Рішення від 30.11.2022 по справі 405/8231/20

Справа № 405/8231/20

Провадження №2/405/1372/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2022 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого-судді - Іванової Л.А.

при секретарі - Гаврилюк Ю.В., Дризі Є.В.

за участю учасників справи:

представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Осіпової Ю.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький цивільну справу №405/8231/20 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кропивницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницька міська рада про визнання незаконними рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Бойко О.В. (діє на підставі ордеру серія КР № 126807 від 18.12.2020 року) в інтересах позивача звернувся до Ленінського районного суду м. Кіровограда з позовом, в якому (позові) просить: визнати незаконним рішення громадської комісії з житлових питань виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 03.11.2020 року про відмову ОСОБА_2 у наданні ордера на проживання у кімнаті АДРЕСА_1 та зобов'язати виконавчий комітет Кропивницької міської ради надати ОСОБА_2 ордер на проживання у кімнаті АДРЕСА_1 .

На обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 ) з 25.11.2009 року на підставі рішення постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків Кіровоградського міського виконавчого комітету від 13.11.2009 року проживає у кімнаті АДРЕСА_1 . Відповідно до Витягу з протоколу №15 вказаної комісії від 13.11.2009 року позивачу ОСОБА_1 надано дозвіл на реєстрацію місця проживання у вказаній кімнаті, на підставі п. 12 ч. 1 ст.45 ЖК Української PCP. Однак до теперішнього часу позивачу ОСОБА_2 не наданий ордер на право проживання у вказаній кімнаті. Крім того зазначив, що позивач 20.10.2020 року зверталася до міського голови міста Кропивницького Райковича А.П. із заявою стосовно видачі ордеру на право проживання у вказаній кімнаті та 04.11.2020 року за підписом керуючого справами виконавчого комітету міської ради А. Бондаренко отримала відповідь згідно з якою, враховуючи, що позивач не перебуває на обліку для одержання кімнати у гуртожитку, тому відповідно до ст. ст.42, 43 ЖК Української PCP надання ордеру не передбачено, на підставі чого громадська комісія з житлових питань Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького не погодила питання надання ордера на вищезазначену кімнату та рекомендувала звернутись до суду для вирішення питання узаконення подальшого проживання у зазначеній кімнаті. При цьому, статтею 58 ЖК Української PCP визначено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Таким чином, відповідач, на підставі рішення постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків Кіровоградського міського виконавчого комітету від 13.11.2009 року про надання дозволу на реєстрацію місця проживання у вказаній кімнаті, повинен був надати позивачу ОСОБА_2 ордер на проживання у даній кімнаті АДРЕСА_1 , а не приймати рішення про відмову у наданні ордеру у зв'язку із тим, що вона не перебуває на обліку для одержання кімнати у гуртожитку, адже вона знята з такого обліку як така, що отримала для проживання вказану кімнату гуртожитку, а тому комісія не вправі переглядати вже прийняті нею рішення, в зв'язку позивач вимушена звернутись до суду із даним позовом за захистом порушених житлових прав.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04 січня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі, розпочато підготовче провадження у справі та призначено підготовче судове засідання з повідомленням (викликом) учасників справи.

Під час підготовчого провадження у справі, ухвалою суду від 19 квітня 2021 року задоволено клопотання представника відповідача виконавчого комітету Кропивницької міської ради Покаленка В.В. про залучення до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору у даній цивільній справі. Залучено до участі в цивільній справі № 405/8231/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницьку міську раду.

Крім того, ухвалою суду від 26 серпня 2021 року задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Бойка О.В. про витребування доказів. Витребувано у виконавчому комітеті Кропивницької міської ради належним чином завірені копії: Витягу з протоколу № 15 рішення постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків від 13 листопада 2009 року, а також матеріали, які стали підставою для прийняття такого рішення; Витягу з рішення виконавчого комітету міської ради від 30 серпня 2011 року № 834 про перебування позивача ОСОБА_4 на обліку громадян для одержання кімнат у гуртожитках, які належать до комунальної власності Кропивницької міської територіальної громади; документи, що підтверджують належність гуртожитку по АДРЕСА_2 до комунальної власності територіальної громади міста Кропивницького.

На виконання зазначеної ухвали суду виконавчим комітетом Кропивницької міської ради надано запитувані копії рішень виконавчого комітету Кропивницької міської ради з додатками, зареєстровані судом 06.10.2021 року за вх. № 24125.

Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року підготовче провадження у зазначеній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Осіпова Ю.Ю. (діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії ВА № 1041327 від 07.11.2022 року в судовому засіданні під час розгляду справи по суті заявлені позивачем позовні вимоги з підстав та за обставин, зазначених в позові, підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.

Представник відповідача виконавчого комітету Кропивницької міської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду не відомі, при цьому подав відзив на позовну заяву, зареєстрований судом 25.02.2021 року за вх. № 4985, за яким зазначив, що позовна заява є необгрунтованою, безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню за наступних обставин. Зокрема, діючим житловим законодавством України, що регулює житлові відносини встановлено поняття, порядок та підставу для вселення в житлову площу та отримання ордеру на житлове приміщення. Зокрема, для отримання ордеру та вселення в квартиру (кімнату), особа має бути обов'язково визнана такою, що потребує поліпшення житлових умов та має перебувати на квартирному обліку у виконавчих комітетах місцевих рад. Отже, перебування на квартирному обліку є обов'язковою умовою при наданні ордеру на житлове приміщення, в свою чергу, відсутність особи на квартирному обліку позбавляє останню права на отримання відомчої житлової площі. При цьому, позивач дійсно зверталась до міського голови з питання надання їй ордеру на житлове приміщення-кімнати АДРЕСА_1 . Однак, як було з'ясовано згодом остання, в установленому порядку, не зверталась до відповідача з питання взяття її на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов та не перебувала на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Враховуючи викладене, керуючим справами виконавчого комітету міської ради було проінформовано позивача про відсутність підстав для видачі ордеру. За викладених обставин можна дійти висновку про те, що позивачем було порушено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, що в подальшому унеможливило видачу їй ордеру. Також дані обставини свідчать й про те, що виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради не порушено жодного права позивача по справі. Натомість направлення даної позовної заяви свідчить про намагання позивача отримати спірне житло всупереч порядку, встановленого законом. Крім того, зазначив, що постійна комісія з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків Кіровоградського міського виконавчого комітету не є громадською комісією з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті в розумінні ЖК Української PCP та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP. Остання не наділена повноваженнями (компетенцією) розглядати житлові питання, а тому рішення від 13.11.2009 року не має юридичної сили. Окрім того, позивачем не надано, не обгрунтовано та не підтверджено належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами обставини порушення її прав та законних інтересів в даних правовідносинах з боку Виконавчого комітету Кропивницької міської ради - відповідача по справі. В свою чергу, відповідно до чинного законодавства України суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції інших органів. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії відповідача або визнати неправомірним необгрунтоване зволікання з розглядом питання, однак не може перебирати на себе функцію дозвільного органу, яка не покладена на суд законом. Таким чином, задоволення позовних вимог щодо надання ордеру позивачу призведе до обмеження права власності Кіровоградської міської ради на своє майно, зокрема, здійснення права володіння, користування та розпорядження своїм майном на власний розсуд, яке передбачене статтями 316, 317, 318, 319, 327 Цивільного кодексу України. Враховуючи викладене, просив винести рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницької міської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце його проведення повідомлявся судом належним чином. Заяви, клопотання, письмові пояснення третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача до суду не надходили.

Заслухавши представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Осіпову Ю.Ю., враховуючи поданий відповідачем виконавчим комітетом Кропивницької міської ради відзив на позовну заяву, дослідивши докази по справі в їх сукупності, з'ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернулася позивач, виходячи з положень ст.12 та ст.13 ЦПК України, за якими цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів та доведення перед судом їх переконливості, при цьому суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі доказів сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Захист цивільних прав - це застосування судом цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.

Суд, в свою чергу, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ЦПК України).

Стаття ст.15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відтак зазначена норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес.

Порушення права пов'язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із обранням відповідного способу захисту.

Способи захисту цивільного права та інтересів зазначені в ст.16 ЦК України, серед яких є визнання правочину недійсним, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 2 п. а) ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, і, зокрема: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності, вирішення питань щодо використання належних приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.

Крім того, відповідно до п.п. 8 п.б) ч.1 ст. 30 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, і, зокрема, видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організаціях.

Відповідно до ч.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Відповідно до ч.10 ст.59 зазначеного Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_5 було надано дозвіл на реєстрацію в кімнаті АДРЕСА_1 , про що свідчить Витяг з протоколу № 15 постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків від 13 листопада 2009 року.

Відповідно до довідки ЖЕО № 12 вих. № 1562 від 06 липня 2011 року ОСОБА_5 , 1987 року народження, з багатодітної сім'ї, яка складається з семи осіб: мати ОСОБА_6 , 1957 року народження, сестри ОСОБА_7 , 1979 року народження, брата ОСОБА_8 , 1980 року народження, сестри ОСОБА_9 , 1982 року народження, брата ОСОБА_10 , 1984 року народження та брата ОСОБА_7 , 1986 року народження. Сім'я власного житла не має. ОСОБА_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

При цьому, відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 09 лютого 2018 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_11 та після державної реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_12 ».

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання № 3511-1500400-2018 наданого Подільським районним відділом у місті Кропивницькому Управління Державної міграційної сліжби України в Кіровоградській області, який сформовано 04.04.2018 року, місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 25.11.2009 року зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 .

Враховуючи викладене, судом відзначається, що позивач ОСОБА_1 вселилася до кімнати АДРЕСА_1 правомірно, що не заперечується відповідачем та слідує з досліджених судом доказів, у тому числі, позивачу надано дозвіл на реєстрацію в зазначеній кімнаті, у зв'язку з чим, позивач ОСОБА_1 зареєстрована у спірній кімнаті з 25.11.2009 року.

Пунктом 36 рішення від 18 листопада 2004 року у справі "Прокопович проти Росії" ЄСПЛ визначено, що концепція "житла" за змістом статті 8 Конвенції не обмежена житлом, яке зайняте на законних підставах або встановленим у законному порядку. "Житло" - це автономна концепція, що не залежить від класифікації у національному праві. То чи є місце конкретного проживання "житлом", що б спричинило захист на підставі пункту 1 статті 8 Конвенції, залежить від фактичних обставин справи, а саме - від наявності достатніх триваючих зв'язків з конкретним місцем проживання (рішення ЄСПЛ у справі "Баклі проти Сполученого Королівства" від 11 січня 1995 року, пункт 63).

Таким чином, тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції.

Принцип пропорційності у розумінні Європейського суду з прав людини полягає в оцінці справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням у право людини на повагу до житла, й інтересами особи, яка зазнає негативних наслідків від цього втручання. Пошук такого балансу не означає обов'язкового досягнення соціальної справедливості у кожній конкретній справі, а передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між легітимною метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа внаслідок втручання в її право на повагу до житла несе надмірний тягар.

Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод цієї особи, оскільки обмеження її прав не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для досягнення вказаної мети.

Позивач постійно проживаючи у спірній кімнаті мала достатні та триваючі зв'язки з конкретним місцем проживання, а зазначене житлове приміщення є в цілому її "житлом" у розумінні статті 8 Конвенції.

Статтею 8 Європейської Конвенції з прав людини і основоположних свобод закріплено право людини на житло.

Конституцією України також серед основних прав і свобод людини й громадянина проголошено право на житло.

Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Статтею 9 ЖК України встановлено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або в будинках житлово-будівельних кооперативів. Ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом. Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.

Згідно з ст. 16 ЖК України до компетенції виконавчих комітетів селищних, сільських Рад народних депутатів у галузі використання і забезпечення схоронності житлового фонду належить, зокрема: здійснювати облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36), а також контроль за станом цього обліку на підприємствах, в установах, організаціях (стаття 41), затверджують рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов (стаття 39); приймати рішення про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду Ради (стаття 51), затверджують спільні рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації про надання жилих приміщень у будинках відомчого жилого фонду (стаття 52); видавати ордери на жилі приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду (частина перша статті 58).

За статтею 51 ЖК України жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих Рад народних депутатів надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті з депутатів Рад, представників громадських організацій, трудових колективів.

Відповідно до ст. 58 ЖК України на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.

Згідно зі ст. 130 ЖК України порядок користування жилою площею в гуртожитках визначається договором, що укладається перед вселенням на надану жилу площу в гуртожитку на підставі спеціального ордера відповідно до Примірного положення про користування жилою площею в гуртожитках, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Особливості користування жилою площею в гуртожитку, який підлягає передачі у власність територіальної громади, визначаються законом.

Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року, № 470 регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.

Зокрема, відповідно до п. 2, 3, 4, 8, 12, 18, 19, 20-24, 37, 38, 57, 58, 66 Правил № 470 жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті.

Квартирний облік, установлення черговості на одержання жилої площі, а також її розподіл здійснюються під громадським контролем і з додержанням гласності.

Рішення виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень приймаються за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.

Квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

У виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів ведення квартирного обліку покладається на відділи по обліку і розподілу жилої площі, а там, де таких відділів нема, - на службових осіб, призначених рішенням виконавчого комітету.

Заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.

До заяви додаються:

-довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім'ї, видані виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. N 207 (Офіційний вісник України, 2016 р., N 28, ст. 1108);

-довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради).

Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового чи позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у заяві і подають відповідні документи.

У необхідних випадках до заяви додаються також медичний висновок, довідка (виписка з рішення виконавчого комітету місцевої Ради) про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним і технічним вимогам, копія договору піднайму жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду чи договору найму жилого приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу або в будинку (частині будинку), квартирі, що належить громадянину на праві приватної власності.

Інші документи при необхідності запитуються виконавчим комітетом місцевої Ради або адміністрацією підприємства, установи, організації.

Попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово- побутовій роботі профспілкового комітету.

Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт.

Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілковому комітетові.

Громадяни беруться на квартирний облік:

за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у місті, селищної, сільської Ради народних депутатів;

за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету.

Рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів.

У рішенні виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів або у спільному рішенні адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету, які розглядали заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.

Громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради.

Громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів і скріплена печаткою виконавчого комітету. Книга зберігається як документ суворої звітності.

Жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на квартирному обліку.

Громадянам, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих Рад народних депутатів надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань.

Пунктом 69 Правил № 470 також передбачено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів.

Пунктом 70 Правил передбачено, що ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.

Тим самим, відповідно до зазначених вище положень Порядку № 470 для отримання ордеру та вселення в кімнату, особа має бути визнана такою, що потребує поліпшення житлових умов та має перебувати на квартирному обліку у виконавчому комітеті місцевої ради, тобто, перебування на квартирному обліку є обов'язковою умовою при наданні ордеру на житлове приміщення.

Судом також встановлено, що позивач ОСОБА_1 з метою отримання ордеру на проживання у кімнаті АДРЕСА_2 , будинок АДРЕСА_2 20.10.2020 року звернулася до міського голови міста Кропивницького Райковича А.П. із заявою, яка зареєстрована за вх. № Л-10792, в якій зазначила, що їй згідно з рішенням постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків від 13.11.2009 року, протокол №15, як особі із багатодітної сім'ї, було надано право проживання та реєстрацію місця проживання в кімнаті АДРЕСА_1 , де вона зареєстрована з 25.11.2009 року і проживає в ній до теперішнього часу, але питання видачі їй ордеру на право проживання на розгляд виконавчого комітету не виносилось та ордер на право проживання не видавався, на підставі чого просила винести питання про надання їй ордеру на право проживання у вказаній кімнаті АДРЕСА_1 на розгляд до виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького та надати їй ордер на право проживання у вказаній кімнаті.

В свою чергу, 04 листопада 2020 року за вих. № Л-10792 на зазначену заяву позивача, за підписом керуючого справами виконавчого комітету міської ради повідомлено, що позивач не перебуває на обліку для одержання кімнати у гуртожитку, який належить до комунальної власності міста Кропивницького, на підставі чого Комісія не погодила питання надання ордера на вищезазначену кімнату та рекомендувала звернутися до суду для вирішення питання узаконення подальшого проживання у зазначеній кімнаті.

Відповідно до Витягу з протоколу № 13 засідання громадської комісії з житлових питань від 03 листопада 2020 року про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо надання їй ордеру на кімнату АДРЕСА_1 , в якій вона мешкає відповідно до рішення постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків від 13.11.2009 року, протокол № 15, - встановлено, що ОСОБА_2 вселена у вищезазначену кімнату у гуртожитку на підставі протоколу постійної комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитку. Рішення виконкому про надання їй ордера не приймалося. Встановлено, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку для одержання кімнати в гуртожитку, який належить до комунальної власності територіальної громади міста Кропивницького.

Поряд з цим, як вбачається з Відповіді відділу обліку житла Кропивницької міської ради від 19.08.2021 року № 198-вих ОСОБА_1 на теперішній час перебуває при Виконавчому комітеті Кропивницької міської ради на обліку громадян, для одержання кімнат у гуртожитках, які належать до комунальної власності Кропивницької міської територіальної громади з 20 серпня 2011 року у загальній черзі за № 312 відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 30 серпня 2011 року № 834.

Зазначене також підтверджується рішенням Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 30 серпня 2011 року № 834 «Про взяття громадян на облік для одержання кімнат у гуртожитках, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Кіровограда», за яким ОСОБА_5 , 1987 року народження, яка тимчасово не працює, на підставі заяви від 10.08.2011 року, взята на облік для одержання кімнати у гуртожитку, який належить до комунальної власності територіальної громади м. Кіровограда, займане приміщення - кімната АДРЕСА_1 , в якій вона проживає на підставі витягу з протоколу комісії з забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитку від 13.11.2009 року.

Крім того, на підставі рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради «Про затвердження акта приймання - передачі гуртожитків ВАТ «Червона зірка» № 421 від 24 березня 2004 року затверджено акт прийняття-передачі гуртожитків, і, зокрема, по АДРЕСА_2 , які належали ВАТ «Червона зірка» та прийнято до комунальної власності територіальної громади зазначений гуртожиток з передачею його на баланс КРЕПУ № 14, оформлено право власності на зазначений гуртожиток за територіальною громадою м. Кіровограда.

Окрім того, відповідно до інформації начальника відділу обліку житла Кропивницької міської ради від 15.02.2022 року № 30-вих. на засідання громадської комісії з житлових питань від 03.11.2020 року (витяг з протоколу № 13) розглядалась заява ОСОБА_1 про надання їй ордера на кімнату в гуртожитку, в якій вона проживає. Для розгляду зазначеного питання при перевірці факту перебування заявниці на обліку потребуючих одержання кімнати у гуртожитку через технічні причини, пов'язані з програмним забезпеченням, в електронному варіанті не було знайдено ні прізвища “ ОСОБА_12 », ні прізвища “ ОСОБА_3 », тому на самому засіданні громадської комісії з житлових питань та у відповіді заявниці (лист від 04.11.2020 р. № Л-10792) було зазначено, що вона не перебуває на обліку. При повторному зверненні адвоката О.Бойка у електронному списку черговиків було зазначено ОСОБА_5 , яка перебуває на обліку потребуючих кімнату у гуртожитках, що належать до комунальної власності Кропивницької територіальної громади з 20.08.2011 року, про що адвоката і було повідомлено письмово - лист від 19.08.2021 року № 198-вих. Станом на 15.02.2022 року ОСОБА_5 перебуває на обліку у списках потребуючих поліпшення житлових умов за №311. Громадянам, які перебувають на обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості, а не на визначене громадянином конкретне житлове приміщення. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік. Таким чином на сьогоднішній день відсутні підстави для надання ОСОБА_5 ордера на житлове приміщення. Разом з тим, відповідно до щорічних списків перереєстрації ОСОБА_5 (документів щодо зміни прізвища до відділу не надавала) значиться серед громадян, які перебувають на обліку для одержання кімнати у гуртожитку під прізвищем “ ОСОБА_3 ».

Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні» місцем проживання фізичної особи вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо). У відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Статтею 310 ЦК України визначено, що фізична особа має право на місце проживання. Фізична особа має право на вільний вибір місця проживання та його зміну, крім випадків, встановлених законом.

Аналіз вищевикладених норм права свідчить про те, що встановлене законом право громадянина на житло гарантується державою і підлягає захисту у разі його порушення.

З огляду на вищевикладене, враховуючи конкретні встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку про обгрунтованість заявлених позивачем позовних вимог, а також те, що задоволення позову сприятиме реалізації конституційних прав позивача на житло, порушення яких триває через незалежні від позивача обставини, та відповідатиме вимогам справедливості та розумності балансу інтересу між інтересами держави (суспільства) й інтересами особи, яка зазнає негативних наслідків від відсутності дійового механізму реалізації таких її прав, і такий спосіб захисту прав позивача є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням, на підставі чого та враховуючи, що судом під час судового розгляду встановлено і не спростовано відповідачем, що позивач тривалий час зареєстрована та проживає у кімнаті АДРЕСА_1 , а також приймаючи до уваги, що позивач ОСОБА_1 перебуває при Виконавчому комітеті Кропивницької міської ради на обліку громадян, для одержання кімнат у гуртожитках, які належать до комунальної власності Кропивницької міської територіальної громади з 20 серпня 2011 року у черзі за № 311 відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 30 серпня 2011 року № 834, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем ОСОБА_1 позовних вимог та їх задоволення, з визнанням незаконним рішення громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Кропивницької міської ради від 03 листопада 2020 року в частині не погодження питання у наданні ОСОБА_2 ордера на проживання у кімнаті АДРЕСА_1 та зобов'язанням виконавчий комітет Кропивницької міської ради видати ОСОБА_2 ордер на проживання у кімнаті АДРЕСА_1 .

При вирішенні питання про розподіл між сторонами судових витрат по справі в порядку ст.141 ЦПК України з відповідача виконавчого комітету Кропивницької міської ради слід стягнути на користь позивача ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 7, 10, 12, 13, ст.ст.77-80, 81, 95, 133, 141, 235, 258, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш ИВ :

Позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кропивницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницька міська рада про визнання незаконними рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати незаконним рішення громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Кропивницької міської ради від 03 листопада 2020 року в частині не погодження питання у наданні ОСОБА_2 ордера на проживання у кімнаті АДРЕСА_1 .

Зобов'язати виконавчий комітет Кропивницької міської ради видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 ордер на проживання у кімнаті АДРЕСА_1 .

Стягнути з виконавчого комітету Кропивницької міської ради, код ЄДРПОУ 04055251, на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3 ст.354 ЦПК України.

Суддя Ленінського

районного суду

м.Кіровограда Лілія Андріївна Іванова