Ухвала від 05.08.2025 по справі 755/13449/25

Справа №:755/13449/25

Провадження №: 1-кс/755/2547/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2025 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника (в режимі відеоконференції) ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Феодосія Автономної Республіки Крим, громадянина України, (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 15.05.1998 Феодосійським МВ ГУ ДМС України в АР Крим, РНОКПП НОМЕР_2 ), останнє відоме місце реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

слідчий в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 , за погодженням прокурора відділу прокуратури АР Крим та м. Севастополя ОСОБА_6 , звернувся до слідчої судді з з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175, відомості про яке 27.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Так, у період лютого-березня 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та РФ (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.

Таким чином, з 20.02.2014 РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - Кримського півострова із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.

24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим, повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 року на території України введено воєнний стан, строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.

З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території України АР Крим та м. Севастополь (далі - ТОТУ) до складу РФ, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи виконавчої влади і місцевого самоврядування Республіки Крим, а також найвищий та єдиний представницький та законодавчий орган влади Республіки Крим в складі окупаційної влади Російської Федерації - так званий «Державна Рада Республіки Крим».

Відповідно до Конституції Російської Федерації, а саме: ч. 3 ст. 3 - вищим безпосереднім виразом влади народу являються референдум та вільні вибори; ч. 2 ст. 11 - державну владу в суб'єктах РФ здійснюють створені ними органи державної влади; ч. 2 ст. 32 - громадяни РФ мають право обирати і бути обраними до органів державної влади і органів місцевого самоврядування, а також приймати участь в референдумі.

Згідно ч. 5 ст. 5 (призначення виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим», рішення про призначення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення має бути ухвалено не раніше ніж за 90 і не пізніше ніж за 80 днів до дня голосування. Зазначене рішення про призначення виборів підлягає офіційному опублікуванню в засобах масової інформації не пізніш як через п'ять днів з дня його прийняття.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 22 (порядок формування та повноваження територіальної виборчої комісії) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим»:

1. Територіальна виборча комісія формується в порядку і в строки, встановлені законодавством Російської Федерації, законодавством Республіки Крим.

2. Територіальна виборча комісія з повноваженнями з підготовки та проведення виборів до органів місцевого самоврядування, місцевого референдуму на території відповідного муніципального утворення під час організації підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення: 1) організовує підготовку і проведення виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти; 2) здійснює на території муніципальної освіти контроль за дотриманням виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації; 3) забезпечує на території муніципальної освіти реалізацію заходів, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти, виданням необхідної друкованої продукції; 4) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку розподілу ефірного часу та друкованої площі між зареєстрованими кандидатами, виборчими об'єднаннями для проведення передвиборної агітації; 5) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку встановлення підсумків голосування, визначення результатів виборів; 6) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку опублікування підсумків голосування; 7) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо організації фінансування підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення, розподіляє виділені з місцевого бюджету і (або) бюджету Республіки Крим кошти на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення, контролює цільове використання зазначених коштів; 8) надає правову, методичну, організаційно-технічну допомогу нижчестоящим комісіям; 9) заслуховує повідомлення органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів депутатів представницького органу муніципального утворення; 10) розглядає скарги (заяви) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій і приймає за зазначеними скаргами (заявами) вмотивовані рішення; 11) здійснює інші повноваження відповідно до Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», інших федеральних законів, Конституції Республіки Крим, законів Республіки Крим, статуту муніципальної освіти.

Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 92 (Реєстрація депутатів представницького органу муніципального утворення) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим» виборча комісія муніципального утворення після визначення результатів виборів негайно сповіщає про це зареєстрованих кандидатів, обраних депутатами представницького органу муніципального утворення, після чого вони зобов'язані в 5-денний строк подати до цієї виборчої комісії копію наказу (іншого документа) про звільнення їх від обов'язків, несумісних із статусом депутата представницького органу муніципального утворення, або копії документів, що засвідчують подання у зазначений строк заяви про звільнення від таких обов'язків.

Після офіційного опублікування результатів виборів депутатів представницького органу муніципального утворення та виконання зареєстрованим кандидатом, обраним депутатом представницького органу муніципального утворення, вимоги, передбаченої частиною 1 цієї статті, виборча комісія муніципального утворення реєструє такого депутата, видає йому посвідчення про обрання депутатом представницького органу муніципального утворення та надсилає відповідну інформацію до представницького органу муніципального утворення. Форма зазначеного посвідчення встановлюється виборчою комісією муніципального утворення.

Так, згідно рішення так званої «Феодосійської міської ради Республіки Крим» № 812 від 11.06.2024 року «Про призначення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання» призначено вибори депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання на 08 вересня 2024 року.

Водночас, органом досудовим розслідуванням встановлено, що у червні-липні 2024 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, точне місце знаходження досудовим розслідуванням не встановлене, розуміючи факт окупації Автономної Республіки Крим збройними силами Російської Федерації, достовірно знаючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи проросійсько налаштованим, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, направлений на участь у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території тана добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора,після призначення так званою «Феодосійською міською радою Республіки Крим» виборів депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання, з своєї згоди, був висунутий як кандидат у депутати по єдиному виборчому округу від виборчого об'єднання незаконно створеного на тимчасово окупованій територіїУкраїни - Феодосійського місцевого відділення «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ».

Так, 18.07.2024 рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» (яка розташована за адресою: вул. Галерейна, 7-А, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим) № 133/1151-2, на підставі поданих ОСОБА_7 документів, останній від виборчого об'єднання - Феодосійського місцевого відділення «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ» був зареєстрований кандидатом у депутати т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» по єдиному виборчому округу.

У подальшому, ОСОБА_7 у період часу з 18.07.2024 по 06.09.2024, перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - у м. Феодосія, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, здійснював передвиборчу кампанію як кандидат у депутати т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання».

Далі, ОСОБА_7 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - у м. Феодосія, за результатами проведених виборів, рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» від 10.09.2024 № 152/1417, оголошений переможцем по одномандатному виборчому округу № 2 та обраний депутатом т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання».

Після чого, ОСОБА_7 , відповідно до рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» від 16.09.2024 № 154/1426-2 був зареєстрований та приступив до виконання обов'язків як депутат т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» (яка розташована за адресою: вул. Земська, 4, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим), чим довів до кінця свій злочинний умисел, спрямований на участь у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території тау добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Отже, своїми умисними діями ОСОБА_7 , сприяв та сприяє реалізації політики окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто в участі громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

16.06.2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно зі ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

19.06.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 123 (8048) від 19.06.2025) та 19.06.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в Автономній Республіці Крим для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій.

Окрім цього, 19.06.2025 повідомлення про підозру та повістки про виклики ОСОБА_7 до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. з метою вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано останньому на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_7 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp», «Telegram» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_7 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp», а також від останнього отримано повідомлення (мовою оригіналу: «Добрый день. Проживаю в Крыму. Как мне явиться для получения повестки? Есть ли представитель в другой стране - возможно в Туции?»).

Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав. У зв'язкуіз викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру ОСОБА_7 особисто не вручено, проте вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою,

яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Беручи до уваги, що згідно ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки

на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до відомостей з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 23.01.2025 відомостей стосовно ОСОБА_7 в базі даних не виявлено.

27.06.2025 ОСОБА_7 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам оперативного підрозділу Яворівського РВ УСБ України у Львівській області.

27.06.2025 з матеріалів кримінального провадження № 22024011000000244 від 15.10.2024 виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окреме провадження за № 22025011000000175.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_7 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі:рапортом щодо виявленого кримінального правопорушення УСБ України у Львівській області № 62/44-1403 від 04.11.2024, згідно з яким були встановленні фактичні дані, що свідчать про вчинення ОСОБА_7 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_7 , його контактні номери телефону, адресу реєстрації та фактичного місця проживання на тимчасово окупованій території України в АР Крим; відповіддю УСБ України у Львівській області № 62/44-13 від 14.02.2025 на доручення слідчого, відповідно до якої, встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_7 , а також інші відомості, які мають значення для кримінального провадження; протоколом огляду від 11.05.2025 сайтів (мовою оригіналу: « ОСОБА_8 ») за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 (мовою оригіналу: « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») за посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , облікового запису в російській соціальній мережі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 , (мовою оригіналу: «ВКонтакте») під назвою: (мовою оригіналу: « ОСОБА_9 »), на яких розміщено публікації з фотознімками, відеозверненнями, короткою біографією та інформацією про т.зв. депутата «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» від партії «ЄДИНА РОСІЯ» ОСОБА_7 , а також т.зв. «списки» (мовою оригіналу: «Списки зарегистрированных депутатов Феодосийского городского совета Республики Крым третьего созыва»), що підтверджує приналежність останнього до партії «ЄДИНА РОСІЯ»; висновком експерта № 15 від 30.05.2025, відповідно до якого на відеозаписі, який було розміщено на обліковому записі в російській соціальній мережі (мовою оригіналу: «ВКонтакте») під назвою: (мовою оригіналу: « ОСОБА_9 ») як т.зв. депутата «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» від партії «ЄДИНА РОСІЯ» зображено громадянина України ОСОБА_7 ; протоколами огляду від 19.06.2025, відповідно до яких, були проведенні огляди цифрової інформації з відкритих джерел даних, яка містить відомості, про факт публікації та скерування повідомлення про підозру і повісток про виклик ОСОБА_7 ; листом з Офісу Президента України № 45-01/124 від 07.02.2025, згідно з яким матеріали щодо припинення громадянства ОСОБА_7 згідно із поданими ним заявами або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства в установленому законодавством порядку не надходили; листом з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19/6545-25 від 23.01.2025, згідно з яким відомостей стосовно перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 23.01.2025 ОСОБА_7 в базі даних не виявлено; повідомленням ОСОБА_7 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На теперішній час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого йому злочину.

Згідно зі ст. 177 КК України метою застосування запобіжного заходу є запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, забезпечення можливості своєчасності та повноти проведення досудового слідства, виконання процесуальних дій, виявлення та фіксації слідів злочинної діяльності, а також попередження ухилення підозрюваного від слідства.

Крім доказів, які свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри, під час досудового розслідування отримано фактичні дані, які вказують на наявність ризиків, передбачених п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Згідно із вказаними доказами, зокрема отриманими відомостями від ДПС України та оперативного підрозділу, а також іншими відповідями на запити, направленими в порядку ст. 93 КПК України, встановлено існування ризиків, передбачених п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки останній, переховуючись від органів досудового розслідування та/або суду на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим та перебуваючи на зазначеній території, в тому числі під час та після деокупації ТОТ України - АР Крим, має можливість вчинити інші кримінальні правопорушення та продовжити вчиняти кримінальне правопорушення у якому підозрюється.

Так, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненнікримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто в участі громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, (злочин, який, відповідно до ст. 12 КК України є тяжким та за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років), це вказує на наявність ризиків, передбачених п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України та свідчать про те, що він може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється.

Згідно з ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 КК України, за наявності ризиків, зазначених у ст. 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений п. 5 частини першої цієї статті, тобто тримання під вартою.

З урахуванням неможливості запобігання вищенаведеним ризикам у інший спосіб, ніж обрання до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підстав для застосування більш м'якого запобіжного заходу стосовно підозрюваного ОСОБА_7 не вбачається.

У судовому засіданні прокурор заявлене клопотання підтримав у повному обсязі. Просив задовольнити, враховуючи те, що підозрюваному ОСОБА_7 , інкримінується кримінальне правопорушення, яке ступенем тяжкості відноситься до тяжких злочинів, за який законом передбачене покарання від 05 до 10 років позбавлення волі, наразі переховується від органів досудового розслідування, та вказав на наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, зазначив, що його підзахисний належним чином не повідомлений про здійснення щодо нього досудового розслідування та вважає ризики зазначені у клопотанні про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не обґрунтованими, а відтак клопотання не підлягає задоволенню.

Підозрюваний ОСОБА_7 у судове засідання не з'явився. Викликався шляхом публікації судової повістки у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» від 30.07.2025 № 153 (8078), на офіційному сайті Дніпровського районного суду міста Києва 24.07.2025 та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора 28.07.2025.

Відтак, згідно положень ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваний ОСОБА_7 вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.

За таких обставин, слідча суддя, заслухавши думки сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, дійшла такого висновку.

Слідчою суддею встановлено, що на підставі ст. ст. 39, 214 КПК начальником СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_10 доручено здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - слідчому в ОВС 2 відділу СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_5 .

Відповідно до положень ч. 1 ст. 184 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу подається до місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до Вищого антикорупційного суду, і повинно містити: 1) короткий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, в якому підозрюється або обвинувачується особа; 2) правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати, обвинувачувати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; 4) посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу; 5) виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність одного або кількох ризиків, зазначених у його клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; 6) обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів; 7) обґрунтування необхідності покладення на підозрюваного, обвинуваченого конкретних обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 цього Кодексу.

Як вбачається з долученої до матеріалів клопотання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, слідче управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим знаходиться за адресою: вул. Юрія Поправки, 14 А, м. Київ. Відтак, клопотання подано за правилами підсудності.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

16 червня 2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчим вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України, вказаної вище підозри. Захиснику ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру.

19.06.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 123 (8048) від 19.06.2025) на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Крім цього, на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим для вручення письмового повідомлення про підозру, а також проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій надіслано останньому на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_7 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp», «Telegram» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_7 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp», а також від останнього отримано повідомлення (мовою оригіналу: «Добрый день. Проживаю в Крыму. Как мне явиться для получения повестки? Есть ли представитель в другой стране - возможно в Туции?»).Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.

Відтак, органом досудового розслідування вжито усіх можливих заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_7 .

27.06.2025 ОСОБА_7 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам оперативного підрозділу Яворівського РВ УСБ України у Львівській області.

27.06.2025 з матеріалів кримінального провадження № 22024011000000244 від 15.10.2024 виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окреме провадження за № 22025011000000175.

Того ж дня, слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 винесено постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025.

18.07.2025 у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025 досудове розслідування відновлено.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Згідно ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення, що у даному випадку стороною обвинувачення дотримано, оскільки наявні, на цей час докази у провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного з цим злочином, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання істинних завдань КПК України визначених ст. 2.

Дослідивши матеріали клопотання в межах своєї компетенції, слідча суддя у висновках, які зробив орган досудового розслідування щодо ОСОБА_7 чогось очевидно необґрунтованого чи недопустимого не встановила.

Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

При цьому слідча суддя нагадує, що обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування, що не виключає можливості обрання підозрюваному запобіжного заходу.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Враховуючи наведене, на думку слідчої судді, встановлена наявність обґрунтованої підозри у тому, що ОСОБА_7 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, наявними у справі доказами, зокрема: рапортом щодо виявленого кримінального правопорушення УСБ України у Львівській області № 62/44-1403 від 04.11.2024, згідно з яким були встановленні фактичні дані, що свідчать про вчинення ОСОБА_7 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_7 , його контактні номери телефону, адресу реєстрації та фактичного місця проживання на тимчасово окупованій території України в АР Крим; відповіддю УСБ України у Львівській області № 62/44-13 від 14.02.2025 на доручення слідчого, відповідно до якої, встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_7 , а також інші відомості, які мають значення для кримінального провадження; протоколом огляду від 11.05.2025 сайтів (мовою оригіналу: « ОСОБА_8 ») за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 (мовою оригіналу: « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») за посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , облікового запису в російській соціальній мережі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 , (мовою оригіналу: «ВКонтакте») під назвою: (мовою оригіналу: « ОСОБА_9 »), на яких розміщено публікації з фотознімками, відеозверненнями, короткою біографією та інформацією про т.зв. депутата «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» від партії «ЄДИНА РОСІЯ» ОСОБА_7 , а також т.зв. «списки» (мовою оригіналу: «Списки зарегистрированных депутатов Феодосийского городского совета Республики Крым третьего созыва»), що підтверджує приналежність останнього до партії «ЄДИНА РОСІЯ»; висновком експерта № 15 від 30.05.2025, відповідно до якого на відеозаписі, який було розміщено на обліковому записі в російській соціальній мережі (мовою оригіналу: «ВКонтакте») під назвою: (мовою оригіналу: « ОСОБА_9 ») як т.зв. депутата «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» від партії «ЄДИНА РОСІЯ» зображено громадянина України ОСОБА_7 ; протоколами огляду від 19.06.2025, відповідно до яких, були проведенні огляди цифрової інформації з відкритих джерел даних, яка містить відомості, про факт публікації та скерування повідомлення про підозру і повісток про виклик ОСОБА_7 ; листом з Офісу Президента України № 45-01/124 від 07.02.2025, згідно з яким матеріали щодо припинення громадянства ОСОБА_7 згідно із поданими ним заявами або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства в установленому законодавством порядку не надходили; листом з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19/6545-25 від 23.01.2025, згідно з яким відомостей стосовно перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 23.01.2025 ОСОБА_7 в базі даних не виявлено та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Разом з тим, слідча суддя вважає доведеним наявність ризиків, передбачених п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке, відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином та за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, на виклики слідчого, прокурора та суду не з'являється, та наразі переховується від органів досудового розслідування; може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, вчинити інше кримінальне правопорушення, чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Зважаючи на викладене, слідча суддя приходить до висновку про наявність правових підстав, з якими закон пов'язує можливість вирішення питання про обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Окрім цього, суд звертає увагу на положення ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України таким запобіжним заходом є тримання під вартою.

У разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається. (ч. 4 ст. 197 КПК України)

Відповідно до абзацу 2 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Враховуючи наведене, слідча суддя дійшла висновку про необхідність задоволення клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_7 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Керуючись ст. 131, 132, 176 -178, 183, 186, 193, 194, 197, 395 КПК України слідча суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Феодосія Автономної Республіки Крим, громадянина України, (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 15.05.1998 Феодосійським МВ ГУ ДМС України в АР Крим, РНОКПП НОМЕР_2 ), останнє відоме місце реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідча суддя: ОСОБА_1