11 серпня 2025 року Справа № 580/3142/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду в адміністративній справі № 580/3142/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці,
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 580/3142/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Рішенням від 23.09.2020, що набрало законної сили 18.12.2020, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 22.01.2021, у справі № 580/3142/20 Черкаський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідно до статті 142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 №1402-VІІІ на підставі довідки Черкаського окружного адміністративного суду про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-53/3469/20 від 6 березня 2020 року з 19 лютого 2020 року та виплатити різницю між нарахованими та фактично отриманими сумами.
Ухвалою від 29.04.2025 суд прийняв звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.04.2025 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20 та встановив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20 протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
25.07.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 25.07.2025 про виконання рішення суду, в якому відповідач просить прийняти звіт Головного управління про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20. Указує, що Головним управлінням здійснено усіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20, зокрема: проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; додатково нараховано кошти в сумі 316 308,98 грн; рішення суду включено в Реєстр; направлено звернення до Пенсійного фонду України щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати за рішенням суду у справі № 580/3142/20.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 25.07.2025 про виконання судового рішення, суд встановив таке.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провело ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020 та нарахувало доплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 19.02.2020 до 31.01.2021 у сумі 316 308,98 грн.
Відповідач доплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період у сумі 316 308,98 грн включив до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Згідно з Реєстром судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.07.2025 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2020 - 2025 років, становить 1 963 924,7 тис. грн.
Протягом 2021 року відповідно до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду, які надійшли до Головного управління, до 11.11.2019 включно у загальній сумі 13 219, 0 тис. грн, у тому числі у 2019 році - 571, 7 тис. грн, у 2020 році - 6 383,2 тис. грн, у 2021 році - 6 264, 1 тис. грн, що підтверджується бюджетом Головного управління на відповідний рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік, яким передбачено кошти державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду - 360 млн грн.
Згідно з планом доходів і видатків Головного управління на 2022 рік, затвердженого 19.10.2022 (зі змінами внесеними 23.12.2022), за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 4 534,8 тис. грн.
Станом на 01.01.2023 відповідно до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - Реєстр), Головним управлінням, протягом 2022 року було погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду до 09.07.2020 включно у загальній сумі 4 534,8 тис. грн (в тому числі 1 818,59 грн на доставку пенсій).
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік.
Згідно з планом доходів і видатків Головного управління (зі змінами внесеними 28.09.2023) на 2023 рік за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 5 655,6 тис. грн.
У липні 2023 року відповідно до Реєстру, Головним управлінням було погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду до 20.09.2020 включно у загальній сумі 5 655,6 тис. грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік.
Згідно з планом доходів і видатків Головного управління на 2024 рік за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 16 308,4 тис. грн.
У 2024 році відповідно до Реєстру, Головним управлінням було погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду до 19.11.2020 у загальній сумі 16 308,4 тис. грн.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 розділу ІІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 35-1 від 09.12.2021) (далі - Порядок) проєкт бюджету Пенсійного фонду подається на погодження до заінтересованих органів та на затвердження до Кабінету Міністрів України відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156).
Відповідно до пункту 1 розділу VII Порядку бюджет Пенсійного фонду з урахуванням пункту 12 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Станом на час подання звіту бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік, та, відповідно, план доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2025 рік не затверджені.
Головним управлінням від 25.10.2021 за вих. № 2300-0402-5/63119, від 14.06.2022 за вих. № 2300-0502-5/27045, від 27.05.2024 за вих. № 2300-0502-5/37816, від 26.11.2024 за вих. № 2300-0502-5/85983, від 01.04.2025 за вих. № 2300-0402-5/27014 та від 24.07.2025 за вих. № 2300-0402-5/58303 направлені звернення до Пенсійного фонду України стосовно сприяння у вирішенні питання про фінансування 316 308,98 грн для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 .
Приймаючи рішення за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду, суд врахував таке.
Ст. 23 Бюджетного кодексу України визначає, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Ч. 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України передбачає, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: нецільове використання бюджетних коштів.
З аналізу наведених норм права слідує, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України.
Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (ч. 1 ст. 382-2 КАС України).
Ч. 1 ст. 382-3 КАС України встановлює, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Ч. 2 ст. 382-3 КАС України передбачає, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Так, відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20 на момент подання відповідачем звіту від 25.07.2025 виконано не в повному обсязі, оскільки нарахована сума в повному розмірі не була виплачена позивачу.
Водночас таке невиконання спричинене відсутністю бюджетного фінансування з Державного бюджету України у достатньому обсязі, необхідному для погашення заборгованості за судовими рішеннями.
Суд врахував, що Головне управління здійснює конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20, зокрема, направлено звернення до Пенсійного фонду України щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати за рішенням суду у справі № 580/3142/20.
Враховуючи, що невиконання рішення суду щодо виплати нарахованої доплати у сумі 316 308,98 грн спричинено відсутністю бюджетного фінансування, суд дійшов висновку, що відповідач навів обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення. Також, на переконання суду, наведені вище заходи, які вживаються Головним управлінням для виконання зазначеного рішення суду, підтверджують здійснення Головним управлінням дій, які спрямовані на виконання рішення суду.
Також суд взяв до уваги, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
Тому, виплата позивачу нарахованої доплати коштів у сумі 316 308,98 грн на виконання рішення суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20 здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
У зв'язку з цим суд на підставі ч. 11 ст. 382-3 КАС України приймає звіт від 25.07.2025 про виконання рішення суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20, але, враховуючи, що відповідач вказане рішення суду виконав не в повному обсязі, суд вважає за необхідне одночасно встановити новий строк для подання звіту.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 382-1 КАС України, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області для подання звіту про виконання рішення суду у цій справі тримісячний строк з дня отримання відповідачем копії цієї ухвали.
Керуючись ст. 241-243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 25.07.2025 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 580/3142/20 протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Алла РУДЕНКО