Рішення від 11.08.2025 по справі 320/9836/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року № 320/9836/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок № 297/33.10-63 від 24.01.2024, винесений Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про відмову у внесені змін до актового запису про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.01.1967;

- зобов'язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису серії II-ЯК №0337916 від 15.01.1967 про реєстрацію шлюбу, змінивши ім'я по батькові з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Позовні вимоги мотивовані тим, що Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві на підставі поданої позивачем заяви відмовив внести зміни до актового запису про шлюб серії НОМЕР_1 від 15.01.1967, а саме: у відомостях про осіб, які реєструють шлюб, щодо нареченої, в графі по батькові « ОСОБА_2 » до державної реєстрації шлюбу вірно зазначити по батькові « ОСОБА_3 », про що було складено висновок.

Позивач категорично не погоджується із вказаним висновком, оскільки відповідно помилку в написанні допустив саме орган РАДС, зазначивши у свідоцтві про шлюб по батькові « ОСОБА_2 », замість правильного « ОСОБА_3 », тому саме орган РАЦС, відповідно до п.2.15.9 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, та статті 294 Цивільного кодексу України має виправити помилку в актовому записі, а саме свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1 від 15.01.1967.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Вказана ухвала суду направлялась на офіційну електронну адресу відповідача, однак станом на час розгляду справи, відзив на позов до суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 18.06.2025, відповідачем надано до суду додаткові докази по справі.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, зазначає наступне.

З матеріалів справи судом вбачається, що ОСОБА_1 зверталась до Шевченківського відділу ДРАЦС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з заявою від 06.12.2023 про внесення змін до актового запису про шлюб №378 від 15.01.1967, складеного Київським відділом державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просила змінити по батькові нареченої з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

24.01.2024 Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, яким відмовлено позивачці у задоволенні заяви щодо внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 № 378, від 15.01.1967, складеного Палацом одруження міста Києва (нині Київський відділ державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ)) в частині виправлення по батькові нареченої з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

Вважаючи протиправним висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 24.01.2024, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Сімейним кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію актiв цивiльного стану" від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон № 2398-VI), Правилами внесення змін до актових записiв цивiльного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (далі - Правила № 52/5).

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1, 2, 3 ст. 49 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 2 Закону 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно до ч.ч.1-2 ст. 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

За приписами ч. 3, 4 ст. 9 Закону № 2398-VI актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України № 2398-VI для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.

Про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво (ч. 1 ст. 18 Закону України № 2398-VI).

Згідно із ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Вiдповiдно до п. 1.1 розділу 1 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.5 розділу 1 Правил № 96/5 передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану використовує усі відомості, отримані за результатами відповідної перевірки, для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Відповідно до п. 1.12. Правил № 96/5, відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який одержав матеріали про внесення змін до актового запису цивільного стану, його поновлення та анулювання, не вправі відмовити в їх виконанні, якщо висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану не відповідає зібраним документам, необхідним для вирішення питання по суті, чинному законодавству чи зазначені в ньому факти не підтверджені повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копіями актових записів цивільного стану та іншими документами. У такому випадку отримані матеріали у строк, передбачений пунктом 1.11 цього розділу, надсилаються разом із мотивованим листом керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану до міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (того регіону, до якого вони надійшли). Відділ державної реєстрації актів цивільного стану вищезазначеного управління юстиції після розгляду та вивчення матеріалів справи повертає їх разом із мотивованим висновком до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації (за місцем складення висновку) для його перегляду.

Відповідно до п. 1.15. Правил № 96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Пунктом 1.16. Правил передбачено, що запис на паперовому носії актового запису цивільного стану про внесені зміни або проставлені відмітки із зазначенням дати і документа, який був підставою для здійснення вищезазначених дій, засвідчується підписом посадової особи та печаткою відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Розділом II Порядку передбачено внесення змін до актових записів цивільного стану.

Пунктом 2.1. Порядку визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.

Відповідно до п. 2.7, 2.11, 2.12 Порядку, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Якщо в актовому записі про народження відсутні графи «По батькові» та «Місце народження», що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.15.9 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Пунктами 2.22 Порядку передбачено, що після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що відповідач наділений повноваженнями щодо встановлення певних юридичних фактів шляхом складання за їх результатами висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.12.2023 позивачем направлено заяву до відповідача про внесення зміни в актовий запис про шлюб № 378, складений 15.01.1967 Київським відділом державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в частині виправлення по батькові нареченої з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

24.01.2024 Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, яким відмовлено позивачці у задоволенні заяви щодо внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 № 378, від 15.01.1967, складеного Палацом одруження міста Києва (Київський відділ державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ)) в частині виправлення по батькові нареченої з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

Так, згідно оскаржуваного висновку, на підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані такі документи:

- витяг з паспорта громадянина України заявниці ОСОБА_1 НОМЕР_2 , виданого Шевченківським РУ ГУ МВС України в місті Києві 05.09.2002:

- оригінал та копію свідоцтва про шлюб заявниці серії НОМЕР_3 , виданого Палацом одруження міста Києва (нині Київський відділ державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)) 15.01.1967 на підставі актового запису про шлюб № 378 від 15.01.1967, складеного Палацом одруження міста Києва (нині Київський відділ державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)) на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6 );

- копію свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_4 , виданого Кагановицьким відділом запису актів громадянського стану міста Києва (нині Голосіївським відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)) 10.03.1945 на підставі актового запису про народження № 330 від 10.03.1945, складеного Кагановицьким відділом запису актів громадянського стану міста Києва (нині Голосіївським відділ державної ресстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ));

- копію свідоцтва про шлюб батьків заявниці № 162, виданого Сталінським бюро запису актів громадянського стану міста Києва 11.02.1939 року на підставі актового запису про шлюб від 11.02.1939, складеного Сталінським бюро запису актів громадянського стану міста Києва на ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_9 );

- копію свідоцтва про смерть чоловіка заявниці серії НОМЕР_5 , виданого Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 22.10.2023 на підставі актового запису про смерть № 18060 від 22.10.2023, складеного Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на ОСОБА_4 ;

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб заявниці № 378 від 15.01.1967, складеного Палацом одруження міста Києва (нині Київський відділ державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)) на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6 ) (№ 00043230539 від 23.01.2024);

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявниці № 330 від 10.03.1945, складеного Кагановицьким відділом запису актів громадянського стану міста Києва (нині Голосіївським відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)) на ОСОБА_10 (№ НОМЕР_6 від 23.01.2024);

- копію актового запису про шлюб батьків заявниці № 162 від 11.02.1939, складеного Сталінським бюро запису актів громадянського стану міста Києва на ОСОБА_7 та ОСОБА_11 (прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_9 );

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть батька заявниці № 3861 від 08.10.1989, складеного Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на ОСОБА_7 (№00043260560 від 24.01.2024):

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть чоловіка заявниці № 18060 від 22.10.2023, складеного Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на ОСОБА_4 (№ 00043230869 від 23.01.2024).

Судом встановлено, що згідно паспорта позивачки серії НОМЕР_2 , виданого Шевченківським РУ ГУ МВС України в місті Києві 05.09.2002 та картки платника податків ОСОБА_1 по батькові є « ОСОБА_3 ».

Відповідно до копії свідоцтва (посвідки) про народження позивачки серії НОМЕР_4 , по батькові позивачки є « ОСОБА_12 ».

Водночас, як вбачається судом із повного витягу № 00043230574 від 23.01.2024 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявниці № 330 від 10.03.1945, у відомостях про дитину на ОСОБА_10 (дівоче прізвище) по батькові позивачки значиться « ОСОБА_2 ».

При цьому, суд звертає увагу, що до відомостей вказаного актового запису 06.12.2023 реєстратором Голосіївського відділу ДРАЦС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) вносились зміни, зокрема, у відомостях про батька.

Також реєстратором Голосіївського відділу ДРАЦС у місті Києві були внесені зміни до актового запису про народження позивачки № 330 від 10.03.1945 до відповідності паперового носія та у відомостях про дитину: по батькові « ОСОБА_2 » змінено на «інформація видалена».

Згідно копії свідоцтва про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_5 № 0337916 від 15.01.1967 та про шлюб № 378 складеному 15 січня 1967 року Київським відділом державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), зазначено по батькові нареченої ОСОБА_2 ".

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає необґрунтованим висновок про відмову у задоволенні заяви щодо внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 № 378, від 15.01.1967, складеного Палацом одруження міста Києва (Київський відділ державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ)) в частині виправлення по батькові нареченої з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", оскільки як зазначено у паспорті позивачки серії НОМЕР_2 , виданого Шевченківським РУ ГУ МВС України в місті Києві 05.09.2002, відповідно до якого вона реалізує свої конституційні права та обов'язки, як « ОСОБА_3 ».

Крім того, свідоцтво про народження та картка платника податків додатково підтверджують, що по батькові позивача " ОСОБА_3 ", а зазначення в актовому записі № 378 складеному 15 січня 1967 року Київським відділом державної реєстрації шлюбів Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), зазначено по батькові нареченої ОСОБА_2 " є помилкою уповноваженого органу.

З огляду на викладене, суд вважає, що за наявності сукупності вказаних вище документів, посилання відповідача на розбіжності в документах та актових записах, у тому числі в тому актовому записі, в якому позивач просила внести виправлення, не є підставою для відмови у внесенні виправлень до актового запису цивільного стану за заявою позивачки, оскільки вона надала, а відповідач самостійно зібрав належні та допустимі докази, які вказують на наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису цивільного стану про шлюб.

Тому, на думку суду, не існувало об'єктивних перешкод для внесення змін до актового запису про шлюб № 378 складеному 15 січня 1967 року в частині виправлення по батькові позивача з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача в оскаржуваному висновку на актові записи та документи, які стосуються батька позивачки та на правила правопису власних імен, як на підставу для відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб, оскільки наявні в матеріалах справи документи щодо батька позивачки містять розбіжності в написанні його імені.

Крім того, як зазначалось судом вище, нормами Закону України № 2398-VI передбачено, що для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації та для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.

Отже, суд зазначає, що під час одруження позивачки у 1967 році у відповідний орган ДРАЦС наречені подавали свої паспорти та відповідну заяву та на підставі поданих документів було здійснено актовий запис про шлюб.

Суд наголошує, що відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 має по батькові « ОСОБА_3 », а тому при реєстрації шлюбу в актовому записі відповідальний працівник відділу ДРАЦС мав зазначити по батькові позивачки « ОСОБА_3 », згідно її паспорта.

З огляду на викладене, суд зазначає, що оскаржуваний висновок відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне визнати його протиправним та скасувати.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 16 травня 2013 року у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.

Навіть якщо існує суперечність стосовно правильного тлумачення закону, безперечним є те, що право особи на збереження свого імені, як і право на його зміну, визнається законодавством України. Слід зауважити, що українська система зміни імен видається доволі гнучкою та особа може змінити своє ім'я, дотримуючись спеціальної процедури, яка передбачає тільки мінімальні обмеження, які застосовуються у дуже конкретних випадках, здебільшого пов'язаних з кримінальним судочинством. У той самий час, як видається, будь-яких ширших міркувань для накладення обмежень на зміну імені особи - таких як точний облік населення або зв'язок носіїв певного імені з сім'єю - державними органами не висувається. За такої ситуації майже повної свободи зміни імені або прізвища особи обмеження, накладені на зміну по батькові, не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством.

При цьому, зміни до актового запису про шлюб позивачки в частині по батькові жодним чином не впливають ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови та законодавчих обмежень для зміни у актовому записі про шлюб №378 від 15.01.19767 відомостей щодо по батькові позивача з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності свого рішення про відмову позиву у внесенні змін до актового запису про шлюб №378 від 15.01.1967.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору, сплачених позивачем при зверненні до суду.

Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 24.01.2024 №297/33.10-63 про відмову у внесені змін до актового запису про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.01.1967.

Зобов'язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Академіка Ромоданова, 17, м. Київ, 04106, код ЄДРПОУ 26088771) внести зміни до актового запису серії II-ЯК №0337916 від 15.01.1967 про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_7 ), змінивши по батькові нареченої з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Стягнути з Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Академіка Ромоданова, 17, м. Київ, 04106, код ЄДРПОУ 26088771) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_7 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.