11 серпня 2025 року справа №320/57772/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 30.10.2024 відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції чинній до 01.01.2015 року) та здійснити перерахунок пенсії з 30.10.2024 на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України про заробітну плату від 25.10.2024 №15/59-1 166, у розмірі 90% від заробітної плати працюючого народного депутата України - члена комітету Верховної Ради України без обмеження граничного розміру пенсії, а також виплатити різницю пенсії, яка зумовлена таким перерахунком.
В обґрунтування позовних вимог вказує на наявність у нього права на перерахунок раніше призначеної пенсії за віком відповідно до довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України від 25.10.2024 №15/59-1166. Відмову у перерахунку пенсії, викладеної у рішенні №103750000875 від 06.11.2024, вважає необґрунтованою оскільки чинний абз. 1, 6 ч.12 ст.20 Закону України «Про статус народного депутату України» №2790 від 17.11.1992 (далі - Закон №2790), у редакції, чинній на час призначення пенсії, при досягненні встановленого законом пенсійного віку за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, а також у разі визнання інвалідом І бо II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 80 відсотків місячної заробітної "лати працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку, але не більше 90 відсотків зазначеного заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії. Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до солідарної системи нараховуються з усієї суми заробітної плати народного депутата у Верховній Раді України. Вважає, що у разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється з усієї суми заробітної плати працюючих народних депутатів з дня виникнення права на перерахунок "пенсій без обмеження граничного розміру пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
До суду надійшов відзив від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому вказано про необґрунтованість заявлених позовних вимог, вказує на те, що позивач звернувся до територіального Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із переходом з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058) на пенсію відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України". За наслідками розгляду заяви та наданих документів Головним управлінням винесено рішення № 03750000875 про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" у зв'язку з відсутністю підстав.
До суду надійшов відзив від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому вказано про необґрунтованість заявлених позовних вимог, вказує на те, що оскільки пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то переведення на пенсію Закону України "Про статус народного депутата України" відсутні підстави. За наслідками розгляду заяви та наданих документів 06.11.2024 Головним управлінням винесено рішення № 03750000875 про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" у зв'язку з відсутністю підстав, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2023 №1058.
30 жовтня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою щодо переходу на пенсію за іншим Законом.
Вказана подана заява із документами позивача від 30.10.2024, за принципом екстериторіальності, були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, та останнім прийнято рішення № 03750000875 від 06.11.2024 про відмову при переведенні з виду на вид.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області в даному рішенні вказано про положення ч. 12 ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України» за якою пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», станом на дату звернення позивач перебуває на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вказано про право на оскарження рішення про відмову у перерахунку пенсії в судовому порядку.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області листом повідомлено позивача про прийнятне рішення Головним Управлінням Пенсійного фонду в Одеській області № 03750000875 від 06.11.2024 про відмову при переведенні з виду на вид із посиланням на положення ч. 12 ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України» за якою пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням того, що пенсія позивача призначена за віком згідно вказаного Закону № 1058-ІV.
Таким чином, позивач вважає, що він має право на переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції чинній до 01.01.2015 року).
Незгода позивача із вказаною відмовою відповідачів позивач звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг, врегульовано Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV, у відповідній редакції).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати як пенсія за віком.
Відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Закон України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 1 червня 2000 року № 1767-III (далі Закон № 1767-III, у відповідній редакції) передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України, зокрема, особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення (п. 6 ст. 1 Закону № 1767-III).
Згідно ст. 2 Закону № 1767-III особам, зазначеним у пунктах 2, 6-8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Статтею 3 Закону № 1767-III визначено, що за цим Законом встановлюються пенсії: за віком; по інвалідності; у разі втрати годувальника; за вислугу років.
Пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону (ст. 4 Закону № 1767-III).
За ст. 5 Закону № 1767-III пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, у відповідному відсотковому розмірі - від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.
З обставин справи вбачається, що пенсія за віком позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд зазначає, що позивачу призначено пенсію за віком за Законом № 1058-IV, а не за Законом України «Про статус народного депутата України».
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із відповідною заявою 30.10.2024 про перехід на інший вид пенсії за Законом, з чого вбачається, що позивач просив перевести його на іншу пенсію а саме з урахуванням Закону України «Про статус народного депутата України», відповідно, спірним рішенням у справі йому було відмовлено але за обставинами поданої заяви про перерахунок пенсії.
Та, суд зазначає, що спірне рішення від 06.11.2024 №103750000875 прийняте відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області по справі не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України виходячи з наступного.
Звертаючись на вказані вище положення ч. 2 ст. 19 Конституції України за якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд відзначає, що у розумінні вказаної норми Основного Закону держави поняття «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен бути утворений в порядку, визначеному Конституцією та законами України, та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених відповідним законом.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дій, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на час звернення із заявами до Пенсійного фонду) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною 2 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV).
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно, положенням п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно п.п. 1.7 та 1.8 Порядку 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами відповідача.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу (п. 1.9 Порядку №22-1).
Поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії (п. 2.8 Порядку №22-1).
Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно п. 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Зокрема, пунктом 4.7 Порядку №22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Відповідно, суд робить висновок, що чинним законодавством визначено право особи на звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, здійснення перерахунку пенсії, яка підлягає належному розгляду та вирішенню уповноваженим на те органом, а саме Пенсійним фондом, із наслідками такого розгляду у вигляді прийнятого рішення про погодження щодо призначення, перерахунок пенсії, переведення на інший вид пенсії чи про відмову в таких вимогах, та така відмова має бути викладена належним чином, із зазначенням причин відмови та порядку її оскарження.
З обставин встановлених судом у даній справі вбачається, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області від 06.11.2024 №103750000875 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.10.2024 саме щодо переведення з одного виду пенсії на інший не є належним рішенням уповноваженого органу щодо прийняття такого згідно положень норм вказаного вище Закону № 1058-IV та Порядку №22-1, оскільки таке не містить в собі розуміння факту розгляду заяви за предметом переведення з одного виду пенсії на інший, зокрема на переведення на пенсію за Законом України «Про статус народного депутата України», не містить викладення причини відмови в такому переведенні на пенсію, з посиланням на норму законну чи нормативно-правового акту, та такі дії відповідача-2 є наслідком невизначеності для позивача щодо права на перерахунок пенсії.
Суд зазначає, що Закон України «Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 року № 2790-XII (далі Закон № 2790-XII) є чинним та п.5 ст. 1 даного закону передбачено, що звання народного депутата із зазначенням порядкового номера скликання Верховної Ради України зберігається за ним довічно, за винятком дострокового припинення повноважень народного депутата відповідно до пунктів 1-4, 6 статті 4 цього Закону.
Частиною 12 статті 20 Закону № 2790-XII визначено, що пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також, суд враховує, що до заяви від 30.10.2024 позивач подав усі необхідні документи для переведення його на пенсію Народного депутата та стаж народного депутата відображений та підтверджений записами в трудовій книжці, відомостями Пенсійного фонду форми ОК-5 на підтвердження стажу, які не спростовані відповідачами по справі.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову при переведенні з виду на вид пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 30.10.2024 відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» є протиправним.
Суд також робить висновок про передчасність дій Пенсійного фонду відповідача-2 у справі приймаючи спірне рішення, в якому вказано про відмову у перерахунку пенсії, оскільки питання щодо переведення позивача на пенсію за Законом України «Про статус народного депутата України» на дату прийняття спірного рішення не було прийнято, відсутні обставини перебування позивача на пенсії за віком за Законом № 2790-XII, що виключає законність дій та прийняття рішення щодо відмови у перерахунку пенсії.
Враховуючи вищезазначене та встановлене, суд приходить до висновку, що спірне рішення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України що є наслідком визнання такого протиправним та його скасування.
Суд зауважує, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції чинній до 01.01.2015 року) на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого переведення з виду на вид будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Аналогічний правовий висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
За таких обставин, вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 30.10.2024 на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України про заробітну плату від 25.10.2024 №15/59-1 166, у розмірі 90% від заробітної плати працюючого народного депутата України - члена комітету Верховної Ради України без обмеження граничного розміру пенсії, а також виплатити різницю пенсії, яка зумовлена таким перерахунком задоволенню не підлягає як передчасна, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Отже, у спірних правовідносинах відповідач не вирішував питання про відсотковий розмір пенсії та перерахунок на підставі довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України про заробітну плату від 25.10.2024 №15/59-1 166. Перерахунок пенсії на підставі довідки із визначенням відсоткового розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача має здійснити відповідач після набрання рішенням у цій справі законної сили, на підставі належних документів та станом на момент виникнення такого права у позивача.
Суд зазначає, що позивач не позбавлений права повторно звернутись до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії після переведення на інший вид пенсії.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог частково та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.11.2024 №103750000875 щодо відмови при переведенні з виду на вид пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції чинній до 01.01.2015 року) з 30.10.2024.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
5 У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.