справа №380/22739/23
11 серпня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Морської Г.М. розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заяву про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить :
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови та нездійснення ОСОБА_1 починаючи з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 21.03.2023 №С/4588 станом на 05.03.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.04.2019 з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 21.03.2023 №С/4588 станом на 05.03.2019 та провести відповідні виплати з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат за період пенсійного забезпечення даної категорії осіб.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.03.2023 №С/4588.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у разі втрати годувальника відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.03.2023 №С/4588, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням проведених виплат.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 88 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішення суду набрало законної сили 05.12.2023.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.05.2024, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі № 380/22739/23 протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали, а у випадку її апеляційного оскарження - протягом 30 днів із дня прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови за результатом апеляційного перегляду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.204, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2025, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом одного місяця з дати прийняття ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23, а у випадку її апеляційного оскарження - протягом 30 днів - із дня прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови за результатом апеляційного перегляду.
Ухвалою від 02.04.2025, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2025, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23, а у випадку її апеляційного оскарження - протягом 30 днів - із дня прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови за результатом апеляційного перегляду.
На виконання зазначеної ухвали Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслало звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/22739/23.
Розглядаючи поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області звіт про виконання постанови суд зазначає наступне.
Рішенням суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у разі втрати годувальника відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.03.2023 №С/4588, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням проведених виплат.
Судом встановлено, що згідно протоколу перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки, розмір якої склав 6885,68 грн. Згідно із розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1301020105 сума доплати з квітня 2019 року по грудень 2023 року складає 76322,20 грн.
Як стверджує пенсійний орган виплата зазначених коштів забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 №631 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. У бюджеті на 2023 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 360 млн.грн. Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2023 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду затверджено кошти в сумі 18,3 млн.грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік на видатки за рахунокоштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 500 млн. грн. Згідно п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами) Пенсійним фондом України 18 жовтня 2024 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2024 рік. Планом доходів і видатків (зі змінами) на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 9493,2 тис. грн. У 2024 році проведено виплату сум заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 9493,2 тис. грн.
Станом на 17.06.2025 Кабінетом Міністрів України не прийнято постанову про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік.
Відповідач зазначає, що станом на сьогодні в Головному управлінні проведена робота щодо виплати заборгованості, яка виникла внаслідок виконання судових рішень, які набрали законної сили по 19.09.2020.
Стверджує, що виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Відповідач наголошує, що ним вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду. Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зверталось із листом від 15.05.2024 № 1300-5902-5/81695 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виконання судового рішення. Пенсійний фонд України листом від 05.06.2024 № 2800-040203-9/234407, розглянувши запит Головного управління від 15.05.2024, повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Окремо відповідач звертає увагу, що Головне управління щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень, а саме листами №:1300-5903-5/3179 від 05.01.2024, 1300-5903- 5/20674 від 06.02.2024, 1300-5903-5/37085 від 05.03.2024, 1300-5903-5/55038 від 05.04.2024, 1300-5903-5/73730 від 07.05.2024, 1300-5903-5/100131 від 06.06.2024, 1300-5903-5/121900 від 05.07.2024, 1300-5903-5/138561 від 06.08.2024, 1300-5903- 5/154018 від 06.09.2024, 1300-5903-5/168947 від 07.10.2024, 1300-5903-5/183666 від 05.11.20245, 1300-5903-5/19864 від 06.12.2024, 1300-5803-5/2373 від 07.01.2025, 1300-5803-5/19340 від 06.02.2025, 1300-5803-5/32980 від 05.03.2025, 1300-5803-5/48386 від 07.04.2025, 1300-5803-5/61316 від 06.05.2025, 1300-5803- 5/75682 від 05.06.2025.
Тому Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вважає, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі № 380/22739/23 виконане в межах покладених судом зобов'язань і у спосіб, визначений законодавством.
Наслідки розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду врегульовано статтею 382-3 КАС України.
Зокрема, частиною 1 статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Розглядаючи обставини, викладені у звіті, суд зауважує, що відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частинами 1, 2 ст. 23, ст. 116 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», яка набрала чинності з 01.04.2021, впроваджено централізоване фінансування виплати пенсій.
Із документів, доданих до звіту про виконання рішення суду, судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося із листом від 15.05.2024 №1300-5902-5/81695 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виконання судового рішення.
Пенсійний фонд України листом від 05.06.2024 №2800-040203-9/234407, розглянувши запит Головного управління від 15.05.2024, повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Вказав, що бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Водночас повідомив, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку.
Крім того, згідно долученого до звіту про виконання рішення суду Тимчасового розпису доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на І квартал 2025 року від 30.12.2024 №172 у графі ""кошти Державного бюджету України для забезпечення виконання рішень суду вказані показники "0".
Згідно Тимчасового розпису доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ІІ квартал 2025 року від 31.03.2025 №49 у графі ""кошти Державного бюджету України для забезпечення виконання рішень суду вказані показники "25 тис.грн".
Тобто, кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області з державного бюджету не надходили.
Суд відмічає, що у спірному випадку невиконанню рішення суду від 03.11.2023 в частині виплати перерахованої суми пенсії у розмірі 76322,22 грн, слугували обставини відсутності відповідного фінансового забезпечення.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Приймаючи до уваги, що виконання судового рішення є частиною процедури відновлення порушеного права особи в судовому порядку, при цьому обов'язок суду контролювати виконання свого рішення закріплено безпосередньо Конституцією України, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк подання звіту.
Керуючись ст. 241, 248, КАС України, суд
ухвалив:
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №380/22739/23, а у випадку її апеляційного оскарження - протягом 30 днів - із дня прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови за результатом апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Морська Г.М.