Єд. унік. № 243/6135/25
Провадження № 3/243/3188/2025
12 серпня 2025 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Соловйова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ч. 2 ст. 172-19, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08.07.2025 року о 16 год. 30 хв. старший солдат ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_2 боєприпаси, а саме: набої 5,45 мм - 409 шт. без супроводжуючих документів всупереч Наказу МО України №359 від 29.06.2005 року, чим порушив правила поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду, тим самим, вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
08.07.2025 року о 18 год. 40 хв. старший солдат ОСОБА_1 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_2 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані за адресою: АДРЕСА_2 в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою провину у вчинені правопорушення за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП не визнав. Зазначив, що йому не видавались супроводжуючі документі на боєприпаси. Стосовно правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, він визнає вину в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.
Питання адміністративної відповідальності військовослужбовців Збройних Сил України регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення та Дисциплінарним статутом Збройних Сил України. Кодекс України про адміністративні правопорушення містить норму про адміністративну відповідальність військовослужбовців за правопорушення на загальних підставах та норму, яка відсилає до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Диспозицією ч. 2 ст. 172-19 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введений воєнний стан.
Зважаючи на приписи ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період це період, що настав з моменту оголошення рішення про мобілізацію ( крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Порядок організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів до неї військовослужбовцям у структурних підрозділах Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (структурні підрозділи), командуваннях видів Збройних Сил України, інших органах військового управління (далі - органи військового управління), військових частинах (на кораблях), військових навчальних закладах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (військові частини), а також національному персоналу з числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, який бере участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (національний персонал), визначений Інструкцією про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 29.06.2005 №359 (далі - Інструкція).
Згідно п. 2 розділу Х Інструкції, військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі. У разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань стрілецька зброя та боєприпаси здаються відповідальному за облік стрілецької зброї і боєприпасів підрозділу або черговому підрозділу з внесенням відповідних змін до опису зброї, яка зберігається у шафі (ящику).
Відповідно до п. 17 розділу І Інструкції, видача (здача) особистої зброї та боєприпасів військовослужбовцям структурних підрозділів, органів військового управління, військових частин, які прибули (вибувають) до нового місця проходження військової служби або звільнені з військової служби, проводиться службою ракетно-артилерійського озброєння (далі РАО) зі складу (на склад) РАО за накладними згідно із заявками на забезпечення особистою зброєю військовослужбовців керівників (начальників) структурних підрозділів (органів військового управління), які завіряються гербовою печаткою, а у військових частинах - за заявками командирів підрозділів на видачу зброї.
Особиста зброя та боєприпаси військовослужбовцями отримуються (здаються) зі складу (на склад) РАО особисто. Категорично забороняється передавати (отримувати, здавати) особисту зброю та боєприпаси поза складом РАО військової частини.
Отримана військовослужбовцем зі складу особиста зброя та боєприпаси негайно в той самий день здаються на зберігання черговому частини (оперативному черговому) або особі, яка в управлінні відповідає за зберігання та видачу зброї і боєприпасів, під підписи того, хто здав, і того, хто прийняв зброю, в окремому розділі книги видачі зброї та боєприпасів роти.
У разі вибуття військовослужбовців до нового місця служби або звільнення з військової служби особиста зброя і боєприпаси отримуються в чергового частини (оперативного чергового) на підставі накладної під особистий підпис у книзі видачі зброї та боєприпасів, які в той самий день здаються ними на склад РАО.
Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає у разі розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах дії особливого періоду.
Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ДНК-2 №3167 від 08.07.2025 року, відповідно до якого 08.07.2025 року о 16 год. 30 хв. старший солдат ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_2 боєприпаси, а саме: набої 5,45 мм - 409 шт. без супроводжуючих документів всупереч Наказу МО України №359 від 29.06.2005 року, чим порушив правила поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду, тим самим, вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.07.2025 року, відповідно до яких він 08.07.2025 року о 16-30 год. перевозив боєприпаси на позиції підрозділу, а саме: набої 5,45 мм - 409 шт. На блок посту у АДРЕСА_2 під час перевірки було виявлено дані боєприпаси, однак документи на них залишились у розташуванні підрозділу. В подальшому документи підвезли на блок пост;
- рапортом ст. стрільця гр. О та ППС взводу О та ППС роти ВСП ДЗВ ВСП від 08.07.2025 року, відповідно до якого 08.07.2025 року о 16-20 год. було зупинено військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , водія ОСОБА_1 , на блок посту «Долина» на автошляху Київ-Харків-Довжанський 648 км Краматорського району, який прямував до Харківської області. Під час огляду речей військовослужбовця було виявлено набої 5,45 мм - 409 шт. На момент перевірки, супроводжуючих документів на боєприпаси не було;
- рапортом ТВО головного сержанта роти в/ч НОМЕР_2 від 08.07.2025 року, відповідно до якого підтверджуються обставини виявлення у ОСОБА_1 набої 5,45 мм - 409 шт. без супроводжуючих документів;
- накладною (вимогою) №4/1386/П;
- актом про використання (застосування) службового собаки від 08.07.2025 року;
- фото таблицею до матеріалів перевірки щодо порушень правил поводження зі зброєю від 08.07.2025 року;
- протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ДНК-2 №3167 від 08.07.2025 року, відповідно до якого 08.07.2025 року о 18 год. 40 хв. старший солдат ОСОБА_1 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_2 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані за адресою: АДРЕСА_2 в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП;
- актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №2034 від 08.07.2025, з якого вбачається, що під час огляду ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння;
- результатом тестування модель «Алконт U8300» №83014092, тест №00001834 від 08.07.2025, згідно з яким місткість алкоголю в організмі ОСОБА_1 складає 2,448 ‰;
- військовим квитком серії НОМЕР_3 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовослужбовцем та перебуває в складі військової частин НОМЕР_2 .
За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та доведеність його вини.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Частиною 2 статті 36 КУпАП передбачено, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, приходжу до переконання про можливість накладення на підставі ст. 36 КУпАП адміністративного стягнення у межах санкцій ч. 2 ст. 172-19 КУпАП та ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме - штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.). Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Враховуючи, що ОСОБА_1 наразі проходить військову службу у Збройних Силах України та є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 , останній підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ч. 2 ст. 172-19, ч. 3 ст. 172-20, ст. ст. 283, 284 КУпАП України, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 винним в скоєнні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-19, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., який перерахувати на р/р:UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.
Повний текст постанови виготовлений 12.08.2025 року.
Суддя О.О. Соловйова