Справа № 4816/890/25
11 серпня 2025 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., прокурора Ткаченка К.Л., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого: АДРЕСА_2 , несе службу ДФТГ №8, працює присяжним Зарічного районного суду м. Суми, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 виданий 01.09.2017 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 290/2025 від 18.07.2025 року, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на яких поширюється дія цього Закону України «Про запобігання корупції» згідно п.п. «г», п. 1 ч. 1 ст. 3, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, працюючи присяжним в Зарічному районному суді м. Суми, несвоєчасно, 01.04.2025 року, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , зазначив, що дійсно пропустив строки подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор в судовому засіданні протокол підтримав, вважає вину ОСОБА_1 доведеною.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши надані докази, з'ясувавши думку прокурора, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктом правопорушень є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
Відповідно до рішення VII скликання XXIX сесії Сумської міської ради від 23.11.2022 № 3205-МР «Про затвердження списків присяжних», затверджено список присяжних Зарічного районного суду м. Суми згідно з додатком 1. У додатку 1 до вказаного рішення під № 23 значиться ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. І Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої етапі 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону
Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді) (п.п. «г», п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції».
Інформацією про виконання обов'язків присяжного ОСОБА_1 в суді протягом 2022-2024 років встановлено, що ОСОБА_1 в 2024 році виконував обов'язок присяжного, а саме: 03.01.2024 по справі № 591./10733/23, 18.01.2024 по справі № 591/10733/23, 30.01.2024 по справі № 591/590/24, 01.02.2024 по справі № 591/590/24, 05.03.2024 по справі № 591/590/24, 20.05.2024 по справі № 591/590/24, 10.06.2024 по справі № 591/4369/24, 13.06.2024 по справі № 591/4086/24, 16.07.2024 по справі № 591/4086/24, 17.07.2024 по справі № 591/590/24, 19.07.2024 по справі № 591/7185/24, 26.07.2024 по справі № 591/4369/24 19.08.2024 по справі № 591/7185/24, 10.09.202 по справі № 591/8841/24, 24.09.2024 по справі № 591/4086/24, 29.11.2024 по справі № 591/8841/24, 26.12.2024 по справі № 591/590/24.
Отже Присяжний ОСОБА_1 , є суб'єктом декларування.
Враховуючи вищевикладене, у відповідності до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , є особою на яку поширюється дія цього Закону.
Водночас, у ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено про те, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, пунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- еайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок).
Водночас, відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ГХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями).
Роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових нормі відображають правозастосовну практику.
Так, Законом та Порядком № 252/23 передбачено три види декларацій, зокрема щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язаний до 01 квітня подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема. Декларація за 2024 рік.
З витягу послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 по 02.04.2025 вбачається, що особа вперше зайшла до реєстру 01.04.2025 року о 17 год. 18 хв. та заповнював декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, здійснив вхід до Реєстру, натиснув кнопку «Нова декларація на основі цієї», ознайомився з методичними настановами щодо заповнення документа та заповнив усі розділи декларації за 2024 рік. 01.04.2025 о 17 год. 43 хв. подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом особи. (а.с. 27,28).
ОСОБА_1 під особистий підпис 07.12.2022 року ознайомлений з обов'язком подання щорічних декларацій.(а.с.20).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки несвоєчасно, 01.04.2025 року, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, а тому вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що відповідає тяжкості та наслідкам скоєного правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (Отримувач платежу: ГУК Сум.обл/Сумський р/21081100 Код отримувача: 37970404 Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат) Рахунок отримувача: UA228999980313080106000018355 Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за наступними реквізитами: Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106 Код отримувача: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код бюджетної класифікації: 22030106 Призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду по справі ( № справи).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
Суддя Л.М.Гончаренко