11 серпня 2025 року Суми Справа № 480/6517/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору, позиція сторін.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.11 ч.1 ст.23 ЗУ ''Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'';
- зобов'язати відповідача розглянути заяву від 29.01.2024 про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.11 ч.1 ст.23 ЗУ ''Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'' (в редакції станом на 29.01.2024) та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову, оскільки позивачем разом із заявою було надано всі необхідні документи, в тому числі копії документів на підтвердження того, що мати позивача є особою з інвалідністю ІІ групи та не має інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону її утримувати.
Судом 26.11.2024 постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Відзив мотивовано тим, що позивач є військовозобов'язаним, виявив небажання проходити військову службу та подав заяву про звільнення від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із тим, що він має матір, яка є особою з інвалідність ІІ групи. З наданих позивачем до заяви копій документів вбачається, що він має матір, якій встановлена друга група інвалідності безтерміново. Проте позивач разом із заявою про надання відстрочки не надав жодних документів, які б підтверджували відсутність інших працездатних осіб, зобов'язаних утримувати матір позивача. Отже, при поданні заяви про надання відстрочки позивачем не виконана одна з основних умов, а саме не підтверджено відсутності у його матері, яка є особою з інвалідністю, інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону її утримувати. Крім того, відповідач зазначає, що позивач з 25.07.2024 по 25.07.2025 є заброньованим за ТОВ "Наукрво-виробниче підприємство хімічних продуктів".
Встановлені судом фактичні обставини. Висновки суду та їх мотиви.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.01.2024, яку було зареєстровано 31.01.2024 за вх. №1432, про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з тим, що мати позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є особою з інвалідністю ІІ, яка не має інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону її утримувати.
До вказаної заяви позивачем було додано наступні копії документів: копію паспорту та картки платника податків ОСОБА_1 ; копія паспорту ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копію пенсійного посвідчення ОСОБА_2 ; копія довідки МСЕК серія 12 ААВ № 660387; витяг № 428 про зареєстрованих у житловому приміщенні; акт № 530 від 25.01.2024 про проживання ОСОБА_1 з матір'ю без реєстрації; копія повного витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження дитини; копію військового квитка ОСОБА_1 .
За результатами ознайомлення із заявою позивача, відповідач, листом від 08.02.2024 щодо розгляду заяви, повідомив позивача про відсутність підстав для надання відстрочки, на підставі абзацу 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оскільки в наданих позивачем документів відсутня інформація про проходження військово-лікарської комісії заявником. Також відсутня копія військово-облікового документу заявника (інформація щодо уточнення даних).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні відстрочки, то позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини, оскільки розляд питаня відбувався 08.02.2024, врегульовані Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції Закону від 28.06.2023 № 3161-ІХ) та Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою КМУ від 21.03.2002 № 352 (в редакції постанови КМУ від 30.05.2023 № 543).
Відповідно до абз. 11 ч.1 ст. 23 вказаного Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.
Пунктом 74 Положення передбачено, що відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності, а у випадках, які не передбачені зазначеним Законом, - за рішенням обласної призовної комісії на підставі подання районної (міської) призовної комісії.
Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі наявності права на відстрочку медичний огляд призовників, придатних до військової служби за станом здоров'я, не проводиться. Дані про їх стан здоров'я вносяться до книги протоколів засідань районної (міської) призовної комісії за результатами медичного огляду під час приписки до призовної дільниці або раніше проведеного медичного огляду під час проходження призовної комісії.
Відповідно до п.75 Положення призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися, до якої повинен додати документи, що підтверджують це право.
Відстрочка від призову надається лише в разі, коли відповідними документами достовірно встановлено, що на утриманні призовника перебувають особи, зазначені у пунктах 1 і 2 частини другої статті 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", і відсутні інші працездатні особи - громадяни України, які зобов'язані відповідно до законодавства їх утримувати.
Коло осіб, які вважаються непрацездатними, визначається частиною другою статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Документом, що підтверджує статус особи з інвалідністю, є довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ.
За вказівкою голови районної (міської) призовної комісії керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки організується вивчення питання про сімейний стан призовника, результати якого відображаються у висновку за підписом керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки. За результатами вивчення питання про сімейний стан призовника районна (міська) призовна комісія виносить остаточне рішення щодо його призову на строкову військову службу або надання відстрочки від призову за сімейними обставинами.
Рішення районних (міських) призовних комісій про надання відстрочки від призову за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти, продовження професійної діяльності та в інших випадках ухвалюються на підставі поданих документів і вносяться до протоколів засідань районної (міської) призовної комісії та облікових карток призовників із зазначенням строку, до якого надано відстрочку (п.82 Положення).
Крім того, відповідно до абзацу 9 п.11 Положення про ТЦК, затверджене постановою КМУ від 23.02.2022 № 154 (в редакції постанови КМУ від 07.04.2023 № 318), районні ТЦК та СП оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Отже, відстрочка від призову за сімейними обставинами надається громадянам за рішенням призовної комісії, як колегіальним органом.
Тому за результатами розгляду заяви про надання відстрочки від призову саме комісією, а не одноособово, приймається рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, яке, у розумінні норми п.19 ч.1 ст.4 КАС України, є індивідуальним актом. Колегіальне рішення забезпечує всебічний і об'єктивний аналіз всіх обставин завдяки участі кваліфікованих фахівців. Це гарантує його правомірність і обґрунтованість.
Таким чином, після отримання заяви позивача про надання відстрочки, відповідач повинен був прийняти відповідне рішення за наслідком її розгляду по суті щодо надання відстрочки або відмови у наданні відстрочки.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або про мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах.
В листі начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.02.2024 зазначено, що за результатами ознайомлення із заявою позивача відсутні підстави для надання відстрочки. Вказаний лист не містить посилання на розгляд по суті заяви позивача та прийняття призовною комісією будь-якого рішення. Крім того, в листі не зазначено про задоволення або відмову, а зазначено "повідомляємо". Зазначене також не спростовано відповідачем, оскільки ним не надано витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, яка передбачена формою додатку до Положення.
Отже, призовною комісією не було розглянуто по суті заяву позивача про надання відстрочки від призову, а саме шляхом прийняття відповідного рішення, як те передбачено законодавством.
Водночас суд зауважує, що вказаний лист не містить інформації про обставини, про які відповідач зазначає у відзиві, а саме про те, що позивачем не надано документів, які б підтверджували відсутність інших працездатних осіб, які відповідно до закону зобов'язані утримувати його матір, яка є особою з інвалідністю ІІ групи.
Щодо посилань у відзиві на бронювання позивача за ТОВ "Науково-виробниче підприємство хімічних продуктів" з 25.07.2024 по 25.07.2025, то суд зазначає, що спірні правовідносини виникли ще до бронювання позивача. При цьому бронювання і відстрочка мають різну правову природу. Тому суд відхиляє такі доводи відповідача.
Отже, суд дійшов висновку, що саме бездіяльність відповідача щодо не розгляду по суті заяви позивача від 29.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу не відповідає критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.
Відтак суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, задовольняє частково позовні вимоги, з виходом за їх межі, а саме, шляхом визнання протиправною бездіяльності, про яку зазначено вище та зобов'язання відповідача розглянути по суті заяву позивача від 29.01.2024 про надання відстрочки та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні інших вимог суд відмовляє, у зв'язку з їх передчасністю, оскільки відповідач не розглянув заяву позивача про надання відстрочки у спосіб, визначений законодавством, а саме шляхом прийняття призовною комісією індивідуального акту. Отже, у даному випадку фактично відсутня відмова комісії у наданні позивачу відстрочки.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, проте даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч.8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у повному обсязі у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка полягає у відсутності розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 29.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу, а саме на підставі абзацу 11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 29.01.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу, а саме на підставі абзацу 11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
4. В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за рахунок бюджетних асигнувань, 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. витрат судового збору.
6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
8. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 11.08.2025.
Суддя А.І. Сидорук