Справа № 347/1251/25
Провадження № 1-кс/347/563/25
12.08.2025 року слідчий суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участі:
секретаря ОСОБА_2 ,
слідчого ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Косів клопотання слідчого СВ Косівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області капітана поліції ОСОБА_3 , подане в межах кримінального провадження, внесеного 19.06.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025092190000005 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Слобідка Коломийського району, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, не маючого утриманців, військовослужбовця, не судимого,
12.08.2025 року слідчий СВ Косівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням, погодженим заступником керівника Косівської окружної прокуратури ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
Клопотання мотивоване тим, що слідчим відділенням Косівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 19 червня 2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025092190000005 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що, згідно з рішенням Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області № 1 від 10.11.2020 «Про реєстрацію ОСОБА_5 головою Яблунівської селищної ради ОТГ Косівського району, висунутого від Івано-Франківської територіальної організації політичної партії «Європейська солідарність»» та рішенням Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області № 1-1/2020 від 25.11.2020 «Про підсумки виборів депутатів Яблунівської селищної ради та Яблунівського селищного голови і визнання їх повноважень», ОСОБА_5 було обрано селищним головою Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області.
25.11.2020 року рішенням Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області № 2-1/2020 ОСОБА_5 присвоєно 6 ранг IV категорії посадової особи місцевого самоврядування.
25.11.2020 року ОСОБА_5 склав присягу посадової особи місцевого самоврядування та урочисто присягнув вірно служити громаді й народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з моменту складання присяги, а саме з 25.11.2020 ОСОБА_5 отримав повноваження селищного голови, згідно з приміткою до ст. 364 КК України став службовою особою та відповідно до п.п. б п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» - суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
З приписами ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова наділений наступними повноваженнями:
- п. 12 - забезпечує виконання рішень відповідної ради, її виконавчого комітету;
- п. 14 - представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
- п. 16 - укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Згідно з ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 42 вищенаведеного Закону, при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою та відповідною радою.
Окрім того, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України.
Так, аналізом чинного законодавства на момент вчинення кримінального правопорушення України встановлено наступне.
Згідно з вимогами Земельного кодексу України, а саме:
- ч. 7 ст. 102-1 - плата за користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності, визначена в договорах про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) або права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), укладених на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору, а також у разі його поновлення;
- ч. 2 ст. 124 - передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів;
- ч. 2 ст. 127 - продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу;
- ч. 1 ст. 134 - земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах);
- п. а ч. 1 ст. 135 - порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються передача земельних ділянок у користування за рішенням органів місцевого самоврядування;
- ч. 2 ст. 135 - земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір оренди земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищий розмір орендної плати, зафіксований під час проведення земельних торгів;
- абз. 9 ч. 2 ст. 135 - організатором земельних торгів у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки;
- ч. 11 ст. 135 - умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору оренди земельної ділянки;
- п. е ч. 1 ст. 136 - підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки;
- абз. 2 ч. 3 ст. 136 - ціною лота на земельних торгах є розмір орендної плати за користування земельною ділянкою;
- п. «б» ч. 4 ст. 136 - проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються стартова ціна лота;
- п. «ґ» ч. 4 ст. 137 - в оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаютьс я стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою;
- п. п. «в», «г» ч. 15 ст. 137 - протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов'язково зазначаються стартовий розмір орендної плати за користування земельною ділянкою; розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками;
-абз. 4 ч. 16 ст. 137 - протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору оренди.
Законом України «Про оренду землі» встановлено:
- абз. 1 ст. 6 - орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі;
- абз. 2 ст. 6 - у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати земельних торгів;
- абз. 2 ст. 16 - укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів;
- абз. 1 ст. 21 - орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі ;
- абз. 2 ст. 21 - розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України);
- абз. 3 ст. 21 - обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди ;
- абз. 3 ст. 22 - розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі;
-абз. 3 ст. 23 - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Досудовим розслідуванням установлено, що Яблунівською селищною радою Косівського району Івано-Франківської області 15.03.2022 проведено земельні торги № LRE001-UA-20220207-09670 з продажу права оренди землі сільськогосподарського призначення (будівництво та обслуговування тепличного господарства) щодо земельної ділянки із кадастровим номером 2623684101:01:002:0424 площею 6 га, яка розташована в с. Люча Косівського району Івано-Франківської області.
Стартовою ціною лота на земельних торгах було вказано 44 689,13 грн (сорок чотири тисячі шістсот вісімдесят дев'ять гривень тринадцять копійок), що являлося стартовим розміром річної орендної плати.
Переможцем земельних торгів став ОСОБА_7 , який запропонував найвищу ціну лота - 58 000 грн (п'ятдесят вісім тисяч гривень), що згідно з ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України є розміром орендної плати за користування земельною ділянкою.
Про результати земельних торгів електронною торговою системою був сформований та оприлюднений протокол № LRE001-UA-20220207-09670, у якому зазначалися стартовий розмір орендної плати - 44 689,13 грн (сорок чотири тисячі шістсот вісімдесят дев'ять гривень тринадцять копійок) та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, запропонований переможцем земельних торгів, а саме 58 000 грн. (п'ятдесят вісім тисяч гривень). У подальшому протокол підписали організатор торгів Яблунівська селищна рада та переможець - ОСОБА_7 шляхом накладання кваліфікованих електронних підписів, що було підтвердженням згоди сторін з умовами результатів аукціону.
Однак селищний голова Яблунівської селищної ради ОСОБА_5 , діючи умисно, всупереч інтересам територіальної громади, перед якою повинен бути відповідальний, а також вищенаведеним нормам законодавства України, результатам земельних торгів № LRE001-UA-20220207-09670 та своїм службовим обов'язкам, пов'язаним із зайняттям в органі місцевого самоврядування посади, що супроводжується виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи його всупереч інтересам служби, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, розуміючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи - переможця торгів ОСОБА_7 , 11.04.2022 уклав із ним договір оренди земельної ділянки № 1, визначивши у цьому договорі замість 58 000 грн (п'ятдесяти восьми тисяч гривень) річним розміром орендної плати 6960,00 грн (шість тисяч дев'ятсот шістдесят гривень).
Внаслідок таких дій селищного голови ОСОБА_5 щодо заниження розміру орендної плати в договорі оренди земельної ділянки № 1 від 11.04.2022 місцевим бюджетом Яблунівської селищної ради згідно висновку судової економічної експертизи недоотримано 119 563,51 грн (сто дев'ятнадцять тисяч гривень п'ятдесят одна копійка), чим Яблунівській територіальній громаді завдано шкоду на зазначену суму.
Крім того, Яблунівською селищною радою Косівського району Івано-Франківської області 15.03.2022 проведено земельні торги № LRE001-UA-20220207-24336 з продажу права оренди землі сільськогосподарського призначення (будівництво та обслуговування тепличного господарства) щодо земельної ділянки із кадастровим номером 2623684101:01:002:0425 площею 14,0002 га, яка розташована в с. Люча Косівського району Івано-Франківської області.
Стартовою ціною лота на земельних торгах було вказано 35 820,15 грн (тридцять п'ять тисяч вісімсот двадцять гривень п'ятнадцять копійок), що являлося стартовим розміром річної орендної плати.
Переможцем земельних торгів став ОСОБА_7 , який запропонував найвищу ціну лота - 105 000 грн (сто п'ять тисяч гривень), що згідно з ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України є розміром орендної плати за користування земельною ділянкою.
Про результати земельних торгів електронною торговою системою був сформований та оприлюднений протокол № LRE001-UA-20220207-24336, у якому зазначалися стартовий розмір орендної плати - 35 820,15 грн. (тридцять п'ять тисяч вісімсот двадцять гривень п'ятнадцять копійок) та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, запропонований переможцем земельних торгів, а саме 105 000 грн (сто п'ять тисяч гривень). У подальшому протокол підписали організатор торгів Яблунівська селищна рада та переможець - ОСОБА_7 шляхом накладання кваліфікованих електронних підписів, що було підтвердженням згоди сторін з умовами результатів аукціону.
Однак селищний голова Яблунівської селищної ради ОСОБА_5 , продовжуючи свої умисні дії, спрямовані на досягнення єдиного результату - надання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, всупереч інтересам територіальної громади, перед якою повинен бути відповідальний, а також вищенаведеним нормам законодавства України, результатам земельних торгів № LRE001-UA-20220207-24336 та своїм службовим обов'язкам, пов'язаним із зайняттям в органі місцевого самоврядування посади, що супроводжується виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, зловживаючи ними та своїм службовим становищем, використовуючи його всупереч інтересам служби, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи - переможця торгів ОСОБА_7 , 11.04.2022 уклав із ним договір оренди земельної ділянки № 2, визначивши в цьому договорі замість 105 000 грн (сто п'ять тисяч гривень) річним розміром орендної плати 12 600,00 грн (дванадцять тисяч шістсот гривень). Внаслідок таких дій селищного голови ОСОБА_5 щодо заниження розміру орендної плати в договорі оренди земельної ділянки № 2 від 11.04.2022 місцевим бюджетом Яблунівської селищної ради згідно висновку судової економічної експертизи недоотримано 226 908,40 грн. (двісті двадцять шість тисяч дев'ятсот вісім гривень сорок копійок), чим Яблунівській територіальній громаді завдано шкоду на зазначену суму.
Всього злочинними діями селищного голови ОСОБА_5 територіальній громаді Косівського району Івано-Франківської області завдано істотну шкоду на загальну суму 346 471,91 грн (триста сорок шість тисяч чотириста сімдесят одна гривня дев'яносто одна копійка).
Таким чином, внаслідок скоєння умисних, протиправних дій, що полягали в зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища, всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським інтересам, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Також Яблунівський селищний голова ОСОБА_5 , діючи умисно, всупереч інтересам Яблунівської територіальної громади, перед якою повинен бути відповідальний, а також всупереч вищенаведеним нормам законодавства України, результатам земельних торгів № LRE001-UA-20220207-09670 та своїм службовим обов'язкам, що пов'язані із зайняттям в органі місцевого самоврядування посади, що супроводжується виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вніс до офіційного документа - договору оренди земельної ділянки № 1 від 11.04.2022 щодо передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2623684101:01:002:0424 площею 6,000 га, що розташована в с. Люча Косівського району Івано-Франківської області, завідомо неправдиві відомості щодо розміру орендної плати, а саме зазначив суму річної орендної плати 6960,00 грн (шість тисяч дев'ятсот шістдесят гривень) замість суми 58 000 грн (п'ятдесяти восьми тисяч гривень), що була запропонована переможцем земельних торгів ОСОБА_7 , зафіксована в протоколі про результати земельних торгів № LRE001-UA-20220207-09670 та відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України являлася дійсним розміром річної орендної плати за користування земельною ділянкою. Після цього ОСОБА_5 підписав указаний договір оренди земельної ділянки 2623684101:01:002:0424 та передав його переможцю земельних торгів ОСОБА_7 для підписання й проведення державної реєстрації. 19.09.2022 договір оренди земельної ділянки № 1 від 11.04.2022 був зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації іншого речового права, а земельна ділянка із кадастровим номером 2623684101:01:002:0424 - передана у користування орендарю ОСОБА_7 .
Продовжуючи свої злочинні дії, об'єднані єдиним злочинним умислом, Яблунівський селищний голова ОСОБА_5 , діючи умисно, всупереч інтересам Яблунівської територіальної громади, перед якою повинен бути відповідальний, а також всупереч вищенаведеним нормам законодавства України, результатам земельних торгів № LRE001-UA-20220207-24336 та своїм службовим обов'язкам, що пов'язані із зайняттям в органі місцевого самоврядування посади, що супроводжується виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вніс до офіційного документа - договору оренди земельної ділянки № 2 від 11.04.2022 щодо передачі земельної ділянки із кадастровим номером 2623684101:01:002:0425 площею 14,0002 га, що розташована в с. Люча Косівського району Івано-Франківської області, завідомо неправдиві відомості щодо розміру орендної плати, а саме зазначив суму річної орендної плати 12 600,00 грн (дванадцять тисяч шістсот гривень) замість суми 105 000 грн (ста п'яти тисяч гривень), що була запропонована переможцем земельних торгів ОСОБА_7 , зафіксована в протоколі про результати земельних торгів № LRE001-UA-20220207-24336 та відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України являлася дійсним розміром річної орендної плати за користування земельною ділянкою. Після цього ОСОБА_5 підписав указаний договір оренди земельної ділянки 2623684101:01:002:0425 та передав його переможцю земельних торгів ОСОБА_7 для підписання й проведення державної реєстрації. 19.09.2022 вказаний договір оренди земельної ділянки № 2 від 11.04.2022 був зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації іншого речового права, а земельна ділянка із кадастровим номером 2623684101:01:002:0425 - передана у користування орендарю ОСОБА_7 .
Таким чином, унаслідок скоєння умисних протиправних дій, що полягали у внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
06.08.2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Злочини, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 у відповідності до ст. 12 КК України відносяться до категорії нетяжких злочинів, за вчинення яких у сукупності передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років.
Так, Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів».
Європейський суд з прав людини в рішенні по справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (Заява № 42310/04) від 21.07.2011 в пункті 175 зазначив, що «…термін «обгрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення...».
У п. 184 рішенні у справі «Мерабішвілі проти Грузії» ЄСПЛ вказав, що обґрунтованість залежить від усіх обставин, проте факти, що в сукупності дають підстави для підозри не мають бути такого ж рівня як ті, що необхідні для обвинувачення, або навіть винесення вироку.
Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству.
Необхідність обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання обумовлюється наявністю наступних ризиків, передбачених ст. 177 КПК України: п. 1 - підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки останній усвідомлює, що обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, за яке передбачено суворе покарання у виді позбавлення волі.
Зазначені обставини свідчать про неможливість запобігання цим ризикам у разі не обрання підозрюваномуОСОБА_5 запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав повністю та просив суд його задовольнити.
Прокурор вважає клопотання обґрунтованим та просить суд його задовольнити, зокрема, поклавши на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язок щодо повідомлення місця служби та його зміни.
Підозрюваний ОСОБА_5 не заперечує щодо обрання відносно нього запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.
Захисник ОСОБА_8 в судовому засіданні висловився щодо часткового задоволення заявленого слідчим клопотання, зокрема - за виключенням вимог покладення на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків щодо повідомлення місця несення служба, адже інформація про місце дислокації військових частин в умовах дії воєнного стану не підлягає розголошенню; а також за виключенням покладення на ОСОБА_5 обов'язку здати свій закордонний паспорт, адже він є військовослужбовцем і не може виїхати за кордон в силу встановлених державою Україна заборон під час дії воєнного стану, тому вимога здачі паспорта для виїзду за кордон видається безпідставною.
Слідчим суддею встановлено, що СВ Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025092190000005 від 19.06.2025 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, що підтверджується відповідним витягом з ЄРДР (а.с.6), також слідчим суддею досліджено копії матеріалів спеціаліста (а.с.7-12), копію розрахунку (а.с.13), копію договору оренди земельної ділянки (а.с.14-16), протокол про результати земельних торгів (а.с.17-18), копію договору оренди земельної ділянки (а.с.19-21), копію витягу з Державного реєстру (а.с.22-23), копію висновку експерта (а.с.24-41), копію характеристики (а.с.42), копію акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (а.с.43), копію рішення (а.с.44-46), копію повідомлення про результати виборів (а.с.47), копію рішення (а.с.48), копію присяги (а.с.49), копію відповіді з РТЦК (а.с.50), копію інформації про особу (а.с.51), копію повідомлення про підозру (а.с. 52-57), розписку (а.с.58).
За змістом ст.ст. 131-132 КПК України запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.
Згідно із ч.1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам в тому числі переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити чи сховати речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, незаконно впливати на потерпілого чи свідка у цьому ж кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, крім наявності ризиків, передбачених п.п. 1-5 ч.1 ст.177 КПК України, суд враховує також тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, а санкція ч. 1 ст. 364 КК України передбачає покарання у виді пробаційного нагляду на строк до трьох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; санкція ч. 1 ст. 366 КК України передбачає покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Слідчим доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою статті 177 КПК України.
Враховуючи вагомість доказів про обгрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його винним у інкримінованих злочинах, вік та стан здоров'я підозрюваного (є учасником бойових дій, не має утриманців, неодружений, з вищою освітою, не судимий, військовослужбовець), клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
За змістом ч.1 ст.179 КПК України: з метою забезпечення належної поведінки підозрюваного особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 176, 177, 178, 179, 186, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого задовольнити повністю.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Слобідка Коломийського району, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 - запобіжний захід у виді особистого зобов'язання, строком на 60 днів.
Зобов'язати підозрюваного ОСОБА_5 виконувати обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме:
- прибувати до визначеної службової особи - слідчого, прокурора або суду за кожною вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому зареєстрований та проживає - с.Вижній Березів Косівського району Івано-Франківської області - без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання та/або місця військової служби;
- здати на зберігання до територіального відділу Державної міграційної служби за місцем реєстрації свій паспорт громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.
Строк дії ухвали: до 10.10.2025 року.
Попередити підозрюваного ОСОБА_5 , що, у разі невиконання покладених ухвалою слідчого судді обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на слідчих СВ Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .
Копію ухвали вручити підозрюваному ОСОБА_5 .
Ухвалу суду може бути оскаржено безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1