Справа №-613/1457/25 Провадження №-3/613/534/25
12 серпня 2025 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Уварова Ю.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,-
ОСОБА_1 06.07.2025 о 23.20 год. ухилилась від виконання передбачених ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» та п. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме не забезпечила контроль за поведінкою неповнолітнього сина, внаслідок чого останній під час комендантської години 06.07.2025 о 23.20 год. перебував на вул. 8-го Мехкорпусу в м. Богодухові Харківської області без нагляду дорослих.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєнні адміністративного правопорушення визнала. Пояснила, що син пішов гуляти, на телефонні дзвінки не відповідав, потім надіслав повідомлення, що повернеться вранці. Зазначила, що дійсно не забезпечила контроль за поведінкою неповнолітнього сина, просила врахувати той факт, що вона має на утриманні чотирьох неповнолітніх дітей та не призначати адміністративне стягнення.
Неповнолітній ОСОБА_2 підтвердив обставини, викладені у протоколі. Пояснив, що хотів залишитись вдома у подруги.
Законний представник непонолітнього - адвокат Бережний С.В. вважав, що звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП не буде суперечити інтересам неповнолітнього ОСОБА_2 .
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного вище адміністративного правопорушення підтверджується протоколом серії ВАД № 698517 від 21.07.2025, довідкою про результати розгляду звернення ОСОБА_1 від 25.07.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Отже, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, за яке передбачена відповідальність за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання неповнолітніх дітей.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення, як то передбачено ст.33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Малозначним є правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам.
Враховуючи особу порушниці, яка офіційно не працює, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, за місцем проживання характеризується позитивно, має на утриманні чотирьох неповнолітніх дітей, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують відповідальність, а саме щире розкаяння, а також той факт, що правопорушення, яке вчинила ОСОБА_1 не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам, суд вважає за можливе звільнити її від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 22, 34, ч. 1 ст. 184, 268, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП та обмежитися усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю.В. Уварова