Рішення від 12.08.2025 по справі 453/1122/25

Справа № 453/1122/25

№ провадження 2-о/453/76/25

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И /заочне/

12 серпня 2025 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Брони А.Л.,

при секретарі судового засідання Бендеш А.І.,

без учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду в порядку окремого провадженняцивільну справу за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованих осіб: Сколівської державної нотаріальної контори Львівської області, Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,-

встановив:

11.07.2025 року ОСОБА_1 звернулась в суд із заявою, за участю заінтересованих осіб: Сколівської державної нотаріальної контори Львівської області, Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просить постановити рішення, яким встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с-ща Славсько Сколівського району Львівської області, Україна, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Феодосія Республіка Крим.

Заява обгрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла сестра заявниці - ОСОБА_2 . В день смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до якої увійшло майно, належне спадкодавцю, зокрема частка трьох земельних ділянок, розташованих а с-щі Славсько Стрийського району Львівської області. ОСОБА_2 народилася в с-щі Славсько Сколівського району Львівської області. Згодом така вийшла заміж та переїхала до м. Феодосія в АР Крим, де і проживала до дня смерті.

Заявниця зазначає, що в травні 2025 року вона звернулася до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав після смерті сестри ОСОБА_2 , однак їй було роз'яснено, що у зв'язку з відсутністю свідоцтва про смерть спадкодавця, а також відсутністю відомостей про смерть у Державному реєстрі актів цивільного стану, завести спадкову справу після смерті ОСОБА_2 не можливо.

Оскільки встановити факт смерті ОСОБА_2 іншим чином, ніж в судовому порядку, не можливо, заявниця вимушена звернутись з даною заявою до суду.

Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, але попередньо її представником - адвокатом Павкович О.В. подано до суду заяву про розгляд справи без її участі та участі довірителя, вказавши що таку підтримує та просить таку задовольнити.

Заінтересована особа - Сколівська державна нотаріальна контора Львівської області явку представника в судове засідання не забезпечила, але попередньо від завідувача В. Батлюк надійшло до суду клопотання про розгляд справи без участі представника та про те, що при розгляді справи покладається на розсуд суду.

Заінтересована особа - Сколівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції явку представника в судове засідання не забезпечила.

У відповідності до положень ч.2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників процесу, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази, приходить до висновку, що вимоги заявника підлягають до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до положень ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

На підставі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з положень ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Феодосія Республіка Крим, яка на даний час вважається тимчасово окупованою територією та невід'ємною частиною України з 20.02.2014 року, померла ОСОБА_2 .

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 підтверджується наступними доказами.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14 травня 1966 року Славською селищною радою Стрийського райбюро ЗАГС (актовий запис №21), батьками ОСОБА_3 записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 11 вересня 1999 року Верхньосиньовидненською селищною радою Сколівського району Львівської області (актовий запис №21), 11.09.1999 між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 було укладено шлюб та присвоєно прізвище дружині « ОСОБА_7 ».

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статтей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00050835394 від 24 квітня 2025 року, батьками ОСОБА_8 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00050835769 від 24 квітня 2025 року, 21 грудня 2009 року між ОСОБА_9 та ОСОБА_10 було зареєстровано шлюб та присвоєно прізвище дружині « ОСОБА_11 ».

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть, виданого 99100013 Феодосійським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим 28.05.2020 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Заявниця зазначає, що в травні 2025 року зверталася до нотаріуса з метою оформлення права на спадщину після смерті сестри ОСОБА_2 , однак їй було роз'яснено, що у зв'язку з відсутністю свідоцтва про смерть спадкодавця, а також у зв'язку з відсутністю відомостей про смерть останньої у Державному реєстрі актів цивільного стану, завести спадкову справу та видати документи на спадщину не можливо. У зв'язку з тим, що смерть ОСОБА_2 настала на тимчасово окупованій території України, заявниця не може отримати свідоцтво про смерть відповідного зразка згідно чинного законодавства України.

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим - тимчасово окупована територія є невід'ємною частиною України з 20.02.2014 року та на територію якої, відповідно до ст. 4 вказаного закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно положень ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: 1) державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; 3) будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Статтею 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.

Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Встановлено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану не проводиться державна реєстрація смерті, оскільки на підтвердження факту смерті надаються документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 іншим чином, ніж в судовому порядку, неможливо.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов обгрунтованого висновку, що заява підлягає до задоволення та слід встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, на тимчасово окупованій території в м. Феодосія Республіка Крим, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керуючись ст. ст. 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , з участю заінтересованих осіб: Сколівської державної нотаріальної контори Львівської області, Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення- задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с-ща Славсько Стрийського (раніше - Сколівського) району Львівської області, Україна, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Феодосія Республіка Крим.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Заінтересована особа: Сколівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції), місцезнаходження: вул. Данила Галицького, 38, м. Сколе, Львівської області, код ЄДРПОУ 20849743.

Заінтересована особа: Сколівська державна нотаріальна контора Львівської області, місцезнаходження: вул. Чайківського, 6, м. Сколе Стрийський район Львівська область, код ЄДРПОУ 02899523.

Суддя