Ухвала від 11.08.2025 по справі 320/7556/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 серпня 2025 року м. ДніпроСправа № 320/7556/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали позовної заяви Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зупинення виконання постанови,

ВСТАНОВИВ:

04.08.2025 до Луганського окружного адміністративного суду з Київського окружного адміністративного суду за підсудністю надійшла позовна заява Державної судової адміністрації України (далі - позивач) до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - відповідач), в якій просить- скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про накладання штрафу від 21.01.2025 ВП №76398558.

В обґрунтування позову зазначено, що Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі №200/5580/23 частково задоволено позов ОСОБА_1 про визнання ді протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення суддівської винагороди.

Зобов'язано ДСА України здійснити фінансування виплати належної суд Донецького окружного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 включно в сумі 164700,79 грн без застосування обмеження, передбаченого статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»

Зобов'язано Донецький окружний адміністративний суд здійснити перерахунок і виплату судді Донецького окружного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 включно в сумі 164700,79 грн, обчисливши її відповідно до вимог статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», без застосування обмеження, передбаченого статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», з відрахуванням обов'язкових податків та зборів.

У подальшому, 28.10.2024 державним виконавцем на підставі виконавчого листа № 200/5580/23, виданого Луганським окружним адміністративним судом 27.03.2024, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою ДСА України встановлено десятиденний строк для добровільного виконання рішення суду (ВП № 76398558).

З огляду на вищевказане ДСА України листом від 12.11.2024 № 10-21807/24 повідомила відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про те, що виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 200/5580/23 у спосіб визначений рішенням є об'єктивно неможливим (копія листа додається). Також у листі висловлено прохання утриматися від накладення штрафів на ДСА України.

Окрім цього у цьому листі ДСА України зазначено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 200/5580/23 можливо виконати лише шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України визначеної (перерахованої) суми коштів з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".

Зокрема, ДСА України зазначила, що згідно з частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

У свою чергу ДСА України для винайдення фінансової можливості виконання судового рішення листами від 30.04.2024 № 11-10400/24, від 22.07.2024 № 11-14862/24 та від 11.10.2024 № 11-19998/24 неодноразово зверталась до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" у частині збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя" на суми 1 318,0 млн гривень, 1428, 43 млн гривень та 1502,98 млн гривень відповідно.

Однак Міністерством фінансів України зазначені пропозиції не були підтримані, так як у період дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення.

Разом з тим, у листі повідомлялося, що статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України ДСА України обмежена в праві звернутися до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 позовна заява Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зупинення виконання постанови залишена без руху та наданий час для усунення недоліків шляхом подання до суду:

- оригіналу документа про сплату 2422,40 грн судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;

- письмових пояснень з обґрунтуванням підстав звернення з відповідним позовом саме до Київського окружного адміністративного суду, а не до суду, що видав виконавчий документ.

На виконання вимог вказаної ухвали позивач надав до суду докази оплати судового збору.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 адміністративну справу № 320/7556/25 передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/7556/25 передано для розгляду судді Смішливій Т.В.

Згідно з пунктами 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга стаття 171 КАС України).

Відповідно до частини 9 статті 160 КАС України у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Статтею 287 КАС України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).

Заявником у заяві не зазначено ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження або відомості про наявність чи відсутність такого.

До позовної заяви позивачем долучено копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.10.2024 ВП № 76398558, однак, доданий примірник також не містить ідентифікатора для повного доступу до інформації про виконавче провадження.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 160, 161 КАС України

За правилами, визначеними частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, для усунення вказаного недоліку, позивачу необхідно надати уточнену позовну заяву із зазначенням ідентифікатора для повного доступу до інформації про виконавче провадження або відомості про наявність чи відсутність такого.

Керуючись статтями 160, 169, 241, 243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позов Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зупинення виконання постанови залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 3 (трьох) календарних днів з дня отримання ухвали надати суду:

- уточнену позовну заяву із зазначенням ідентифікатора для повного доступу до інформації про виконавче провадження або відомості про наявність чи відсутність такого.

У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.

Копію даної ухвали невідкладно надіслати представнику позивача.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяТ.В. Смішлива