Рішення від 11.08.2025 по справі 334/4662/25

Дата документу 11.08.2025

Справа № 334/4662/25

Провадження № 2/334/2797/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Фетісова М.В., за участю секретаря судового засідання Засько А.А.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Запорізького обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої допомоги по безробіттю,

встановив:

директор Запорізького обласного центру зайнятості Бойко З.М. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача кошти, що були виплачені йому як допомога по безробіттю за період з 15.01.2025 по 30.01.2025 у сумі 4 129,03 гривень.

Позов обґрунтовує тим, що Запорізький обласний центр зайнятості діє від імені Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення» та Положення про Запорізький обласний центр зайнятості. За сприянням у працевлаштуванні до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості (далі - Філія) 10.01.2025 звернувся ОСОБА_1 .. Наказом від 10.01.2025 № НТ250110 відповідачу було надано статус безробітного. Наказом від 13.01.2025 №НТ250113 ОСОБА_1 було призначено, розпочато виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 22 та частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на 270 календарних днів з 11.01.2025 до 07.10.2025. У заяві про надання статусу безробітного від 10.01.2025 та Додатку 2 до Індивідуального плану працевлаштування безробітного ОСОБА_1 зазначив та засвідчив особистим підписом ознайомлення з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного. За результатами верифікації було встановлено факт виїзду ОСОБА_1 за межі України 15.01.2025 під час перебування на обліку в службі зайнятості. Відповідно до пункту 18 частини другої статті 22 Закону України «Про зайнятість населення», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду, спеціалістами Філії проведено розслідування страхового випадку, результати якого оформлені Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 19.02.2025 № 15В, яким підтверджено дату виїзду відповідача за межі України з 15.01.2025. Відповідно до пункту 161 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного припиняється у разі неповідомлення у період реєстрації зареєстрованим безробітним територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, про виїзд за межі України. Наказом Філії від 19.02.2025 № НТ250219 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю та реєстрацію безробітного з 19.02.2025, у зв'язку з неповідомленням у період реєстрації зареєстрованим безробітним про виїзд за межі України, відповідно до пункту 2 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пункту 161 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення». 31.01.2025 відповідач підтвердив намір перебувати у статусі безробітного та повідомив, що за кордон не виїхав, роботу не знайшов, що підтверджується електронним листом від 31.01.2025. Таким чином, в порушення вимог частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідач своєчасно не надав відомості про обставини, що впливали на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг. Згідно з частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання особою своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг. Оскільки відповідач своєчасно не повідомив Філію про виїзд за межі України, заява про припинення реєстрації як безробітного у встановлений законодавством строк ним також не надана, виплачена допомоги по безробіттю за період з 15.01.2025 до 30.01.2025 у сумі 4 129,03 гривень підлягає поверненню. За розрахунком позивача загальна сума допомоги по безробіттю, яка підлягає поверненню за період з 15.01.2025 по 18.02.2025 складає 9 529,95 гривень. 20.02.2025 фахівцями центру зайнятості було знято з відомості допомогу по безробіттю в сумі 5 400,92 гривень та на картковий рахунок безробітного ОСОБА_1 не перераховувалась. Залишок заборгованості, яка підлягає відшкодуванню становить 4 129,03 гривень. Наказом директора Філії від 20.02.2025 року № 122-О «Про відшкодування матеріального забезпечення за рахунок безробітного» прийнято рішення про вжиття заходів щодо повернення ОСОБА_1 виплаченої допомоги по безробіттю за період з 15.01.2025 по 30.01.2025 у сумі 4 129,03 гривень.

Відповідач відзив на позов не подав..

Ухвалою про відкриття провадження у справі від 04.07.2025 відкрите провадження у справі та її призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена позивачу та відповідачу в їх електронні кабінет та отримана ними 04.07.2025. Отже відповідно до пункту 2 частини шостої статті 272 ЦПК України позивач та відповідач є належним чином повідомленим про розгляд справи.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до статей 15, 16 ЦК України, статей 4, 5 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, і має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

За змістом частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Умови, розміри, порядок надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон № 1533-ІІІ) та Законом України від 05.07.2021 № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі - Закон № 5067-VІ).

Згідно з частинами першою, другою та п'ятою статті 22 Закону № 1533-III право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж сім місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Застрахованим особам, зазначеним у частині першій цієї статті та в абзаці першому частини третьої статті 23 цього Закону, тривалість виплати допомоги по безробіттю визначається залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю призначається з восьмого дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 5067-VI відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України така особа зобов'язана повідомити про це територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому особа зареєстрована як безробітна. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (частини друга та третя статті36 Закону № 1533-III).

Судом встановлено, що 10.01.2025 до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості (далі - Філія) з заявою про призначення (поновлення) допомоги по безробіттю звернувся ОСОБА_1 .

Наказом від 10.01.2025 № НТ250110 відповідачу було надано статус безробітного.

Наказом від 13.01.2025 № НТ250113 ОСОБА_1 було призначено, розпочато виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 22 та частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на 270 календарних днів з 11.01.2025 до 07.10.2025.

У заяві про надання статусу безробітного від 10.01.2025 та Додатку 2 до Індивідуального плану працевлаштування безробітного ОСОБА_1 зазначив та засвідчив особистим підписом ознайомлення з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного.

За результатами верифікації було встановлено факт виїзду ОСОБА_1 за межі України 15.01.2025 під час перебування на обліку в службі зайнятості.

Відповідно до пункту 18 частини другої статті 22 Закону № 5067-VІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння відомостей, поданих особою під час реєстрації, та/або даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також шляхом інформаційного обміну з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, щодо знаходження за межами України осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного або які бажають отримати статус зареєстрованого безробітного. У разі потреби розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників;

Згідно з пунктами 3, 4, 11 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.09.2024 № 27-1 (далі - Порядок № 27-1) розслідування проводиться філіями регіональних центрів зайнятості, а також міськими, районними та міськрайонними центрами зайнятості (до їх припинення) (далі - центри зайнятості) за період перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного. Розслідування проводиться під час подання особою заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного та/або після припинення реєстрації особи як безробітного, у разі надходження від державних органів, підприємств, установ, організацій або громадян інформації, яка впливає на умови реєстрації особи як безробітного та/або перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, та/або якщо така інформація розміщена в медіа. За результатами проведення розслідування в разі виявлення невідповідності, що впливає на умови надання (поновлення) особі статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття, складається акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття згідно з додатком до цього Порядку (далі - акт розслідування), який підписують посадові особи центру зайнятості, які проводили таке розслідування, а також посадові особи страхувальника (у разі проведення виїзної перевірки у страхувальника).

Відповідно до пункту 16-1 частини першої статті 45 Закону № 5067-VІ реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі неповідомлення у період реєстрації зареєстрованим безробітним територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, про виїзд за межі України.

Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного у разі перетину державного кордону у період реєстрації безробітного з дня встановлення факту перетину кордону (у разі неповідомлення про такий перетин протягом трьох робочих днів, що передують виїзду за кордон, або перебування за межами України більше встановленого законодавством строку), що передбачено підпунктом 2 пункту 32 Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України 30.03.2023 № 446 (далі - Порядок № 446).

Відповідно до Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 19.02.2025 № 15В розслідування встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як безробітний в Запорізькій філії Запорізького обласного центру зайнятості з 10.01.2025. Відповідно до рекомендацій за результатами верифікації, дата виїзду за кордон України - 15.01.2025. Особа не повідомила про перетин кордону протягом трьох робочих днів, що передують виїзду за кордон, згідно з пунктом 32 підпунктом 2 Порядку № 446.

У пункті 2 частини першої статті 31 Закону № 1533-ІІІ зазначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі припинення реєстрації безробітного відповідно до статті 45 Закону України «Про зайнятість населення».

Наказом від 19.02.2025 № НТ250219 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю та реєстрацію безробітного з 19.02.2025 на підставі статті 45 Закону № 5067-VІ у зв'язку з неповідомленням у період реєстрації зареєстрованим безробітним про виїзд за межі України.

31.01.2025 відповідач надав Філії електронний лист, в якому підтвердив намір перебувати у статусі безробітного та повідомив, що за кордон не виїхав, роботу не знайшов.

Згідно з частиною третьою статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання особою своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до розрахунку суми допомоги по безробіттю, яка підлягає поверненню сума допомоги по безробіттю, яка була виплачена відповідачу та підлягає поверненню за період з 15.01.2025 по 18.02.2025 складає 9 529,95 гривень. 20.02.2025 фахівцями центру зайнятості було знято з відомості допомогу по безробіттю в сумі 5 400,92 гривень та на картковий рахунок безробітного ОСОБА_1 не перераховувалась. Залишок заборгованості, яка підлягає відшкодуванню становить 4 129, 03 гривень.

Наказом директора Філії від 20.02.2025 року № 122-О «Про відшкодування матеріального забезпечення за рахунок безробітного» прийнято рішення про вжиття заходів щодо повернення ОСОБА_1 виплаченої допомоги по безробіттю за період з 15.01.2025 по 30.01.2025 у сумі 4 129,03 гривень.

Суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_1 після надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю, 15.01.2025 виїхав за межі України, про що не повідомив Філію, чим порушив вимоги частини другої статті 36 Закону № 1533-III. Відповідно до пункту 16-1 частини першої статті 45 Закону № 5067-VІ, пункту 16-1 частини першої статті 45 Закону № 5067-VІ вказані обставини є підставами для припинення реєстрації безробітного та виплати допомоги по безробіттю.

Виплата допомоги по безробіттю проведена позивачем відповідачу добровільно у зв'язку із недобросовісністю з боку відповідача, який не повідомив позивача про існування вищевказаної обставини.

На підставі викладеного, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі шляхом стягнення з відповідача на користь позивача надміру виплаченої допомоги по безробіттю.

Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2 422,40 гривень, сплачений останнім при зверненні до суду з цим позовом у зв'язку з повним задоволенням позову.

Керуючись статтями 3, 4, 10, 11, 76 - 81, 89, 141, 263 - 265, 268, 272-279 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Запорізького обласного центру зайнятості кошти, що були виплачені йому як допомога по безробіттю за період з 15.01.2025 до 30.01.2025 у сумі 4 129 (чотири тисячі сто двадцять дев'ять) гривень 03 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Запорізького обласного центру зайнятості судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач - Запорізький обласний центр зайнятості, місцезнаходження: вул. Незалежної України, буд. 56А, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 03491412,

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя М.В. Фетісов