Справа № 560/8650/25
іменем України
11 серпня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування припису,
В провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебуває справа №560/8650/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування припису.
Ухвалою суду від 26.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від позивача на адресу суду 16.07.2025 надійшло клопотання про передачу справу № 560/8650/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування припису за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування поданої заяви вказує, що адреса реєстрації ОСОБА_1 з 06 лютого 2023 року є АДРЕСА_1 , а тому справу необхідно розглядати у Київському окружному адміністративному суді.
Дослідивши подану заяву, а також наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.5 ст.29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Частинами 8, 9 статті 29 КАС України визначено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого в інших випадках здійснюється не пізніше наступного дня після видання відповідного розпорядження голови суду або постановлення відповідної ухвали, яка не підлягає оскарженню.
Згідно ст.30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Суд зазначає, що згідно з інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання особи надане представником позивача встановлено, що адреса реєстрації позивача з 02.02.2023 зазначена: АДРЕСА_2 .
Крім того, на виконання ухвали по справі №560/8650/25 Управлінням ДМСУ в Хмельницькій області повідомлено, що відповідно до інформації наявної у відомчій інформаційній системі, яка наповнюється після надходження інформації з реєстру територіальної громади щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичної особи, громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.08.2025 року зареєстрованою/знятою з реєстраційного обліку на території Хмельницької області не значиться.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" у рішенні від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Отже, з огляду на вищезазначені норми КАС України, змісту позовних вимог, даний адміністративний позов належить за предметною та територіальною юрисдикцією до підсудності не Хмельницького окружного адміністративного суду, а іншого суду, зокрема Київського окружного адміністративного суду.
Таким чином, з метою забезпечення права позивача на розгляд його справи судом, встановленим законом, вважаю за необхідне передати вказану адміністративну справу на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (01133, бульвар Лесі Українки, 26а, Київ).
Керуючись статтями 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Передати адміністративну справу №560/8650/25 на розгляд Київського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Адміністративну справу №560/8650/25 надіслати до Київського окружного адміністративного суду не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.П. Шевчук