Справа № 396/1144/25
Провадження № 1-кп/396/174/25
12.08.2025 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши в судовому засіданні у м. Новоукраїнка Кіровоградської області в залі суду кримінальне провадження внесене до ЄРДР за № 42025122020000021 від 11.03.2025 року, відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Куйбишиве, Бобринецького району, Кіровоградської області, зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та проживає за адресою АДРЕСА_2 , українець, громадянин України, освіта середня, не одружений, утриманців не має, військовозобов'язаний, працює електрозварником у ТОВ "Декстер Груп", в силу ст. 89 КК Ураїни вважається таким, що судимості не має.
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 246 КК України,
з участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_3
Обвинувачений ОСОБА_3 вчинив незаконну порубку дерев у захисних насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, вчинену за попередньою змовою групою осіб.
Кримінальне правопорушення було вчинено за наступних обставин.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 60 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» визначено, що полезахисні лісові смуги підлягають особливій охороні як природні комплекси, що мають велику екологічну цінність для збереження сприятливої екологічної обстановки, попередження та стабілізації негативних природних явищ.
Стаття 4 Лісового кодексу України, встановлює, що до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.
До лісового фонду України не належать:
- зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів;
- окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках;
- самозалісені ділянки у межах населених пунктів з деревами, середній вік яких менше 30 років, та самозалісені ділянки в межах охоронних зон об'єктів енергетики, магістральних теплових мереж, магістральних трубопроводів та інших лінійних об'єктів інфраструктури;
- лісові насадження у межах земельних ділянок шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону України на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, переданих у постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.
Стаття 39 Лісового кодексу України визначає, що ліси України за екологічним і соціально-економічним значенням та залежно від основних виконуваних ними функцій поділяються на такі категорії:
1) захисні ліси (виконують переважно водоохоронні, ґрунтозахисні та інші захисні функції);
2) рекреаційно-оздоровчі ліси (виконують переважно рекреаційні, санітарні, гігієнічні та оздоровчі функції);
3) ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (виконують особливі природоохоронні, естетичні, наукові функції тощо);
4) експлуатаційні ліси.
Поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій проводиться в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 95 Лісового кодексу України визначено, що громадський контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища.
Повноваження громадських інспекторів визначаються положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Нормативи, за якими виділяються особливо захисні лісові ділянки, встановлюються у відповідності до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 733 від 16.05.2007 року. Згідно пункту 7 цієї Постанови до категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об'єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів, зокрема:
1) лісові насадження лінійного типу (полезахисні лісові смуги, державні захисні лісові смуги, лісові смуги уздовж забудованих територій населених пунктів);
2) лісові ділянки (смуги лісів), розташовані у смугах відведення каналів, залізниць та автомобільних доріг;
3) лісові ділянки (смуги лісів) у ярах, на легкорозвіюваних пісках, рекультивованих землях, кам'янистих розсипах, малопотужних кам'янистих ґрунтах, у високогірних зонах, на стрімких гірських схилах, у селенебезпечних басейнах та на схилах лавинонебезпечних басейнів (протиерозійні ліси), які виділяються за нормативами згідно з додатком 3 Постанови. Площа протиерозійних лісів у Карпатському регіоні не підлягає перегляду в бік зменшення;
4) лісові ділянки (смуги лісів), які прилягають до смуг відведення залізниць і виділяються з категорії експлуатаційних лісів на 500 метрів з кожного боку. У гірських районах ширина смуг лісів у разі потреби може бути збільшена з урахуванням результатів спеціальних обстежень до розмірів, що забезпечують захист залізниць і безпеку руху;
5) лісові ділянки (смуги лісів), що прилягають до смуг відведення автомобільних доріг державного значення і виділяються з категорії експлуатаційних лісів шириною 250 метрів з кожного боку дороги. Для забезпечення захисту зазначених доріг і безпеки руху у гірських районах ширина смуг лісів у разі потреби може бути збільшена з урахуванням результатів спеціальних обстежень;
6) лісові ділянки (смуги лісів) уздовж берегів річок, навколо озер та інших водойм, які виділяються з категорії експлуатаційних лісів за нормативами згідно з додатком 4 Постанови. Ширина наявних смуг лісів, що перевищує нормативи, не підлягає перегляду;
7) інші лісові ділянки (смуги лісів), які не мають зазначених у підпунктах 1-6 цього пункту ознак віднесення до категорії захисних лісів, розташовані:
- на схилах балок і річкових долин з крутизною схилів до 25 градусів (байрачні ліси);
- серед безлісної місцевості та мають площу до 100 гектарів.
Відповідно до статті 22 Земельного кодексу України, визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
2. До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об'єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 Земельного кодексу Кодексу.
Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (п.п. 2,3), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» встановлено, п.2 Лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого:
- здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів;
- ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню;
- ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
П.3 Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Відповідно до статті 105 Лісового кодексу України, якою визначено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників у т.ч.
Не маючи відповідних дозволів, діючи всупереч п.п. 2,3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», згідно яких використання лісових ресурсів проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком, ордером, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт вирішили здійснити незаконну порубку дерев у полезахисній лісовій смузі, яка розташована в межах адміністративно територіальних меж Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
З цією метою ОСОБА_3 , 18.11.2023 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в першій половині дня більш точного часу ні судом ні слідством не встановлено, на автомобілі ВАЗ 2105 червоного кольору з державним номерним знаком НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_3 підготувавши знаряддя вчинення злочину - бензинову пилу марки Goodluct Super GCS 50-36 прибули до полезахисної смуги, яка розміщена в межах адміністративно територіальних меж Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області при цьому запевнивши останніх про те, що має відповідний дозвіл на вирубку дерев.
Реалізуючи свій спільний злочинний намір, спрямований на незаконну порубку дерев, розуміючи протиправність своїх дій та настання суспільно небезпечних наслідків, ОСОБА_3 спільно з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та ОСОБА_9 , за допомогою вищевказаної бензинової ланцюгової пилки, без спеціального на те дозволу, який посвідчується відповідним документом (лісорубним квитком, ордером) виданим уповноваженим органом, діючи умисно та протиправно, з метою власної порубку та знищили сироростучі дерева породи «Акації» у кількості 41 дерева, діаметром пнів у корені: 20х21 см., 14х14 см., 22х30 см., 16х14 см., 14х12 см., 18х17 см., 20х24 см., 18х16 см., 15х16 см., 25х24 см., 9х9 см., 29х22 см., 22х19 см., 30х24 см, 14х14 см., 18х16 см., 21х18 см., 19х18 см., 13х11 см., 16х15 см, 16х14 см., 19х17 см, 22х20 см., 13х14 см, 22х20 см, 13х14 см., 22х12 см, 13х13 см, 13х12 см., 12х10 см., 15х13 см., 14х12 см., 20х18 см., 11х10 см., 11х10 см., 11х10 см., 14х18 см., 14х15 см., 15х13 см., 17х16 см., та 15х15 см.
Після цього, ОСОБА_3 спільно з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та ОСОБА_9 , розпиляли стовбура зазначених 41 дерев породи «Акації» та 11 год. 41 хв. виявлені працівниками поліції Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області у вказаній полезахисній смузі.
В результаті протиправних дій ОСОБА_3 спільно з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та ОСОБА_9 , а саме незаконної порубки 41 сироростучих дерев породи «Акації» спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу в особі виконавчого комітету Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області в розмірі 53926 грн. 03 коп., що більш ніж у двадцять разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що підтверджуються висновком судової інженерно-екологічної експертизи.
Обвинувачений ОСОБА_3 в судовому засіданні свою вину у вчиненні кримінального правопорушеня визнав повністю та дав показання про те, що він 18.11.2023 року разом з декількома знайомими в полезахисній смузі, яка розміщена в межах адміністративно територіальних меж Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області за допомогою бензопили здійснили незаконну вирубку дерев породи «Акації» у кількості 41 дерева та потім їх помітили працівники поліції. В скоєному щиро розкаявся. Вказав, що відшкодував спричинені збитки в сумі 10785,20 грн. та просив суворо не карати.
Представник потерпілого Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району, Кіровоградської області ОСОБА_10 належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, в судове засідання не з"явився.
Показання обвинуваченого ОСОБА_3 повністю відповідають обставинам справи, тому об'єму обвинувачення, який встановлений судом, та підтверджується сукупністю досліджених судом доказів, які не суперечать одне одному, допустимі за способом збирання та відповідають об'єктивній істині.
Зважаючи на повне визнання вини обвинуваченим, врахувавши думку прокурора, яким запропоновано дослідити докази у справі відповідно до вимог ст.349 ч.3 КПК України, з'ясувавши думку обвинуваченого, який погодився дослідити докази в порядку запропонованому прокурором, після роз'яснення наслідків такого розгляду, судом обмежено дослідження фактичних обставин справи допитом обвинуваченого та оголошенням матеріалів кримінального провадження, які підтверджують завдану шкоду та характеризують особу обвинуваченого, оскільки показання останього повністю відповідають фактичним обставинам справи і ніким не оспорюються.
Приймаючи до уваги, що обвинувачений повністю визнав себе винними у скоєнні інкримінованого йому кримінальному правопорушенні, зважаючи на дослідження судом доказів в порядку, передбаченому ст.349 ч.3 КПК України, суд вважає, що дії обвинуваченого ОСОБА_3 в межах пред'явленого обвинувачення, правильно кваліфіковано за ст. 246 ч. 2 КК України, як незаконна порубка дерев у захисних насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, вчинену за попередньою змовою групою осіб.
Призначаючи обвинуваченому ОСОБА_3 покарання необхідне і достатнє для його виправлення і попередження скоєння ним нових кримінальних правопорушень, суд, відповідно до вимог ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, обставини їх вчинення, наслідки, які настали, розмір шкоди, дані, що характеризують особу обвинуваченого, стан здоров'я, умови життя, ставлення обвинуваченого до вчиненого ним діяння, а також пом'якшуючі та обтяжуючі покарання обставини.
Ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченим ОСОБА_3 кримінального правопорушення відповідно до ст. 12 КК України - скоєно нетяжкий злочин.
Дослідивши дані про особу обвинуваченого, судом встановлено, що ОСОБА_3 за місцем проживання характеризується позитивно, не одружений, утриманців не має, військовозобов'язаний, фізично здоровий і придатний до фізичної праці, на «Д» обліку у лікаря - психіатра та лікаря - нарколога не перебуває, раніше не судимий.
Обставинами, що пом'якшують покарання передбачені ст. 66 КК України, суд визнає щире каяття та активне сприяння в розкритті злочину.
Обставиною, що обтяжує покарання передбачена ст. 67 КК України - судом не встановлено.
Згідно досудової доповіді та висновку Новоукраїнського РВ ДУ "Центр пробації" вважають, що виправлення обвинуваченого ОСОБА_3 можливе без ізоляції від суспільства. У випадку прийняття судом рішення про звільнення від відбуття покарання з випрбуванням, орган пробації вважає доцільним крім обов"язків, передбачених ч.1 ст. 76 КК України, покласти на особу додаткові обов"язки, передбачені ч. 3 ст.76 ККУкраїни, зокрема: виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою, не виїжджати за межі України без погодження з органом пробації. Ризик вчинення ОСОБА_3 повторного кримінального правопорушення оцінюється як середній, та ризик небезпеки для суспільства, в тому числі для окремих осіб, оцінюється як середній.
Суд приймає до уваги досудові доповіді уповноваженого органу з питань пробації з інформацією про соціально-психологічну характеристику обвинувачених, складені відповідно до вимог ст.314-1 КПК України.
Із врахуванням всіх обставин справи та особи обвинуваченого, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_3 покарання за ч. 2 ст. 246 КК України у виді позбавлення волі, однак, враховуючи тяжкість та обставини вчиненого правопорушення, а також особу обвинуваченого, суд приходить до висновку про можливість його виправлення без відбування покарання і вважає за можливе, застосувавши ст.ст. 75, 76 КК України, звільнити обвинуваченого від відбування покарання з випробування.
Таке покарання, на думку суду, є справедливим, а також необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.
Цивільний позов по справі не заявлено.
Долю речових доказів по справі слід вирішити у відповідності до вимог ст. 100 КПК України.
Питання по речовим доказам, а саме 41 спил торцевої частини пня дерева, бензинової пилки марки Goodluct Super GCS 50-36 та 250 колод деревини породи акації, вирішено вироком Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 06.03.2025 року справа № 396/933/24.
Процесуальні витрати по справі відсутні.
Захід забезпечення кримінального провадження відносно обвинуваченого ОСОБА_3 не обирався і суд не вбачає підстав для його обрання до вступу вироку в законну силу.
Керуючись ст.ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 246 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки.
В силу ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбуття покарання з випробовуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю 1 (один) рік.
Покласти на ОСОБА_3 обов'язки передбачені ст. 76 КК України: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 23.11.2023 року - скасувати.
Речові докази, після набрання вироком законної сили, а саме:
- металевий причіп сірого кольору, який зберігається на території Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області - повернути ОСОБА_3 .
- автомобіль ВАЗ 2105 червоного кольору з державним номерним знаком НОМЕР_1 , який зберігається на території спеціалізованого майданчика, що знаходиться в по проспекту Інженерів, в м. Кропивницькому в Кіровоградській області - повернути ОСОБА_3 .
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляції через Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області протягом тридцяти діб з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Учаснику судового провадження, який не був присутній в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Суддя: ОСОБА_1