Рішення від 11.08.2025 по справі 400/2756/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 р. № 400/2756/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500,

провизнання бездіяльності протиправною, скасування рішення від 27.02.2025 № 142850007925, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність щодо незарахування періоду навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993 згідно свідоцтва № НОМЕР_1 від 02.03.1993, та періоду служби в Збройних силах України з 17.10.2001 по 20.05.2008 за записами трудової книжки НОМЕР_2 від 25.01.1993; скасування рішення від 27.02.2025 року № 142850007925 про відмову в призначенні пенсії за віком; зобов'язання зарахувати до страхового стажу періоду навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993 згідно свідоцтва № НОМЕР_1 від 02.03.1993, та періоду служби в Збройних силах України з 17.10.2001 по 20.05.2008 за записами трудової книжки НОМЕР_2 від 25.01.1993, врахувавши Архівну довідку Одеського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 17.06.2024 року за № 48 та повторно розглянути заяву щодо призначення пенсії за віком від 18.02.2025 року.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивачу протиправно відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком.

Відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки страховий стаж позивача становить 13 років 04 місяці 02 дні, що є недостатнім для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.3 ч.1 ст. 115 Закону № 1058.

Відповідач, ГУ ПФУ у Київській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки страховий стаж позивача становить 13 років 4 місяці 2 дні, тому відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заявниця не набула необхідного страхового стажу.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 18.02.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ГУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто ГУ ПФУ У Київській області.

27.02.2025 ГУ ПФУ у Київській області прийнято рішення № 142850007925, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

У рішенні зазначено, що дата звернення до органів ПФУ 18.02.2025.

Вік заявниці 50 років.

За наслідками розгляду заяви про призначення пенсії від 18.02.2025 та доданих до неї документів, до загального страхового стажу не враховано:

- період навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993, згідно свідоцтва № НОМЕР_1 від 02.03.1993, оскільки в свідоцтві вказано прізвище " ОСОБА_2 " та не підтверджено зміну прізвища з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

- період служби в Збройних силах України у військовій частині з 17.10.2001 по 20.05.2008, за записами трудової книжки НОМЕР_2 від 25.01.1993, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутня інформація про роботу за вказаний період.

Крім того, у наданій довідці Одеського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 17.06.2024 № 48 в записі про звільнення вказане прізвище " ОСОБА_4 ", що не відповідає прізвищу вказаному у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_3 від 18.01.2020 - " ОСОБА_3 ".

Так, страховий стаж Позивача становить 13 років 04 місяці 02 дні, що є недостатнім для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.3 ч.1 ст. 115 Закону № 1058.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону № 1058).

Згідно ч. 2, 4 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 56 Закону № 1788 “Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також: д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Позивач до позову додала копію свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , відповідно до якого 25.09.1993 укладено шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Після укладення шлюбу присвоєно прізвище дружині - « ОСОБА_3 ».

Також до позову додано копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 про укладення шлюбу між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу - « ОСОБА_9 ».

Тому відповідач протиправно не зарахував до страхового стажу позивача період навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993 року.

Щодо періоду проходження військової служби з 17.10.2001 по 20.05.2008 суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Також ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 встановлено, що у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Позивач при зверненні із заявою про призначення пенсії надавала копію Архівної довідки Одеського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 17.06.2024 року за № 48, в якій відображено нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески за період з травня 2007 року по травень 2008 року.

Тому відповідач протиправно не зарахував вказаний період до страхового стажу позивача.

Посилання відповідача на те, що у наданій довідці Одеського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 17.06.2024 № 48 в записі про звільнення вказане прізвище " ОСОБА_4 ", що не відповідає прізвищу вказаному у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_3 від 18.01.2020 - "Хмель" судом до уваги не приймається, оскільки на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретній посаді, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Разом з тим, п. 3 Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено, що зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Протягом п'яти років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3, 4 Порядку подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р., необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським, затвердженого постановою КМУ № 770 від 21.08.2019, відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб на підставі інформації з податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формами № 8 ДР і № 1 ДФ, які ДФС передає Пенсійному фонду України в електронному вигляді на центральному рівні в порядку, встановленому Пенсійним фондом України та ДФС. При цьому Пенсійний фонд України обчислює щомісячні суми грошового забезпечення виходячи із середнього розміру сум доходу квартальної звітності за формами № 8 ДР і № 1 ДФ за період, за який подано інформацію.

У разі відсутності інформації з податкового розрахунку сум доходу відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться територіальними органами Пенсійного фонду України до реєстру застрахованих осіб на підставі поданого військовими частинами чи органами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення (далі - страхувальники), або подаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи), до територіальних органів Пенсійного фонду України у вигляді звіту за формою згідно з додатком.

Страхувальники або уповноважені органи подають звіт до територіальних органів Пенсійного фонду України у такі строки:

за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2003 р. - не пізніше ніж 1 грудня 2019 р.;

за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2007 р. - не пізніше ніж 1 травня 2020 р.;

за період з 1 січня 2008 р. по 31 грудня 2011 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2020 р.;

за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2015 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2021 р.;

за період з 1 січня 2015 р. по 31 грудня 2016 р. - не пізніше ніж 11 жовтня 2022 року.

Кінцеві строки подання страхувальниками або уповноваженими органами звіту до територіальних органів Пенсійного фонду України, зазначені у цьому пункті, можуть бути змінені відповідними державними органами за погодженням з Пенсійним фондом України, але не пізніше ніж до 11 жовтня 2022 року.

Вказане свідчить, що військові частини, у яких позивач проходила службу, повинні були надати відомості про суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків щодо позивача.

Відтак, відсутність відомостей про нараховане позивачу грошове забезпечення та сплату страхових внесків відбулося не з вини позивача.

Ненадання страхувальниками позивача відомостей про суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків не може нівелювати право позивача на пенсію, яке гарантовано Конституцією України, відповідно до якої (ст.46) громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію вказаної норми Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердив Порядок № 637.

У пунктах 1 та 2 Порядку №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються:

військові квитки;

довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;

довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 09.12.2021 по справі № 439/571/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Тому відповідач протиправно не зарахував до страхового стажу позивача період проходження військової служби з 17.10.2001 по 20.05.2008 року.

За таких обставин, відповідач повинен зарахувати до страхового стажу позивача період навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993 та період проходження позивачем військової служби з 17.1.2001 по 20.05.2008 року та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність щодо незарахування до страхового стажу періоду навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993 та періоду проходження позивачем військової служби з 17.1.2001 по 20.05.2008 року.

Але бездіяльність - це пасивна поведінка органу, яка виражається у формі невчинення дії, яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

Відмова ПФУ у перерахунку пенсії не може бути визнана як бездіяльність, оскільки на заяву позивача відповідач здійснив активні дії - прийняв рішення, яким відмовив у зарахуванні періодів роботи позивача до страхового стажу.

Тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тому позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ПФУ у Київській області, оскільки спірне рішення прийнято саме ним.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 22933548) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 27.02.2025 року № 142850007925.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 22933548) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до страхового стажу період навчання з 02.09.1992 по 02.03.1993 та період військової служби з 17.10.2001 по 20.05.2008.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 22933548) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) від 18.02.2025 року про призначення дострокової пенсії за віком.

5. В решті позову відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10, м. Фастів, Фастівський район, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 22933548) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.4256271889.1 від 17.03.2025 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко