ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
31.07.2025Справа № 910/3775/25
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін №112"
до третя особа,Антимонопольного комітету України яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельне управління механізації»
провизнання недійсним рішення в частині та зобов'язання вчинити дії
Суддя Підченко Ю.О.
Секретар судового засідання Панасюк Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: Пухальська І.С.; Татарчук І.В.;
від відповідача: Абрамович Р.О.;
від третьої особи: не з'явився.
У провадженні Господарського суду міста Києва знаходиться справа № 910/3775/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін №112" (далі також - позивач, ТОВ "Мостобудівельний загін № 112") до Антимонопольного комітету України (далі також - відповідач, Комітет, АМК), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельне управління механізації» (далі також - третя особа, ТОВ «Будівельне управління механізації»), відповідно до якого позивач просить:
- визнати недійсними пункти 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 рішення Антимонопольного комітету України № 528-р від 24.12.2024 по справі № 145-26.13/33-24 в частині визнання вчинення Товариством з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельний загін № 112» порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 4 ч. 2 ст. 6 і п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, на закупівлі (ідентифікатор Торгів у системі Prozorro): UA-2019-07-31-000496-а, UA-2019-07-31-002260-b, UA-2020-03-02-000521-с, UA-2020-04-08-003298-b, UA-2021-02-03-013109-а, UA-2021-03-01-0005142- b, UA-2021-3-16-013122-с, UA-2021-03-22-001584-b, UA-2021-03-23-008755-с, UA-2021-03-24-001087-с;
- визнати недійсними пункти 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30 рішення Антимонопольного комітету України № 528-р від 24.12.2024 по справі № 145-26.13/33-24 в частині покладення на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штрафу в загальному розмірі 104 652 914,00 грн;
- визнати дії Антимонопольного комітету України щодо включення ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» до Зведених відомостей щодо спотворення результатів торгів за 2024 рік, які оприлюднено на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України 07.02.2025 за посиланням (https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennya-rezultativ-torgiv/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennia-rezultativ-torhiv-za-2024-rik), такими, що порушують права ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- зобов'язати Антимонопольний комітет України виключити із Зведених відомостей щодо спотворення результатів торгів за 2024 рік, які оприлюднені на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України 07.02.2025 за посиланням (https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennya-rezultativ-torgiv/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennia-rezultativ-torhiv-za-2024-rik), інформацію про вчинення ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу.
16.04.2025 відповідач подав відзив, а 18.04.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив.
Третя особа, у свою чергу, 22.05.2025 надала письмові пояснення по справі.
Крім того, 23.05.2025 позивач подав клопотання про долучення доказів - копії Висновку експерта № 831 від 19.05.2025, складеного судовим експертом за результатами проведеного експертного дослідження електронних комунікацій.
Представник позивача безпосередньо в підготовчому засіданні 26.06.2025 наполягав на долученні Висновку експерта та надав усні пояснення.
Представник відповідача, у свою чергу, наголосив, що 25.06.2025 через канцелярію суду надав письмові заперечення на висновок експерта.
У підготовчому засіданні 26.06.2025 з'ясовано, що заперечення відповідача до суду не надходили та не реєструвалися.
Представник відповідача уточнив, що письмові заперечення були подані шляхом надіслання поштового листа, а не безпосередньо через канцелярію суду.
Зважаючи на те, що в позовній заяві ТОВ "Мостобудівельний загін №112" повідомляло про намір подати Висновок експерта після подання позовної заяви, то суд, керуючись положеннями ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, долучив до справи подані позивачем 23.05.2025 докази, а саме - копію Висновку експерта № 831 від 19.05.2025, складеного судовим експертом за результатами проведеного експертного дослідження електронних комунікацій.
Крім того, суд у підготовчому засіданні 26.06.2025 наголосив на праві позивача подати письмові пояснення на заперечення відповідача проти висновку експерта, яким буде надана оцінка в судовому засіданні по суті з урахуванням положень ст. 207 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи, що в підготовчому провадженні здійснено дії передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 31.07.2025.
27.06.2025 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшли письмові заперечення на висновок експерта, у яких Комітет наголошує, що наданий позивачем Висновок не підлягає розгляду судом, оскільки поданий з порушенням вимог ст. 80 ГПК України, а позивач не заявляв про поновлення строку для подання доказу. Також, АМК вважає що наданий Висновок не відповідає вимогам ст. 78 ГПК України та не спростовує факт вчинення порушення, доведеного оскаржуваним рішенням Комітету.
Позивач, у свою чергу, 01.07.2025 надав пояснення на заперечення АМК на висновок експерта в яких звернув увагу на те, що суд вже вирішив питання про долучення до справи Висновку, про що зазначив в ухвалі про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
Керуючись ст. 207 ГПК України, суд долучив до справи подані сторонами письмові заперечення, які надійшли після закриття підготовчого провадження. Суд наголосив, що питання долучення до справи Висновку експерта вже було предметом розгляду в підготовчому засіданні, а оцінка вказаного Висновку буде надана судом під час дослідження доказів, з урахуванням пояснень сторін та статей 86, 114, 214 ГПК України.
Представники позивача в судовому засіданні 31.07.2025 наполягали на задоволенні позову, а представник відповідача проти позовних вимог заперечив у повному обсязі.
Третя особа явку представника в судове засідання не забезпечила.
Суд закінчив з'ясування обставин справи та перевірку їх доказами, провів дебати та перейшов до стадії ухвалення судового рішення.
Рішення в даній справі ухвалено з урахуванням ст. ст. 219, 220, 233 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
Антимонопольний комітет України, розглянувши матеріали справи № 145-26.13/33-24 про порушення ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», та подання з попередніми висновками Управління розслідувань окремих видів антиконкурентних узгоджених дій від 13.12.2024 № 145-26.13/33-24/486-спр, 24.12.2024 прийняв рішення № 528-р (далі також - Рішення № 528-р), відповідно до якого, зокрема, постановив:
1. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Капітальний ремонт шляхопроводу через залізницю на км 390+685 автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю), Вінницька область», проведену Службою автомобільних доріг у Вінницькій області Державного агентства автомобільних доріг України (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2019-07-31-000496-a) (далі також - Торги 1);
3. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 4 422 267 грн, за порушення, зазначене в. п. 1 резолютивної частини цього рішення.
4. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Капітальний ремонт мосту через річку Сіб на км 484+370 автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю), Вінницька область», проведену Службою автомобільних доріг у Вінницькій області Державного агентства автомобільних доріг України (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2019-07-31-002260-b) (далі також - Торги 2);
6. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 3 460 695 грн, за порушення, зазначене в. п. 4 резолютивної частини цього рішення.
7. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Капітальний ремонт шляхопроводу через залізницю на км 298+056 автомобільної дороги Н-02 (М-06) - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка в межах Вінницької області», проведену Службою автомобільних доріг у Вінницькій області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2020-03-02-000521-с) (далі також - Торги 3);
9. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 9 257 500 грн, за порушення, зазначене в. п. 7 резолютивної частини цього рішення.
10. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Капітальний ремонт шляхопроводу через залізницю на км 298+056 автомобільної дороги Н-02 (М-06) - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка в межах Вінницької області», проведену Службою автомобільних доріг у Вінницькій області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2020-04-08-003298-b) (далі також - Торги 4);
12. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 26 150 770 грн, за порушення, зазначене в. п. 10 резолютивної частини цього рішення.
13. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Реконструкція мосту на км 10+586 автомобільної дороги загального користування місцевого значення С121631 Головківка - вихід на а/дТ-12-15-Піщаний Брід», Олександрівський район, Кіровоградська область», проведену Державним підприємством «Агентство місцевих автомобільних доріг» (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2021-02-03-013109-а) (далі також - Торги 5);
15. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 15 908 870 грн, за порушення, зазначене в. п. 13 резолютивної частини цього рішення.
16. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Реконструкція мосту на км 52+692 автомобільної дороги загального користування державного значення М-04 Знам'янка - Луганськ - Ізварине» (на м. Волгоград через мм. Дніпро, Донецьк)», проведену Службою автомобільних доріг у Кіровоградській області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2021-03-01-005142-b) (далі також - Торги 6);
18. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 15 357 859 грн, за порушення, зазначене в. п. 16 резолютивної частини цього рішення.
19. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Капітальний ремонт шляхопроводу на км 24+478 автомобільної дороги державного значення М-04 Знам'янка - Луганськ - Ізварине» (на м. Волгоград через мм. Дніпро, Донецьк)», проведену Службою автомобільних доріг у Кіровоградській області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2021-03-16-013122-с) (далі також - Торги 7);
21. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 12 489 000 грн, за порушення, зазначене в. п. 19 резолютивної частини цього рішення.
22. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Поточний середній ремонт штучних споруд на автомобільній дорозі державного значення Т-18-32 /Н-22/ - Ходоси - Кустин - /Н-25/ на ділянці від автомобільної дороги державного значення Н-22 Устилуг - Луцьк - Рівне км 150+500 до автомобільної дороги державного значення Т-18-32 /Н-22/ - Ходоси - Кустин - /Н-25/ км 4+426, Рівненська область (з розробкою проектної документації)», проведену Службою автомобільних доріг у Рівненській області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2021-03-22-001584-b) (далі також - Торги 8);
24. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 13 717 200 грн, за порушення, зазначене в. п. 22 резолютивної частини цього рішення.
25. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Правила визначення вартості будівництва», ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт». Капітальний ремонт мосту через р. Тетерів на км 232+094 автомобільні дороги Н-02 /М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка, Житомирська область (45221000-2. Будівництво мостів і тунелів, шахт і метрополітенів)», проведену Службою автомобільних доріг у Житомирській області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2021-03-23-008755-с) (далі також - Торги 9);
27. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 1 993 783 грн, за порушення, зазначене в. п. 25 резолютивної частини цього рішення.
28. Визнати, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вчинили порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт». Капітальний ремонт мосту через струмок на км 234+349 автомобільні дороги Н-02 /М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка, Житомирська область (45221000-2. Будівництво мостів і тунелів, шахт і метрополітенів)», проведену Службою автомобільних доріг у Житомирській області (ідентифікатор на вебпорталі «Prozorro» UA-2021-03-24-001087-с) (далі також - Торги 10);
30. Накласти на ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» штраф у розмірі 1 894 970 грн, за порушення, зазначене в. п. 28 резолютивної частини цього рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення, розпорядження органу Антимонопольного комітету України, передбачені статтями 36 і 48 цього Закону, до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, розпорядження. Зазначений строк не підлягає поновленню.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Правовідносини, пов'язані з обмеженням монополізму та захистом суб'єктів господарювання від недобросовісної конкуренції, є предметом регулювання господарського законодавства, у тому числі й Господарського кодексу України (далі - ГК України), і відтак є господарськими, а тому справи, що виникають з відповідних правовідносин, згідно з частиною третьою статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розглядаються господарськими судами.
Отже, спір у даній справі відноситься до підвідомчості господарських судів і підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Тому, користуючись своїм правом на оскарження Рішення № 528-р Комітету, ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» звернулося з відповідним позовом до суду.
Обґрунтовуючи заявлений позов ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» наголошує, що з обставинами, викладеними у Рішенні № 528-р не погоджується та вважає, що мають місце підстави для визнання його недійсним частково, оскільки приймаючи Рішення АМК: неповно з'ясував обставини, які мають значення для справи; визнав встановленими обставини, які є недоведеними та не підтверджуються належними і допустимими доказами; висновки, викладені у рішенні, ґрунтуються на підставі зібраної у позапроцесуальний спосіб інформації, що призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого рішення з огляду на наступне:
- у ході збирання доказів та розгляду справи № 145-26.13/33-24 відповідачем були допущені порушення норм процесуального права, що призвели до прийняття неправильного рішення;
- в період з 01.10.2021 по 19.02.2024 уповноваженими особами відповідача вчинялися процесуальні дії, які не передбачені Законами № 2210-ІІІ, № 3659-ХІІ та Порядком № 5;
- висновки АМК про наявність у діях позивача й ТОВ «Будівельне управління механізації» під час участі в Торгах 1-10 антиконкурентних узгоджених дій не доведені належними й допустимими доказами, не виходять за межі звичайної господарської діяльності.
Третя особа позовні вимоги підтримувала в повному обсязі та стверджувала, що наявні підстави для визнання недійсним оскаржуваного Рішення Комітету, адже відповідач під час розгляду справи порушив норми процесуального права (процедуру збирання доказів), а висновки про наявність в діях позивача та третьої особи антиконкурентних узгоджених дій - хибні.
Відповідач, у свою чергу, проти заявленого позову заперечив у повному обсязі, наголошував, що оскаржуване Рішення було прийнято в межах наданих Комітету повноважень та з урахуванням чинного на момент прийняття законодавства. Свої доводи відповідач виклав у письмовому відзиві та надавши усні пояснення, безпосередньо в судових засіданнях.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з наявних у справі доказів, предметом дослідження в антимонопольній справі № 145-26.13/33-24 були 10 торгів:
- Торги 1 (період проведення 31.07.2019 - 16.09.2019), дата проведення електронного аукціону 22.08.2019, переможець ТОВ «Будівельне управління механізації»;
- Торги 2 (період проведення 31.07.2019 - 16.09.2019), дата проведення електронного аукціону 22.08.2019, переможець ТОВ «Будівельне управління механізації»;
- Торги 3 (період проведення 02.03.2020 - 30.03.2020), дата проведення електронного аукціону 24.03.2020, переможець ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- Торги 4 (період проведення 08.04.2020 - 19.05.2020), дата проведення електронного аукціону 27.04.2020, переможець ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- Торги 5 (період проведення 03.02.2021 - 22.03.2021), дата проведення електронного аукціону 24.02.2021, переможець ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- Торги 6 (період проведення 01.03.2021 - 23.04.2021), дата проведення електронного аукціону 30.03.2021, переможець ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- Торги 7 (період проведення 16.03.2021 - 26.04.2021), дата проведення електронного аукціону 06.04.2021, переможець ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- Торги 8 (період проведення 22.03.2021 - 18.06.2021), дата проведення електронного аукціону 01.06.2021, переможець ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»;
- Торги 9 (період проведення 23.03.2021 - 29.06.2021), дата проведення електронного аукціону 19.04.2021, переможець ТОВ «Будівельне управління механізації»;
- Торги 10 (період проведення 24.03.2021 - 29.06.2021), дата проведення електронного аукціону 23.04.2021, переможець ТОВ «Будівельне управління механізації».
Приписами ст.ст. 35-49 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі також - Закон № 2210-ІІІ) регламентовано чіткий порядок розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Крім того, у Порядку розгляду Антимонопольним комітетом України та його територіальними відділеннями заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затвердженому Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5 (далі також - Порядок № 5) визначено процедуру розгляду органами Комітету справ про захист економічної конкуренції.
Аналіз приписів ст.ст. 35-49 Закону № 2210-ІІІ та Порядку № 5 (в редакції чинній на момент отримання АМКУ звернення ГО «Антикорупційний блокпост» і в редакції, яка діяла з 30.01.2024 на час прийняття розпорядження про початок розгляду справи) дає підстави для висновку, що розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції розпочинається прийняттям розпорядження про початок розгляду справи і виключно на підставах, визначених у ч. 1 ст. 36 Закону № 2210-ІІІ. Саме в межах процедури розгляду справи службовцям АМКУ доручається збирання та аналіз доказів, проведення інших дій, направлених на всебічне, повне і об'єктивне з'ясування дійсних обставин справи.
Перелік підстав для початку розгляду справи, зазначений у ч. 1 ст. 36 Закону № 2210-ІІІ, є вичерпним і не підлягає широкому тлумаченню.
Як вбачається з матеріалів справи № 145-26.13/33-24, 02.09.2021 від Громадської організації «Антикорупційний блокпост» надійшло звернення про порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону № 2210-ІІІ, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, яке зареєстровано АМКУ 02.09.2021 за вх. № 8-01/329-АМ. У вказаному зверненні ГО «Антикорупційний блокпост» зазначає, що проведений нею аналіз окремих процедур публічних закупівель свідчить про порушення з боку позивача та третьої особи законодавства про захист економічної конкуренції, а тому керуючись ст. 36 Закону № 2210-III і п. 18 Порядку № 5 (у редакції розпорядження АМКУ від 26.06.1998 № 169-р) просить розпочати розгляд справи і притягнути до відповідальності вказані у зверненні товариства.
Зі змісту поданої ГО «Антикорупційний блокпост» заяви не вбачається про порушення її прав внаслідок дій чи бездіяльності, визначених Законом № 2210-ІІІ як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а наводиться лише інформація про конкретні публічні закупівлі, участь в яких приймав, у тому числі, позивач. Тобто, вказана заява у розумінні ч. 1 ст. 36 Закону № 2210-ІІІ, п. 17 Порядку № 5 не може бути предметом початку розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а тому 27.09.2021 відповідач листом вих. № 145-29/03-13957 на підставі абз. 3 п. 17 Порядку № 5 повернув Громадській організації «Антикорупційний блокпост» подану заяву, проте зазначив, що вказане не є перешкодою для проведення, у разі необхідності, за власною ініціативою органів Комітету розслідування щодо фактів, викладених у ній.
01.10.2021 начальником Управління розслідувань окремих видів антиконкурентних узгоджених дій ОСОБА_1 на ім'я Голови АМКУ була подана службова записка № 145-01/9634 про надання управлінню доручення для проведення дослідження фактів, викладених у заяві Громадської організації «Антикорупційний блокпост», наданої листом від 01.09.2021 вих. № 01/09-03 (вх. № 8-01/329-АМ від 02.09.2021). А 23.10.2021 відповідно до доручення Голови АМКУ № 13-01/970 Управлінню розслідувань окремих видів антиконкурентних узгоджених дій доручено провести дослідження щодо обставин, викладених у службовій записці від 01.10.2021 № 145-01/9634.
Далі з матеріалів справи № 145-26.13/33-24 слідує, що на підставі доручення Голови АМКУ № 13-01/970 від 23.10.2021 державним уповноваженим розпочато дослідження обставин, викладених у заяві ГО «Антикорупційний блокпост» від 01.09.2021 вих. № 01/09- 03 та збирання доказів, на підставі яких будуть зроблені висновки, викладені у оскаржуваному Рішенні.
З наведеного вбачається, що після отримання зазначеного вище доручення, державним уповноваженим не було прийнято розпорядження про початок розгляду справи, як то передбачено ст. 37 Закону № 2210-ІІІ та п. 20, 20-1 - 20-4 Порядку № 5 (в редакції чинній станом на 2021 рік).
В той же час, подання № 145-01/11-п про початок розгляду справи було подано 18.01.2024 і на його підставі лише 19.02.2024 державним уповноваженим прийнято розпорядження № 03/36-р про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Таким чином, з наведеного вище слідує, що у період з 01.10.2021 по 19.02.2024 уповноваженими особами відповідача вчинялися процесуальні дії, а саме: дослідження обставин, викладених у заяві ГО «Антикорупційний блокпост» від 01.09.2021 вих. № 01/09-03, у розгляді якої було відмовлено на підставі ч. 2 ст. 36 Закону № 2210-ІІІ.
Позивач вважає, що такі дії уповноважених осіб АМК свідчать про грубе порушення відповідачем приписів ст. 23 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» (далі також - Закон № 3659-ХІІ, ст. 35-37, 41 Закону № 2210-ІІІ, що має наслідком прийняття незаконного рішення.
Однак, суд вважає за необхідне наголосити, що положення ст. 36 Закону України «Про захист економічної конкуренції» в частині права Комітету розпочати розслідування за власною ініціативою не змінювалися з 2021 року. Закон не встановлює обмежень на дискрецію Комітету самостійно розпочати відповідну перевірку, і, як наслідок такої перевірки, відкрити справу про порушення конкретним суб'єктом господарювання положень законодавства про захист економічної конкуренції.
Крім того, ст. 37 Закону України «Про захист економічної конкуренції» чітко покладає на АМК імперативний обов'язок впевнитись, що наявні реальні і юридично обґрунтовані підстави для початку розгляду справи.
Тому, з точки зору юридичної конструкції, вкладеної законодавцем в ч. 1 ст. 37 Закону № 2210-ІІІ, попередньою умовою прийняття розпорядження про початок розгляду справи є наявність саме достовірних (юридично обґрунтованих) доказів наявності ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Без наявності вказаних ознак Комітет позбавлений можливості не тільки приймати розпорядження про початок розгляду справи, а взагалі продовжувати будь-які дії, щодо того чи іншого суб'єкта господарювання.
Доводи позивача про позапроцесуальний порядок зібрання уповноваженими працівниками Комітету доказів у період з 01.10.2021 по 19.02.2024 (до винесення розпорядження про початок розгляду справи № 145-26.13/33-24) не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, оскільки такі повноваження АМК прямо передбачені антиконкурентним законодавством та втілені процедурно в Порядку № 5.
Наведене прямо вказує на наявність у Антимонопольного комітету дискреційних повноважень у сфері захисту економічної конкуренції.
Відтак, під дискрецією державних органів прийнято розуміти можливість органів влади, яку вони отримали на основі закону, приймати рішення із різних питань на власний розсуд, проте у межах, встановлених законом.
Дефініція дискреційних повноважень формалізована в положеннях Рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи No R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді. Відповідно до цього документа, дискреційними повноваженнями («discretionary power») слід вважати повноваження, які надають адміністративному органу певну свободу в прийнятті рішень, наділяючи орган правом вибрати з декількох законних рішень таке, яке він вважає найприйнятнішим.
Разом з тим, у разі якщо відповідний орган державної влади був наділений дискреційними повноваженнями щодо розгляду тих чи інших питань, останній повинен використовувати надані йому повноваження у межах, порядку та у спосіб, визначений законом для того аби досягти мети заради якої органу були надані такі повноваження.
Наявність у Антимонопольного комітету дискреційних повноважень щодо розгляду справ про захист економічної конкуренції зумовлює появу кореспондуючого обов'язку у останнього стосовно здійснення повного, всебічного та об'єктивного з'ясування усіх обставин справи та ухвалення законного, обґрунтованого та неупередженого рішення.
Наведене узгоджується з правовим висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.07.2019 року у справі №910/23000/17, в якій суд зазначив, що оскільки чинним законодавством майже не врегульовано процедури та критеріїв, за якими Комітет ухвалює рішення про відкриття чи відмову в розгляді справи, рішення Комітету має бути максимально вичерпним, ґрунтовним, повинне розкривати заявникові мотиви його ухвалення.
Аналогічний за своєю суттю висновок був викладений у постанові КГС ВС від 22 листопада 2022 року у справі № 910/11452/21, в якій Верховний Суд наголосив на тому, що рішення АМК має бути максимально вичерпним, ґрунтовним, повинно розкривати мотиви його ухвалення.
У той же час, з матеріалів справи Комітету № 145-26.13/33-24 вбачається, що основні дії зі збирання доказів на підтвердження вчинення позивачем та третьою особою порушення антиконкурентного законодавства були проведені саме в період з 01.10.2021 по 19.02.2024 (до винесення розпорядження про початок розгляду справи).
Після прийняття державним уповноваженим АМКУ розпорядження від 19.02.2024 № 03/36-р про початок розгляду справи, відповідачем були вчинені наступні процесуальні дії:
- направлення копії розпорядження від 19.02.2024 № 03/36-р учасникам справи;
- направлення до ТОВ «Айті-Маркет» вимоги від 11.03.2024 про надання інформації щодо використання ІР-адреси НОМЕР_1 ;
- надіслання до ГУ ДПС у Київській та Вінницькій областях вимог від 14.03.2024 про надання інформації про розмір доходу (виручки) ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» і ТОВ «Будівельне управління механізації» від реалізації товарів, робіт, послуг за 2023 рік та копій податкової звітності за 2023 рік;
- направлення до ТОВ «АЙ ПІ ТРАНС» вимоги від 05.04.2024 про надання інформації щодо використання ІР-адреси НОМЕР_1 ;
- направлення ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» вимоги від 11.03.2024 про надання інформації та належним чином засвідчених копій документів, що стосується участі у Торгах;
- направлення вимог до замовників Торгів про надання інформації та копій документів, що стосується процедур закупівель, в яких приймали участь ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» і ТОВ «Будівельне управління механізації»;
- направлення до ТОВ «ДАТАЛАЙН» вимоги від 02.12.2024 про надання інформації щодо використання ІР-адреси НОМЕР_2 ;
- надіслання учасникам справи копії подання від 13.12.2024 № 145-26.13/03-12003е з попередніми висновками у справі;
- розміщення на веб-сайті АМКУ повідомлення про дату, час і місце розгляду справи від 18.12.2024 № 145-26.13/03-12160е;
- ознайомлення представника позивача 20.12.2024 з матеріалами справи № 145- 26.13/33-24;
- прийняття 24.12.2024 Рішення № 528-р;
- 30.12.2024 засобами електронної пошти направлено повідомлення від 26.12.2024 № 145-26.13/03-12479с про відмову в задоволенні клопотання ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» від 19.12.2024 про продовження строку надання пояснень і прийняття оскаржуваного рішення;
- 19.02.2025 позивачу було направлено копію Рішення № 528-р від 24.12.2024 для виконання, разом із супровідним листом від 11.02.2025.
Зі змісту отриманих на запити відповідями від ТОВ «Айті-Маркет» (про надання інформації щодо використання ІР-адреси НОМЕР_1 ), від ГУ ДПС у Київській та Вінницькій областях (про надання інформації про розмір доходу (виручки) ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» і ТОВ «Будівельне управління механізації» від реалізації товарів, робіт, послуг за 2023 рік та копій податкової звітності за 2023 рік), від ТОВ «АЙ ПІ ТРАНС» (про надання інформації щодо використання ІР-адреси НОМЕР_1 ), від позивача (про надання інформації та належним чином засвідчених копій документів, що стосується участі у Торгах), від замовників Торгів про надання інформації та копій документів, що стосується процедур закупівель, в яких приймали участь позивач і третя особа, від ТОВ «ДАТАЛАЙН» (про надання інформації щодо використання ІР-адреси НОМЕР_2 ) не можливо встановити ті обставини, про які в мотивувальній частині оскаржуваного Рішення зазначає відповідач.
За змістом оскаржуваного Рішення вбачається, що загалом усі висновки відповідача базуються на доказах, збір та аналіз яких здійснено до розпорядження від 19.02.2024 № 03/36- р. Зібрані ж під час початку розгляду справи докази у своїй сукупності жодним чином не підтверджують тих обставин, якими АМК обґрунтовує свої висновки і стверджує про наявність у діях позивача та третьої особи антиконкурентних узгоджених дій під час участі у Торгах 1-10.
Положення ч. 1 ст. 40 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачають право осіб, які беруть (брали) участь у справі - ознайомлюватися з матеріалами справи, знімати копії (фотокопії) з матеріалів справи та робити виписки (крім інформації з обмеженим доступом та інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які беруть (брали) участь у справі, або перешкодити подальшому розгляду справи) - після одержання копії подання з попередніми висновками у справі (витягу з подання, що не містить інформації з обмеженим доступом та інформації, визначеної відповідним державним уповноваженим, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які беруть (брали) участь у справі, або перешкодити подальшому розгляду справи).
Отже, фактично у позивача виникло право ознайомитися із зібраними Комітетом даними тільки після отримання подання з попередніми висновками від 13.12.2024.
Тобто, у період з 01.10.2021 по 13.12.2024 позивач не міг реалізувати свого права на подання заперечень та надати Комітету достатні докази, для спростування наявності в його діях порушення законодавства про захист економічної конкуренції під час участі в Торгах 1-10. Фактично у позивача було лише одинадцять днів від моменту складання попередніх висновків від 13.12.2024 для підготовки заперечень та доказів на їх підтвердження, тоді як збір інформації, який передував винесенню розпорядження про початок розгляду справи, тривав більше трьох років.
Вказані дії Комітету свідчать про не дотримання принципу використовувати надані йому повноваження у межах, порядку та у спосіб, визначений законом для того аби досягти мети заради якої органу були надані такі повноваження, що призвело до порушення процесуальних прав позивача під час розгляду справи Комітетом.
Статтею 59 Закону № 2210-ІІІ визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є, у тому числі, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Отже, порушення або неправильне застосування процедурних норм, є окремою підставою для зміни, скасування чи визнання недійсним рішення.
Крім того, враховуючи заперечення позивача та третьої особи проти встановлених Комітетом під час розгляду антимонопольної справи обставин, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Як наголошував відповідач, матеріали антимонопольної справи доводять сукупність обставин, які свідчать про вчинення учасниками порушення під час підготовки та участі в Торгах, і були підставою для прийняття Рішення № 528-р, серед яких:
1) Наявність господарських відносин між ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» до, під час та після проведення Торгів 1-10.
2) Надання ТОВ «Будівельне управління механізації» та отримання фінансової допомоги ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» у період, до та після проведення Торгів 1-10.
3) Отримання та надання учасниками фінансової допомоги від одних і тих же суб'єктів господарювання в період до, під час та після проведення Торгів 1-10.
4) Використання ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» однієї ІР-адреси в період Торгів 1-2.
5) Наявність спільних працівників і перехід працівників між ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» у період до, під час та після проведення Торгів 1-10.
6) Взаємозв'язок учасників через третю особу до, під час та після проведення Торгів 1-10.
7) Синхронність дій ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» під час участі в Торгах 1-10.
8) Комунікація між учасниками в період до та після проведення Торгів 3-10.
В силу ч. 1 ст. 3 Закону України "Про захист економічної конкуренції" законодавство про захист економічної конкуренції ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із цього Закону, законів України "Про Антимонопольний комітет України"; Про захист від недобросовісної конкуренції", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Вчинення суб'єктами господарювання узгоджених дій утворює самостійний склад порушення законодавства про захист економічної конкуренції і не залежить від того, чи займають відповідні суб'єкти господарювання чи один з них монопольне (домінуюче) становище на ринку.
З урахуванням приписів п. 4 ч. 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» для кваліфікації дій (бездіяльності) суб'єктів господарювання на ринку товарів як антиконкурентних узгоджених дій у вигляді спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів (і які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції) не вимагається обов'язкове встановлення та доведення факту чи фактів формального узгодження зазначених дій, в тому числі укладення відповідної угоди (угод). Це порушення установлюється за результатами такого аналізу органом Антимонопольного комітету України ситуації на ринку товару, який:
- свідчить про погодженість конкурентної поведінки суб'єктів господарювання;
- спростовує наявність об'єктивних причин для вчинення зазначених дій.
Пов'язані з наведеним обставини з'ясовуються і доводяться відповідним органом Антимонопольного комітету України.
Суд має з'ясовувати, чи зазначено в рішенні органу Антимонопольного комітету України докази обмеження конкуренції внаслідок дій (бездіяльності) суб'єкта господарювання або іншого негативного впливу таких дій (бездіяльності) на стан конкуренції на визначеному відповідним органом ринку, протягом певного періоду часу, чи досліджено в такому рішенні динаміку цін, обставини і мотиви їх підвищення або зниження, обґрунтованість зміни цін, співвідношення дій (бездіяльності) суб'єкта господарювання з поведінкою інших учасників товарного ринку, в тому числі й тих, що не притягалися до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, витрати суб'єкта господарювання, які впливають на вартість товару, тощо.
При цьому, саме орган Антимонопольного комітету України має довести безпідставність посилання заінтересованої особи на інші чинники, що можуть позначатися на поведінці суб'єкта господарювання (зокрема, на специфіку відповідного товарного ринку; тривалість та вартість зберігання товару; час та вартість доставки; витрати на реалізацію товару тощо).
Крім того, у вирішенні спорів, пов'язаних з оцінкою дій чи бездіяльності суб'єктів господарювання як погодженої конкурентної поведінки (стаття 5, частини перша - четверта статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції"), слід з'ясовувати та перевіряти належними засобами доказування фактичні обставини, пов'язані з наявністю або відсутністю безпосереднього впливу таких дій (бездіяльності), - наприклад, укладання угоди або прийняття рішення в будь-якій формі, - на умови виробництва, придбання чи реалізації певного товару, в тому числі на такі параметри ринку, як можливі обсяги реалізації, загальний рівень цін на ринку тощо.
Стаття 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі також - Закон № 2210) розмежовує види антиконкурентних узгоджений дій, зокрема: спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів та вчинення суб'єктами господарювання схожих дій (бездіяльності) на ринку товару, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
Зазначені порушення мають різний склад та потребують відмінну один від одного доказову базу.
При кваліфікації дій суб'єктів господарювання за пунктом 4 частини другої статті 6 Закону - антиконкурентні узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, узгодженість дій (поведінки) полягає саме в обміні інформацією, заміні конкуренції між учасниками торгів на координацію, в результаті чого усувається конкуренція між ними та спотворюється основний принцип торгів - здійснення конкурентного відбору учасників.
Така правова позиція підтверджується постановами Верховного Суду від 05.03.2020 у справі № 924/552/19, від 04.02.2021 у справі № 910/17126/19.
Змагальність продавців - учасників конкурентних процедур, ґрунтується на непевності щодо інших учасників та їх поведінки і зумовлює необхідність кожним з учасників пропонування кращих умов за найнижчими цінами. У випадку, коли учасники торгів домовляються між собою щодо умов своїх тендерних пропозицій - усувається непевність, а відтак усувається конкуренція між ними. Оскільки замовник обмежений у ході здійснення процедури торгів лише тими пропозиціями, які подані, то у разі якщо учасники замінять конкуренцію між собою на координацію, замовник не отримує той результат, який би він мав в умовах справжньої конкуренції, тобто вибір переможця закупівлі на принципах прозорої конкурентної процедури.
Таким чином, узгодження учасниками торгів своїх тендерних пропозицій усуває конкуренцію та змагальність між учасниками, а отже спотворює результат, тобто об'єктивно кращу пропозицію, порушує тим самим право замовника на отримання найбільш ефективного для нього результату, який досягається у зв'язку з наявністю лише справжньої конкуренції.
Сама узгоджена поведінка учасників конкурсу, торгів (тендеру) не відповідає суті конкурсу, відповідно, в даному випадку негативним наслідком є сам факт спотворення результатів тендеру (через узгодження поведінки учасниками).
Відповідно до висновку Верховного Суду викладеного у постановах від 04.02.2021 року у справі № 910/17126/19, від 06.07.2023 у справі № 910/2025/20, від 02.06.2022 у справі № 910/267/20, Закон не ставить застосування передбачених ним наслідків узгоджених антиконкурентних дій у залежність від "спільної домовленості разом брати участь у торгах з метою усунення конкуренції". Цілком зрозуміло, що така "домовленість" навряд чи може мати своє матеріальне втілення у вигляді письмових угод чи інших документів. А тому, питання про наявність/відсутність узгоджених антиконкурентних дій має досліджуватися судами виходячи з усієї сукупності обставин і доказів, з'ясованих і досліджених у справі, враховуючи їх вірогідність і взаємозв'язок, у відповідності до статті 86 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
1) Першою обставиною, яка, нібито, свідчить про вчинення учасниками антиконкурентних узгоджених дій, за доводами АМК є наявність господарських відносин між ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» до, під час та після проведення Торгів 1-10 (п.п. 73-77, 118-122, 170-174 Рішення № 528-р).
Відповідно до фактичних даних, викладених Комітетом в Рішенні, у період з 2019 по 2021 між позивачем та третьою особою існували сталі господарські відносини - сторони реалізовували один одному товари та послуги в спірний період.
Право на зайняття підприємницькою діяльністю гарантовано Конституцією України.
У той же час існування таких господарських відносин між учасниками пов'язано із ринком будівництва автомобільних доріг, що є специфічним, внаслідок чого обмежена кількість суб'єктів господарювання надають такого роду послуги або постачають специфічний товар для проведення будівельних робіт на автомобільних дорогах.
Сама по собі наявність господарських відносин між учасниками торгів в жодному разі не може бути підставою для висновку про те, що така координація економічної поведінки призвела до усунення між ними конкуренції під час проведення Торгів і не має наслідком вчинення такими суб'єктами господарювання антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.
В оскаржуваному рішенні АМКУ не наводить обґрунтувань, яким саме чином наявність господарських взаємовідносин у 2019 - 2021 роках між позивачем та третьою особою шляхом реалізації товарів та послуг свідчить про доступ до інформації про господарську діяльність один одного та сприяння в обміні інформацією між ними під час підготовки та участі в Торгах 1-10.
Поза увагою АМКУ залишено також факт наявності господарських взаємовідносин у позивача з іншими учасниками торгів, а саме: ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво», код ЄДРПОУ 33757711 (учасник Торгів 8-9), що в свою чергу, свідчить про специфіку ринку будівництва і ремонту автомобільних доріг та обмежену кількість суб'єктів господарювання, які виконують такого роду робити та постачають специфічний товар.
З наведеного вбачається, що під час розгляду справи відповідач не здійснював дослідження даного ринку, в тому числі співвідношення дій позивача з поведінкою інших учасників на ринку будівництва і ремонту автомобільних доріг, які також приймали участь в спірних Торгах.
В свою чергу, позивач був обмежений у наданні вказаних доказів під час процедури розгляду справи в АМКУ, оскільки з дати отримання подання від 13.12.2024 з попередніми висновками (17.12.2024) та по дату призначення справи до розгляду на 24.12.2024, було лише 5 робочих днів для ознайомлення з поданням та матеріалами справи.
Відповідачем не доведено належними і допустимими доказами, що господарські відносини між позивачем та ТОВ «Будівельне управління механізації» у спірний період виходять за межі звичайної господарської діяльності, яку вони здійснюють з іншими особами з невизначеного кола суб'єктів господарювання.
2-3) Щодо обставин надання фінансової допомоги учасниками один одному та однією особою - суд встановив (п.п. 77-96, 123-142, 175-194 Рішення № 528-р).
У пунктах 78, 123 та 175 АМК наводить перелік договорів про надання фінансової допомоги, які були укладені між позивачем та третьою особою в період 2019-2021 років.
Крім того, як встановлено АМК, ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» укладали договори про надання поворотної фінансової допомоги з Приватним підприємством «Промбудсервіс 2005» та з Товариством з обмеженою відповідальністю «РЕД-МЕТ».
Як вже було вказано вище, ринок, на якому здійснюють свою підприємницьку діяльність позивач та третя особа є специфічним та обумовлює виникнення господарських правовідносин між його учасниками.
У той же час, перебування суб'єктів господарювання у фінансових та господарських відносинах не суперечить приписам чинного законодавства України та не є свідченням узгодженості дій між ними. (Постанова ВС від 24.04.2018 у справі № 917/1357/17).
Комітетом не доведено належними та допустимими доказами, що отримані як фінансова допомога кошти були призначені саме для забезпечення участі в Торгах 1-10 або, якимось чином, сприяли обміну між позивачем та третьою особою інформацією, яка б свідчила про наявність антиконкурентних узгоджених дій під час періоду проведення спірних процедур закупівель.
Відтак, викладені в оскаржуваному Рішенні висновки про те, що надання і отримання поворотної фінансової допомоги свідчить про єдність економічних інтересів, можливість обміну інформацією та відсутність конкуренції під час участі в Торгах 1-10, є такими, що ґрунтуються на загальних припущеннях, а не на індивідуальному аналізі конкретних відносин сторін, що свідчить про їх недоведеність, передчасність та неможливість існування поза іншими сукупними обставинами.
4) З приводу використання ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» однієї ІР-адреси в період проведення Торгів 1-2 встановлено (п. 97-103 Рішення № 528-р).
Відповідно до п. 97 Рішення № 528-р, ТОВ «Будівельне управління механізації» використовувало ІР-адресу НОМЕР_1 для входу в аукціон Торгів 1-2.
Згідно з інформацією, наданою листом АТ «ТАСКОМБАНК» від 28.02.2022 № 1233/47.7-БТ, ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» входило до автоматизованої системи дистанційного самообслуговування АТ «ТАСКОМБАНК» для здійснення платежів (розрахунків) та отримання довідок про наявність рахунку, відсутність заборгованості тощо, зокрема з 09.01.2019 по 27.12.2019, у тому числі в період проведення Торгів 1-2, використовуючи ІР-адресу НОМЕР_1 (п. 99 Рішення № 528-р).
За інформацією, наданою Комітету Товариством з обережною відповідальністю «Ай Пі Транс» листом від 10.04.2024 № 010/04-24, вказана вище ІР-адреса використовувалась протягом 2019-2020 років ТОВ «РІДЛЕЙ» за адресою: 01033, м. Київ, вул. Паньківська 5, яке на 10.04.2024 було абонентом ТОВ «Ай Пі Транс» згідно з договором від 01.02.2018 № ІР-01015.
Щодо відповіді наданої ТОВ «Ай Пі Транс» від 10.04.2024 № 010/04-24 в межах процедури розгляду справи, то в ній зазначено лише інформацію, що протягом 2019-2020 років ІР-адресу НОМЕР_1 використовував абонент ТОВ «Рідлей». З наведеної інформації жодним чином не можливо дійти висновку про те, що ТОВ «Будівельне управління механізації» для входу в аукціон та завантаження тендерних пропозицій, а позивач для входу до інтернет-банкінгу, використовували одну і ту ж ІР-адресу НОМЕР_1 , що в свою чергу може свідчити про те, що в період підготовки та участі у Торгах, товариства діяли спільно та координували свою діяльність.
Відповідачем не враховано, що одна і та сама IP-адреса може бути спільно використана різними пристроями чи користувачами, через різні технології і мережеві послуги, зокрема: користувачі можуть бути під'єднані до маршрутизатора через етапи, такі як комутатори (switches) або бездротові точки доступу (Wi-Fi access points); NAT (Network Address Translation): декілька пристроїв використовують одну публічну ІР-адресу для доступу до Інтернету; проксі-сервер: декілька користувачів підключаються до мережі Інтернет через центральний сервер, який використовує одну ІР-адресу; VPN (віртуальні приватні мережі): користувачі підключаються до VPN-сервера, який має одну публічну ІР- адресу; Інтернет-провайдер може надавати динамічну ІР-адресу, для групи користувачів в певний часовий інтервал. Це означає, що різні користувачі можуть отримувати однакову ІР- адресу під час різних сесій підключення; DHCP (Dynamic HostConfiguration Protocol) - протокол, який використовується для автоматичного надання динамічних IP-адрес, які підключаються до мережі; Anycast: декілька серверів з дією IP-адресою, але користувачі направляються до різних серверів залежно від географічного положення або завантаження; Хмарні сервіси: віртуальні машини на хмарних платформах можуть бути налаштовані так, щоб використовувати одну публічну ІР-адресу.
Збіг IP-адрес різного комп'ютерного обладнання, можливий у випадку під'єднання через спільне мережеве обладнання, включаючи налаштування чи/або використання певних сервісів, чи/або налаштування обладнання провайдера. Тобто, навіть під час завантаження документів на один інтернет-ресурс за допомогою різного комп'ютерного обладнання (комп'ютерів, які не об'єднані в одну локальну мережу та фізично знаходяться в різних непов'язаних місцях), можливий збіг (відображення в системі інтернет-ресурсу) їх ІР-адрес.
З наведеного слідує, що встановлення такої обставини як спільне використання позивачем і третьою особою однієї і тієї ж ІР-адреси потребує спеціальних знань у сфері дослідження комп'ютерної техніки та програмних продуктів, і не може ґрунтуватися на формальних припущеннях збігу якихось ймовірних обставин.
З метою спростування висновків відповідача щодо спільного використання позивачем та третьою особою ІР-адреси НОМЕР_1 , позивач замовив проведення експертного дослідження у Київському відділенні Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бакаріуса», на вирішення експертів було поставлено наступні питання:
1. Чи є збіг ІР-адреси НОМЕР_1 доказом використання ТОВ «БУМ» та ТОВ «МЗ112» одного й того ж комп'ютерного обладнання під час здійснення доступу до аукціону та завантаження тендерної документації і керування банківськими рахунками?
2. Чи можливо, що вхід ТОВ «БУМ» до аукціону та завантаження тендерної документації, а ТОВ «МЗ112» - до інтернет-банкінгу які здійснено з використання різного комп'ютерного обладнання, має однакову мережу вузла в комп'ютерній мережі, побудованої за протоколом ІР (Internet Protocol address)?
3. У яких випадках можливий збіг мережевого адресу вузла в комп'ютерній мережі, побудованої за протоколом ІР (Internet Protocol address)?
4. Про що свідчить збіг мережевого вузла в комп'ютерній мережі побудованої за протоколом ІР (Internet Protocol address)?
5. У випадку використання одних (спільних) ІР адрес - встановити, знаходились ТОВ «БУМ» та ТОВ «МЗ112» при використанні одних (спільних) ІР адрес за різними адресами та/або за однією адресою? Якщо можливо встановити - вказати відповідні адреси або адресу.
За результатами проведення експертного дослідження електронних комунікацій 19.05.2025 складено Висновок експерта № 831 відповідно до якого надані наступні відповіді на питання:
1. Відповісти на питання не надається за можливе, оскільки містить ознаки правового питання та виходить за межі кваліфікації судового експерта.
2 (2-4). Збіг ІР-адрес кінцевого користувача під час використання електронних сервісів/служб за допомогою мережі Інтернет (здійснення доступу до аукціону; завантаження тендерної документації; керування банківськими рахунками, тощо) за допомогою різного кінцевого (термінального) обладнання можливий у випадку налаштування трафіку з використанням VPN.
3 (5). Встановити фізичну адресу (місцезнаходження) кінцевого користувача під час використання електронних сервісів/служб за допомогою мережі Інтернет, за його ІР-адресою не можливо.
Суд наголошує, що поданий на замовлення сторони висновок експерта оцінюється з урахуванням положень ст.ст. 86, 104, 214 ГПК України. Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами.
У наданому позивачем висновку немає одностайного доведення того, що ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» не використовуалдо одну ІР-адресу НОМЕР_1 в установлених Комітетом в оскаржуваному Рішенні випадках, оскільки використання/невикористання учасниками VPN під час відповідних входів до мережі не можливо підтвердити під час розгляду справи.
Однак, у той же час, наведені експертом обставини свідчать, що встановити адресу (місцезнаходження) кінцевого користувача під час використання електронних сервісів/служб за допомогою мережі Інтернет за його ІР-адресою неможливо. Комітет на підтвердження належності вказаної ІР-адреси ТОВ «Рідлей» посилався на лист відповідь ТОВ «Ай Пі Транс» від 10.04.2024 № 010/04-24. Проте, під час розгляду справи АМК не довів, що позивач та третя особа входили з однієї ІР-адресу до аукціону під час проведення електронних Торгів, одночасно з використанням такої ІР-адреси завантажували свої тендерні пропозиції чи оплачували платежі за участь в електронних Торгах.
Збіг щодо використання однієї ІР-адреси має місце лише під час проведення Торгів 1-2 та носить одиничні характери, що також випливає з наявності господарських відносин між сторонами в рамках здійснення ними підприємницької діяльності на одному ринку товарів/послуг.
Окремо слід відзначити, що в матеріалах справи міститься вимога від 02.12.2024 вих. № 145-26ю13/03-11536е до ТОВ «Даталайн» про надання інформації про всіх абонентів використання у період з 01.01.2019 по 31.12.2021 ІР-адреси НОМЕР_2 , відповідь на яку підтвердила, що під час завантаження тендерних пропозицій позивач і ТОВ «Будівельне управління механізації» використовували різні ІР-адреси.
Зважаючи на наведене вище, доводи Комітету про використання ТОВ «Будівельне управління механізації» та ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» однієї ІР-адреси НОМЕР_1 у період проведення Торгів 1-2 не свідчать про узгодженість дій та обмін інформацією під час безпосередньої підготовки тендерної документації та участі в Торгах 1-2.
5) Як встановлено Комітетом, до під час та після проведення Торгів у позивача та третьої особи були наявні спільні працівники та зафіксовано перехід працівників між Товариствами (п.п. 104-107, 143-146, 195-198 Рішення № 528-р).
Згруповану інформацію про спільних працівників та період їх перебування на посадах Комітет наводить в таблицях у пунктах 104, 143, 195 Рішення.
Як вказує АМК у Рішенні, за результатом аналізу інформації, наданої листом ГУ ПФУ у Київській області від 15.11.2021 № 1000-0704-8/115414 та листом ТУ ПФУ у Вінницькій області від 30.12.2021 № 0200-0704-5/89321 встановлено наявність спільних працівників між ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» і ТОВ «Будівельне управління механізації», а також перехід працівників між зазначеними суб'єктами господарювання. Вказані факти свідчать, що товариства узгоджено здійснюють свою господарську діяльність, про наявність обміну інформацією між ними та про обізнаність щодо діяльності один одного, зокрема, під час підготовки та участі у Торгах.
Такі висновки фактично ґрунтуються на таблицях, в яких зазначено прізвища, ім'я, по батькові працівників, їх РНОКПП і періоди трудової діяльності цих фізичних осіб у позивача та ТОВ «Будівельне управління механізації».
Однак, у Рішенні № 528-р відсутня інформацію про посаду чи вид робіт, які виконували вказані особи у зазначений період, АМКУ не встановлено також і конкретних обставин переходу цих працівників з одного товариства в інше і якими обставини цей перехід був обумовлений. Поза увагою залишено також той факт, що господарська діяльність підприємств здійснюється в межах одного регіону: місцезнаходження ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» (Київська область, м. Бровари), а фактичне місцезнаходження ТОВ «Будівельне управління механізації» (м. Київ, пров. Віто-Литовський, 10), відповідно перехід працівників з одного товариства в інше, враховуючи специфіку виконання робіт і попиту на робочу силу в цій галузі, може свідчити про наявність об'єктивних обставин, які могли вплинути на такі рішення працівників і ці фактори жодним чином не можуть впливати на спільність дій позивача та третьої особи.
Окрему увагу привертають зазначені у таблиці (п. 104,195 Рішення № 528-р) періоди перебування працівників у трудових відносинах двох товариств, зокрема, вказані періоди роботи мали місце задовго до проведення навіть Торгів 1-10 (2016-2018 роки).
В Рішенні не зазначено жодного факту одночасного перебування працівників у трудових відносинах з позивачем і ТОВ «Будівельне управління механізації» під час проведення Торгів 1-10, а тому твердження відповідача про наявність спільних працівників є не може свідчити про те, що Товариства узгоджено здійснюють (здійснювали в період проведення Торгів 1-10) свою господарську діяльність, між ними наявний обмін інформацією та обізнаність щодо діяльності один одного, а також сприяння в обміні інформацією між ними під час підготовки та участі в торгах.
Самої наявності однієї або двох обставин, що можуть виступати як вірогідний доказ наявності антиконкурентних узгоджених дій учасників конкурсних процедур, недостатньо для обґрунтованого та об'єктивного висновку про наявність таких дій.
6) Під час розгляду справи суд також надав оцінку доказам сторін стосовно взаємозв'язку учасників через третю особу до, під час та після проведення Торгів 1-10 (п.п. 108-112, 147-151, 199-203 Рішення № 528-р).
У пунктах 108-112 (Торги 1, 2), 147-151 (Торги 3, 4), 199-203 (Торги 5-10) Рішення № 528-р зазначено, що з аналізу наявної у матеріалах справи інформації, зокрема, витягів з ЄДР кінцевим беніфеціарним власником (контролером) ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» у період з 01.01.2019 та станом на 26.12.2021 був ОСОБА_2 , який у цей же період часу був директором ТОВ «Рідлей», у якого згідно інформації наданої ТОВ «Будівельне управління механізації» (лист від 25.04.2024) останнє орендувало приміщення для свого фактичного місцезнаходження у період з 01.01.2019 по 31.12.2021. Такі зв'язки між товариствами свідчать про наявність умов для обміну між ними інформацією до, під час та після проведення Торгів.
Однак, у Рішенні № 528-р не наведено жодного доказу, на підставі якого можна стверджувати, що ОСОБА_2 у певний спосіб мав вплив на одного учасника по відношенню до іншого до, під час та після проведення Торгів 1-10. Не зазначено, які його конкретні дії мали вплив на участь товариств у цих Торгах або у який саме спосіб, виявлена пов'язаність, могла вплинути на результати Торгів або спотворити їх результат, адже оренда майнового комплексу жодним чином не створює умов для обміну інформацією про торги.
Більше того, роблячи такий висновок Комітетом не прийнято до уваги той факт, що відповідно до відомостей з ЄДР юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців основним видом діяльності ТОВ «РІДЛЕЙ» (код ЄДРПОУ 41113057) є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Як вбачається з матеріалів справи № 145-26.13/33-24, ТОВ «Будівельне управління механізації» уклало договір оренди майнового комплексу від 01.11.2017 № 01/11/1 з ТОВ «РІДЛЕЙ» ще задовго до проведення перших торгів (31.07.2019).
З наведеного можна констатувати, що за своєю природою такий висновок АМК є припущенням, що не має достатнього документального підтвердження, відтак, вказана обставина щодо обміну інформацією між Товариствами до, під час та після участі в Торгах 1-10 не може вважатись доведеною.
7) Синхронність дій учасників у часі. (п.п. 113-117, 165-169, 216-220 Рішення № 528-р).
Обґрунтовуючи зазначений висновок, у пунктах 113-117 (Торги 1,2), 165-169 (Торги 3.4), 216-220 (Торги 5-10) оскаржуваного Рішення зазначено, що тендерні пропозиції позивача та ТОВ «Будівельне управління механізації» подавались до електронної системи закупівель в один день із невеликим часовим інтервалом, що вказує на їх погоджену поведінку у Торгах.
Проте вказані обставини самі по собі жодним чином не доводять, що учасники узгоджено здійснювали підготовку до участі в Торгах, а лише вказують на випадковість синхронності їх дій, обумовлених відповідними процедурами.
Так, відповідно до форми реєстру отриманих пропозиції у Торгах 3 - UA-2020-03- 2-000521-е (розміщеної за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-03-02-000521-е) вбачається синхронність дій між позивачем і третім учасником торгів - ДП «Граніт Україна», дата та час подачі відповідних пропозицій яких була наступною: позивач - 20.03.2020 о 16 год 42 хв, а ДП «Граніт України» (33864982) - 20.03.2020 о 16 год 12 хв.; у Торгах 6 - UA-2021-03-01-005142-b (розміщеної за посиланням https://:prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-03-01-005142-b) в один день і майже в один час були подані пропозиції наступних учасників: позивач - 27.03.2021 о 14:06 год і Дочірнє підприємство «Будівельник-2012» ТОВ «Альманах-2000» - 27.03.2021 о 14:23 год; у Торгах 8 - UA-2021-03-22-001584-b (розміщеної за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA- 2021-03-22-001584-b) усі три учасники торгів подали пропозиції в один день - 29.04.2021 із незначним проміжком часу: позивач о 15:48 год, ТОВ «Будівельне управління механізації» о 20:18 год, ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво» о 11:08 год; у Торгах 9 - UA-2021- 13-23-008755-с (розміщеної за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-03-23-08755-с) усі чотири учасники подали свої пропозиції в один день 15.04.2021 із незначним проміжком часу, а саме: позивач о 12:58 год, ТОВ «Инвест Буд» о 19:21 год, ТОВ Будівельне управління механізації» о 20:27 год, ФОП Горовенко Г.О. о 18:56 год; у Торгах 10 - UA-2021-03-24-001087-с (розміщеної за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA- 2021-03-24-001087-с) вбачається синхронність дій у подачі тендерних пропозицій у двох учасників: ТОВ «Будівельне управління механізації» - 22.04.2021 о 18:08 год, ТОВ «Инвест Буд» - 22.04.2021 о 19:47 год.
Наведені вище факти спростовують висновок АМКУ про синхронність дій позивача та третьої особи під час участі у Торгах, що може вказувати на їх погоджену поведінку.
8) Судом також надано оцінку доводам Комітету щодо комунікації між учасниками у період до та після проведення Торгів 3-10 (п.п. 152-164, 204-215 Рішення № 528-р).
У пунктах 152-164 (Торги 3,4), 204-215 (Торги 5-10) Рішення № 528-р зазначено, що відповідно до інформації, наданої листом АТ «КБ Приватбанк» віл 24.02.2022 № 20.1.0.0/7-220221/8577, листом ГУ ДПС у Вінницькій обл. від 11.11.2021 № 23100/5/02-32-12-01-23, ГУ ПФУ у Вінницькій обл. від 30.12.2021 № 0200-0704-5/89321, листом ПрАТ «ВФ Україна» від 12.05.2023 № 02/К1-Б/135, листом філії AT «Державний експортно-імпортний банк України» від 21.02.2022 № БТ/0400710/954-22, листом AT «Укрсиббанк» від 22.02.2022 № 29-4-1-07/192-БТ, листом ПрАТ «Київстар» від 22.05.2023 № 13834/01 встановлено використання позивачем у своїй господарській діяльності номеру телефону НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_3 , а ТОВ «Будівельне управління механізації» - 0506004398, який належить ОСОБА_4 . Згідно відомостей наданих ПрАТ «ВФ Україна» виявлено, що після проведення Торгів 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 та у період до і після проведення Торгів 7 між товариствами відбулися телефонні розмови з використанням цих телефонних номерів. Вказані дії за твердженням відповідача свідчать про координацію щодо участі у спірних Торгах.
Наведені висновки АМКУ щодо тісної комунікації позивача і ТОВ «Будівельне управління механізації» не підтверджують вчинення дій з метою узгодження поведінки під час участі в Торгах 1-10, оскільки існування комунікації сторін за умови, що між ними були господарські відносини, а тим більше існування такої комунікації як до моменту оприлюднення оголошень про Торги так і після їх завершення, що підтверджується наданою ТОВ «ВФ Україна» інформацією, не є свідченням того, що вони здійснили погодження своєї поведінки власне на цих Торгах.
З огляду на такі обставини, зроблений АМКУ висновок в цій частині є таким, що позбавлений причинно-наслідкового зв'язку, відтак не може вважатись обґрунтованим та таким, що базується на належних доказах.
При цьому, як стверджував позивач та не було спростовано відповідачем, номер телефону НОМЕР_3 належить ОСОБА_3 - директору позивача, який жодним чином не пов'язаний з підготовкою тендерної документації.
Більше того, у листі від 15.04.2024 вих. № 164 на виконання вимоги АМКУ позивачем викладено детальну інформацію про всіх колишніх і нинішніх працівників, що будь-яким чином залучалися до підготовки та/або збору документів, інформації у Процедурі закупівлі, в тому числі, що здійснювали завантаження тендерних пропозицій та зміну цінових пропозицій під час торгів із зазначенням номерів телефонів, які ними використовувались, а саме: 0678330001, 0631333758, 0997960478, 0955314651, 0636536189,0503390776.
На підтвердження факту того, що телефонні розмови не мали жодного стосунку до обговорення питань, пов'язаних із Торгами, позивач надав заяву свідка ОСОБА_3 від 28.02.2025. У заяві свідок чітко засвідчує, що зміст телефонних розмов, в основному, стосувався особистих питань, зокрема, побутових, дозвілля, спорту та інших подій. Свідчення, викладені в заяві, є важливим підтвердженням того, що телефонні розмови жодним чином не були пов'язані з Торгами, не містили обговорень, які могли б свідчити про їхній вплив або будь-яку причетність до процесу проведення Торгів.
З огляду на викладені вище обставини і факти, висновки, викладені у Рішенні відсутній належний аналіз доказів та не надано об'єктивної оцінки фактичним даним, що могли б достеменно підтвердити наявність порушення вимог законодавства про захист економічної конкуренції позивачем та третьою особою.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно зі статтею 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
У свою чергу, вирішуючи спори щодо оскарження рішень органів Антимонопольного комітету України, господарські суди мають враховувати, що відповідно до Законів України «Про Антимонопольний комітет України», «Про захист економічної конкуренції» кваліфікація дій суб'єктів господарювання як порушення законодавства про захист економічної конкуренції є виключною компетенцією органів Антимонопольного комітету України.
Таким чином, у вирішенні відповідних спорів суди не повинні перебирати на себе непритаманні судам функції органів Антимонопольного комітету України, зокрема, самостійно доводити замість відповідного органу певні обставини. Саме на орган Антимонопольного комітету України покладено обов'язок навести відповідні докази у своєму рішенні на підставі яких орган дійшов висновку про обставини справи, а суд покликаний дослідити та оцінити наведені органом докази, і, в разі їх підтвердження, вони можуть бути достатніми для висновків органу, викладених у Рішенні АМК.
Доведення порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій ґрунтується на сукупності обставин, зазначених у мотивувальній частині рішення, а не на окремому поодинокому факті або обставині.
Так, у межах розгляду антимонопольної справи, враховуючи закріплену за органами Комітету виключну компетенцію розглядати та проводити розслідування у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, Комітетом не було встановлено та доведено факти, які у своїй сукупності свідчать про узгодження ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» своєї поведінки при підготовці до участі та участі в Торгах 1-10, зокрема, про обмін між ними інформацією та наявність домовленостей.
У свою чергу в позовній заяві ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» в розумінні ГПК України належно обґрунтовує свої позовні вимоги, оскільки в якості аргументів та доказів позивач наводить більш вірогідні, належні, допустимі, достовірні докази викладених у Рішенні № 528-р обставин. Позовні вимоги про визнання недійсними пунктів 1, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 30 Рішення № 528-р від 24.12.2024 підлягають задоволенню.
Щодо вимог ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» про визнання дій АМК такими, що порушують права позивача та про зобов'язання виключити із Зведених відомостей щодо спотворення результатів торгів за 2024 рік, які оприлюднені на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України 07.02.2025 за посиланням (https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennya-rezultativ-torgiv/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennia-rezultativ-torhiv-za-2024-rik), інформації про вчення ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу, то суд дійшов наступних висновків.
Органи Антимонопольного комітету України оприлюднюють рішення за результатом розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України протягом 10 робочих днів з дня його прийняття. Рішення підлягає оприлюдненню в повному обсязі, крім інформації, яка визначена інформацією з обмеженим доступом. Інформація з обмеженим доступом має бути виключена або зачорнена чи змінена в інший спосіб, який забезпечує достатній її захист та достатню прозорість щодо обґрунтування органом Антимонопольного комітету України прийнятого рішення (ч. 2 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Відповідно до приписів ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", серед основних принципів здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників є, зокрема відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Згідно приписів ст. 10-1 Закону України "Про публічні закупівлі", розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
Перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 затверджено Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, який визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних.
Розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком (п. 3 Положення).
У разі внесення змін до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, розпорядник інформації у місячний строк з дати набрання чинності такими змінами здійснює їх завантаження та подальше оновлення на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (п. 4 Положення).
Так, додатком до вказаного Положення визначено Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, відповідно до якого Антимонопольний комітет України зобов'язаний оприлюднювати наступну публічну інформацію у формі відкритих даних:
- Зведений перелік суб'єктів природних монополій;
- Рішення та рекомендації Антимонопольного комітету;
- Реєстр державної допомоги;
- Зведені відомості про рішення органів Комітету про визнання вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу.
Таким чином, твердження позивача стосовно того, що ведення та публікація зведених відомостей про рішення органів Комітету не передбачені жодним чинним нормативним актом України є безпідставними та спростовуються Положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835.
У той же час, пунктом 4 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом
- частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів.
Відтак, враховуючи приписи пункту 4 частини першої статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", наявність інформації щодо позивача у Зведених відомостях фактично є підставою для прийняття замовником рішення про відмову учаснику у процедурі закупівлі та зобов'язання відхилити тендерну пропозицію учасника.
Тому, наявність інформації у Зведених відомостях про Рішення в частині, яка стосується позивача, і має наслідком автоматичну відмову йому у процедурі закупівлі та відхилення його тендерної пропозиції замовником, порушує права останнього на участь у процедурах закупівель.
Зважаючи на встановлення підстав для визнання недійсним Рішення АМК № 528-р в частині, дії відповідача з включення ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» до Зведених відомостей щодо спотворення результатів торгів за 2024 рік, які оприлюднено на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України 07.02.2025 є такими, що порушують права позивача, а позовні вимоги про зобов'язання виключити такі відомості зі Зведених відомостей - обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оскільки Антимонопольним комітетом України не доведено наявності сукупності обставин, які свідчать про вчинення ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» та ТОВ «Будівельне управління механізації» порушення, передбаченого п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів електронного аукціону, а Рішення № 528-р прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнані встановленими, то суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «Мостобудівельний загін №112» у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 104, 129, 214, 219, 220, 232, 233, 237, 238, ст. ст. 240, 241, ч. 1 ст. 256, 288 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін №112" задовольнити.
2. Визнати недійсними пункти 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 рішення Антимонопольного комітету України № 528-р від 24.12.2024 по справі № 145-26.13/33-24 в частині визнання вчинення Товариством з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельний загін № 112» порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 4 ч. 2 ст. 6 і п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, на закупівлі (ідентифікатор Торгів у системі Prozorro): UA-2019-07-31-000496-а, UA-2019-07-31-002260-b, UA-2020-03-02-000521-с, UA-2020-04-08-003298-b, UA-2021-02-03-013109-а, UA-2021-03-01-0005142-b, UA-2021-03-16-013122-с, UA-2021-03-22-001584-b, UA-2021-03-23-008755-с, UA-2021-03-24-001087-с.
3. Визнати недійсними пункти 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30 рішення Антимонопольного комітету України № 528-р від 24.12.2024 по справі № 145-26.13/33-24 в частині покладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельний загін № 112» штрафу в загальному розмірі 104 652 914,00 грн.
4. Визнати дії Антимонопольного комітету України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельний загін № 112» до Зведених відомостей щодо спотворення результатів торгів за 2024 рік, які оприлюднено на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України 07.02.2025 за посиланням (https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennya-rezultativ-torgiv/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennia-rezultativ-torhiv-za-2024-rik), такими, що порушують права Товариства з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельний загін № 112».
5. Зобов'язати Антимонопольний комітет України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; код ЄДРПОУ 00032767) виключити із Зведених відомостей щодо спотворення результатів торгів за 2024 рік, які оприлюднені на офіційному веб-порталі Антимонопольного комітету України 07.02.2025 за посиланням (https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennya-rezultativ-torgiv/zvedeni-vidomosti-shchodo-spotvorennia-rezultativ-torhiv-za-2024-rik), інформацію про вчинення Товариством з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельний загін № 112» (07400, Київська обл., Броварський р-н, м. Бровари, вул. Січових Стрільців, 2; код ЄДРПОУ 22202218) порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу.
6. Стягнути з Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; код ЄДРПОУ 00032767) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін №112" (07400, Київська обл., Броварський р-н, м. Бровари, вул. Січових Стрільців, 2; код ЄДРПОУ 22202218) судовий збір в розмірі 12 112,00 грн.
7. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 11.08.2025 року.
Суддя Ю.О.Підченко