Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 серпня 2025 р. № 520/22709/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому позивач просив:
- визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсацію за втрату частини пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати на суму 50904,00 грн., яку фактично було виплачено у січні 2021 року (6208, 00 грн) та 20 липня 2023 року (44696,00 грн). та на нараховані з 01.04.2019 але не сплачені досі суми 259497,47 грн та 426353,65 грн щодо прострочення виконання грошового зобов'язання з застосуванням вимоги частини другої статті 625 Цивільного Кодексу України;
- зобов'язати відповідача провести нарахування та виплатити згідно із Заковом України "Про компенсацію громадинам втрати частини доходів у зв'язку з порушеним строків їх виплати" компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період із 1 січня 2018 року по 20 липня 2023 року на суму пенсії 50904,00 грн. на враховані з 01.04.2019 але не сплачені досі суми 259497,47 та 426353,65 грн. щодо прострочення виконання грошового зобов'язання з застосуванням вимоги частини другої статті 625 ЦК України та нарахувати та сплатити також компенсацію у розмірі 3% річних на нараховану заборгованість по пенсії;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови нарахувати та не сплатити з 01.02.2018 позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням доплати до розміру пенсії фіксованої індексації у розмірі 2792,55 грн з 01 лютого 2018 року щомісячно без розстрочки, згідно «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження розміру пенсії;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2018 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням доплати до розміру пенсії фіксованої індексації у розмірі 2792,55 грн щомісяця, починаючі з 1 лютого 2018 року, встановленої «Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» без обмеження граничним (максимальним) розміром у десять прожиткових мінімумів для не працездатних осіб та без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» без розстрочки підвищення, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача у підмові здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням поточної індексації, встановленої Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 у справі №:520/5094/2020 та віл 02.02.2023 у справі № 520/ 6775/22 у розмірі 90% від розміру грошового забезпечення та без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17;
- визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.05.2020 перерахунок та приплату пенсії у не здійсненні перерахунку пенсії з 01.05.2020 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 01.04. 2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 16.12.2020 №ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення та з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць , що дорівнюю 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2021 перерахунок та виплату пенсії, у не здійснені перерахунку пенсії з 01.03.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 22.02 2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2021 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2022 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єлейного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії у не здійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2022 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 16.02. 2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,14 без обмеження граничним (максимальним) розміром, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2022 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки ад 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення без обмеження граничним (максимальним) розміром, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,14 без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення ріння соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році». з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,197 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру індексації у 1500 гри/міс, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верет населення у 2023 році», відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки від 16.12. 2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового, забезпечення без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру індексації у 1500 гри/місяць, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,197 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з урадуваним раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верет населення у 2024 році», з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати у розмірі 1,0796 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру індексації у 1500 грн/міс, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення ріння соціального закису найбільш вразливих верст населення у 2024 році», відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки від 16.12. 2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового, забезпечення без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру індексації у 1500 грн/місяць, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньо заробітної плати в розмірі 1,0796 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження граничним (максимальним) розміром з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гра, згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням індексації;
- зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії з 01.07.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відлюдно до Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження загального розміру нарахованої пенсії граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням індексації.
З протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.08.2024 вбачається, що суддею для розгляду справи було визначено суддю Єгупенка В.В.
Ухвалою від 16.10.2024 було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Згідно ч. 1 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи.
Відповідно до ч.9 ст.31 КАС України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2024 адміністративну справу передано на розгляд судді Полях Н.А. відповідно до ч.9 ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 було прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного провадження.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 р. у справі № 520/5094/2020 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018р. виходячи з основного розміру 90% та виплатити пенсію у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 р. у справі № 520/8639/21 було зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ФХ-72168 від 16.12.2020, направленої листом № ФХ-72168/670 від 16.12.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 по справі №520/5094/2020 головним управлінням з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії з урахуванням 90% від сум грошового забезпечення.
У листі від 08.02.2024 відповідач повідомив позивача, що різницю в пенсії, обраховану на виконання рішення суду 5094 за період з 01.09.2020 по 31.12.2020 у розмірі. 6208,00 грн, профінансовано у січні 2021 року. Різницю в пенсії, обраховану на виконання рішення суду 5094 за період з 01.01.2018 по 31.08.2020 у розмірі 44496,00 грн, профінансовано у липні 2023 року.
Крім того, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача.
Відповідач у листі зазначив, що відповідно до постанови 713 у разі коли пенсія переглядалась (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Оскільки після перерахунку за рішенням суду 5094 основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн., з 01.07.2021 щомісячну доплату відповідно до постанови 713 не встановлено.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» передбачено перерахунок пенсій у 2019 році згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Постанова 124).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» передбачено перерахунок пенсій у 2020 році згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Постанова 251).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» передбачено перерахунок пенсій у 2021 році згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Постанова 127).
Так, відповідач листом повідомив позивача, що оскільки він перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону, для перерахунку пенсії відповідно до Постанови 124, Постанови 251 та Постанови 127 підстав немає.
Також, відповідач у листі повідомив, що у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, що набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 01 грудня 2015 року, з 01.01.2016 змінився порядок визначення базового місяця для проведення індексації. По всіх пенсіях, незалежно від даних про роботу, грудень 2015 визначається місяцем, в якому значення індексу споживчих цін прийнято за « 1». На сьогодні будь-яких нормативних документів, які передбачають зміни в чинному законодавстві відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» стосовно індексації пенсій, призначених згідно із Законом, до головного управління не надходило.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2021 по справі №520/8639/21 головним управлінням з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Оскільки рішенням суду зобов'язань щодо виплати пенсії з урахуванням 90% від суми грошового забезпечення на головне управління не покладено, відповідач зазначив, що з 01.04.2019 розмір пенсії встановлено відповідно до ст. 13 Закону у розмірі 70% грошового забезпечення.
У жовтні 2023 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2023 по справі № 520/6775/23 головним управлінням здійснено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019 року.
Відповідач зазначив, що на виконання рішення суду, яким зобов'язано провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, пенсія встановлюється без обмеження її максимальним розміром станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок.
Після перерахунку на виконання рішення суду підсумок пенсії з 01.04.2019 встановлено у розмірі 26058 гривень 43 копійки. У графі «Підлягало виплаті» розрахунку на доплату пенсії на виконання рішення суду по справі №520/6775/23 підсумок пенсії на дату за період з 01.04.2019 по 31.12.2021 встановлено з урахуванням попередньо сформованого розрахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/8639 21 (за період з 01.04.2019 по 31.12.2021). У графі «Сума доплати» розрахунку на доплату пенсії на виконання рішення суду по справі №520/6775/23 відображено суму доплати, розраховану як різниця в пенсії між встановленим розміром пенсії на виконання рішення суду на дату та попередньо встановленим на цю дату розміром пенсії за попереднім рішенням суду.
Відповідач у листі посилався на те, що рішення судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань. А саме, виплати, призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
З урахуванням зазначеного вище у зв'язку із проведенням перерахунків, пов'язаних з підвищенням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, нарахуванням індексації та інших перерахунків згідно змін в законодавстві, відповідач вказав, що пенсія нараховується з урахуванням максимального розміру, але не нижче раніше призначеної пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022 передбачено підвищення розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом.
Як зазначив відповідач, після перерахунку на виконання рішення суду 6775 з 01.03.2022 пенсія нараховується з урахуванням вимог Постанови 118 у межах максимального розміру, але не нижче раніше призначеної пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» (далі - Постанова 168) з 01 березня 2023 передбачено підвищення розміру пенсій, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови 118 на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом.
Відповідно до пункту 10 постанови 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Відповідачем у листі зазначено, що після перерахунку на виконання рішення суду 6775 з 01.03.2023 пенсія нараховується з урахуванням вимог Постанови 168 у межах максимального розміру, але не нижче раніше призначеної пенсії.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-III та Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі-Порядок № 159) компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).
Враховуючи вищевикладене, відповідач повідомив позивача, що для нарахування і виплати компенсації втрати частини доходів, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-III та Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, немає підстав.
Позивач, убачаючи в діях позивача порушення своїх прав, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Щодо позовних вимог в частині визнати протиправними дії відповідача щодо відмови нарахувати та не сплатити з 01.02.2018 позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням доплати до розміру пенсії фіксованої індексації у розмірі 2792,55 грн з 01 лютого 2018 року щомісячно без розстрочки, згідно «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження розміру пенсії; зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2018 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням доплати до розміру пенсії фіксованої індексації у розмірі 2792,55 грн щомісяця, починаючі з 1 лютого 2018 року, встановленої «Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» без обмеження граничним (максимальним) розміром у десять прожиткових мінімумів для не працездатних осіб та без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» без розстрочки підвищення, з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Згідно зі ст.64 Закону України № 2262-XII призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Згідно із абз. 2 ст. 1 Закону України № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону України № 1282-XII (в редакції Закону від 03.10.2017 № 2148-VIII) індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції на час спірних правовідносин) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України.
Із матеріалів справи встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІ1, як особа яка звільнена з військової служби.
Слід зазначити, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом та членам їх сімей обчислюються у відсотках від розміру грошового забезпечення (враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії).
Нормами Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом ст. 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до ст. 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.
Згідно з п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 (далі Порядок № 1078) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Верховний Суд у рішенні по справі №552/3407/17 дійшов висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до поняття «підвищення пенсії» в розумінні п. 5 Порядку №1078.
Здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не є підставою для проведення перерахунків споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 23.11.2018 у справі № 490/5076/16-а, від 31.07.2019 у справі № 681/1173/16-а, від 08.08.2019 у справі № 490/3553/16-а, від 15.08.2019 у справі №576/1393/17, від 20.12.2019 у справі №201/8002/16-а (2-а/201/927/2016), від 19.02.2020 у справі №686/9748/16-а, від 24.02.2021 у справі № 398/402/17, від 13.05.2021 у справі № 766/901/17.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для нового обчислення споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактичного збільшення доходів не відбулось.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови нарахувати та не сплатити з 01.02.2018 позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням доплати до розміру пенсії фіксованої індексації у розмірі 2792,55 грн з 01 лютого 2018 року щомісячно без розстрочки, згідно «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження розміру пенсії; зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2018 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням доплати до розміру пенсії фіксованої індексації у розмірі 2792,55 грн щомісяця, починаючі з 1 лютого 2018 року, встановленої «Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» без обмеження граничним (максимальним) розміром у десять прожиткових мінімумів для не працездатних осіб та без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» без розстрочки підвищення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині визнати протиправними дії відповідача у підмові здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням поточної індексації, встановленої Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 у справі №:520/5094/2020 та віл 02.02.2023 у справі № 520/ 6775/22 у розмірі 90% від розміру грошового забезпечення та без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17; визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.05.2020 перерахунок та приплату пенсії у не здійсненні перерахунку пенсії з 01.05.2020 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 01.04. 2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУвід 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 16.12.2020 №ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення та з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць , що дорівнюю 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням раніше виплачених сум; визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2021 перерахунок та виплату пенсії, у не здійснені перерахунку пенсії з 01.03.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 22.02 2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2021 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2022 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої Постановою КМУ від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,11 без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єлейного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ пенсії призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262 та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282).
Законом №1282 визначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), зокрема, передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
20.02.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році", якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" (далі - Порядок №124).
Порядком № 124 відповідно до ч.2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені: відповідно до Закону №1058; відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків та пенсії обчислені з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до ч.1 ст. 43 Закону № 2262.
Оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) застосовується при обчисленні пенсій, призначених за нормами Закону №2262, особам з числа військовослужбовців строкової служби, а пенсію позивача було перераховано згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058 відсутні.
Суд зазначає, що в порядку Постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", №127 від 22.02.2021 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Оскільки позивач отримує пенсію, призначену в порядку Закону України № 2262-XII підстави для проведення індексації його пенсії в 2019, 2020 та 2021 на підставі Постанов КМУ № 124, № 251 та №127 відсутні.
З огляду на те, що позивачем не доведено обставин, які б свідчили про порушення його прав щодо проведення індексації пенсії відповідно до положень зазначених норм, то у суду відсутні підстави для задоволення вищевказаних позовних вимог.
Щодо позовних вимог в частині визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії у не здійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2022 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 16.02. 2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» відповідно до наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,14 без обмеження граничним (максимальним) розміром, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2022 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки ад 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового забезпечення без обмеження граничним (максимальним) розміром, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,14 без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням раніше виплачених сум; визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення ріння соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році». з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,197 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру індексації у 1500 гри/міс, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верет населення у 2023 році», відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки від 16.12.2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового, забезпечення без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру індексації у 1500 гри/місяць, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,197 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з урадуваним раніше виплачених сум; визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верет населення у 2024 році», з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати и розмірі 1,0796 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру індексації у 1500 грн/міс, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, встановленої постановою КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення ріння соціального закису найбільш вразливих верст населення у 2024 році», відповідно до наданої ХОТЦКСП довідки від 16.12. 2020 № ФХ-72168 з урахуванням як основних та і додаткових складових грошового, забезпечення без обмеження граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру індексації у 1500 грн/місяць, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньо заробітної плати в розмірі 1,0796 без обмеження граничним (максимальним) розміром без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 64 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Порядок проведення індексацій пенсій врегульований постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Так, 16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118), пунктом 2 якої установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 вказаної постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Абзацом другим пункту 1 Постанови №118 визначено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Відповідно до пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" №168 від 24.02.2023 з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 Постанови №168 передбачено, що з 1 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Кабінетом Міністрів України 23.02.2024 прийнято постанову №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до п. 2 вказаної постанови з 1 березня 2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому, п. 3 Постанови №185 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно.
При цьому, абз. 3 п. 10 Постанови №168, п. 3 Постанови №185 встановлений граничний розмір підвищення у конкретній сумі, яка не може перевищувати 1500 грн.
Із матеріалів справи встановлено, що головним управлінням основний розмір пенсії позивача проіндексовано з урахуванням коефіцієнту збільшення відповідно до зазначених норм права.
Згідно з ч. 5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У свою чергу, абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що розмір та порядок збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Так, відповідно до ст. 64 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Отже, із наведеного правового регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України законом надано право встановлювати порядок та визначати застосування коефіцієнта збільшення.
Разом з тим, п. 3 розд. "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" зупинено.
При цьому, п. 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX, застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідно до п. 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частина друга статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року №2620-IX), частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у спірних правовідносинах саме положеннями постанов Кабінету Міністрів України визначається порядок, умови та строки здійснення індексації пенсії.
Крім того, слід додати, що зміст Постанов Міністрів України №168 від 24.02.2023, №185 від 23.02.2024 п. 8 розд. "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", п. 6 розд. "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", ст. 64 Закону №2262-ХІІ свідчать про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб в умовах воєнного стану та дотаційних економічних ресурсів збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що відповідач, нараховуючи підвищення пенсії у межах граничного розміру 1500 грн., діяв правомірно та у відповідності з положеннями Постанов Кабінету Міністрів України №168, №185.
Отже, суд вважає, що у даній частині спірних правовідносин відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вищевказаних позовних вимог.
Щодо позовних вимог визнати протиправними дії відповідача у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження граничним (максимальним) розміром з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гра, згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням індексації; зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії з 01.07.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відлюдно до Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження загального розміру нарахованої пенсії граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати , які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням індексації, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі-постанова 713) з 01.07.2021 головним управлінням здійснено перерахунок пенсії.
Листом від 08.02.2024 відповідач на звернення позивача повідомив, що відповідно до постанови 713 у разі коли пенсія переглядалась (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Оскільки після перерахунку за рішенням суду основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн., відповідач зазначив, що з 01.07.2021 щомісячну доплату відповідно до постанови 713 не встановлено.
Суд зазначає, що пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови №713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
У постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку, що аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. (п. 46 Постанови).
При цьому постанова КМУ №713 не містить застережень, що перерахунок пенсії має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Фактичні обставини справи свідчать, що проведений перерахунок пенсії позивачу на підставі рішення суду здійснений з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, що виключає після проведення перерахунку наявність диспропорції в розмірах пенсії, визначених на законних підставах.
Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Застосовуючи ці висновки Верховного Суду до обставин справи, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії позивача у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", є протиправними.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, що в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права у спірних правовідносинах.
З огляду на викладене, з метою належного захисту прав позивача суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження загального розміру нарахованої пенсії граничним (максимальним) розміром, без обмеження розміру пенсії максимальною сумою доходу застрахованої особі на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, які передбачені п.4 ч.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням індексації, суд зазначає, що до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження порушення прав позивача у вказаній частині, а тому зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають, адже обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Щодо позовних вимог в частині загального обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) встановлено розміри пенсій за вислугу років.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону України №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Про пенсійне забезпечення, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас, Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
При цьому, положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому, суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023 було обмежено пенсію максимальним розміром, що підтверджується довідкою №44 від 08.02.2024.
Крім того, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2021 по справі №520/8639/21 головним управлінням з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Листом від 08.02.2024 відповідач повідомив позивача, що оскільки рішенням суду зобов'язань щодо виплати пенсії з урахуванням 90% від суми грошового забезпечення на головне управління не покладено, з 01.04.2019 норму пенсії встановлено у розмірі 70% грошового забезпечення.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Водночас, положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 17.02.2022 року по справі №640/11168/20 та від 02.08.2022 по справі № 240/1369/21.
Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача під час здійснення перерахунків з 01.03.2022 та з 01.03.2023, а також виплата пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 70% грошового забезпечення, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у обмеженні пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023 максимальним розміром, а також виплата позивачу пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 70% грошового забезпечення, є протиправними.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у вказаній частині, шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 із врахуванням показника 90% грошового забезпечення; з 01.03.2022 та з 01.03.2023 - без обмеження пенсії максимальним розміром.
Щодо позовних вимог в частині визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсацію за втрату частини пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати на суму 50904,00 грн., яку фактично було виплачено у січні 2021 року (6208, 00 грн) та 20 липня 2023 року (44696,00 грн). та на нараховані з 01.04.2019 але не сплачені досі суми 259497,47 грн та 426353,65 грн щодо прострочення виконання грошового зобов'язання з застосуванням вимоги частини другої статті 625 Цивільного Кодексу України; зобов'язати відповідача провести нарахування та виплатити згідно із Заковом України "Про компенсацію громадинам втрати частини доходів у зв'язку з порушеним строків їх виплати" компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період із 1 січня 2018 року по 20 липня 2023 року на суму пенсії 50904,00 грн. на враховані з 01.04.2019 але не сплачені досі суми 259497,47 та 426353,65 грн. щодо прострочення виконання грошового зобов'язання з застосуванням вимоги частини другої статті 625 ЦК України та нарахувати та сплатити також компенсацію у розмірі 3% річних на нараховану заборгованість по пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" 19 жовтня 2000 року № 2050-III (далі по тексту Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до ст.2 Закону №2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі ст.3,4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі по тексту - Порядок №159) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до п.4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Тобто, компенсації підлягають нараховані грошові доходи разом із сумою пенсії. Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.
З урахуванням наведеного вище, зазначені позивачем доводи про зобов'язання провести нарахування компенсації втрати частини доходу є передчасними.
Наведений вище висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена в постановах від 04.03.2021 року по справі №520/34/17, від 01.04.2021 року по справі №120/4555/18-а.
Крім того, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги виходив з приписів частини першої та другої статті 625 Цивільного кодексу України вказуючи, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Вирішуючи питання щодо можливості застосування до спірних правовідносин приписів статті 625 ЦК України, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 1 ЦК України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною третьою статті 11 та частини першої статті 13 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Частинами першою, другою статті 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
За приписами частини першої статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.05.2018 у справі № 686/21962/15-ц виснувала, що у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов'язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов'язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов'язань (пункт 45 постанови).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зауважувала, що стаття 625 ЦК України розміщена у розділі І «Загальні положення про зобов'язання» книги 5 ЦК України. Тому приписи розділу І книги 5 ЦК України поширюються як на договірні зобов'язання (підрозділ 1 розділу III книги 5 ЦК України), так і на недоговірні (зокрема деліктні) зобов'язання (підрозділ 2 розділу III книги 5 ЦК України). Отже, у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов'язання незалежно від підстав його виникнення (договір, делікт тощо). Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов'язань, якщо інше не передбачають договір або спеціальний закон, який регулює, зокрема, окремі види зобов'язань (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 758/1303/15-ц (пункти 17, 18, 26, 28), від 16.05.2018 у справі № 686/21962/15-ц (пункти 44, 45), від 19.06.2019 у справі № 646/14523/15-ц, від 09.11.2022 у справі № 420/2411/19 (пункт 77)).
Суд зазначає, що за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а цивільне законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Крім того, суд звертає увагу на те, що у постанові від 18.03.2020 у справі №711/4010/13-ц Великою Палатою Верховного Суду було сформовано висновок, відповідно до якого приписи статті 625 ЦК України не застосовуються до трудових правовідносин, сімейних та інших правовідносин, які регулює спеціальне законодавство. Вказана правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постанові від 20.01.2016 у цивільній справі № 6-2759цс15.
Окрім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19 зазначила, що за змістом частини другої статті 22, статті 1192 ЦК України відшкодування шкоди здійснюється лише за умови доведення розміру заподіяної шкоди. Натомість відповідно до частини другої статті 625 ЦК України кредитор вправі вимагати сплати суми боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також процентів річних від простроченої суми. Ці правила мають на меті компенсацію постраждалій стороні за рахунок правопорушника в певному заздалегідь визначеному розмірі (встановленому законом або договором) майнових втрат у спрощеному, порівняно з відшкодуванням шкоди (зокрема, зі стягненням збитків), порядку. Така спрощеність полягає в тому, що кредитор (постраждала сторона) не повинен доводити розмір його втрат, на відміну від доведення розміру заподіяної шкоди (розміру збитків). Отже, стягнення інфляційних і процентів річних, передбачених частиною другою статті 625 ЦК України, є способом компенсації майнових втрат кредитора, а не способом відшкодування шкоди.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що до спірних правовідносин норми статті 625 ЦК України не застосовуються.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.05.2025 року у справі №580/9536/23.
Враховуючи, що спірні правовідносини врегульовані спеціальним законодавством та на нього не поширюються приписи цивільного законодавства, тому у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не виникло перед позивачем грошового зобов'язання у розумінні статті 11 ЦК України, як зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України, а відтак відповідач не є боржником, що прострочив виконання грошового зобов'язання, у розумінні статті 625 ЦК України, тому положення статей 549 та 625 ЦК України не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 та з 01.03.2023 максимальним розміром, а також виплати пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 70% грошового забезпечення.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 із врахуванням показника 90% грошового забезпечення; з 01.03.2022 та з 01.03.2023 - без обмеження пенсії максимальним розміром.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11 серпня 2025 року.
Суддя Н.А. Полях