Справа № 591/7107/25 Провадження № 2-а/591/418/25
про залишення без руху
11 серпня 2025 року Зарічний районний суд м. Суми в особі судді Сидоренко А.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Зацепіна Віктора Сергійовича до ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Зацепіна В.С. через систему «Електронний суд» звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з вказаним адміністративним позовом до ОСОБА_2 та просить визнати протиправним та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення Х 05/25-537, якою зафіксовано порушення позивачем вимог передбачених абз. 4 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». за що його притягнуто до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 25500 грн. 00 коп.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 04 липня 2025 року вказану позовну заяву залишено без руху та позивачу запропоновано у строк не пізніше 10 днів з дня вручення ухвали усунути наведені в ній недоліки.
10 липня 2025 року від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів, згідно якого на виконання ухвали про залишення без руху надає докази відправлення позовної заяви з додатками на адресу відповідача через систему електронний суд, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до вимог ЦПК зобов'язаний був зареєструватися в цій системі та фактично має електронний кабінет, та докази сплати судового збору.
Проте недоліки адміністративного позову, вказані в ухвалі Зарічного районного суду м. Суми від 04 липня 2025 року в повній мірі не усунуто, а саме:
В порушення вимог ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява не містить:
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти відповідача, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач зазначає відповідачем фізичну особу ОСОБА_2 , не зазначаючи його як суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За правовою позицією, викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду №543/775/17 від 18 березня 2020 року, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також зазначеною постановою Великої Палати Верховного Суду, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, визначено, що він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Таким чином, при зверненні до суду з позовними вимогами про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення підлягає сплаті судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до ч.3 ст. 2 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на те, що звернення до суду відбулося за допомогою системи «Електронний суд», підлягає застосуванню понижений коефіцієнт ставки судового збору, а тому підлягає сплаті судовий збір в розмірі 484 грн. 48 коп. Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 424 грн. 24 коп., тобто в меншому розмірі. ніж вказано в ухвалі суду про залишення адміністративного позову без руху.
Згідно ч. 9 ст. 44 КАС України, у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності у іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність у іншого учасника справи електронного кабінету - в паперовій формі листом з описом вкладення.
Згідно ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
За вимогами ч. 2 ст. 161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
В порушення вимог ч.9 ст. 44 КАС України, позивачем не надано суду доказів направлення відповідачу позовної заяви з доданими до неї матеріалами.
Надана квитанція про доставку документів до зареєстрованого електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_2 з огляду на те, що відповідачем позивач зазначає фізичну особу ОСОБА_2 , не відповідає вимогам процесуального законодавства.
Таким чином позивачу необхідно визначитися з колом учасників справи, а саме, хто саме є відповідачем за його позовом.
За таких умов вважаю за необхідне залишити позовну заяву без руху та запропонувати позивачу усунути вказані недоліки.
Роз'яснити, що в іншому разі позовна заява буде вважатися неподаною.
Керуючись ст.ст. 161, 161, 169, 287 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Зацепіна Віктора Сергійовича до ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без руху, запропонувавши у строк, не пізніше 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, усунути вказані недоліки, про що повідомити заявника і пояснити, що в іншому випадку позовна заява буде вважатися неподаною.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на вказану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.П.Сидоренко