Рішення від 11.08.2025 по справі 420/28148/24

Справа № 420/28148/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана засобами поштового зв'язку 03.09.2024 року) до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, у якій позивач просить суд (з урахуванням уточнення вимог від 20.09.2024 року):

визнати дії Чорноморської селищної ради щодо відмови розгляду заяви від 28.03.2024 року про переведення садового будинку, належного ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 в жилий відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 321 «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки» протиправними;

зобов'язати Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області розглянути заяву від 28.03.2024 року про переведення садового будинку, належного ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 в жилий відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 321 “Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки»;

стягнути з відповідача понесені судові витрати;

справу розглянути за його відсутності.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; постановлено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (ст.262 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 придбав у власність земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , надану для ведення садівництва, що підтверджується договором купівлі-продажу від 11.07.2011 року посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Заботкіною Т.Ю. 28.03.2024 року позивач звернувся до Чорноморської селищної ради із заявою з реєстраційним № 992/03-10 щодо переведення зазначеного садового будинку в жилий та надано до заяви всі необхідні документи передбачені п. 3 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженим постановою КМУ № 321 від 29.04.2015 року. 05.04.2024 року селищним головою Чорноморської селищної ради відмовлено в розгляді заяви про переведення садового будинку, що належить позивачу в жилий мотивуючи тим, що така заява вже розглядалась Чорноморською селищною радою, тому за ЗУ «Про звернення громадян» з цього ж питання не підлягає розгляду. Позивач не погоджується з такою відмовою та вважає її неправомірною. Позивач зазначає, що відмова в розгляді його заяви не відповідає постанові КМУ № 321 від 29.04.2015 року та порушує його право на житло передбачене Конституцією України.

18.09.2024 року відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що 28.03.2024 року на адресу Чорноморської селищної ради надійшло звернення ОСОБА_1 про переведення садового будинку у жилий будинок. 05.04.2024 року Чорноморська селищна рада надала відповідь якою було повідомлено, що 06.01.2021 року він уже звертався до Чорноморської селищної ради з заявою про переведення садового будинку у жилий будинок. Відповідно до вимог статті 8 Закону № 393/96-ВР - не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Окрім цього, вирішення заяви Позивача було здійснено в судовому порядку, шляхом розгляду судових справ № 420/6160/21 та № 420/18136/21. Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.11.2022 року та постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2023 року по справі № 420/18136/21: «Зобов'язано Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області вирішити питання, щодо якого звернувся ОСОБА_1 у заяві про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок, вхід № П-2-8/250 від 06.01.2021 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні». На виконання вищевикладених рішень суду було підготовлено та винесено на розгляд засідання виконавчого комітету Чорноморської селищної ради питання «Про переведення садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 , у жилий будинок». Засідання виконавчого комітету Чорноморської селищної ради відбулося 15.02.2023 року, однак даний проект рішення не був підтриманий (більшість проти) членами виконавчого комітету Чорноморської селищної ради, за результатами голосування рішення не прийнято. Тож, у Чорноморської селищної ради були відсутні підстави для повторного розгляду заяви про переведення садового будинку у жилий будинок. Крім того, позивач вказує, що оскільки питання про переведення садового будинку в жилий було уже предметом спору в адміністративному судочинстві, а ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2023 року по справі № 420/18136/21 передбачено, що «відповідачем (Чорноморською селищною радою) вирішене питання, щодо якого звернувся ОСОБА_1 у заяві про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок», це є підставою для закриття провадження у даній справі.

Суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі, оскільки предметом розгляду даної справи є дії Чорноморської селищної ради щодо відмови розглянути заяву позивача від 28.03.2024 року, тобто спір в даній справі виник з інших підстав, ніж були вже розглянуті судом.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для правильного вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

01.07.2011 року між ОСОБА_2 (як продавцем) та ОСОБА_1 (як покупцем) були укладені договори купівлі-продажу садового будинку та земельної ділянки (кадастровий номер 5122755900:02:002:0093) площею 0,1200 га, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до державного акту на право власності на землю серії ЯЛ №339936 від 29.06.2011 року цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер 5122755900:02:002:0093) площею 0,1200 га, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 для ведення садівництва».

21.12.2020 року позивачем було отримано Звіт про проведення технічного огляду дачного (садового) будинку, яким встановлено, що вищезазначений садовий будинок відповідає вимогам державних будівельних норм.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.01.2021 року про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок, вхід. № П-2-8/250, в якій просив перевести дачний або садовий будинок розміщений: АДРЕСА_1 , що належить позивачу на праві власності відповідно до договору купівлі-продажу ВРМ 097208 від 11.07.2011.

Рішенням Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області 6 сесії 8-го скликання №95-VIII від 18 лютого 2021 року позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року у справі №420/6160/21 визнано протиправним та скасовано п. 1.3 рішення Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області 6 сесії 8-го скликання №95-VIII від 18 лютого 2021 року в частині відмови ОСОБА_1 в переведені садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в жилий; зобов'язано Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.01.2021 року №П-2-8/250 щодо переведення садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в жилий відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року №321 «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки».

Рішенням 15 сесії Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області VIII скликання від 03 серпня 2021 року № 203-VIII «Про повторний розгляд заяви громадянина України ОСОБА_3 за №П-2-8/250 від 06.01.2021 року», на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду справа № 420/6160/21 від 18 червня 2021 року та розглянувши повторно клопотання громадянина України ОСОБА_3 за № № П-2-8/250 від 06.01.2021 року про переведення садового будинку у житловий, на території садового товариства «Ветеран ОдВО», яке розташовано на території Чорноморської селищної ради (в межах смт. Чорноморське), враховуючи те що садовий будинок знаходиться на земельній ділянці з цільовим використанням 01.05 для індивідуального садівництва для ведення садівництва, та не передбачена для житлового будівництва, більш того існує діючий державний акт на право постійного користування на весь масив СТ «Ветеран ОдВО» виданий для ведення садівництва, у відповідності до Генерального плану сел. Чорноморське дана територія не передбачена для житлового будівництва, таким чином неможливо розміщувати на даній території житлові будинки, керуючись ст. ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про звернення громадян», Постановою Кабміну № 321 від 29.04.2015 року, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Земельним кодексом України, Чорноморська селищна рада вирішила, зокрема:

1.Відмовити громадянину України ОСОБА_3 у переведенні садового будинку у жилий будинок на території Чорноморської селищної ради (в межах смт. Чорноморське) за адресою: АДРЕСА_1 .

25.10.2021 року за позивачем зареєстроване право власності на садовий будинок.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року у справі № 420/18136/21 визнано протиправним та скасовано рішення Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області від 03 серпня 2021 р. № 203-VIII «Про повторний розгляд заяви громадянина України ОСОБА_3 за № П-2-8/250 від 06.01.2021 року» в частині відмови громадянину України ОСОБА_3 переведенні садового будинку у жилий будинок на території Чорноморської селищної ради (в межах смт. Чорноморське) за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язано Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області вирішити питання, щодо якого звернувся ОСОБА_3 у заяві про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок, вхід № П-2-8/250 від 06.01.2021 року, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2023 року апеляційну скаргу Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року без змін.

15.02.2023 року на засіданні виконавчого комітету Чорноморської селищної ради винесено на порядок денний питання «Про переведення садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 , у жилий будинок. За результатами голосування рішення не прийнято більшістю голосів.

28.03.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 992/03-10 щодо переведення вищезазначеного садового будинку в жилий разом із пакетом документів, що визнається відповідачем.

Листом від 05.04.2024 року №992/03-10/1400 Чорноморська селищна рада повідомила позивача, що 06.01.2021 року він уже звертався із заявою про переведення садового будинку в житловий будинок із аналогічним пакетом документів. Окрім того, на виконання рішень Одеського окружного адміністративного суду №№ 420/6160/21, 420/18136/21 відповідачем було підготовлено та винесено на розгляд засідання виконавчого комітету Чорноморської селищної ради питання «Про переведення садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 , у житловий будинок». Засідання виконавчого комітету Чорноморської селищної ради відбулося 15.02.2023 року, однак даний проєкт рішення не був підтриманий членами виконавчого комітету. Тож, у відповідача відсутні підстави для повторного розгляду заяви позивача, з огляду положень ЗУ «Про звернення громадян» .

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 4 Житлового кодексу України встановлено, що житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).

Згідно з статтею 6 Житлового кодексу України жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.

Відповідно до статті 8-1 Житлового кодексу УРСР громадяни відповідно до закону мають право на переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Рішення про переведення дачних і садових будинків у жилі будинки приймається відповідними органами місцевого самоврядування.

Таким чином, громадяни відповідно до закону мають право на переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України

На виконання вимог частини статті 8-1 Житлового кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.04.2015 № 321, якою затверджено Порядок переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов'язані адміністративно або територіально.

За правилами пункту 3 Порядку для переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа (далі - власник) подає до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, а у разі, коли в сільській раді виконавчий орган не утворено, - сільському голові (далі - уповноважений орган) у паперовій формі особисто (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення або в електронній формі через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом власника, заяву за формою згідно з додатком, до якої додаються:

копія документа, що підтверджує право власності на дачний чи садовий будинок, засвідчена в установленому порядку (крім випадку, коли право власності на такий будинок зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);

письмова згода співвласників (за наявності) на переведення такого будинку в жилий;

звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам, підписаний виконавцем окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, створений виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності у формі електронного документа з присвоєнням реєстраційного номера.

Відповідно до пункту 4 Порядку за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів уповноважений орган протягом місяця з дня їх надходження приймає рішення про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні.

Прийняття рішення про відмову в переведенні дачного чи садового будинку у жилий будинок допускається за наявності хоча б однієї з таких підстав:

неподання документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку;

виявлення в поданих документах недостовірних відомостей;

встановлення відсутності у дачному чи садовому будинку діючої протягом року системи опалення для забезпечення експлуатації будинку та/або її невідповідність державним будівельним нормам, що встановлюють вимоги до опалення, вентиляції та кондиціонування;

встановлення наявності у дачному чи садовому будинку деформацій, що можуть призвести до втрати несучої здатності конструкцій та руйнування будинку, за оцінкою механічного опору та стійкості несучих конструкцій.

З наведених правових норм вбачається, що переведення дачних і садових будинків, які відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється, зокрема, виконавчим органом міської ради за заявою власника, за наслідками розгляду якої приймається одне з рішень - про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні.

Судом встановлено, що 06.01.2021 року позивач звертався до Чорноморської селищної ради із заявою про переведення дачного (садового) будинку у жилий будинок, вхід. № П-2-8/250 та просив перевести дачний або садовий будинок розміщений: АДРЕСА_1 , що належить позивачу на праві власності відповідно до договору купівлі-продажу ВРМ 097208 від 11.07.2011 року.

28.03.2024 року позивач знов звернувся до відповідача із заявою №992/03-10.

Відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про звернення громадян», письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону.

Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

Відповідачем надано відповідь 05.04.2024 року № 992/03-10/1400 на заяву позивача зареєстровану у Чорноморській селищній раді Одеського району Одеської області 28.03.2024 року за № 992/03-10, але питання за його заявою відповідачем не розглянуто по суті у встановлений законодавством спосіб.

В зазначеній відповіді позивача поінформовано про те, що у відповідача відсутні підстави для повторного розгляду заяви про переведення садового будинку в житловий на підставі ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» та у зв'язку із вирішенням його питання по суті.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи учасників справи стосовно заявлених позовних вимог, у даному випадку, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено, що розгляд заяви ОСОБА_1 відбувся саме з питання стосовно якого він звернувся відповідно до вимог Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №321 від 29.04.2015 року.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд вважає, що заява позивача від 28.03.2024 року не є заявою за ЗУ «Про звернення громадян», протилежне відповідачем не доведено та не обґрунтовано, отже відповідач фактично відмовився від розгляду цієї заяви по суті порушеного позивачем питання.

На підставі викладеного, позов підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Чорноморської селищної ради щодо відмови розгляду заяви від 28.03.2024 року про переведення садового будинку, належного ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 в жилий відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 321 «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки».

Зобов'язати Чорноморську селищну раду Одеського району Одеської області розглянути заяву від 28.03.2024 року про переведення садового будинку, належного ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 в жилий відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 321 «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки»

Стягнути з Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05583176; адреса: вул.Гвардійська, буд.19, смт.Чорноморське, Одеський район, Одеська область, 67570).

Суддя М.М. Аракелян