Провадження № 2-а/641/157/2025 Справа № 641/5410/25
11 серпня 2025 року м. Харків
Слобідський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Кожихової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Кузьменко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ІНФОРМАЦІЯ_2 , про скасування постанови справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП
І. Короткий зміст позовних вимог, виклад позиції позивача
29.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до Слобідського районного суду міста Харкова з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до заявлених позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача № 1406 від 21.07.2025 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що при винесенні оскаржуваної постанови було порушено вимоги КУпАП та інших нормативно-правових актів. Стверджує, що на виконання зобов'язання щодо уточнення даних, 15.07.2024 через електронний кабінет призовника («Резерв+») ним було відправлено запит на оновлення даних. Звертає увагу суду, що запит на оновлення даних направлявся ним неодноразово, що підтверджується скрін-копіями повідомлень з електронного кабінету призовника, копії яких додає до позову. В процесі оновлення його даних, система «Резерв+» мала технічні збої, у зв'язку з чим запити він направив декілька разів. Того ж дня, 15.07.2024 статус заявок змінився із «запит на оновлення даних відправлено» на «запит на виправлення даних відправлено». У подальшому, подані ним 15.07.2024 облікові дані містились у електронному кабінеті призовника та відображали актуальну інформацію стосовно його персональних даних. Також з посиланням на норми Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», вважає, що всю необхідну інформацію (у разі її відсутності або для її підтвердження), відповідач повинен отримати від уповноважених органів та з реєстрів, до яких має доступ в електронному вигляді. Крім того, акцентує увагу, що за ч.7 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Постанова № 1406 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП була винесена 21.07.2025. Також зазначає, що процедура розгляду справи про адміністративне правопорушення мала ознаки формалізму. Вважає, що особі, до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів та пояснень, право на захист. Вказані порушення процесуального законодавства щодо розгляду адміністративної справи відносно нього призвели до недодання ним до матеріалів справи, доказів, які б свідчили про його невинуватість у вчиненні даного правопорушення. Зазначає, що йому не роз'яснили його право на отримання правової допомоги адвоката на місці складання постанови та прийняття рішення про його винуватість, якою він мав би намір скористатись, чим фактично, розглянувши справу про адміністративне правопорушення на місці за відсутності його адвоката, порушили право на захист та отримання належної правової допомоги, гарантоване нормами Конституції України та ч. 1 ст.268 КУпАП.
ІІ. Стислий виклад позиції відповідача
Представник відповідачв надав до суду пояснення, в яких зазначив, що з наведеними позивачем у позовній заяві обставинами та правовими підставами не погоджується повністю, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Зазначив, що 17.07.2024 ОСОБА_1 порушив абзац 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема, під час мобілізації громадяни зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, чим скоїв, в особливий період, адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 210-1 КУпАП. Факт порушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та невиконання останнім вимог абзацу 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18,05.2024 та порушення абзацу 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме, - не уточнення своїх облікових даних - адресу проживання та номер мобільного зв'язку (які держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не може отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з інтими джерелами., держателями яких є державні органи) підтверджений витягом з ІКС «Оберіг», який згідно ст.251 КупАП є доказом у справі, та відповідно до якого вбачається, що станом до 05.07.2025 ОСОБА_1 не виконав свій обов'язок, що зумовило притягнення останнього до адміністративної відповідальності. Будь-яких документів, які підтверджують, що обов'язок та вимоги діючого законодавства не виконані з поважних причин, протягом встановленого строку - 60 днів (з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно) та у закріплений законодавством спосіб, ОСОБА_1 не надав. Вказує, що 16.07.2025 відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 був складений протокол №1282 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 статті 210-1 КУпАП. При складанні адміністративного протоколу були дотримані норми КУпАП щодо процедури розгляду адміністративної справи, роз'яснено зміст ст.63 Конституції України, його права, передбачені ст. 268 КУпАП, повідомлений належним чином про дату, час, місце розгляду справи про, що у протоколі ОСОБА_1 , у відповідній графі особисто поставив підпис, також позивач власноручно надав пояснення в протоколі, та отримав особисто другий примірник протоколу, про що свідчить особисто поставлений підпис. Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся у відповідності до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, з дотриманням прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час розгляду були з'ясовані обставини, що мають значення для правильного вирішення справи відповідно до вимог КУпАП, зокрема встановлено, що громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, встановлено його вина та обставини скоєного правопорушення під час дії особливого періоду в умовах воєнного стану. Будь-яких заперечень, заяв, клопотань щодо переносу розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило. З урахуванням зазначеного вище, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
ІІІ. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії
Ухвалою суду від 01 серпня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Також цією ухвалою залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 та витребувано у порядку ч. 3 ст. 80 КАС України у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (постанова № 1406 від 21.07.2025).
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання шляхом доставки судової повістки про виклик до суду в електронному вигляді до електронного кабінету. Клопотань про відкладення розгляду справи або проведення судового засідання за відсутності представника відповідача або третьої особи до суду не надходило.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем надано копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
В силу приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІV. Установлені у справі обставини та зміст спірних правовідносин
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
08.07.2025ОСОБА_1 направив на поштову адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву щодо оформлення йому у порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації - п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ( військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи).
З наявного в матеріалах справи військово-облікового документу № 200620211455472200006 військовозобов'язаний ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Відстрочка до 07.08.2025 (п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону). Дата уточнення даних 05.07.2025 (а.с. 30).
Відповідно до протоколу № 1282 від 16.07.2025 про адміністративне правопорушення, складеного начальником ВВОБ ІНФОРМАЦІЯ_4 майором ОСОБА_2 , 16.07.2025 о 15-45 год. по прибуттю гр. ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , під час перевірки відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявлено факт порушення ним 17.07.2024 о 00:00 год., в особливий період, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), через центр надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, не уточнив свої облікові данні - адресу проживання та номер мобільного зв'язку, які держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не може отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими джерелами, держателями яких є державні органи, чим 17.07.2024 о 00:00 год в особливий період, який настав в Україні з моменту оголошення Президентом України часткової мобілізації (Указ від 17.03.2014 року №303/2014) та діє на сьогодні, порушив вимоги абзацу 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18.05.2024 визначено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 № 2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг. або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності), у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності), чим порушив абзац 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема, під час мобілізації громадяни зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, чим скоїв, в особливий період, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год 00 хв 21 липня 2025 року.
У протоколі містяться підпис особи, що притягається до адміністративної відповідальності, зокрема у графах щодо роз'яснення прав, повідомлення про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, а також щодо отримання другого протоколу. Протокол підписаний особою, яка його склала. В графі пояснення щодо змісту протоколу особою, яка притягується до відповідальності, міститься власноруч зроблені пояснення про те, що останній всі дані вніс своєчасно до 16.07.2024. Ніяких повідомлень про несвоєчасне оформлення даних не отримував.
Згідно з постановою № 1406 від 21.07.2025 по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, ОСОБА_1 визнано винним та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 за те, що останній, у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), через центр надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, не уточнив свої облікові данні - адресу проживання та номер мобільного зв'язку, які держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не може отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими джерелами, держателями яких є державні органи, чим 17.07.2024 о 00:00 год в особливий період, який настав в Україні з моменту оголошення Президентом України часткової мобілізації (Указ від 17.03.2014 року №303/2014) та діє на сьогодні, порушив вимоги абзацу 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
З витягу з ІКС «Оберіг» вбачається, що ОСОБА_1 користується право на відстрочку, звірка даних 05.07.2025.
Не погодившись із постановою про накладення адміністративного стягнення № 1406 від 21.07.2025, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Так, спірні відносини у даній справі склались з приводу правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, за те, що позивач не уточнив у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 свої облікові данні - адресу проживання та номер мобільного зв'язку. Також в межах розгляду цієї справи порушується питання правомірності накладення адміністративного стягнення з урахуванням визначених статтею 38 КУпАП строків притягнення до адміністративної відповідальності, що по-різному трактується сторонами у справі.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування. Висновки суду, оцінка аргументів, наведених учасниками справи
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оборону України" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Так, статтею 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Зокрема, відповідно ч.3 ст.210-1 КУпАПза вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - передбачено стягнення у виді штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 ч.3 КУпАП, передбачає обов'язково встановлення вини особи у вчиненні правопорушення, зокрема свідомого допущення нею порушення приписів законодавства про мобілізацію.
Згідно з абз. 11ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
17.03.2014 оприлюдненоУказ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022в Україні введено воєнний стан, який в подальшому продовжувався та триває на теперішній час.
За приписами частини 7статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно абз. 6 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"громадяни України зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно частини 3статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що під час мобілізації інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Частина 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.
Тобто у відповідності до частини 10статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11 квітня 2024 року № 3633-IX(надалі Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
- у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають способи, якими громадяни України, що знаходяться на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме:
- через центр надання адміністративних послуг;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
- у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Звертаючись до суду, позивач вказує на те, що 15.07.2024, тобто в строки, що встановлені чинним законодавством, ним через електронний кабінет призовника («Резерв+») було відправлено запит на оновлення даних. Зазначає, що запит на оновлення даних направлявся ним неодноразово, в процесі оновлення його даних система «резерв+» мала технічні збої, у зв'язку з чим запити він направив декілька разів. Того ж дня, 15.07.2024 статус заявок змінився із «запит на оновлення даних відправлено» на «запит на виправлення даних відправлено».
Дослідивши долучені до позовної заяви скрін-шоти з застосунку Резерв +, суд встановив, що дійсно 15.07.2024 позивачем неодноразово направлявся запит на оновлення даних, зокрема 15.07.2024 об 11:32 відправлено запит на оновлення даних. 15.07.2024 о 11:32 надійшло повідомлення про те, що дані не оновлено, зазначено "спробуйте оновити дані через повторну авторизацію або звернутися до ТЦК".
В подальшому 15.07.2025 позивачем повторно направлено запит на оновлення даних. Проте 15.07.2024 о 11:58 надійшло повідомлення, що запит на виправлення даних не отримано, з технічних причин реєстр Оберіг не міг отримати запит.
Наступний запит на оновлення даних було відправлено 05.07.2025 о 10:35 та 05.07.2025 о 10:36 надійшло повідомлення, що дані оновлено.
Вказане кореспондується з даними, що містяться в ІКС «Оберіг», з витягу в якому вбачається, що дані було оновлено лише 05.07.2025.
Жодних доказів на підтвердження доводів позивача про те, що подані ним 15.07.2024 облікові дані містились у електронному кабінеті призовника та відображали актуальну інформацію стосовно його персональних даних, до суду не надано.
Незважаючи на те, що 15.07.2024 позивач намагався оновити свої дані, але з наявних в матеріалах спрваи доказів вбачається, що оновлення даних фактично відбулося лише 05.07.2025. Отже, формально в його діях наявний склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку, що з 18.05.2024 по 16.07.2024 позивач мав обов'язок уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження, однак у встановлені законом строки та способи свої військо-облікові дані не уточнив й відповідно доказів на спростування вказаного до суду не надав.
Суд не може розглядати дії позивача, які полягають у спробі двічі відправити запит на оновлення даних в передостанній день такого оновлення, як підставу для звільнення від відповідальності.
Щодо доводів стосовно недотримання відповідачем процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд зазначає таке.
Як підставу задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваної постанови позивач посилається на порушення процедуру розгляду справи, на те, що у нього не відбиралися пояснення, про те, що під час складання оскаржуваної постанови він не в повній мірі скористався правами, які гарантовані йому статтею 268 КАС України, зокрема правом на захист.
Суд відхиляє такі доводи, оскільки з наявного в матеріалах справи протоколу вбачається, що він належним чином оповіщений про розгляд справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, йому роз'яснені його права, передбачені статтею 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, про що свідчить підпис позивача в протоколі.
При цьому останній скористався правом надати пояснення, які були власноручно викладені в графі пояснення та зауваження до змісту протоколу. Клопотань про відкладення розгляду справи, в тому числі з метою скористатися правничою допомогою, позивач не заявляв. Крім того, копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності отримано в день її винесення, що підтверджується підписом позивача.
Водночас суд ураховує доводи про порушення відповідачем строків притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення даного правопорушення.
Відповідно до частини 7 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210 - 1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Позивач мав уточнити дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно. Тож, оновлення даних в будь-який інший день після 17.07.2024 утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 210-1 КУпАП.
Водночас позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, постановою від 21.07.2025, тобто пізніше одного року з дня його вчинення (17.07.2024).
За положеннями п. 7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені статтею 38 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи, що на час винесення оскаржуваної постанови закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ч. 7 ст. 38 КУпАП, суд дійшов висновку, що оскаржена позивачем постанова має бути скасована, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрите.
VІ. Судові витрати
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.
Відповідно до статті 139 КАС України у зв'язку із задоволенням позову суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат по сплаті судового збору у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.
Керуючись статтями 241- 243, 246, 250, 255, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ІНФОРМАЦІЯ_2 , про скасування постанови справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову № 1406 по справі про адміністративне правопорушення від 21.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;
відповідач ІНФОРМАЦІЯ_6 , місцезнаходження, АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2
- третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження, АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Повне судове рішення складено та підписано 11.08.2025.
Суддя Г.В.Кожихова