31 липня 2025 рокуСправа № 380/2865/25 пров. № А/857/25938/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Обрізка І.М., Судової-Хомюк Н.М.,
при секретарі судового засідання - Гладкій С.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «РИНОК КАМ'ЯНКА-БУЗЬКА» до Кам'янка-Бузької міської ради про визнання громадських слухань такими, що не відбулись, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Обслуговуючого кооперативу «РИНОК КАМ'ЯНКА-БУЗЬКА» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року (суддя Кухар Н.А., м. Львів), -
У лютому 2025 року Обслуговуючий кооператив «РИНОК КАМ'ЯНКА-БУЗЬКА» (далі Кооператив) звернувся до суду з позовом до Кам'янка-Бузької міської ради (далі Міська рада), в якому просив визнати повторні громадські слухання проєкту детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі на земельній ділянці, яка знаходиться у постійному користуванні з кадастровим номером - 4622110100:01:009:0010 по вул. Тютюнника, м.Кам'янка-Бузька (далі Земельна ділянка-1); земельній ділянці, яка знаходиться в оренді з кадастровими номерами - 4622110100:01:009:0006 по вул. Тютюнника, м. Кам'янка-Бузька (далі Земельна ділянка-2), такими, що не відбулися.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
В доводах апеляційної скарги вказує, що відповідачем, при підготовці та проведенні оскаржуваних громадських слухань від 26.01.2025, було допущено ті ж самі порушення, що й при підготовці та проведенні попередніх, від 16.12.2024. Зокрема:
- протиправно розширено коло осіб, котрі мають право брати участь в громадських слуханнях до всіх мешканців Кам'янка-Бузької міської громади;
- порушення при формуванні погоджувальної комісії;
- зміна з моменту публікації оголошення 20.12.2024 до 26.01.2025 змісту графічних матеріалів;
- обговорення документа, графічну частину котрого взагалі не було оприлюднено до громадських слухань;
- відсутність на сайті Міської ради як матеріалів Генерального плану м. Кам'янка-Бузька, так і детального плану території, розробленого на територію по вул. Тютюнника.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає судове рішення законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що при підготовці та проведенні громадських слухань, порушень, які б могли стати підставою для скасування громадських слухань, не встановлено.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що підставою для розроблення проєкту містобудівної документації (детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1, Земельній ділянці-2) є рішення Міської ради від 25.07.2024 №21.
Замовник проєкту містобудівної документації - Міська рада, розробник - ТзОВ «Центр планування території».
20.12.2024 о 14 год. 11 хв. на офіційному веб-сайті Міської ради було опубліковано оголошення про те, що з 20.12.2024 по 24.01.2025 триватиме повторне громадське обговорення детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі по вул.Тютюнника, м. Кам'янка-Бузька.
Відділ архітектури, містобудування та комунальної власності Міської ради повідомив, що на офіційному веб-сайті Міської ради в розділі «Новини» в рубриці «Громадські слухання» оприлюднено проєкт «Детальний план території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1, Земельній ділянці-2.
Повторне громадське обговорення проєкту детального плану території триває з 20.12.2024 по 24.01.2025.
26.01.2025 відбудеться повторне громадське слухання проєкту детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1, Земельній ділянці-2 в приміщенні Міської ради.
Із проєктом містобудівної документації (пояснювальною запискою, графічними матеріалами), вказаними рішенням та завданням можна ознайомитись на веб-сайті Міської ради https://kbmr.gov.ua/, або до завершення процедури проведення повторного громадського обговорення у приміщенні Міської ради.
Письмові зауваження та пропозиції до проєкту можна подавати до 24.01.2025 включно, до відділу архітектури, містобудування та комунальної власності Міської ради через загальний відділ міської ради або на E-mail: ms.kbmr@ukr.net.
Реєстрація учасників повторного громадського слухання є обов'язковою. Участь у громадському слуханні для фізичних осіб можлива лише за наявності документів, що підтверджують реєстрацію на території розроблення проєкту, а для представників юридичних осіб - паспорта, а також довіреності на представництво або витягу з реєстру юридичних осіб».
26.01.2025 відбулися повторні громадські слухання проєкту детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1, Земельній ділянці-2.
Розгляд та обговорення проекту на громадських слуханнях оформлено відповідним протоколом від 26.01.2025.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР), територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Згідно з підпунктом 10 пункту «а» частини першої статті 31 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, серед іншого, належить проведення громадського обговорення містобудівної документації.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.2011 №771 «Про затвердження Порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на довкілля», основними формами громадського обговорення є підготовка, подання пропозицій (зауважень) та громадські слухання.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон № 3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до підпунктів 3, 7 статті 1 Закону № 3038-VІ, детальний план території - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Згідно з частинами першою-третьою статті 8 Закону № 3038-VІ, планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.
Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Відповідно до частин першої, другої статті 11 Закону №3038-VІ, планування територій на державному рівні здійснюється шляхом розроблення відповідно до закону Генеральної схеми планування території України, схем планування окремих частин території України, а також внесення змін до них.
Містобудівна документація на державному рівні підлягає експертизі та стратегічній екологічній оцінці.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону №3038-VI, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до частинами третьою, четвертою статті 16 Закону №3038-VI, внесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у порядку, визначеному законодавством для її розроблення та затвердження.
Склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні встановлюються Кабінетом Міністрів України у Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації.
Згідно з частинами першою, п'ятою, шостою статті 19 Закону №3038-VI, детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території. Детальний план території розробляється з урахуванням обмежень у використанні земель, у тому числі обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України.
Детальний план території розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради з метою визначення планувальної організації, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Детальні плани територій одночасно з їх затвердженням стають невід'ємними складовими генерального плану населеного пункту та/або комплексного плану.
Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.
Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 21 Закону № 3038-VІ, громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому законодавством порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні.
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється.
Замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров'я населення; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу «Охорона навколишнього природного середовища» або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації.
Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні. Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.
Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в медіа, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах замовників містобудівної документації. Особи, які оприлюднюють проекти містобудівної документації на місцевому рівні, є відповідальними за їх автентичність.
Порядок проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України.
Механізм проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні: комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад (далі - комплексні плани), генеральних планів населених пунктів, а також детальних планів територій у межах та за межами населених пунктів, визначає «Порядок проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 № 1196) (далі Порядок № 555).
Відповідно до пункту 2 Порядку №555, проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні (далі - громадські слухання) здійснюється в рамках проведення процедури громадського обговорення під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації із урахуванням вимог Закону України "Про стратегічну екологічну оцінку".
Підпунктом 2 пункту 3 Порядку № 555 встановлено, шо громадські слухання - обов'язковий публічний захід, що здійснюється в рамках процедури громадського обговорення проекту містобудівної документації, метою проведення якого є врахування громадських інтересів.
Згідно з пунктом 5 Порядку №555, організатором проведення громадських слухань є замовник розроблення містобудівної документації.
Під час реєстрації учасників громадських слухань та пропозицій (зауважень) громадськості організатором проведення громадських слухань забезпечується ідентифікація фізичних осіб, представників юридичних осіб.
Пропозиції (зауваження) фізичних та юридичних осіб, які не подали підтвердних документів для забезпечення їх ідентифікації, не розглядаються.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 555, громадські слухання проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Інформація про проведення громадських слухань (час і місце проведення, вимоги до учасників громадських слухань згідно з цим Порядком) оприлюднюється одночасно із оприлюдненням проекту містобудівної документації на місцевому рівні (в одному інформаційному повідомленні), а також додатково в окремому інформаційному повідомленні на офіційному веб-сайті замовника розроблення містобудівної документації за п'ять робочих днів до визначеної дати проведення громадських слухань.
Відповідно до пункту 9 Порядку №555, громадські слухання проводяться під головуванням уповноваженого представника замовника розроблення містобудівної документації, який: проводить реєстрацію учасників громадських слухань; оголошує порядок денний; інформує учасників про порядок ведення протоколу, подання пропозицій (зауважень) у письмовій та/або усній формі, зміст пропозицій (зауважень), що надійшли, та процедуру їх урахування; забезпечує ведення обговорення, подання пропозицій (зауважень) громадськості із дотриманням регламенту; забезпечує аудіо- та/або відеофіксацію перебігу громадських слухань; готує протокол громадських слухань.
Громадські слухання розпочинаються з доповіді розробника та/або замовника розроблення містобудівної документації про розроблений проект містобудівної документації.
Перебіг громадських слухань та подані пропозиції (зауваження) оформляються протоколом, який підписується головуючим. Файл аудіо- та/або відеофіксації перебігу громадських слухань додається до протоколу.
Замовник розроблення містобудівної документації зобов'язаний забезпечити реєстрацію пропозицій (зауважень) учасників громадських слухань із дотриманням регламенту та фіксуванням у протоколі громадських слухань інформації про відсутність пропозицій (зауважень) учасників громадських слухань.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 555, на початку громадських слухань шляхом голосування затверджуються порядок денний та регламент проведення громадських слухань. Кожен учасник громадських слухань має право подати пропозиції (зауваження), поставити запитання усно чи письмово.
У разі коли замовник розроблення містобудівної документації не може прийняти рішення про врахування відповідної пропозиції (зауваження) безпосередньо під час проведення громадських слухань, така пропозиція (зауваження) розглядається на погоджувальній комісії у визначеному порядку.
Під час громадських слухань незалежно від наявності чи відсутності пропозицій (зауважень) громадськості голосуванням учасників громадських слухань (половина голосів зареєстрованих учасників громадських слухань із правом голосу плюс один голос) обираються представники громадськості, які увійдуть до складу погоджувальної комісії в разі її утворення за результатами громадських обговорень, про що зазначається у протоколі громадських слухань.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 555, усі пропозиції (зауваження) та запитання заносяться (додаються) до протоколу.
Протокол громадських слухань має містити: 1) дату, час і місце проведення громадських слухань; 2) предмет громадських слухань; 3) кількість учасників громадських слухань; 4) виклад перебігу громадських слухань; 5) пропозиції (зауваження), що були висловлені під час громадських слухань; 6) рішення за результатами громадських слухань, яке повинно обов'язково містити перелік уповноважених представників громадськості для участі в погоджувальній комісії.
До протоколу додаються списки реєстрації учасників громадських слухань, а також запитання, звернення та пропозиції (зауваження), подані головуючому під час проведення громадських слухань їх учасниками в письмовій формі.
Протокол громадських слухань складається у двох оригінальних примірниках, один із яких передається замовникові розроблення містобудівної документації, а інший не пізніше ніж через два робочі дні після проведення громадських слухань розміщується у приміщенні сільської, селищної, міської ради на інформаційному стенді (дошці оголошень) із забезпеченням вільного доступу громадян до нього.
Громадські слухання відбуваються у відкритому режимі, проводиться їх веб-трансляція, відео- та/або аудіозапис.
Сканована копія протоколу, відеозапис та стенограма громадських слухань розміщуються на офіційному веб-сайті замовника розроблення містобудівної документації у відповідному розділі у двотижневий строк, але не пізніше ніж оприлюднення результатів розгляду пропозицій (зауважень) громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні відповідно до процедури громадських обговорень.
Оригінальний примірник протоколу громадських слухань зберігається замовником розроблення містобудівної документації протягом п'яти років і має бути доступним для ознайомлення громадськості.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 555, затверджений замовником розроблення містобудівної документації протокол громадських слухань є підставою для коригування розробником проекту містобудівної документації на місцевому рівні виключно щодо поданих пропозицій (зауважень) громадськості в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам і будівельним нормам.
Розробник проекту містобудівної документації протягом одного місяця з дати проведення громадських слухань вносить відповідні коригування до проекту відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
За зверненням розробника містобудівної документації замовник розроблення містобудівної документації на місцевому рівні може продовжити строк коригування проекту містобудівної документації на місцевому рівні, але не більше ніж на строк дії чинного договору з розробником містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до пункту 14 Порядку №555, затвердження містобудівної документації на місцевому рівні без проведення громадських слухань проектів такої документації забороняється. Протокол громадських слухань проекту містобудівної документації є невід'ємною складовою зазначеної документації.
Відповідно до пункту 17 Порядку №555, громадські слухання можуть бути визнані такими, що не відбулися, у разі порушень вимог цього Порядку та законодавства, зокрема через: безпідставне повернення пропозицій (зауважень), нездійснення реєстрації, невчасну реєстрацію або неправомірну відмову в реєстрації пропозицій (зауважень); недотримання посадовими особами встановлених строків під час організації та проведення громадських слухань; неоприлюднення, невчасне оприлюднення чи оприлюднення не в повному обсязі документів, передбачених для оприлюднення, під час громадських слухань; необґрунтовану відмову щодо врахування пропозицій (зауважень) у рамках громадських слухань; недотримання вимог цього Порядку щодо перевірки приналежності учасників громадських слухань до відповідної території та їх представництва; прийняття рішення під час громадських слухань щодо визнання їх такими, що не відбулися; інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги законодавства про проведення громадських слухань.
Рішення про визнання громадських слухань такими, що не відбулися, може бути прийняте шляхом голосування учасників громадських слухань (не менше ніж дві третини голосів учасників громадських слухань) або замовником розроблення містобудівної документації.
Громадські слухання можуть бути визнані такими, що не відбулися, у судовому порядку.
Згідно з пунктом 19 Порядку № 555, у разі коли громадські слухання визнано такими, що не відбулися, або вони не були проведені у визначені в інформаційному повідомленні дату, час і у визначеному місці із встановлених цим Порядком причин, замовник розроблення містобудівної документації призначає повторні громадські слухання, про що повідомляє на своєму офіційному веб-сайті не пізніше ніж за п'ять робочих днів.
Таким чином, виходячи з аналізу наведених правових норм, можна констатувати, що громадське обговорення та громадські слухання як їх форма є необхідною складовою дотримання законодавства про регулювання містобудівної діяльності та щодо стратегічної екологічної оцінки при розробленні проектів містобудівної документації. Громадські слухання відбуваються з метою врахування громадських інтересів при розробленні містобудівної документації і вважаються належно організованими за наступних умов: оприлюднено інформацію про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у відповідному проекті із вказівкою на строк для подання таких пропозицій особами, які мають право на подання пропозицій до проектів містобудівної документації; безпосереднє подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування; утворення погоджувальної комісії у разі необхідності та, відповідно, оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.
За змістом пункту 8 Порядку № 555, інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань повинно містити такі відомості: рішення сільської, селищної, міської ради про розроблення проекту містобудівної документації на місцевому рівні; завдання на розроблення містобудівної документації на місцевому рівні; відомості про замовника та розробника проекту містобудівної документації на місцевому рівні та підстави для його розроблення; інформацію про дату, час і місце проведення громадських слухань та умови участі в них; інформацію про час і місце, де у вільному доступі протягом п'яти календарних днів до дати проведення громадських слухань (у тому числі у вихідні дні та в неробочий час) можна ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації на місцевому рівні на паперових чи інших твердих (матеріальних) носіях; інформацію про посадову особу замовника розроблення містобудівної документації, відповідальну за забезпечення організації розгляду пропозицій (зауважень), та адресу, за якою можуть надсилатися пропозиції (зауваження); матеріали щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні в повному обсязі відповідно до визначеного в установленому законом порядку складу та змісту, крім інформації, яка відповідно до закону становить державну таємницю або належить до інформації з обмеженим доступом.
До проведення громадських слухань щодо проекту комплексного плану замовником розроблення містобудівної документації забезпечується розміщення матеріалів на паперових чи інших твердих (матеріальних) носіях у кожному населеному пункті, що входить до складу територіальної громади (старостинського округу), відповідно до графіка, затвердженого замовником розроблення містобудівної документації та опублікованого на його офіційному веб-сайті, на строк не менше ніж три робочі дні.
Інформування жителів відповідного населеного пункту (старостинського округу) про місце та строки розміщення зазначених матеріалів здійснюється через офіційний веб-сайт замовника розроблення містобудівної документації не раніше ніж за п'ять робочих днів.
Як слідує з матеріалів справи, 20.12.2024 о 14 год. 11 хв. на офіційному веб-сайті Міської ради було опубліковано оголошення про те, що з 20.12.2024 по 24.01.2025 триватиме повторне громадське обговорення детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі по вул.Тютюнника, м.Кам'янка-Бузька, у якому зазначено, що на офіційному веб-сайті Міської ради в розділі «Новини» в рубриці «Громадські слухання» оприлюднено проєкт «Детальний план території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1 та Земельній ділянці-2». Із проєктом містобудівної документації (пояснювальною запискою, графічними матеріалами), вказаними рішенням та завданням можна ознайомитись на веб-сайті міської ради, або до завершення процедури проведення повторного громадського обговорення у приміщенні Міської ради. Письмові зауваження та пропозиції до проєкту можна подавати до 24.01.2025 включно, до відділу архітектури, містобудування та комунальної власності Міської ради.
Разом з оголошенням опубліковано ряд документів, зокрема, рішення Міської ради від 25.07.2024 №21, завдання, титульна сторінка, склад проекту, а також 9 документів проектної документації.
Щодо зміни змісту графічних матеріалів у період з моменту оприлюднення оголошення 20.12.2024 до 26.01.2025, слід зазначити, що такі зміни були зумовлені надходженням зауважень і пропозицій від членів територіальної громади в межах процедури громадського обговорення. Так, згідно з протоколом громадських слухань від 26.01.2025, з дня опублікування оголошення про початок процедури розгляду вказаної містобудівної документації до Міської ради як до замовника документації надійшло 29 звернень з пропозиціями та зауваженнями до проекту. Замовник, діючи в межах наданих повноважень та з метою врахування позиції громадськості, може вносити відповідні корективи до проєкту, що й спричиняє уточнення у графічних матеріалах. При цьому внесення таких змін не є підставою у розумінні пункту 17 Порядку № 555 для визнання громадських слухань такими, що не відбулися.
З урахування наведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що Міською радою дотримано вимоги пункту 8 Порядку №555 під час розміщення інформаційного повідомлення про проведення громадських слухань, а також приписів Закону 3038-VI щодо відкритості та наявності у відкритому доступі матеріалів проекту детального плану території для ознайомлення учасниками громадського слухання.
Пунктом 4, 5 Порядку № 555 встановлено, що у громадських слуханнях можуть брати участь: громадськість; уповноважені особи підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, які розташовані на території, щодо якої розробляється така документація; уповноважені посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, повноваження яких поширюється на територію, щодо якої розробляється містобудівна документація, а також на територію, суміжну з територією, щодо якої розробляється така документація; представники замовника розроблення містобудівної документації та розробника містобудівної документації.
Під час реєстрації учасників громадських слухань та пропозицій (зауважень) громадськості організатором проведення громадських слухань забезпечується ідентифікація фізичних осіб, представників юридичних осіб.
У пункті 3 Порядку №555 вказано, що зазначеному Порядку термін «громадськість» використовується в значенні, наведеному в Законі України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» громадськість - одна чи більше фізичних або юридичних осіб, їх об'єднання, організації або групи, зареєстровані на території, на яку поширюється дія документа стратегічного планування.
Згідно з списком учасників громадських слухань, наданим представником відповідача, у громадських слуханнях взяли участь особи що зареєстровані на території Кам'янка-Бузької територіальної громади, а також підприємці, які здійснюють діяльність на вказаній території.
Покликання скаржника на те, що у громадських слуханнях з обговорення детального плану території можуть брати участь виключно мешканці вул. Тютюнника, 7 в м. Кам'янка-Бузька, на яку безпосередньо поширюється розроблювана документація, є необґрунтованими, оскільки критерієм є не проживання на конкретній вулиці, а належність до всієї території, на яку розповсюджується дія документації, що розробляється. Виключення з участі мешканців інших частин територіальної громади суперечить принципу відкритості й доступності громадських слухань.
Крім того, з огляду на те, що передбачений проєктом об'єкт є об'єктом торгівлі, його функціонування потенційно впливає не лише на мешканців безпосередньої прилеглої території, але й на економічні інтереси, умови проживання та інфраструктуру всієї територіальної громади. Таким чином, містобудівна документація, зокрема, детальний план території, за своїм змістом і наслідками може зачіпати інтереси значно ширшого кола осіб, що обумовлює необхідність забезпечення участі у громадських слуханнях більшої кількості членів Кам'янка-Бузької громади.
З приводу доводів позивача про необґрунтовану відмову у врахуванні пропозицій (зауважень) під час громадських слухань слід зазначити таке.
Відповідно до частини сьомої статті 21 Закону №3038-VІ для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадського обговорення, може бути утворена погоджувальна комісія, яка й уповноважена розглядати всі пропозиції та зауваження.
Оскільки за результатами проведення громадських слухань рішення прийнято не було, учасники слухання вирішили створити погоджувальну комісію.
Згідно з приписами частини сьомої статті 21 Закону №3038-VІ до складу погоджувальної комісії входять: 1) посадові особи замовника містобудівної документації; 2) представники органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, органу охорони здоров'я, органу містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини та інших органів; 3) представники професійних об'єднань та спілок, архітектори, науковці; 4) уповноважені представники громадськості, які обираються під час громадських слухань. Кількість представників громадськості має становити не менш як 50 відсотків і не більш як 70 відсотків загальної чисельності комісії.
Головою погоджувальної комісії є посадова особа замовника містобудівної документації.
Погоджувальна комісія протягом двох тижнів після її утворення розглядає спірні питання, зафіксовані у протоколі громадських слухань, та ухвалює рішення про врахування або мотивоване відхилення таких пропозицій (зауважень).
Засідання погоджувальної комісії є правомочним, якщо у ньому взяли участь не менш як дві третини її членів (з них не менше половини - представники громадськості). Рішення погоджувальної комісії оформлюється протоколом.
У разі неможливості врегулювати спірні питання між сторонами погоджувальною комісією остаточне рішення приймає замовник містобудівної документації. Урегульовані погоджувальною комісією спірні питання між сторонами або прийняті замовником містобудівної документації рішення є підставою для внесення змін до проекту відповідної документації.
Звідси, безпідставними є доводи позивача про порушення при формуванні складу погоджувальної комісії.
Як слідує з матеріалів справи, до складу погоджувальної комісії увійшли посадові особи замовника містобудівної документації, уповноважені представники громадськості, яких було обрано під час громадських слухань.
Так, за пропозицією головуючого громадських слухань в склад погоджувальної комісії було включено представників міської ради: Чабан І.А. - начальник відділу архітектури, містобудування та комунальної власності, Веретельник І.П. - начальник відділу земельних ресурсів, Маценко О.О. - головний спеціаліст-юрисконсульт міської ради, представник 18 Державної пожежно-рятувальної частини 10 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (за згодою), Шваюк О.Р. - депутат Міської ради, голова постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища, фермерства та АПК.
Уповноважених представників громадськості було обрано шляхом голосування, з числа присутніх під час громадських слухань, а саме В.Шульган - «за» 29 голосів, О.Морозов - «за» 29 голосів, О.Сарчук «за» 29 голосів, Р.Романів - «за» 29 голосів, Н.Нечипорук - «за» 29 голосів, В.Зенцов - «за» 29 голосів. Загалом в голосуванні брали участь 39 учасників громадських слухань, що були зареєстровані, згідно з списком.
Відповідно до списків учасників громадських слухань, наданих представником відповідача, О.Морозов, О.Сарчук , Р.Романів , Н.Нечипорук зареєстровані та проживають в м. Кам'янка-Бузька, В.Шульган та В.Зенцов - у с.Дернів та с. Сапіжанка Кам'янка-Бузької міської громади.
Таким чином, судом не встановлено порушень під час формування погоджувальної комісії.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд апеляційної інстанції вважає, що Міською радою виконано вимоги Порядку №555 щодо проведення громадських слухань з приводу проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Крім того слід зазначити, що у контексті спірних правовідносин та фактичних обставин справи, доводи про визнання громадських слухань, такими, що не відбулися, можуть розглядатися судом лише у площині предмета і підстав позову, з огляду на те, що фактично спір виник у зв'язку із незгодою позивача зі змістом проекту детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1 та Земельній Ділянці-2.
Доводи апеляційної скарги не підтверджують наявність порушень порядку проведення громадських слухань від 26.01.2025 щодо проєкту містобудівної документації, передбачених у пункті 17 Порядку №555, які би могли бути підставою для визнання їх такими, що не відбулися.
У розрізі викладеного, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання громадських слухань проекту детального плану території для будівництва об'єкту торгівлі на Земельній ділянці-1 та Земельній Ділянці-2 від 26.01.2025, такими, що не відбулися.
Інші зазначені відповідачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,
Апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу «РИНОК КАМ'ЯНКА-БУЗЬКА» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді І. М. Обрізко
Н. М. Судова-Хомюк
Повне судове рішення складено 11.08.2025.