці та озимого ріпаку, самовільно зайняла та використала земельні ділянки загальною пл. 135,0556 га, а саме з кадастровими номерами 6822455800:05:006:0008, пл. 11,6789 га, 6822455800:05:006:0010, пл. 8,2020 га, 6822455800:03:003:0004, пл. 0,1408 га, 6822455800:00:007:0001, пл. 11,1372 га, 6822455800:04:004:0053, пл.17 га, 6822455800:04:004:0054, пл. 17 га, 6822455800:04:004:0057, пл. 17 га, 6822455800:04:004:0058, пл. 17 га, 6822455800:04:004:0059, пл. 15,8396 га, 6822455800:05:006:0009, пл. 20,0571 га в межах та за межами населеного пункту смт Стара Ушиця та в межах населеного пункту с. Гораївка Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, які перебувають в комунальній власності Староушицької селищної ради, та відносяться до особливо цінних земель.

За вказаним фактом 06 березня 2025 року СВ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні провадження №42025242230000006, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.197-1 КК України.

Органом досудового розслідування 12.03.2025 року проведено огляд місця події, в ході якого спеціалістом інженером землевпорядником встановлено, що: частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:00:007:0001 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 11,0418 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:04:004:0053 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 16,9140 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:04:004:0054 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 16,9022 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:04:004:0057 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 16,9244 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:04:004:0058 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 16,9284 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:04:004:0059 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 14,7343 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:006:0008 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 10,1461 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:006:0010 самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 7,0383 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:006:0131 площею 10,0571 га. самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 9,4987 га.; частина земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:006:0132 площею 10 га. самовільно засіяна озимим ріпаком площа засіву складає 9,7662 га.

Постановою слідчого від 15.07.2025 року визнано речовими доказами у кримінальному провадженні - 877.920 тони насіння ріпаку.

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 18.06.2025 року накладено арешт на озимий ріпак, який проростає на самозахоплених земельних ділянках із вищезазначеними кадастровими номерами Староушицької селищної ради (ЄДРПОУ 03308388) із забороною збору даного урожаю іншим юридичним чи фізичним особам крім власника земельних ділянок Староушицької селищної ради.

Крім того, в період часу з 18.06.2025 року по 14.07.2025 року службові особи Староушицької селищної ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, в порушення вимог ухвали Хмельницького апеляційного суду від 18.06.2025 року допустили збір урожаю озимого ріпаку сторонніми особами на земельних ділянках комунальної власності селищної ради, чим спричинили тяжкі наслідки інтересам держави.

За вказаним фактом 14 липня 2025 року СВ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні провадження №12025242000001376, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Крім того, під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження №12025242000001376 від 14.07.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, встановлено, що в період часу з 18.06.2025 року по 14.07.2025 року невстановлені особи, діючи за попередньою змовою між особою, здійснили крадіжку урожаю озимого ріпаку із земельних ділянок комунальної власності Староушицької селищної ради, чим спричинили матеріальної шкоди в особливо великих розмірах.

За вказаним фактом 14 липня 2025 року СВ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні провадження №12025242000001378, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.185 КК України.

15.07.2025 року постановами прокурора Кам'янець-Подільською окружної прокуратури вказані кримінальні провадження об'єднані в одне за №42025242230000006 від 06.03.2025 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.197-1, ч.2 ст.364, ч.5 ст.185 КК України.

Згідно листа від 15.07.2025 року представника ТОВ «АГРОХОЛДИНГ 2012» товариством, відповідно до Договору від 13.07.2025 року від ТОВ «ЕКО-АГРО-РИТМ» на зберігання прийнято насіння ріпаку загальною вагою 877.920 тони.

Так, 13.07.2025 року укладено Договір № 1/ АХ-ЕАР/ХПП/З складського зберігання між ТОВ «АГРОХОЛДИНГ 2012» (зерновий склад) в особі представника ОСОБА_6 та ТОВ «ЕКО-АГРО-РИТМ» в особі директора ОСОБА_7 , яка згідно із даними державної прикордонної служби України 15.06.2025 року перетнула державний кордон України через пункт пропуску Порубне і на даний час не повернулася.

Відповідно до товаро-транспортних накладних у період часу з 12.07.2025 по 14.07.2025 ТОВ «Еко-Агро-Ритм» розвантажено на пункті ТОВ «АГРОХОЛДИНГ 2012», що по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області 877.920 тони насіння ріпаку.

Постановами слідчого від 15.07.2025,11.08.2025 року року насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, яке знаходиться на пункті ТОВ «АГРОХОЛДИНГ 2012», ПАТ «Закупнянське хлібоприймальне підприємство», що по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області визнано речовим доказом у вказаному кримінальному провадженні.

Ухвалою слідчого судді Кам'янець-Подільського міськрайонного районного від 21.07.2025 року накладено арешт на насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, власником якого є Староушицька селищна рада (код ЄДРПОУ 03308388), яке було розвантажено 12-14 липня 2025 року ТОВ «Еко-Агро-Ритм» на пункті ТОВ «АГРОХОЛДИНГ 2012», що по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області, заборонивши власникам чи іншим особам, у володінні та зберіганні у яких перебуває зібраний урожай озимого ріпаку (насіння ріпаку), розпоряджатися будь-яким чином зазначеним майном та використовувати його, що не пов'язано з проведенням досудового розслідування по даному кримінальному провадженню, а також вчиняти будь-які дії з метою його відчуження.

Частиною першою ст.98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Речові докази, відповідно до ч.2 ст.84 КПК України, є процесуальним джерелом доказів у кримінальному провадженні. При цьому їх зберігання є однією з гарантій реалізації завдань кримінального провадження, передбачених ст.2 КПК України, та умовою дотримання прав осіб, права яких було обмежено, у тому числі й майнові, щодо речей чи майна, яке визнано речовим доказом у кримінальному провадженні і на яке ухвалою слідчого судді уже накладено арешт.

Вищезазначений урожай озимого ріпаку, із вказаних земельних ділянок підпадають під ознаки майна, що підлягає спеціальній конфіскації, оскільки підпадають під ознаки зазначені в п.1 ч.1 ст.96-2 КК України, а саме: одержані внаслідок вчинення злочину та/або є доходами від такого майна.

Основною метою накладення арешту на майно у кримінальному провадженні є забезпечення невідворотності настання негативних наслідків для особи за вчинення кримінальних правопорушень, через позбавлення особи економічних переваг, одержаних внаслідок її протиправної поведінки, а також унеможливлення одержання такою особою будь-яких вигод внаслідок вчинення кримінального правопорушення, зокрема, доходів від нього.

Однак, накладенням арешту без позбавлення права користування не досягнуто головної мети заходу забезпечення кримінального провадження, а саме - позбавлення власника (володільця) права користування майном, що створює умови для отримання переваг, не зважаючи на вчинення кримінальних правопорушень.

Абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України передбачено, що речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА, Національне агентство), для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості.

З цією метою на адресу Староушицької селищної ради 31.07.2025 року скеровано листа з метою надання згоди про передачу насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, що зберігається на пункті ТОВ «АГРОХОЛДІНГ 2012», по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області та належать Староушицькій селищній раді (код ЄДРПОУ 03308388) Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Згідно відповіді Староушицької селищної ради №953 від 01.08.2025 року, яка надійшла на адресу окружної прокуратури 01.08.2025 року, не вбачається на яке саме майно Староушицька селищна рада дає згоду для передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Разом з тим, достовірно знаючи, що ТОВ «АГРО-ЕКО-РИТМ» немає жодного права користуватися (обробляти), розпоряджатися арештованими земельними ділянки, які є комунальною власністю селищної ради, а також збирати з них урожай - Староушицька селищна рада вище вказаним листом просить також отримати згоду ТОВ «АГРО-ЕКО-РИТМ» про передачу майна Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами.

Вказане свідчить про зволікання з боку посадових осіб Староушицької селищної ради та свідомому перешкоджанні у збереженні активів та збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, а саме насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, що зберігається на пункті ТОВ «АГРОХОЛДІНГ 2012», по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області та належать Староушицькій селищній раді, шляхом передачі для здійснення заходів з управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон про АРМА) передбачено, що АРМА є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.

П. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про АРМА на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про АРМА, управляючи активами, здійснює діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто забезпечує збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону про АРМА Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Крім того, встановлено, що зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються до АРМА не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора (абз. 2 ч. 1 ст. 19 Закону про АРМА).

Абз. 4 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 028 грн. Відповідно у 2025 році сума або вартість активів, які передаються в управління АРМА повинна дорівнювати або перевищувати 605 600 грн.

Ч. 7 ст. 100 КПК України визначає, що у випадках, передбачених п. 2, 4 та абз. 7 ч. 6 цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із ст.ст. 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Ч. 1 ст. 21 Закону про АРМА встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.

Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону про АРМА Рухоме майно може бути передано для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) майно піддається швидкому псуванню; 2) майно швидко втрачає свою вартість; 3) витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.

Відповідно до ч. 6 ст. 21 Закону про АРМА одержані від реалізації активів кошти зараховуються на депозитні рахунки Національного агентства.

Разом з тим, ч. 8 ст. 21 Закону про АРМА передбачено, що у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора або судового рішення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управління активів та/або скасовано передачу активів в управління Національному агентству, за умови наявності судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, Національне агентство протягом десяти робочих днів повертає їх законному власнику.

У разі якщо активи, щодо яких було скасовано арешт, були реалізовані Національним агентством у встановленому Законом порядку, одержані кошти, а також проценти, нараховані як плата за користування банком такими коштами, повертаються Національним агентством у безготівковій формі особі, яка була законним власником таких активів на момент їх реалізації, протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного рішення про скасування арешту та реквізитів рахунку такої особи.

Враховуючи вищезазначене, звертаю увагу, що передача Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів зазначених речових доказів, а саме насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, що зберігається на пункті ТОВ «АГРОХОЛДІНГ 2012», що по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, власником якого є Староушицька селищна рада (код ЄДРПОУ 03308388) можлива без шкоди для кримінального провадження.

Окрім цього, майно - зібраний урожай насіння ріпаку, піддається швидкому псуванню та потребує спеціальних умов зберігання, а управління такими активами шляхом їх реалізації є єдиним законодавчо встановленим способом, спроможним забезпечити збереження цього майна (його економічної вартості), чим досягається мета і завдання збереження речового доказу, як заходу забезпечення кримінального провадження.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, з метою збереження та збереження (за можливості - збільшення) економічної вартості речових доказів у справі, забезпечення виконання вироку в частині відшкодування шкоди, просить задоволити клопотання та визначити порядок зберігання речових доказів в рамках кримінального провадження №42025242230000006 від 06.03.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.197-1, ч.2 ст.364, ч.5 ст.185 КК України, а саме: насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, що зберігається на пункті ТОВ «АГРОХОЛДІНГ 2012», по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, що належать Староушицькій селищній раді (код ЄДРПОУ 03308388), шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ: 41037901), в управління для реалізації, у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

Прокурор Кам'янець-Подільської окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримує та просить задоволити з підстав, зазначених у ньому.

Представник Староушицької селищної ради адвокат ОСОБА_4 не заперечує проти задоволення клопотання прокурора, при вирішенні питання покладається на думку суду.

Слідчий суддя, заслухавши прокурора, адвоката, дослідивши клопотання та матеріали, додані до нього, вважає, що прокурора Кам'янець-Подiльської окружної прокуратури ОСОБА_5 про визначення порядку зберігання речових доказів шляхом передачі в управління АРМА, по об'єднаному кримінальному проваджені №42025242230000006 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.197-1, ч.2 ст.364, ч.5 ст.185 КК України, слід задоволити з огляду на наступне.

Положення ст.2 КПК України визначають завдання кримінального судочинства, відповідно до яких, одним із завдань є забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно із ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ч.2 ст.84 КПК України речові докази є процесуальним джерелом доказів у кримінальному провадженні. При цьому їх зберігання є однією з гарантій реалізації завдань кримінального провадження, передбачених ст.2 КПК України, та умовою дотримання прав осіб, права котрих було обмежено, у тому числі й майнові, щодо речей чи майна, яке визнано речовим доказом у кримінальному провадженні і на яке ухвалою слідчого судді уже накладено арешт.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Згідно ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою п.1-збереження речових доказів, п.2-спеціальної конфіскації, п.3-конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, п.4 відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Так ч.3 ст.170 КПК України передбачено що з метою збереження речових доказів, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати що воно відповідає критеріям, зазначеним в ст.98 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до абзацу 7 ч.6 ст.100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності за рішенням слідчого судді Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.

Згідно із ч.1 ст.19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» від 10 листопада 2015 року Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.

Слідчий суддя погоджується із доводами, викладеними в клопотанні, про те, що у речових доказів насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон фактично немає власника, оскільки селищний голова Староушицької селищної ради Кам'янець-Подiльського району Хмельницької області є лише формально власником вказаного майна, а Національне бюро не має правових підстав для здійснення управління вказаним речовим доказом, володіння, розпорядження та користування ним.

Отже, відсутність управління вказаними доказами - насінням ріпаку загальною вагою 344.39178 тон безумовно призведе до втрати його економічної вартості, оскільки речовий доказ може бути пошкодженим, ним безпідставно можуть користуватись треті особи, та може утворитись борг за оплату його зберігання.

Відповідно до постанови слідчої СВ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області лейтенант поліції ОСОБА_8 від 11 серпня 2025 року, визначеного речового доказу у кримінальному провадженні №42025242230000006, а саме насіння ріпаку, яке знаходиться на пункті ТОВ «АГРОХОЛДІНГ 2012», ПАТ «Закупнянське хлібоприймальне підприємство», що по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області в обсязі (загальною вагою) 344,39178 тони.

Директива ЄС №2014/42/EU передбачає необхідність вжиття заходів з ефективного розпорядження активами, на які накладено арешт, а також створення спеціальних інституцій, відповідальних за менеджмент такими активами з метою їх збереження або збереження їх вартості.

Крім того, передача в управління АРМА речових доказів має здійснюватися з метою забезпечення збереження їх економічної вартості, а за можливості - збільшення такої вартості.

Слідчий суддя, оцінивши індивідуальні ознаки та властивості майна, дійшов висновку, що передача для управління Національному агентству на умовах ефективності, а також збереження їх економічної вартості є об'єктивною необхідністю з метою забезпечення збереження речового доказу. Вищезазначений речовий доказ потребує спеціальних заходів з управління ним, спрямованих на збереження та збільшення його вартості. Вирішення цих питань можливе лише з повноваженнями, наданими Національному агентству.

Таким чином, не визначаючи спосіб управління речовим доказом, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання, та вважає, що з метою збереження речового доказу або збереження його економічної вартості, його слід передати в управління АРМА.

Враховуючи вищевказане, слідчий суддя вважає за можливе визначити порядок зберігання речових доказів шляхом передачі таких речових доказів в управління АРМА.

На підставі наведеного, керуючись статтями 100, 171-173, 372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Кам'янець-Подiльської окружної прокуратури ОСОБА_5 про визначення порядку зберігання речових доказів шляхом передачі в управління АРМА, по об'єднаному кримінальному проваджені №42025242230000006 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.197-1, ч.2 ст.364, ч.5 ст.185 КК України, задоволити.

Передати речові докази - насіння ріпаку загальною вагою 344.39178 тон, що зберігається на пункті ТОВ «АГРОХОЛДІНГ 2012», по вул. Центральна, буд. 28 в смт. Закупне Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, що належать Староушицькій селищній раді (код ЄДРПОУ 03308388), шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ: 41037901), в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів шляхом передачі в управління за договором на підставах, визначених ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

Контроль за виконанням Ухвали покласти на процесуального прокурора.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду

ОСОБА_1