вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
11 серпня 2025 рокуСправа № 912/1962/25
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М.,
розглянувши матеріали заяви №б/н від 21.07.2025 гр. ОСОБА_1 (далі - гр. ОСОБА_1 ), ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ,
про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця,
Заявниця звернулася до Господарського суду Кіровоградської області із заявою на підставі ст. 115 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) з вимогами:
"1. Прийняти дану заяву до розгляду.
2. Відкрити провадження у справі про мою неплатоспроможність.
3. Затвердити кандидатуру ОСОБА_2 та призначити керуючим реструктуризацією моїх боргів.
4. Оприлюднити оголошення про відкриття провадження у справі про мою неплатоспроможність на офіційному сайті Вищого господарського суду України.
5. Задовольнити мою заяву.
6. Визнати мене неплатоспроможною.
7. Прийняти пропозиції - мій запропонований План реструктуризації (проект пропозицій) в частині стягнення коштів у сумі 40 620 грн. та списання коштів у сумі 93 800,46 грн.
8. Зупинити всі штрафні санкції, пеню, комісію, проценти, (загальний мораторій) щодо мене, починаючи з дня винесення рішення.".
За ч. 1 ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Застосування положень Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Ухвалою від 25.07.2025 господарський суд заяву №б/н від 21.07.2025 гр. ОСОБА_1 про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця залишив без руху. Постановив у строк, який не перевищує десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, гр. ОСОБА_1 усунути недоліки заяви, надавши суду:
- уточнення до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність щодо місця проживання боржника;
- інформацію, визначену у п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- конкретизований список кредиторів із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором станом на дату звернення з заявою про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця;
- відомості про всі наявні електронні гаманці боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких електронних гаманцях;
- письмове обґрунтування вимог боржника: “6. Визнати мене неплатоспроможною. 7. Прийняти пропозиції - мій запропонований План реструктуризації (проект пропозицій) в частині стягнення коштів у сумі 40 620 грн. та списання коштів у сумі 93 800,46 грн.» з урахуванням положень ст. 123 КУзПБ;
- письмове обґрунтування, з посиланням на норми діючого законодавства, вимоги боржника: “8. Зупинити всі штрафні санкції, пеню, комісію, проценти, (загальний мораторій) щодо мене, починаючи з дня винесення рішення.»;
- обґрунтування нормами Господарського процесуального кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства чи будь-якою іншою нормою діючого в Україні законодавства, можливості підтвердження чи спростування обставин, зазначених у "розписках" доданих до заяви боржника, саме таким документальним доказом, як "розписка".
До господарського суду 06.08.2025 через систему “Електронний суд» надійшла заява №б/н від 05.08.2025 боржниці про усунення недоліків.
При цьому, у такій заяві дослівно, зокрема, зазначено: … "ЩОДО - обґрунтування нормами Господарського процесуального кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства чи будь-якою іншою нормою діючого в Україні законодавства, можливості підтвердження чи спростування обставин, зазначених у "розписках" гр. ОСОБА_3 , саме таким документальним доказом, як "розписка"; Визнаю, що мною не в повній мірі були дотримані вимоги процесуального законодавства, в зв'язку з чим надаю суду та прошу долучити до справи відповідні заяви (у відповідності до вимог ст. 169 ГПК України)"."
При ретельному дослідженні заяви гр. ОСОБА_1 про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця та заяви про усунення недоліків для суду не є зрозумілим, яке відношення "гр. ОСОБА_3 " і його дію мають до заявниці.
До заяви про усунення недоліків додані не "розписки" гр. ОСОБА_1 різного змісту, а вже "заяви" різного змісту датовані 24.05.2025.
При цьому заявницею повністю проігноровані положення ч. 1 ст. 77 ГПК України, за якими - обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Оскільки, а ні розписка, а ні заява, у тому вигляді, в якому вони подані до суду боржницею, не можуть, а ні підтвердити, а ні спростувати обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування.
До заяви про усунення недоліків додана заява про відкриття справи про неплатоспроможність фізичної особи в якій зазначено місце реєстрації та фактичного проживання: в одному випадку це: " АДРЕСА_1 ", в іншому випадку по тексту заяви: "…Я зареєстрована та фактично проживаю за адресою: АДРЕСА_2 ".
При цьому, як нормами ГПК України так і нормами КУзПБ господарському суду не надані повноваження щодо здійснення інтерпретації тих чи інших тверджень заявниці.
Боржницею подано конкретизований список кредиторів в якому актуалізовано відомості лише щодо АТ "ТАСКОМБАНК" при тому, що заборгованість перед рештою кредиторів визначена станом на 21.05.2024 та 30.04.2025, тобто вимога ухвали суду: надати конкретизований список кредиторів … станом на дату звернення з заявою про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця боржницею не виконана.
Враховуючи зазначені обставини, господарський суд дійшов висновку, що заявницею не усунуті всі недоліки заяви, визначені ухвалою господарського суду від 25.07.2025.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. (ч. 6 ст. 174 ГПК України)
Враховуючи викладене, заява №б/н від 21.07.2025 про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця і додані до неї документи, а також заява №б/н від 05.08.2025 про усунення недоліків і додані до неї документи підлягають поверненню гр. ОСОБА_1 .
Господарський суд звертає увагу заявниці, що відповідно до ч. 8 ст. 174 ГПК України повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
З урахуванням надходження вказаних заяв та доданих до них документів, сформованих в електронній формі в системі "Електронний суд", суд фактично не повертає такі матеріали.
Крім цього, господарський суд звертає увагу боржниці на те, що відповідно до норм КУзПБ у підготовчому засіданні господарський суд не затверджує кандидатуру фізичної особи, а призначає керуючого реструктуризацією, не визнає особу неплатоспроможною, а з'ясовує наявність підстав для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, не вирішує питання прийняття пропозицій запропонованого Плану реструктуризації боржника, позаяк прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність входить до виключної компетенції зборів кредиторів.
Більше того, не нарахування неустойки (штрафу, пені), не застосування інших фінансових санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення вимог, а також не застосування індексу інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань боржника, на які поширюється мораторій, це неминучий правовий наслідок введення судом, при відкритті провадження, мораторію на задоволення вимог кредиторів, який не залежить від волі будь-кого з учасників провадження, оскільки ч. 2 ст. 121 КУзПБ є імперативною нормою.
Банківська комісія - це плата, яку фінансова установа стягує за надання певних послуг або проведення операцій. Це може бути фіксована ставка або відсоток від суми операції. Комісія - це плата за послуги, пов'язані з наданням, обслуговуванням і поверненням кредитних коштів.
У Цивільному кодексі України проценти регулюються кількома статтями. Зокрема, стаття 536 визначає, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Стаття 625 встановлює, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом. Стаття 1048 регулює проценти за договором позики, вказуючи, що позикодавець має право на отримання процентів, якщо інше не встановлено договором або законом. Стаття 1061 регулює проценти на банківський вклад, а стаття 1070 - проценти за користування коштами, що знаходяться на рахунку клієнта в банку.
"Зупинення комісії і процентів", як того вимагає заявник, в даному випадку, зупинення плати, яку фінансова установа стягує за надання певних послуг або проведення операцій, а також суми, яку позичальник сплачує за користування кредитними коштами, на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність не передбачено нормами КУзПБ.
У банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, а також припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута, виключно з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. (ч. 1 ст. 59 КУзПБ)
З метою виявлення всіх кредиторів здійснюється офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника у порядку, визначеному цим Кодексом. (ч. 6 ст. 119 КУзПБ)
Тобто, здійснення офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника також є обов'язком суду прямо визначеним зазначеною нормою КУзПБ.
Керуючись ст. 2, 9, 38, 113, 115-116 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Заяву №б/н від 21.07.2025 про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця і додані до неї документи, а також заяву №б/н від 05.08.2025 про усунення недоліків і додані до неї документи, повернути боржнику - гр. ОСОБА_1 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.
Ухвала може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Копію ухвали надіслати заявниці.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.