Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/4462/25
Провадження № 3/279/1415/25
11 серпня 2025 року м.Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., із секретарем судового засідання Маковською Д.О., за участі прокурора Коростенської окружної прокуратури Калитович Т.В., Синька Р.В, розглянувши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
24.07.2025 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З урахуванням вимог ч.1 ст.277 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 призначений о 12:45 год на 11.08.2025 року.
Про дату, час та місце розгляду справи учасники повідомлені належним чином.
Прокурор в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правпорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з доведенням факту несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 09.04.2024 року о 09:34 годин.
ОСОБА_1 у судове засідання з'явився, надав пояснення з приводу вчиненого адміністративного правопорушення, вину свою визнав, розкаявся, підтвердив, що дійсно є старостою Каленського старостинського округу, однак декларацію за 2023 рік подав з порушенням строку, а саме 09.04.2024 року о 09:34 годин, оскільки був зайнятий облаштуванням кладовища та пізно згадав про обов'язок подання декларації. У найкоротший строк виправив ситуацію, але вже з пропуском встановленого законом строку.
Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши обставини вчиненого правопорушення на підставі поданих до суду доказів, з урахуванням пояснень, наданих особою в судовому засіданні, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з такого .
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі розпорядження міського голови № 312 к від 28.12.2020 року ОСОБА_1 призначений на посаду старости сіл Каленське, Корма, Ходаки, Субине, Горбачі, Мединівка, Великий Ліс з 04.01.2021 року.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в-г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу II «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08 листопада 2023 року (далі - Порядок), передбачено що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
За таких обставин, ОСОБА_1 , будучи старостою Каленського старостинського округу, відповідно до п.п. "в" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, та повинен був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 00 годин 00 хвилин 01.04.2024 року. Однак такий обов'язок виконав несвоєчасно, а саме 09.04.2024 о 09:34 годин.
Отже, дії ОСОБА_1 як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, правильно кваліфікуються за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Окрім визнання ОСОБА_1 своєї вини, факт вчинення ним адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується протоколом № 353 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією від 18.07.2025 року, паперовою копією електронної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік (час подання 09.04.2024 09:34); запитом управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 25.06.2025; повідомленням виконкому Коростенської міської ради від 10.04.2024 року про несвоєчасне подання декларації; копією розпорядження міського голови № 312-к від 28.12.2020 року про призначення ОСОБА_1 старостою сіл Коростенського району, попередженням про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування, листом Житомирської обласної прокуратури від 16.07.2025 про погодження протоколу про адміністративне правопорушення; супровідним листом з прокуратури Житомирської області про погодження проекту протоколу з додатками матеріалів.
Протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією складений уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256,257 КУпАП.
Аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового засідання.
Згідно з положеннями ст.23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення є щире розкаяння. Обставин, що обтяжують його відповідальність не встановлено.
Статтею 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, незначний термін пропущення строку подання декларації та особу правопорушника, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також те, що ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає за можливе звільнити його від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Керуючись ст.22, ч.1 ст.172-6, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, оголосивши усне зауваження, провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ