Ухвала від 11.08.2025 по справі 344/13893/25

Справа № 344/13893/25

Провадження № 1-кс/344/5486/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого відділу розслідування особливо важливих злочинів слідчого управління Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , яке погоджено з начальником відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження № 12023091180000476 від 18.05.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 361, ч. 2 ст. 361-2 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відділом розслідування особливо важливих злочинів СУ ГУНП в

Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у межах кримінального провадження № 12023091180000476 від 18.05.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 361,

ч. 2 ст. 361-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 13.12.2012, відповідно до протоколу зборів учасників № 1 від 12.12.2012, ОСОБА_5 заснував Товариство з обмеженою відповідальністю «Вест Сервіс» (код ЄДРПОУ - 38474668) (далі - ТОВ «Вест Сервіс»), з основним видом діяльності згідно КВЕД «45.11 торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами».

29 липня 2015 року Департаментом Державтоінспекції МВС України

№ 7252, ТОВ «Вест Сервіс» надано дозвіл № 4-8-3522 на початок діяльності, пов'язаної з торгівлею транспортними засобами та їх складовими частинами за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Рівенська, 76А, офіс 302.

Надалі в травні 2022 року, директор ТОВ «Вест Сервіс» ОСОБА_6 , діючи відповідно до спільно розробленого з ОСОБА_5 та ОСОБА_7 злочинного плану, відповідно до вимог Постанови КМУ № 1200 від 11.09.2009, отримав від ТОВ «Д.І.О. - Трейдер Інтернаціонал» персональні логін та пароль до КП АРМ «Торгівля КТЗ» та від Головного сервісного центру МВС отримав персональні логін та пароль до ЄДР ТЗ МВС України, тим самим одержавши можливість їх подальшого використання та оформлення електронних документів в інформаційних (автоматизованих) системах КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України.

У травні 2023 року ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , з метою незаконного збільшення прибутків від діяльності ТОВ «Вест Сервіс», вирішили організувати на території Львівської та Івано-Франківської областей схему несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України особами, які не наділені у встановленому законодавством України порядку правом доступу до них, та налагодження схеми внесення цими особами до електронного реєстру інформації про надходження, передачу, реалізацію автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших транспортних засобів вітчизняного та іноземного виробництва, та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, перевірку транспортних засобів по базі даних та видачу довідок щодо наявності обтяжень (арештів), оформлення угод купівлі-продажу транспортних засобів.

З цією метою у травні 2023 року ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та

ОСОБА_6 створили та очолили організовану групу, до якої ОСОБА_5 завербував свою співмешканку ОСОБА_8 , а в свою чергу ОСОБА_7 до організованої групи завербував ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та

ОСОБА_11 , які бажали отримувати особисту матеріальну вигоду від несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України, довели до них детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили між ними ролі, направлені на успішне виконання злочинного плану й досягнення злочинної мети - отримання прибутку, визначили загальні правила поведінки та обумовили правила конспірації місць вчинення несанкціонованого доступу та інші організаційні питання.

В подальшому діючи відповідно до відведених ролей, ОСОБА_5 , доручив та передав ОСОБА_8 дублікат носія «Алмаз-1К» із ключем та сертифікатом до нього який був виданий на ім'я директора ТОВ «Вест Сервіс» ОСОБА_6 , для здійснення несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України, у свою чергу ОСОБА_7 , діючи відповідно до плану доручив та передав дублікати носіїв «Алмаз-1К» із ключем та сертифікатом до нього який був виданий на ім'я директора ТОВ «Вест Сервіс» ОСОБА_6 виконавцям - ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , які останні використовували для протиправного входу до системи.

Упродовж травня 2023 року - березня 2024 року учасники організованої групи ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , відповідно до відведених їм ролей, здійснювали несанкціоновані втручання в роботу інформаційної (автоматизованої) системи - ЄДР ТЗ МВС України, з використанням КП АРМ «Торгівля КТЗ» формували інформаційні картки транспортних засобів на предмет наявності відомостей про їх розшук; акти технічного стану транспортних засобів; підписували договори купівлі-продажу транспортних засобів та акти огляду реалізованих транспортних засобів; надсилати їх в електронному вигляді до інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України для подальшої перереєстрації особами права власності у відповідних підрозділах ГСЦ МВС України, що призвело до витоку інформації.

Крім того ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб спільно із ОСОБА_7 в період з травня 2023 по березень 2024 року, внаслідок несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України, та витоку інформації, використовуючи реквізити власних банківських рахунків та рахунків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , які не були усвідомлені про злочинні наміри щодо набуття права володіння, використання та розпорядження грошовими коштами, щодо яких фактичні обставини свідчать про їх одержання злочинним, отримали прибуток - грошові кошти.

Впродовж з травня 2023 по березень 2024 року ОСОБА_7 , від несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України незаконно отримав грошові кошти в загальній сумі 3 548 878,00 грн.

ОСОБА_5 за вказаний період від несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України незаконно отримав від ОСОБА_7 грошові кошти в сумі 1 396 157 грн.

У такий спосіб ОСОБА_5 діючи спільно із ОСОБА_7 отримали право володіння, використання та розпорядження грошовими коштами в загальній сумі 4 945 035 грн., щодо яких фактичні обставини свідчать про їх одержання злочинним шляхом.

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель АДРЕСА_1 , громадянин України, РНОКПП - НОМЕР_1 , раніше не судимий, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених

ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 361 КК України, із яких ч. 5 ст. 361 КК України відповідно до ст. 12 КК України відносяться до особливо тяжких злочинів.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 438529365 від 07.08.2025 року встановлено, що на праві власності ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , перебуває ? частки об'єкта нерухомого майна № 1873230126101, а саме квартири площею 49,1 м2 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 та об'єкт нерухомого майна № 652495926101,

а саме нежитлове приміщення громадсько-торгового комплексу площею 44,9 м2 розташоване за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, буд. 43б.

Санкцією ч. 2 ст. 209 КК України передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Таким чином, на даний час є підстави вважати, що при ухваленні остаточного рішення, суд може призначити покарання ОСОБА_7 у виді конфіскації майна, оскільки такий вид додаткового покарання прямо передбачено у санкції ч. 2 ст. 209 КК України.

Більше того, не застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, яке на праві власності належить ОСОБА_7 може призвести до його відчуження як підозрюваним так і іншими особами, що унеможливить в подальшому виконання вимог кримінального процесуального законодавства щодо конфіскації майна, як додаткового виду покарання.

Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, просив клопотання задовольнити.

Володілець майна про розгляд клопотання не повідомлявся на підставі ч.2 ст. 172 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних(розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень КПК України судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Ч. 10 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

Встановлено, що слідчий звернувся з вказаним клопотання, яке відповідає вимогам ст. 171 КПК України.

Ст. 173 КПК України визначено порядок вирішення питання про арешт майна.

З клопотання вбачається, що впродовж з травня 2023 по березень 2024 року ОСОБА_7 , від несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України незаконно отримав грошові кошти в загальній сумі 3 548 878,00 грн.

ОСОБА_5 за вказаний період від несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем КП АРМ «Торгівля КТЗ» та ЄДР ТЗ МВС України незаконно отримав від ОСОБА_7 грошові кошти в сумі 1 396 157 грн.

У такий спосіб ОСОБА_5 діючи спільно із ОСОБА_7 отримали право володіння, використання та розпорядження грошовими коштами в загальній сумі 4 945 035 грн., щодо яких фактичні обставини свідчать про їх одержання злочинним шляхом.

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель АДРЕСА_1 , громадянин України, РНОКПП - НОМЕР_1 , раніше не судимий, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених

ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 361 КК України, із яких ч. 5 ст. 361 КК України відповідно до ст. 12 КК України відносяться до особливо тяжких злочинів.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 438529365 від 07.08.2025 року встановлено, що на праві власності ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , перебуває 1/4 частки об'єкта нерухомого майна № 1873230126101, а саме квартири площею 49,1 м2 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 та об'єкт нерухомого майна № 652495926101,

а саме нежитлове приміщення громадсько-торгового комплексу площею 44,9 м2 розташоване за адресою: АДРЕСА_3 .

оскільки санкція статті ч.5 ст. 191 КК України, у вчиненні якої підозрюється ОСОБА_7 передбачає конфіскацію майна, як вид покарання.

Відповідно до ч. 4 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна.

Отже, на підставі вищенаведеного та враховуючи наявність правових підстав для задоволення клопотання та з метою забезпечення конфіскації майна як можливого виду покарання, а також правову підставу для арешту майна та наслідки арешту майна для інших осіб, керуючись засадами розумності та співмірності, вважаю,що клопотання слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 170-173, 309, 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Накласти арешт на нерухоме майно з позбавленням права на відчуження та розпорядження майном, що на праві приватної власності належить підозрюваному ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 в рамках кримінального провадження № 12023091180000476 від 18.05.2023, а саме на 1/4 частки об'єкта нерухомого майна № 1873230126101, квартири площею 49,1 м2, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 та об'єкт нерухомого майна № 652495926101, нежитлове приміщення громадсько-торгового комплексу площею 44,9 м2 розташоване за адресою:

м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, буд. 43б .

Ухвала підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1