про повернення судового збору
м. Вінниця
11 серпня 2025 р. Справа № 120/13863/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні заяву про повернення надміру сплаченого судового збору в справі за позовом ОСОБА_1 до Житомирської митниці про визнання протиправними та скасування рішення та картки відмови
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Житомирської митниці про визнання протиправними та скасування рішення та картки відмови.
Рішенням суду від 11.08.2025 адміністративний позов задоволено.
Так, звертаючись до суду з даним позовом позивачем згідно платіжної інструкції №44 від 04.10.2024 сплачено судовий збір в розмірі 6056,00 грн.
05.08.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про повернення зайво сплаченої суми судового збору у розмірі 1816,80 грн, в якій він також просить суд сформувати подання про повернення позивачу відповідних коштів.
Визначаючись щодо наявності підстав для повернення судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За змістом ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до приписів п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання фізичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 на рівні 3028 грн.
Як видно з позовної заяви, предметом оскарження за адміністративним позовом є рішення Житомирської митниці про коригування митної вартості товарів № UA101020/2024/000102/2 від 16.08.2024 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA101020/2024/007327.
Отже, позовні вимоги про скасування рішення за № UA101020/2024/000102/2 від 16.08.2024 мають майновий характер, оскільки безпосереднім наслідком оскаржуваного рішення про коригування митної вартості товарів є зміна майнового стану позивача.
У свою чергу, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення є вимогами немайнового характеру.
Відтак, в межах даного позову позивачем заявлено одночасно вимоги майнового (1211,20 грн) та немайнового характеру (3028 грн), а тому розмір судового збору має становити 4239,20 грн.
Однак, позивачем згідно платіжної інструкції № 44 від 04.10.2024 сплачено судовий збір в загальному розмірі 6056,00 грн, тобто у більшому розмірі ніж передбачено законом.
Таким чином, в даному випадку має місце надмірна сплата судового збору в сумі 1816,80 грн.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Як зазначено у частині другій статті 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Відтак, зважаючи на те, що позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі, ніж передбачено Законом України "Про судовий збір", тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення поданої позивачем заяви про повернення надміру сплаченого судового збору в сумі 1816,80 грн.
Щодо формування електронного подання про повернення позивачу сплаченого судового збору, суд вказує на таке.
07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за № 1888/43233. Даним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, з урахуванням зазначених змін (далі Порядок № 787), органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого відповідним судовим органом.
Таке подання формується відповідним судовим органом на підставі поданої платником (його уповноваженою особою) заяви про повернення коштів з бюджету, складеної із зазначенням усіх необхідних реквізитів, визначених пунктом 5 Порядку № 787.
Та суд зазначає, що з такою заяву платник звертається в даному випадку після набрання законної сили рішення суду на підставі якого такі кошти має бути повернуто.
Крім того задля формування електронного подання про повернення позивачу сплаченого судового збору немає необхідності прийняття процесуального судового рішення.
А тому, в даній частині заяви слід відмовити, оскільки позивач повинен після прийнятого рішення звернутися до Вінницького окружного адміністративного суду з відповідною заявою передбаченою Порядком від 03.09.2013 № 787 із зазначенням судового рішення яким повернуто сплачені кошти.
Керуючись ст.ст. 132, 248, 256, 294 КАС України, -
Заяву представника позивача про повернення надміру сплаченого судового збору задовольнити частково.
Повернути фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надміру сплачений судовий збір у розмірі 1816,80 грн, згідно платіжної інструкції №44 від 04.10.2024.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна