Рішення від 08.08.2025 по справі 340/4629/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4629/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАДОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.05.2025року №9/3-1398;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.05.2025року №9/3-1398 починаючи з 01.02.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України 30.05.2025 була складена довідка №9/3-1398 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, чинними на 01.01.2023 року. Після чого позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про проведення перерахунку її пенсії на підставі вказаної довідки, проте пенсійний орган повідомив про те, що нові рішення про порядок і умови проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України не приймалось, отже проводити перерахунок пенсій згідно із наданими довідками немає законних підстав. Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною та такою, що спрямована на перешкоджання реалізації ним своїх законних прав.

Ухвалою судді від 14.07.2025 позовну заяву позивача прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Відповідачем суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що правові підставі для виготовлення Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, із зазначенням складових на яких наполягає позивач, та направлення її до пенсійного фонду наразі відсутні, оскільки після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалось, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців. Просить відмовити у задоволенні позову. Доводячи правомірність дій щодо не проведення перерахунку пенсії позивача також посилається на пропущення позивачем строку звернення до суду з позовними вимогами про перерахунок пенсії.

У період з 23.07.2025 по 25.07.2025 суддя Казанчук Г.П. тимчасово не здійснювала правосуддя у зв'язку перебуванням у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд

УСТАНОВИВ:

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ.

Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №340/8115/24 позивачу складено нову довідку про розмір грошового забезпечення №9/3-1398 від 30.05.2025 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01.01.2023 (а.с.7).

В подальшому позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою від 19.06.2025 про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки.

Листом від 24.06.2025 пенсійний орган повідомив позивачку про те, що на даний час рішення про порядок і умови проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України не приймалось, отже проводити перерахунок пенсій згідно із наданими довідками немає законних підстав (а.с.8).

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон 2262-XII).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частинами 1, 2 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб № 704 від 30.08.2017 (далі - постанова № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Отже, з 29.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для розрахунку посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних відносин належить застосувати пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1928-IX із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України підготувало нову довідку для перерахунку пенсії позивача, зазначивши у ній види та суми грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за нормами, чинними станом на 01.01.2023.

Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, що враховується для перерахунку пенсії, вказаний у новій довідці, є більшим від розміру грошового забезпечення, вказаного у попередній довідці.

Відповідач долучив цю довідку до матеріалів пенсійної справи позивача, проте перерахунок його пенсії не провів.

Суд враховує, що відповідачем не надано суду доказів, що під час розгляду питання про перерахунок пенсії позивача ним перевірялося питання правильності складення Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України нової довідки про грошове забезпечення позивача та за наслідками такої перевірки встановлено невідповідність цієї довідки вимогам чинного законодавства.

Таким чином, з урахуванням викладеного вище суд прийшов до висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч статтям 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року, не здійснив перерахунок пенсії позивача, виходячи із підвищеного грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, внаслідок чого порушено право позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Визначаючи спосіб відновлення порушеного права позивача, суд керується частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено строки перерахунку призначених пенсій, та враховує правові позиції, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а щодо періоду, за який можливий перерахунок пенсії за минулий час у зв'язку з поданням пенсіонером додаткових документів.

Матеріали справи не містять доказів наявності вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, у несвоєчасній видачі довідки чи несвоєчасному перерахунку пенсії позивача, як умови для перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком. До моменту отримання належної довідки уповноваженого органу у відповідача не виникав обов'язок з перерахунку пенсії позивача.

Суд вважає, що до спірних правовідносин застосовуються норми частини 2 статті 51, частини 2 статті 63 Закону №2262-XII, якими передбачено, що перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів.

Суд установив, що позивач заяву разом із довідкою про розмір грошового забезпечення до ГУ ПФУ в Кіровоградській області подав 19.06.2025. Тому, як на переконання суду, призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 19.06.2024 (тобто за час, який передував дванадцяти місячному терміну до моменту подання позивачем до ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткових документів для перерахунку пенсії).

Відтак, як на переконання суду позов слід задовольнити частково, визнавши протиправною бездіяльність відповідача, а порушене право позивача поновити - зобов'язавши відповідача здійснити з 19.06.2024 перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії на підставі оновленої довідки та виплатити йому заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Вимоги позову про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з 01.02.2023 не ґрунтуються на нормах Закону, а тому суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині.

Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що вказане питання на є предметом спору у цій справі.

Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.10).

Таким чином, враховуючи положення статті 139 КАС України та часткове задоволення позову, суд дійшов висновку про те, що на користь позивача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 605,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

Керуючись статями 132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2024, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 30.05.2025 року №9/3-1398 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій», виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2024, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 30.05.2025 року №9/3-1398 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій», виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України за нормами чинними на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 605,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Копію рішення суду направити сторонам у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК