621/2423/25
3/621/841/25
іменем України
11 серпня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Зміїв Харківської області, є громадянкою України, має середню освіту, не одружена, на утриманні має малолітню дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює швачкою в ТОВ "Мангуст ЛТД", зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 16.07.2025 серії ВАД № 698670, складеного інспектором СЮП ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області капітаном поліції Сиротіним О. О., ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наступних обставин: ОСОБА_1 належним чином не виконала обов'язки, щодо виховання своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як 27.06.2025 о 12:00 годині перебувала в стані алкогольного сп'яніння та не могла належним чином виконувати батьківські обов'язки щодо доньки ОСОБА_2 за своїм місцем мешкання, своїми діями ОСОБА_1 порушила ознаки ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" та ст. 150 Сімейного кодексу України.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 під час судового засідання вину у вчиненні правопорушення не визнала та повідомила, що не перебувала в стані алкогольного сп'яніння. У неї склалися неприязні стосунки з ОСОБА_3 , який неодноразово висловлював наміри відібрати у неї дитину з метою отримання права на відстрочку від мобілізації.
Вислухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, ознайомившись з наданими матеріалами, дійшов наступного:
Частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено. що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Статтею 150 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Батьки зобов'язані поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
В матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують факт перебування 27.06.2025 ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння. Від так, висновок, викладений у протоколі, що ОСОБА_1 через стан алкогольного сп'яніння не могла виконувати батьківські обов'язки, є припущенням, що не ґрунтується на фактичних обставинах, підтверджених відповідними доказами.
Отже, справа не містить доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оскільки відсутні докази наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, то провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: В. В. Овдієнко