Справа №735/1020/25р.
Провадження по справі 3/735/313/2025р.
11 серпня 2025 року селище Короп
Суддя Коропського районного суду Чернігівської області Балаба О.А., розглянувши матеріали які надійшли від ВП № 1 (с-ще Короп) Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
До Коропського районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 186891 від 13.07.2025 року, з якого вбачається, що 22.07.2025 року о 16 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилявся від виконання своїх батьківських обов'язків по відношенню до своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , 2009 р.н., щодо її виховання, чим порушив ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи тощо.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 КУпАП, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП проявляється у невиконанні батьками або особами, які їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей.
Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей означає бездіяльність, у результаті якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно, не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП.
З врахуванням вказаного вище та всупереч вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено (не розкрито) суть правопорушення, яке повинне точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, що ставиться у вину ОСОБА_1 виходячи із диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП, а саме - від яких конкретно, передбачених Сімейним кодексом України та Законом України "Про охорону дитинства", обов'язків ухилився останній.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідають вимогам КУпАП, а тому вважає, що дана справа не може бути призначена до розгляду по суті та підлягає поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до ВП № 1 (с-ще Короп) Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.А. Балаба