Ухвала від 08.08.2025 по справі 469/949/25

08.08.25 Справа № 469/949/25

2-а/469/38/25

УХВАЛА

08 серпня 2025 року с-ще Березанка

Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про cкасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИЛА:

31 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Березанського районного суду Миколаївської області з зазначеним адміністративним позовом, у якому просив скасувати постанову №324 від 20 березня 2025 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 грн., а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Крім того, просив поновити пропущений процесуальний строк на звернення до суду з цим позовом, посилаючись на те, що про існування оскаржуваної постанови він випадково дізнався в липні 2025 року, коли з нього стягнули 8609,09 грн. на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження за №324 від 20.03.2025 року про накладення штрафу у розмірі 34000,00 грн..

Відповідно до ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Згідно з ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

За приписами ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивач просить скасувати постанову від 20 березня 2025 року, про яку, як він стверджує, він дізнався у липні 2025 року.

Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення№ 87 від 07 березня 2025 року наявний підпис позивача про ознайомлення з датою розгляду справи про адміністративне правопорушення 20 березня 2025 року.

. Частинами другою та третьою статті 122 КАС України чітко визначено момент, з яким пов'язано початок відліку строку звернення до адміністративного суду, а саме з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Порівняльний аналіз словоформ "дізналася" та "повинна була дізнатися" дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Отже, позивач, якого було належним чином повідомлено про час та місце розгляду щодо нього справи про адміністративне правопорушення, повинен був дізнатися про прийняте у такій справі рішення у день його прийняття.

За такого вказані представником позивача підстави пропуску строку звернення з цим позовом до суду визнаються судом неповажними, у зв"язку з чим клопотання про поновлення пропущеного строку задоволенню не підлягає.

Крім того, позивачем не додано до позовної заяви копію постанови про накладення адміністративного стягнення № 324 від 20.03.2025 року, зазначену у додатку до позовної заяви, а також не зазначено суб"єкта владних повноважень, який виніс оскаржувану постанову, що перешкоджає визначенню належного відповідача у справі, а також не викладені обставини, якими обгрунтовуються вимоги про зупинення стягнення та стягнення з відповідача стягнутого з позивача боргу, та не зазначені відповідні докази, не викладені позовні вимоги в частині суми боргу, яку позивач просить стягнути з відповідача, ціну позову у цій частині вимог та обгрунтований розрахунок сум, що стягуються, відсутні відомості про наявність або відсутність електронного кабінету, відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, що є порушенням вимог ст.160 КАС України.

Відповідно до ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу час для зазначення інших підстав для поновлення строку для звернення до суду та надання відсутнього документа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.123, 160, 161, 169 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку для звернення до суду з адміністративним позовом відмовити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без руху, надавши позивачу строк для зазначення інших підстав для поновлення строку для звернення до суду та усуненні інших недоліків позовної заяви шляхом надання позовної заяви з дотриманням вимог ст.ст.160-161 КАС України тривалістю 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та апеляційному оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Суддя: