Рішення від 11.08.2025 по справі 640/4403/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року справа № 640/4403/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алли Руденко, розглянувши у спрощеному позовному провадженні у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу №640/4403/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Котляревський елеватор» до Головного управління ДФС у Миколаївській області, правонаступником якого є Головне управління ДПС у Миколаївській області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

15.03.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Котляревський елеватор» з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0016395395 від 18.12.2018.

Обгрунтовуючи позовну заяву позивач зазначає, що спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано штраф за порушення терміну сплати (перерахування) узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати юридичних осіб за серпень 2018 року.

Позивач зазначає, що граничним терміном сплати орендної плати за серпень 2018 року є 30.09.2018. У зв'язку з тим, що 30.09.2018 було вихідним днем, платіж було здійснено 01.10.2018, тобто у перший робочий день після 30.09.2018.

Посилаючись на відсутність у Податковому кодексі України застережень щодо порядку сплати податку у випадку, якщо останній день терміну його сплати припадає на вихідний або святковий день та статтю 5 Європейської конвенції про обчислення строків (ЕТS №76) від 15.05.1972, позивач стверджує, якщо строк, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк подовжується на перший робочий день, який настає після них. З огляду на вказане вважає, що не пропустив термін сплати орендної плати за серпень 2018 року.

Відповідач Головне управління ДФС у Миколаївській області у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив, вказавши, що відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками/землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за календарним днем податкового (звітного) місяця.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій зазначив доводи, аналогічні доводам, вказаним у позовній заяві.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.03.2019 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі №640/4403/19.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.01.2024 № 03-19/29/24 «Про скерування за належністю справи на виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ» справа № 640/4403/19 була скерована до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

Згідно з супровідним листом від 07.01.2025 № 01-19/93/25 Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, передав 244 судові справи для доставляння до Черкаського окружного адміністративного суду.

Справа № 640/4403/19 надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду 10.01.2025 (вхідний № 1133/25).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.01.2025 справа розподілена судді Руденко А. В.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 справа №640/4403/19 прийнята до розгляду суддею Руденко А.В.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 здійснено заміну відповідача Головного управління ДФС у Миколаївській області на його процесуального правонаступника - Головне управління ДПС у Миколаївській області, утворене як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 44104027).

З'ясувавши доводи сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

За результатами камеральної перевірки ТОВ «Котляревський елеватор» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати юридичних осіб посадовою особою Головного управління ДФС у Миколаївській області було складено акт від 08.10.2018 №8727/14-20-12-16/40092359 (далі - акт перевірки).

Актом перевірки встановлено, що порушення позивачем вимог п. 287.3 ст. 287 та п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, а саме; порушення терміну сплати (перерахування) узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати юридичних осіб за серпень 2018 року. Узгоджена сума податкових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб ТОВ «Котляревський елеватор» за серпень 2018 складає 64 593,60 грн, граничний термін сплати - 30.09.2018, дата сплати - 01.10.2018.

На підставі акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0016395305 від 18.12.2018, яким до позивача за порушення пункту 287.3 статті 287, пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України, на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1 календарний день сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 6 459,36 грн.

За результатами адміністративного оскарження рішенням ДФС України від 04.03.2019 №10324/6/99-99-11-0-01-25 податкове повідомлення-рішення №0016395305 від 18.12.2018 залишено без змін.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам суд зазначає наступне.

Спірні відносини врегульовані Податковим кодексом України (далі -ПК України) (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), відповідно до п. 1.1 ст. 1 якого Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Статтею 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Справляння плати за землю регулюється статтями 269-288 ПК України.

Згідно ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Ст. 270 ПК України передбачає, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно ст. 271 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Порядок обчислення та сплати плати за землю врегульований статтею 286 ПК України.

Згідно п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п. 287.3 ст. 286 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Порядок сплати орендної плати за землю встановлений статтею 288 ПК України, яка передбачає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1); платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2); об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (288.3); розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (288.4); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу (288.5).

Згідно п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

За змістом вказаних приписів платник зобов'язаний подавати податкову декларацію з орендної плати за землю щороку, станом на 1 січня відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки на поточний рік та сплачувати щомісячну орендну плату протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. У разі порушення строку сплати узгодженого податкового зобов'язання до платника податків застосовуються штрафні (фінансові) санкції.

Судом встановлено, що позивач сплатив узгоджену суму податкових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб за серпень 2018 у сумі 64 593,60 грн 01.10.2018, в той час як граничним терміном сплати є 30.09.2018.

Отже позивач допустив прострочення сплати орендної плати за землю за серпень 2018 року на 1 календарний день, чим порушив пункти 287.3 статті 287 та п. 288.7 ст. 288 ПК України.

Разом з цим суд зазначає, що статтею 9 Конституції України передбачено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до статті 1 Європейської конвенції про обчислення строків (ETS N 76) від 16.05.1972 ця Конвенція застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, включаючи процедуру стосовно таких справ, якщо такі строки встановлені, зокрема, законом або судовим чи адміністративним органом.

Згідно статті 3 Конвенції строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках, починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem.

Згідно статті 5 Конвенції при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо dies ad quem строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк подовжується на перший робочий день, який настає після них.

Пунктом 3.1 статті 3 ПК України передбачено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Згідно пункту 3.2 статті 3 ПК України якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Отже у цій справі при визначенні граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за серпень 2018 року слід застосувати статтю 5 Конвенції.

Граничний термін сплати податкового зобов'язання з орендної плати за серпень 2018 року, а саме: 30.09.2018, припадав на вихідний день (неділя), а тому граничним терміном сплати є 01.10.2018 року, тобто перший робочий день після 30.09.2018.

Враховуючи, що позивач сплатив орендну плату за серпень 2018 року 01.10.2018, суд дійшов висновку, що сплата проведена у встановлений законом строк, а тому податкове повідомлення-рішення №0016395305 від 18.12.2018 про застосування до позивача штрафу у розмірі 6 459,36 грн. є протиправним і підлягає скасуванню.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.01.2019 у справі №820/3917/17.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надавши оцінку встановленим у справі обставинам суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність податкового повідомлення-рішення №0016395305 від 18.12.2018, позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 1 921,00 грн згідно платіжного доручення №264 від 12.03.2019, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 5, 9, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області №0016395395 від 18.12.2018 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Котляревський елеватор» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6 459 (шість тисяч чотириста п'ятдесят дев'ять) гривень 36 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області утвореного як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, ЄДРПОУ 44104027) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Котляревський елеватор» (вул. Ділова, 5, корп. 10А, м. Київ, 03150, ЄДРПОУ 40092359) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його підписання.

Суддя Алла РУДЕНКО