Справа № 149/2350/25
Провадження №2-о/149/120/25
Номер рядка звіту 12
про повернення заяви
08.08.2025 м. Хмільник
Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Олійник І. В. розглянувши матеріали справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,
До Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області надійшла вказана заява.
Ухвалою суду від 30.07.2025 року заяву залишено без руху та надано заявнику строк до 07.08.2025 для усунення недоліків, зокрема: визначення процесуального статусу ОСОБА_1 ; зазначення заінтересованих осіб; причин неможливості одержання документів, що посвідчують факт; обгрунтування підсудності заяви Хмільницькому міськрайонному суду Вінницької області.
04.08.2025 до суду надійла заява про усунення недоліків, де зазначено, що заявник звертається із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема того, що ОСОБА_2 ) і ОСОБА_3 були особами польської національності.
Дослідивши подану заяву, суддя дійшов висновку, що вимоги ухвали від 30.07.2025 року повністю не виконано, з огляду на таке.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені Розділом IV ЦПК України (ч. 3 ст. 294 ЦПК України).
Згідно з ч. 4 ст. 293 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
В поданій заяві не зазначено відомості про заінтересованих осіб.
Відповідно до правового висновку викладеного у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07.04.2020, коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню, і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявника. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, залучення заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав.
Окрім цього, згідно із ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання. Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду.
З поданої заяви та доданих документів встановлено, що заявник проживає за адресою: АДРЕСА_1 , однак заява подана до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області. Підсудність обгрунтовано тим, що встановлення юридичного факту стосується осіб, які проживали у смт. Браїлів, усі документи, що підтверджують факт знаходяться у відповідному місцевому архіві Вінницької області.
Оцінюючи вказані доводи заявника, суд виходить з того, що ч. 1 ст. 316 ЦПК України не закріплює правил альтернативної підсудності. Згідно з ч. 2 ст. 316 ЦПК України підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду.
У поданій заяві зазначено, що заявник проживає в м. Одеса, будь-яких доказів її проживання за межами України не надано, як і не надано доказів звернення до Верховного Суду для визначення підсудності даної заяви за Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області.
При цьому, смт. Браївлів знаходиться у Жмеринському районі Вінницької області, тобто поза межами територіальної підсудності Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області.
За змістом ч. 3 ст. 185 ЦПК Укарїни, якщо не усунуто недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається.
У свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 378 ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Також, стаття 6 ЄКПЛ гарантує кожному право на справедливий суд. Одним із елементів цього права є «суд, установлений законом».
«Суд, установлений законом», є невід'ємною інституційною складовою справедливого правосуддя у тому тлумаченні, яке визначає ст. 6 Конвенції. Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за закріпленою законом процедурою, є уповноваженим на здійснення правосуддя.
Термін «суд» ЄСПЛ розглядає як будь-яку передбачену законом юрисдикційну інституцію, що уповноважена на вирішення питань, які належать до її компетенції, на підставі законодавчих норм, відповідно до закріпленої процедури.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги те, що недоліки, визначені ухвалою суду від 30.07.2025 року повністю не усунуто, заяву про встановлення факту, у відповідності до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, слід вважати неподаною і повернути заявнику.
Керуючись ст.ст. 185, 260, 261, 316, 353, 354 ЦПК України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, - вважати неподаною та повернути заявнику.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення - 08.08.2025.
Суддя Ігор ОЛІЙНИК