Ухвала від 04.08.2025 по справі 925/674/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

04 серпня 2025 року м. Черкаси справа № 925/674/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників учасників у справі

розпорядника майна Короткої А.В.,

від ДПС: Петраківська В.В. - самопредставництво,

від інших кредиторів - не з'явились,

від боржника - не з'явився,

прокурора відділу Черкаської обласної прокуратури Архипенко В.О.,

розглянувши у підсумковому засіданні в приміщені Господарського суду Черкаської області в місті Черкаси

справу за заявою ОСОБА_1

до Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп»

про банкрутство юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Черкаської області перебуває справа про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп», провадження у якій відкрито ухвалою суду від 17.06.2021 та введено процедуру розпорядження майном. Ухвалою суду від 19.06.2024 розпорядником майна боржника призначено арбітражну керуючу Коротку Аллу Володимирівну.

За результатами попереднього засідання Господарський суд Черкаської області 11.11.2021 постановив ухвалу, в якій зокрема призначено підсумкове засідання у справі (на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду).

Ухвалою від 14.04.2022 суд продовжив встановлений ухвалою від 17.06.2021 строк процедури розпорядження майном боржника до закінчення військового стану в Україні.

Ухвалою від 11.12.2024 суд призначив підсумкове засідання на 11.02.2025.

07 лютого 2025 року від розпорядника майна надійшло повідомлення про те, що надійшла заява від ТОВ «Ексіто+» про бажання взяти участь в санації боржника ПрАТ «Черкасирибгосп».

Ухвалою від 12.02.2025 суд відклав підсумкове засідання на 29.04.2025 та зобов'язав розпорядника майна надати суду план санації боржника, який відповідає вимогам ст. 50-53 Кодексу України з процедур банкрутства (Кодекс, КУзПБ), або рішення кредиторів (комітету кредиторів) щодо подальшої процедури банкрутства.

28 квітня 2025 року від розпорядника майна надійшло клопотання, у якому вона просить суд:

затвердити план санації боржника у справі про банкрутство ПрАТ «Черкасирибгосп»;

ввести процедуру санації ПрАТ «Черкасирибгосп»;

призначити керуючим санацією ПрАТ «Черкасирибгосп» арбітражну керуючу Коротку Аллу Володимирівну.

До вказаного клопотання додано план санації та протоколи зборів кредиторів за результатами голосування окремих класів кредиторів.

29 квітня 2025 року від Регіонального відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (Регіональне відділення) надійшло письмове заперечення щодо затвердження плану санації, оскільки той не забезпечує дотримання прав кредиторів та вимог КУзПБ, містить недостовірну інформацію.

Ухвалою від 30.04.2025 суд відклав підсумкове засідання на 17.06.2025 та зобов'язав розпорядника майна надати суду перелік активів, які згідно з п. 5.2 плану санації боржника мають бути передані правонаступником боржника іншим товариствам - правонаступникам, утвореним в результаті реорганізації (виділу), що має містити докладні відомості про його склад та вартість.

22 травня 2025 року від Головного управління ДПС у Черкаській області (ГУ ДПС) надійшло письмове заперечення щодо затвердження плану санації. ГУ ДПС зазначає, що запропонований план санації передбачає, серед іншого, списання боргів із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Зокрема податковий борг (який включений до реєстру вимог кредиторів до ІІІ черги) у розмірі 1 804 692,75 грн, що виник у боржника більше ніж за три роки до проведення зборів кредиторів, буде списано як безнадійний на умовах плану санації без необхідності голосування органом стягнення. Вимоги ГУ ДПС включені до шостої черги пропонується визнати безнадійними та вважати списаними на умовах плану санації без необхідності голосування органом стягнення. 29 квітня 2025 року від розпорядника майна надійшла копія клопотання про затвердження плану санації та введення процедури санації. Згідно з додатками до казаного клопотання встановлено, що питання схвалення плану санації розглянуто на зборах кредиторів першої черги від 26.04.2025 та на зборах кредиторів четвертої черги від 25.04.2025.

ГУ ДПС не надходило повідомлення про проведення зборів кредиторів третьої черги. План санації для погодження кредиторам третього класу не надавався, кредитори третього класу до участі в голосуванні з питання схвалення плану санації не допущено. Відповідно план санації не є схваленим незабезпеченим кредитором боржника відповідно до вимог ст. 52 КУзПБ.

Надані розпорядником майна протоколи зборів кредиторів першої черги від 26.04.2025 та зборів кредиторів четвертої черги від 25.04.2025 з кількістю голосів кредиторів не відповідає сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів за результатами попереднього засідання господарського суду. Натомість кількість голосів вказана пропорційно сумі вимог кредиторів та кратна одній тисячі гривень. Також при оформленні протоколів зборів кредиторів порушено приписи, передбачені абзацом другим частини 9 ст. 48 КУзПБ, згідно з якими невід'ємною частиною протокольного рішення зборів (комітету) кредиторів є реєстр кредиторів станом на дату проведення зборів (комітету) кредиторів. Відповідно збори кредиторів проведено з порушенням норм, передбачених ст. 48 КУзПБ.

ГУ ДПС звертає увагу на правові позиції, викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.11.2023 у справі № 910/15200/21, від 13.12.2022 у справі № 904/4608/21, згідно з якими процедури банкрутства за приписами Кодексу мають строковий характер. Закріплений Кодексом принцип строковості судових процедур у справі про банкрутство полягає в тому, що кожна судова процедура у справі може здійснюватися, а дії учасників справи - мають реалізовуватися в межах строку, визначеного цим Кодексом для такої процедури. Оскільки арбітражна керуюча в межах строку визначеного КУзПБ не забезпечила проведення зборів кредиторів, строк повноважень розпорядника майна та процедури розпорядження майном збіг, зборами кредиторів не прийнято рішення про перехід до іншої судової процедури, а КУзПБ встановлено 5 денний строк для переходу до ліквідаційної процедури або закриття провадження у справі, введення процедури санації суперечитиме прямим нормам закону.

Кредитор зауважує, що норми ст. 52 КУзПБ в частині визнання безнадійним та списання податкового боргу, який виник у строк, що передував трьом рокам до дня проведення зборів кредиторів, які затверджують план санації, не є імперативними, а фактично лише передбачають таку можливість. Так, ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02.05.2024 у справі № 05/5026/1980/2012, якою затверджено План санації ТОВ «Корпорація «Райагробуд», згідно з яким грошові вимоги ГУ ДПС зі сплати податкового боргу, який виник у строк, що передував трьом рокам до дня проведення зборів кредиторів, які затверджують план санації, підлягають повному погашенню. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.11.2024 апеляційну скаргу на вказану ухвалу залишено без задоволення, ухвалу суду першої інстанції залишено без змін. Натомість в умовах воєнного стану через гостру потребу забезпечення надходження фінансових ресурсів до бюджетів усіх рівнів, прощення (списання) боргів із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) суперечить інтересам держави та суспільства в цілому.

На виконання ухвали від 30.04.2025 від розпорядника майна надійшло клопотання, у якому вона звертає увагу на те, що відповідно до поданого до розгляду плану санації передбачена можливість реорганізації ПрАТ «Черкасирибгосп» в товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ «Черкасирибгосп») із подальшим можливим виділом із новоствореного товариства 5 окремих юридичних осіб (ТОВ) з урахуванням кількості діючих рибних господарств: ТОВ «Черкасирибгосп», ТОВ «Худякирибгосп», ТОВ «Бузівкарибгосп», ТОВ «Острожанирибгосп» та ТОВ «В'язівокрибгосп». Можливість реорганізації передбачається виключно на стадії, що слідуватиме після повного погашення вимог кредиторів у відповідності до реєстру вимог кредиторів сформованого внаслідок розгляду відповідних заяв кредиторів господарським судом. Наголошує, що матеріали справи містять відзив боржника на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, до якого боржником додавалися: перелік основних засобів ПрАТ «Черкасирибгосп» по підрозділу «Гірський Тикич», перелік основних засобів ПрАТ «Черкасирибгосп» по підрозділу «В'язівок», перелік основних засобів ПрАТ «Черкасирибгосп» по підрозділу «Степанці», перелік основних засобів ПрАТ «Черкасирибгосп» по підрозділу «Червона слобода», перелік основних засобів ПрАТ «Черкасирибгосп» по підрозділу «Худяки», що містять вичерпну інформацію про склад майна та його вартість.

Ухвалою від 17.06.2025 суд відклав підсумкове засідання на 31.07.2025, визнав обов'язковою явку представника ГУ ДПС.

29 липня 2025 року від розпорядника майна надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи: повідомлення про скликання та проведення зборів кредиторів четвертої черги з доказами направлення запрошеним, повідомлення про скликання та проведення зборів кредиторів першої черги з доказами направлення запрошеним, в тому числі ГУ ДПС, роздруківку з пошукової системи Укрпошта згідно з якою 21.04.2025 ГУ ДПС отримало запрошення на збори кредиторів та примірник плану санації, реєстрація учасників зборів кредиторів ПрАТ «Черкасирибгосп» 26.04.2025.

У призначене судове засідання представники боржника та всіх кредиторів, крім Головного управління ДПС у Черкаській області, не з'явилися, причини неявки - не відомі. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялися належним чином. Від Державного підприємства «Укрриба» письмових пояснень щодо заявленого клопотання не надходило.

У судовому засіданні представник ГУ ДПС повністю заперечила проти затвердження плану санації та введення процедури санації (підстави наведені у письмових запереченнях).

Розпорядник майна вважає, що у підприємства наявні активи для проведення діяльності, є можливість уникнути банкрутства у т.ч. із залученням інвестора; надала пояснення зокрема щодо реструктуризації боржника, що триває судовий розгляд справи про повернення боржнику гідроспоруд, які використовуються в процесі господарської діяльності боржника.

Прокурор заперечила проти введення процедури санації та схвалення плану санації у запропонованій редакції; спір, про який зазначає розпорядник майна, не стосується встановлення права власності на гідроспоруди, які забезпечують діяльність боржника і які є державним майном, невід'ємне від спірних земельних ділянок і підлягають поверненню боржником; просить здійснити перехід до ліквідаційної процедури. Суд оголошував перерву.

У попередніх судових засіданнях з розгляду клопотання представники ОСОБА_1 та Фізичної особи-підприємця Мельника О.Г., ПП «Аран-2008» підтримали подане клопотання; представник Регіонального відділення - заперечив проти введення процедури санації та схвалення плану санації.

В порядку ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) 04.08.2025 судом підписано вступну та резолютивну частини ухвали.

У клопотанні розпорядник майна зазначає, що у відповідності до вимог ст. 52 КУзПБ було скликано та проведено збори кредиторів ПрАТ «Черкасирибгосп».

25 квітня 2025 року проведено збори кредиторів за класом голосування: кредитори четвертої черги в реєстрі вимог кредиторів ПрАТ «Черкасирибгосп», на яких більшістю голосів було прийнято рішення: схвалити план санації ПрАТ «Черкасирибгосп» та подати до Господарського суду Черкаської області клопотання про затвердження пану санації та введення процедури санації ПрАТ «Черкасирибгосп» (питання 3 порядку денного); рекомендувати Господарському суду Черкаської області призначити керуючим санацією ПрАТ «Черкасирибгосп» - арбітражну керуючу Коротку Аллу Володимирівну (питання 4 порядку денного).

26 квітня 2025 року проведено збори кредиторів за класом голосування: кредитори першої черги в реєстрі вимог кредиторів ПрАТ «Черкасирибгосп», на яких одноголосно було прийнято рішення: схвалити план санації ПрАТ «Черкасирибгосп» та подати до Господарського суду Черкаської області клопотання про затвердження пану санації та введення процедури санації ПрАТ «Черкасирибгосп» (питання 2 порядку денного); рекомендувати Господарському суду Черкаської області призначити керуючим санацією ПрАТ «Черкасирибгосп» - арбітражну керуючу Коротку Аллу Володимирівну (питання 3 порядку денного).

Зважаючи на прийняті рішення кредиторів обох класів голосування, та беручи до уваги що план санації передбачає прощення (списання) боргів із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), то в силу п. 3 ст. 52 КУзПБ план санації вважається схваленим органом стягнення в частині задоволення вимог з податків, зборів (обов'язкових платежів) на умовах плану санації без необхідності голосування органом стягнення

Розпорядник майна просить затвердити план санації, ввести процедуру санації боржника та призначити її керуючою санацією.

Відповідно до п. 4.5 плану санації ПрАТ «Черкасирибгосп» у своїй діяльності використовує земельні ділянки водного фонду для рибогосподарських потреб, загальною площею 4734,8272 га, які перебувають у постійному користуванні боржника.

На 24 земельних ділянках, право постійного користування якими (тобто згідно з ч. 1 ст. 92 ЗК України право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку) належить ПрАТ «Черкасирибгосп» та посвідчується відповідними державними актами знаходяться гідротехнічні споруди в кількості 479 інвентарних об'єктів.

ПрАТ «Черкасирибгосп» використовує в своїй діяльності нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме:

1. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно НОМЕР_1 від 31.08.2005 власником комплексу будівель та споруд (нежитлова будівля, адміністративний будинок) за адресою Черкаська обл., Городищенський район, с. В'язівок, вулиця Мічуріна будинок 2 загальною площею 237,5 кв.м є ПрАТ «Черкасирибгосп».

2. Згідно з актом передачі нерухомого майна у власність, серія та номер: НОМЕР_6, виданий 04.11.1998, видавник: Фонд Державного Майна України, власником комплексу будівель та споруд (нежитлові будівлі, адміністративний будинок, склад) за адресою Черкаська обл., Жашківський район, с. Бузівка, вулиця Ватутіна, будинок 124А площею 1122,9 кв.м є ПрАТ «Черкасирибгосп».

3. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно власником комплексу будівель та споруд (нежитлові будівлі, адміністративний будинок) за адресою Черкаська обл., Жашківський район, с. Острожани, є ПрАТ «Черкасирибгосп».

4. Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно власником комплексу будівель та споруд (нежитлові будівлі) за адресою Черкаська обл., Жашківський район, с. Конела, є ПрАТ «Черкасирибгосп».

5. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно НОМЕР_2 від 22.07.2013 власником комплексу будівель та споруд (рибдільниця) за адресою Черкаська обл., Черкаський район, с. Червона Слобода, вулиця Рибальська, будинок 109 площею 839.6 кв.м. є ПРАТ «Черкасирибгосп».

6. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно НОМЕР_3 від 23.02.2012 власником комплексу будівель та споруд (нежитлові будівлі, адміністративний будинок) за адресою Черкаська обл., Черкаський район, с. Худяки, вулиця Рибальська, будинок 3 площею 3340,6 кв.м. є ПрАТ «Черкасирибгосп».

7. Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_4 від 15.11.2012 власником комплексу будівель та споруд (контора з ґанком) за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, с.Телепино провулок Леніна, буд. 2 площею 148,4 кв.м. є ПрАТ «Черкасирибгосп».

8. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно НОМЕР_5 від 15.11.2012 власником комплексу будівель та споруд (фінський будинок рибака з ґанком) за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, с.Телепино вулиця Леніна, буд. 72-А площею 50,1 кв.м є ПрАТ «Черкасирибгосп».

9. Згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно НОМЕР_7 від 15.11.2012 власником комплексу будівель та споруд (склад кормів - 26,1 кв.м., будинок рибалки - 29,3 кв.м.) за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, с. Телепине, вулиця Шевченка, буд.134-А площею 55,4 кв.м. є ПрАТ «Черкасирибгосп».

ПрАТ «Черкасирибгосп» також використовує у своїй діяльності рухоме майно, яке зазначено у Інвентаризаційних описах від 26.01.2022.

Відповідно до розділу V з метою відновлення платоспроможності ПрАТ «Черкасирибгосп'та задоволення вимог кредиторів, План санації передбачає застосування наступних дієвих заходів, а саме:

1. Реструктуризація (перетворення) ПрАТ «Черкасирибгосп» в товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ «Черкасирибгосп») із подальшим можливим виділом із новоствореного товариства 5 окремих юридичних осіб (ТОВ) з урахуванням кількості діючих рибних господарств;

2. Збільшенням статутного капіталу Боржника за рахунок додатково вкладу третьої особи (Інвестора), розмір якого встановлюється даним Планом санації та погашення кредиторської заборгованості ІV черги вимог кредиторів за рахунок отриманих від Інвестора коштів як владу до статутного капіталу;

3. Одержання позики від залученого Інвестора з метою погашення І черги задоволення вимог кредиторів;

4. Часткове списання та прощення боргу кредиторами, вимоги яких включені судом до реєстру вимог кредиторів: повне списання ІІІ, VІ черги вимог кредиторів та часткове прощення ІV черги вимог кредиторів.

Детальний опис вказаних заходів наведено у пунктах 5.1. - 5.4 цього розділу.

План санації розроблений за участю боржника, розпорядника майна, інвестора та кредиторів боржника.

Здійснення заходів щодо відновлення платоспроможності боржника дозволить повністю погасити вимоги кредиторів та більш ефективно в подальшому використовувати його основні фонди, модернізувати їх, отримувати прибуток та сплачувати податки, які в умовах війни є вкрай необхідними для економіки України, перш за все її обороноздатність.

Відповідно до п. 5.1 плану санації до розпорядника майна боржника листом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Ексіто+» (вул. Костельна, 10, оф. 2, м. Умань, Черкаської області, 20301, код ЄДРПОУ 36780779) з пропозицією здійснити погашення вимог всіх кредиторів згідно з затвердженим ухвалою господарського суду реєстром власними грошовими коштами даного підприємства протягом 24 місяців з дня затвердження господарським судом Плану санації Боржника. Заява ТОВ «Ексіто +» містить також і пропозицію спільно з розпорядником майна у відповідності з статті 51 КУзПБ розробити план санації.

В подальшому ТОВ «Ексіто+» підтвердило свою готовність взяти участь у відновленні платоспроможності Боржника шляхом санації у якості інвестора на умовах включення ТОВ «Ексіто+» до складу учасників Боржника після закінчення перетворення приватного акціонерного товариства в товариство з обмеженою відповідальністю, збільшення розміру статутного капіталу Боржника за рахунок додаткового вкладу Інвестора як учасника, надання Боржнику позики для погашення вимог І черги, а також погашення вимог кредиторів ІV шляхом часткового їх задоволення за рахунок внесених коштів.

Таким чином, участь Інвесторів в санації Боржника є взаємовигідним для обох сторін, оскільки для ПрАТ «Черкасирибгосп» забезпечується отримання грошових коштів на вигідних умовах, яких достатньо для відновлення платоспроможності Боржника та забезпечення власної господарської діяльності на активах, які є у власності Боржника, а для ТОВ «Ексіто+» це збільшення ринкових можливостей, залучення до спільної діяльності у сфері рибного господарства та вигідна інвестиція.

Попередньо, після обговорення між Інвестором, Боржником та кредиторами, запропонованих заходів Плану санації, з урахуванням останніх пропозицій Інвестора, виконання Плану санації та погашення вимог кредиторів можливо здійснити протягом 12 місяців з дня затвердження господарським судом Плану санації ПрАТ «Черкасирибгосп».

Додатково, Інвестор запевнив, що повне погашення вимог кредиторів першої черги по заборгованості по виплаті заробітної плати є пріоритетним та першочерговим завданням для нього, як Інвестора Боржника.

Також Інвестор висловив своє бажання взяти участь у розвитку рибного господарства Боржника на базі вже існуючих активів та земельних ділянок ПрАТ «Черкасирибгосп», які перебувають у користуванні Боржника та надав свої пропозиції доданого Плану санації.

Відповідно до п. 5.1 плану санації реорганізація ПрАТ «Черкасирибгосп» буде відбуватися шляхом зміни організаційно правової форми Боржника на товариство з обмеженою відповідальністю. Щодо ТОВ «Черкасирибгосп» як правонаступника ПрАТ «Черкасирибгосп» перейдуть всі права та обов'язки Боржника, в тому числі право постійного користування земельними ділянками, яке зареєстроване наразі за ним.

Планом санації передбачається, що строк процедури перетворення Боржника буде становити від 3 до 6 місяців з дати затвердження господарським судом даного Плану санації.

На другому етапі корпоративної реструктуризації Боржника, передбачається можливість реорганізації ТОВ «Черкасирибгосп» шляхом виділу із нього 5 окремих юридичних осіб з урахуванням кількості діючих рибних господарств із прив'язкою до наявних в користуванні земельних ділянок під ними, попередньо: ТОВ «Черкасирибгосп», ТОВ «Худякирибгосп», ТОВ «Бузівкарибгосп», ТОВ «Острожанирибгосп» та ТОВ «В'язівокрибгосп».

Юридичні особи-правонаступники отримають частину активів ТОВ «Черкасирибгосп» та відповідно отримають частину пасивів з переходом боргових зобов'язань ТОВ «Черкасирибгосп» пропорційну розміру отриманих активів.

Попередньо, що строк процедури виділу буде становити від 3 до 6 місяців з дати завершення перетворення Боржника.

Вказаний етап може бути реалізовано як до збільшення статутного капіталу Боржника за рахунок додаткового вкладу Інвестора, так і після фактичного його здійснення, та зміна даної черговості не є порушенням даного Плану санації.

План санації Боржника, з урахуванням пропозицій від Інвестора ТОВ «Ексіто+», передбачає участь Інвестора і ця участь полягає у збільшені статутного капіталу ТОВ «Черкасирибгосп» за рахунок додаткового внеску від Інвестора на загальну суму 12 383 000,00 грн.

У своїх запереченнях Регіональне відділення зазначає, що планом санації передбачено участь інвестора у відновленні платоспроможності боржника та реорганізацію останнього. Під реорганізацією боржника, як зазначила у ході проведення зборів розпорядник майна, слід розуміти перетворення ПрАТ «Черкасирибгосп» у ТОВ «Черкасрибгосп» та в подальшому поділ цього товариства на 5 окремих товариств з обмеженою відповідальністю. При цьому внесок інвестора до статутного капіталу перетвореного ТОВ «Черкасирибгосп», який планом санації пропонується спрямувати на погашення кредиторських вимог, може бути здійснений як до поділу ТОВ «Черкасирибгосп», так і після, що, на думку розпорядника майна, не є перешкодою для реалізації мети плану санації. Однак розпорядником не враховано, що у разі поділу ТОВ «Черкасирибгосп» боржник, як юридична особа, підлягає припиненню. У зв'язку з цим потенційний інвестор буде позбавлений можливості внести кошти до статутного капіталу боржника після його поділу.

Згідно з частиною другою статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства план санації не може передбачати різний порядок задоволення вимог кредиторів, включених до одного класу. Відповідно до частини п'ятої статті 107 Цивільного кодексу України юридична особа - правонаступник, що утворилася внаслідок поділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, що припинилася, які згідно з розподільчим балансом перейшли до іншої юридичної особи - правонаступника. Якщо юридичних осіб - правонаступників, що утворилися внаслідок поділу, більше двох, таку субсидіарну відповідальність вони несуть солідарно.

Планом санації передбачено, що утворені внаслідок поділу ТОВ «Черкасирибгосп» товариства отримають активи та пасиви боржника та саме ці товариства будуть здійснювати погашення кредиторських вимог. Запропонований цим же розпорядником майна план санації боржника, що розглядався зборами кредиторів 20.08.2024, містив схожі умови, а саме пунктом 2.3 розділу V було передбачено, що кредиторські вимоги ФОП Мельника О. Г., ОСОБА_1 та ПП «Аран-2008» мають бути погашені товариствами, утвореними внаслідок поділу боржника, а кредиторські вимоги Регіонального відділення - за рахунок доходу, отриманого від виробничої діяльності боржника. Тому, без чіткого визначення порядку та обсягу погашення кредиторських вимог та враховуючи попередню пропозицію розпорядника щодо умов санації боржника, даний план санації не забезпечує дотримання прав кредиторів та вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

Більше того, не відображення у плані санації розміру активів та зобов'язань, які будуть розподілені між правонаступниками боржника, потенційно може утворити ситуацію, за якої товариства, що будуть утворені в результаті поділу, не зможуть виконати передані зобов'язання боржника. А враховуючи, що поділ юридичної особи передбачає припинення юридичної особи, з якої здійснено поділ, відновити провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Черкасирибгосп» буде неможливо.

Кредитори, вимоги яких не будуть задоволені, будуть змушені знову звертатися до суду з відповідними позовами або ініціювати провадження у справі про банкрутство товариства, що було виділене у ході реорганізації боржника та до якого за розподільчим балансом перейдуть певні зобов'язання боржника.

Крім того, планом санації передбачено, що збільшення статутного капіталу боржника за рахунок додаткового внеску інвестора має відбутися протягом 30 робочих днів з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію ТОВ «Черкасирибгосп» як правонаступника боржника. Також передбачено, що з дня державної реєстрації змін до юридичної особи в частині збільшення статутного капіталу протягом 30 днів планується здійснити погашення всіх кредиторських вимог. Водночас розпорядник майна пропонує зазначити у плані санації, що погашення вимог кредиторів IV черги має відбутися протягом 12 місяців з дня ухвалення судом рішення про затвердження плану санації, що перевищує граничний строк погашення кредиторських вимог, передбачений розділом 5.3 плану санації.

Запропонований розпорядником майна план санації також передбачає прощення частини кредиторської заборгованості.

Статтею 605 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. Отже прощення боргу залежить виключно від волі кредитора, збори кредиторів чи комітет кредиторів не наділені правом вирішувати питання прощення боргу без відповідного погодження кожного кредитора, якого стосується таке прощення. Вказане підтверджується схожою за змістом правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 09.07.2020 у справі № 910/26972/14.

На засіданні кредиторів IV черги представником Регіонального відділення повідомлено розпорядника майна, а також присутніх кредиторів, про те, що Регіональне відділення не дає згоди на прощення частини боргу.

Відомо також, що ДП «Укрриба» згоди на прощення боргу не давало. Однак, як вбачається з поданого на затвердження плану санації, розпорядником майна були проігноровані висловлені представником Регіонального відділення зауваження та подано план санації без відповідних змін.

На даний час у межах справи про банкрутство ПрАТ «Черкасирибгосп» у позовному провадженні розглядаються справи про стягнення поточної заборгованості боржника, зокрема й на користь Регіонального відділення. Проте план санації не передбачає умов погашення такої заборгованості у разі її підтвердження. В останньому абзаці розділу плану санації лише зазначено, що погашення кредиторської заборгованості, яка не зазначена у цьому плані санації буде здійснюватися за рахунок отриманих доходів від виробничої діяльності боржника. Однак у разі поділу юридичної особи така особа підлягає припиненню.

Разом з тим, за приписами частини другої статті 107 Цивільного кодексу України у разі поділу юридичної особи розподільчий баланс має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.

Згідно з частиною четвертою статті 52 Кодексу план санації вважається схваленим класом незабезпечених кредиторів, якщо за схвалення плану санації віддано більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу, а також якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному класі.

Згідно з реєстром кредиторських вимог до IV черги входить 5 кредиторів.

25 квітня 2025 року у засіданні кредиторів IV черги взяли участь представники всіх кредиторів цієї черги, окрім Державного підприємства «Укрриба». Для голосування за схвалення плану санації чи переходу до ліквідаційної процедури голос кредитора ОСОБА_1 не може бути враховано у зв'язку із наступним.

Відповідно до абзацу 8 частини першої статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства заінтересованими особами стосовно боржника є: юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює або протягом останніх трьох років здійснювала контроль над боржником, юридична або фізична особа, контроль над якою здійснює або протягом останніх трьох років здійснював боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває або протягом останніх трьох років перебував під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, які входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство; особи, з якими чи на користь яких боржник вчиняв правочини з відчуження майна боржника, які не відповідають критеріям розумності (економічної доцільності, наявності ділової мети) та добросовісності; сторона фраудаторного правочину, вчиненого боржником, або правочину, який згідно із статтею 42 цього Кодексу визнано недійсним; а також особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою - боржником, а саме: подружжя та їхні діти, батьки, брати, сестри, онуки, а також інші особи, стосовно яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань засновниками боржника та інвестора ТОВ «Ексіто+» є особи, які перебувають у родинних стосунках з кредитором ОСОБА_1 .

Представники кредиторів ФОП Мельника О.Г. та ПП «Аран - 2008» голосували за схвалення плану санації, представник Регіонального відділення голосував проти схвалення плану санації з підстав викладених вище.

Отже за результатами голосування розпоряднику майна потрібно було дійти висновку, що запропонований план санації не був схвалений необхідною кількістю кредиторів IV черги та не підлягає поданню до суду для затвердження.

Водночас у розділі «Аналіз наявних активів» плану санації розпорядник майна всупереч обставинам, які їй достеменно відомі, у тому числі й за результатами розгляду справи № 925/674/21(925/422/24), фактично не визнає право державної власності на гідротехнічні споруди у кількості 479 штук, розміщені на території Черкаської області, які відповідно до договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна від 15.02.2019 № 1933 перебували у користуванні боржника та після припинення цього договору незаконно використовуються ним для здійснення господарської діяльності.

Не маючи у користуванні чи власності гідротехнічних споруд, як то водойми, греблі тощо, ні саме підприємство, ні новостворені підприємства, не можуть займатись статутною діяльністю - розведенням риби.

Попередній проєкт плану санації, що розглядався зборами кредиторів 20.08.2024, містив іншу інформацію щодо вказаного майна, а саме у ньому було зазначено, що згадані гідротехнічні споруди є державним майном, що не увійшло до складу об'єкта малої приватизації.

Суд дослідивши наявні у справі докази, оцінивши встановлені обставини дійшов висновку, що наданий на затвердження план санації з передбаченими у ньому заходами відновлення платоспроможності боржника шляхом перетворення з подальшим можливим поділом з урахуванням кількості діючих рибних господарств із прив'язкою до наявних в користуванні земельних ділянок під ними, з отриманням частини активів ТОВ «Черкасирибгосп» та відповідно частини пасивів з переходом боргових зобов'язань ТОВ «Черкасирибгосп» пропорційну розміру отриманих активів, що може бути реалізовано як до збільшення статутного капіталу боржника за рахунок додаткового вкладу інвестора, так і після фактичного його здійснення суперечить положенням закону, фактичним обставинам справи, відповідно у задоволенні клопотання розпорядника майна відмовляє з таких підстав.

Згідно з преамбулою КУзПБ цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Процедура санації є пріоритетною судовою процедурою у справі про банкрутство, оскільки є системою заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.09.2020 у справі № 915/1261/16).

Згідно з положеннями статті 49 КУзПБ у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі. До закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають одне з таких рішень: схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації; подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури (частини 1, 2).

У підсумковому засіданні господарський суд ухвалює одне з таких судових рішень: ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом; ухвалу про введення процедури санації та затвердження плану санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому цим Кодексом; постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство (частина 3).

Санація боржника врегульована розділом ІІІ Книги третьої КУзПБ.

За частиною 5 статті 48 КУзПБ до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення, крім іншого, про: схвалення плану санації боржника та схвалення внесення змін до нього; звернення до господарського суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство.

У плані санації обов'язково зазначається розмір вимог кожного класу кредиторів, які були б задоволені у разі введення процедури ліквідації боржника. План санації може бути змінений у порядку, встановленому для його затвердження. План санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника. План санації має передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за умови погашення вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів. План санації обов'язково повинен передбачати забезпечення погашення заборгованості боржника з виплати заробітної плати (ч. 1 ст. 51 КУзПБ).

Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути, зокрема, реструктуризація підприємства; відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини; виконання зобов'язання боржника третіми особами; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Кодексу; одержання позик та кредитів, придбання товарів у кредит (ч. 2 ст. 51 КУзПБ).

Під реструктуризацією підприємства розуміється здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зокрема шляхом його поділу з переходом боргових зобов'язань до юридичної особи, що не підлягає санації, на зміну форми власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, підвищенню ефективності виробництва, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції та повному або частковому задоволенню вимог кредиторів (ч. 3 ст. 51 КУзПБ).

З метою відновлення платоспроможності боржника планом санації може передбачатися збільшення статутного капіталу боржника в розмірі, встановленому планом санації (ч. 1 ст. 53 КУзПБ).

План санації має містити ряд істотних умов, які підлягають юридичній та економічній оцінці на предмет досягнення основної мети процедури санації відновлення платоспроможності боржника шляхом погашення грошових вимог всіх кредиторів (в повному обсязі або частково) внаслідок реалізації плану санації (близький за змістом висновок викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 908/2755/19).

Порядок розгляду та схвалення плану санації кредиторами закріплений у статті 52 КУзПБ. Так, з метою прийняття рішення про схвалення або відхилення плану санації усі конкурсні кредитори поділяються на класи. Кредитори, включені до кожної черги, формують окремий клас кредиторів (частина 1). Прийняття рішення про схвалення або відхилення плану санації приймається кожним класом окремо шляхом голосування (частина 3). Зокрема, план санації вважається схваленим класом незабезпечених кредиторів, якщо за схвалення плану санації віддано більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу, а також якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному класі. В іншому випадку вважається, що план санації відхилений відповідним класом кредиторів (частина 4). Водночас вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника, не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації (частина 5). План санації та протоколи голосування кожного класу кредиторів подаються розпорядником майна до господарського суду протягом одного робочого дня після проведення голосування (частина 6).

Господарський суд постановляє ухвалу про затвердження плану санації боржника, якщо: план санації схвалений всіма класами конкурсних кредиторів, розмір та/або порядок задоволення вимог яких змінені планом санації порівняно з умовами, які були б застосовані у разі введення процедури ліквідації; план санації схвалений класом забезпечених кредиторів; розмір задоволених вимог кредиторів, які проголосували проти схвалення плану санації, не буде меншим у процедурі санації, ніж розмір вимог, який був би задоволений у разі введення процедури ліквідації (частина 7).

Господарський суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні плану санації у разі, якщо план санації не відповідає вимогам законодавства (частина 8). Господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у разі, якщо план санації не затверджений судом у межах строку, встановленого цим Кодексом (частина 9).

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

При перевірці умов плану санації суд дійшов висновку, що той не дозволить здійснити вирішення завдань щодо відновлення платоспроможності, не містить доказів наявності джерел погашення вимог кредиторів не відображає дійсного фінансово-економічного стану боржника, викликає сумнів у намірах боржника дійсно погасити кредиторську заборгованість і можливість відносити свою платоспроможність.

Постановлення судом ухвали про відмову у затвердженні плану санації не перешкоджає повторному поданню до суду схваленого зборами кредиторів плану санації для його затвердження.

Господарський суд зазначає, що з метою дотримання балансу інтересів кредиторів та боржника, суд повинен займати активну процесуальну позицію при затвердженні плану санації, яка має полягати в повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні обставин, які стосуються перевірки порядку його схвалення та дослідження змісту плану санації.

З огляду на викладене, для повного об'єктивного та всебічного розгляду справи, з'ясування усіх обставин та забезпечення балансу інтересів кредиторів та боржника суд підсумкове засідання у справі відкладає.

Керуючись ст. 2, 49, 52 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 197, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання розпорядника майна від 28 квітня 2025 року про затвердження плану санації боржника у справі про банкрутство ПрАТ «Черкасирибгосп», введення процедури санації ПрАТ «Черкасирибгосп» відмовити.

Відкласти підсумкове засідання у справі на 09 год 30 хв. 21 жовтня 2025 року в приміщенні Господарського суду Черкаської області за адресою: бул. Шевченка, 307, зал судових засідань № 219, м. Черкаси, 18005.

Забезпечити проведення судового засідання для ПрАТ «Черкасирибгосп» в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку (https://vkz.court.gov.ua).

Повідомити учасників у справі про час і дату призначення засідання.

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному ст. 235 ГПК України та в частині відмови в затвердженні плану санації може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені ст. 255-257 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 12 серпня 2025 року.

Суддя О.В. Чевгуз