3/130/655/2025
130/1705/25
07.08.2025 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Порощук П.П., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ч.1 ст172-6 КУпАП,
Відповідно до рішення № 0001 першої сесії Жмеринської районної ради восьмого скликання від 27.11.2020 «Про підсумки виборів депутатів Жмеринської районної ради восьмого скликання» ОСОБА_1 набув повноважень депутата восьмого скликання Жмеринської районної ради.
Відповідно до рішення № 0238 сімнадцятої сесії Жмеринської районної ради восьмого скликання від 19.12.2023 «Про дострокове припинення повноважень депутата районної ради ОСОБА_1 » ОСОБА_1 достроково припинив повноваження депутата Жмеринської районної ради восьмого скликання.
Згідно до пп.«б» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.
В примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
НАЗК надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено.
Тобто, у ОСОБА_1 , виник обов'язок подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями до 23:59:59 год. 18.01.2024.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , лише 05.05.2025 о 09:56 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за період неохоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно інформації наданої з Жмеринської районної ради Вінницької області ОСОБА_1 , були доведені вимоги фінансового контролю та він повідомлявся про те, що почався черговий етап подання декларацій.
Так, ОСОБА_1 , подавав наступні Е-декларацїї: 1) 07.03.2017 щорічну за 2016; 2) 27.03.2018 щорічну за 2017; 3) 27.03.2019 щорічну за 2018; 4) 02.03.2020 щорічну за 2019; 5) 04.03.2021 щорічну за 2020; 6) 25.03.2022 щорічну за 2021; 7) 30.01.2024 щорічну за 2022; 8) 15.03.2024 щорічну за 2023; 9) 05.05.2025 при звільненні за період 01.01.2023 - 19.12.2023; У зв'язку із заповненням ОСОБА_1 , вище вказаних декларацій йому відомий порядок подачі декларацій.
З урахування наведеного вище, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Жмеринської районної ради Вінницької області, будучи згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, склавши відповідні повноваження 19.12.2023 в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 05.05.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2023 - 19.12.2023), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
По даному факту було складено протокол про адміністративне правопорошення №452 від 10.06.2025.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнав та погодився з обставинами вчинення правопорушення, викладеними у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Жмеринської окружної прокуратури обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав просив застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Заслухаши пояснення ОСОБА_1 , який визнав свою вину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, пом'якшуючою відповідальність обставиною суд визнає щире розкаяння, відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо нього у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Крім того, відповідно дост. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.33,36,283,284 КУпАП, суд,
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за вчинене правопорушення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір за ухвалення Жмеринським міськрайонним судом Вінницької області постанови про накладення адміністративного стягнення в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена особою, яка притягнена до адміністративної відповідальності, до Вінницького апеляційного суду області через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.
Суддя Порощук П.П.