Постанова від 08.08.2025 по справі 420/6677/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/6677/25

Перша інстанція: суддя Марин П.П.,

повний текст судового рішення

складено 15.04.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року товариство з обмеженою відповідальністю «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» (далі - позивач, Товариство, ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач-1, ГУ ДПС), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС), в якому просило суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкових накладних ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД», зокрема:

1. рішення від 06.02.2025 року №12475806/44582390 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 18.10.2024 року;

2. рішення від 06.02.2025 року №12475790/44582390 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 31.12.2024 року;

3. рішення від 10.04.2025 року №12475791/44582390 про відмову у реєстрації податкової накладної №28 від 31.12.2024 року;

4. рішення від 10.04.2025 року №12475792/44582390 про відмову у реєстрації податкової накладної №29 від 31.12.2024 року;

- зобов'язати ДПС зареєструвати податкові накладні ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД»: №12 від 18.10.2024 року; №27 від 31.12.2024 року; №28 від 31.12.2024 року; №29 від 31.12.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що з рішень про зупинення реєстрації ПН та оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації не убачаються підстави, з яких контролюючий орган не врахував пояснення та документи, надані на вимогу відповідача разом з повідомленнями, а також не вказано, у чому саме полягає порушення законодавства при складанні/оформленні копій документів, які окреслені у розділі «додаткова інформація» оскаржуваних рішень. З огляду на невизначеність вимог контролюючого органу про надання документів при зупиненні реєстрації ПН та при відмові у реєстрації ПН рішення про відмову у реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості, оскільки формулювання: «надання документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» є абстрактним та неконкретним. Також позивач звернув увагу на те, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до висновку про його протиправність.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року позовні вимоги задоволено повністю.

Дану справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ГУ ДПС подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД», ідентифікаційний код юридичної особи 44582390, зареєстроване як юридична особа 02.12.2021 року.

Зареєстрованими видами діяльності ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» за класифікатором видів економічної діяльності є: 43.21 Електромонтажні роботи (основний); 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 80.10 Діяльність приватних охоронних служб; 80.20 Обслуговування систем безпеки; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.31 Штукатурні роботи; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.34 Малярні роботи та скління; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 71.20 Технічні випробування та дослідження; 25.61 Оброблення металів та нанесення покриття на метали; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.11 Будівництво доріг і автострад; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 42.91 Будівництво водних споруд; 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.; 43.11 Знесення; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.91 Покрівельні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устатковання; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.

Наказом ДСНС №НС-3 від 05.01.2022 року ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» видано ліцензію на провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення, а саме: монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем пожежогасіння (водяних, пінних, газових, порошкових, аерозольних); монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування для передачі тривожних сповіщень; монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем протидимного захисту; спостерігання за системами протипожежного захисту; вогнезахист (вогнезахисне просочування поверхневе, вогнезахисне обробляння (фарбування, штукатурення, обмотування, облицювання), вогнезахисне заповнення);оцінка (експертиза) протипожежного стану новоутворених підприємств та об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин).

07.10.2024 року між позивачем та ТОВ «КРАУМ» укладений договір поставки №50286, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується передати у власність Покупця матеріали, а саме електротехнічну продукцію для установки пожежної сигналізації, а Покупець зобов'язується прийняти і сплатити Товар в порядку та на умовах, передбачених договором.

Відповідно до п.п.2.1-2.3 Договору №50286 ціна одиниці Товару і загальна вартість партії Товару вказані в рахунку-фактурі і видатковій накладній, які є невід'ємною частиною цього Договору. Загальна сума цього Договору визначається згідно з видатковими накладними і рахунками-фактурами, які є невід'ємними частинами цього Договору. Плата за Товар проводиться Покупцем на підставі виставленого Постачальником рахунку фактури на суму поставленої партії Товару. Оплата здійснюється банківським переказом на рахунок Постачальника в українських гривнях шляхом здійснення повної передплати (100% вартості) за Товар.

Додатком №1 (Специфікація) до Договору №50286 визначено перелік товару та його вартість. Загальна вартість товару узгоджена у розмірі 1011369,17 грн..

Відповідно до платіжної інструкції №16/10/2024 ТОВ «КРАУМ» 18.10.2024 року сплатив на користь ТОВ «ПС ПРАЙД» - 1011369,17 грн., призначення платежу: «Попередня оплата за матеріали, а саме за електротех продукц для устан пож сигналiз згідно рахунку №134 від 15.10.24 р., договiр поставки №50286 від 07.10.24 р на вик.догов. пiдряду на проведення будiвельних робiт по об'єкту: "Реконструкцiя комплексу будiвель пiд розміщення вiддiлу прикордонної служби "Маяки" за адресою: Одеська обл., Одеський район, с.Маяки, вул.Рiчна, 70" №267- 23 від 28.08.2023 р у т.ч. ПДВ 20% - 168561,53 грн.».

18.10.2024 року позивачем складено податкову накладну №12 на загальну 1011369,17 грн., у тому числі ПДВ 18561,53 грн..

Згідно отриманої квитанції від 13.11.2024 року спірну податкову накладну було прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 18.10.2024 року №12 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 80.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=17.0089%, "Рпоточ"=0.

У квитанції також запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Через електронний кабінет платника податків позивач надав до комісії регіонального рівня Головного управління ДПС в Одеській області повідомлення №1 від 16.01.2025 року «про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено», щодо податкової накладної від 18.10.2024 №12, до якого надав пояснення щодо спірної податкової накладної та додав до них 15 додатків.

В поясненнях від 29.11.2024 №29/11-1 ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» детально описано господарську операцію з ТОВ «КРАУМ» та додано такі документи:

- витяг №275029401843 від 18.07.2024 року;

- витяг платника ПДВ №2315534500506 від 23.10.2023 року;

- договір оренди №18 від 01.12.2023 року;

- Ф20-ОПП від 26.01.2024 року;

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску №9217114929 від 01.09.2024 року;

- повідомлення про прийняття на роботу;

- ліцензія на провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного значення №НС-3 05.01.2022 року;

- ТОВ «КРАУМ» Договір №50286 від 07.10.2024 року;

- ТОВ «КРАУМ» виписка банку за 18.10.2024 року, платіжне доручення №16/10/2024 від 18.10.2024 року;

- ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПЛАНЕТА БЕЗПЕКИ»: видаткова накладна №ПБ-1211 від 22.08.2024 року, видаткова накладна №ПБ-1541 від 10.10.2024 року, видаткова накладна №ПБ-1470 від 30.09.2024 року, видаткова накладна №ПБ-1327 від 11.09.2024 року, видаткова накладна №ПБ-1218 від 23.08.2024 року;

- ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПЛАНЕТА БЕЗПЕКИ» Договір №010124/66 від 01.01.2024 року;

- Договір оренди №65 від 15.11.2024 року;

- Ф20-ОПП від 15.11.2024 року.

В подальшому Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийнято оскаржуване рішення №12475806/44582390 від 06.02.2025 року щодо відмови в реєстрації податкової накладної в зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

У розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» оскаржуваного рішення зазначено: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» подано до ДПС України скаргу на рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня №12475806/44582390 від 06.02.2025 року, за результатом розгляду якої останнім прийнято рішення №10335/44582390/2 від 25.02.2025 року про залишення скарги без задоволення та рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

06.11.2024 року між позивачем та ТОВ «ДЕ МАКСІМУС» укладений договір на виконання робіт №06.2/11/24 відповідно до умов якого замовник доручає, a Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання електромонтажних робіт з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювання) на об'єкті Замовника, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9, літ. 34, відділення №15.

Замовник зобов'язується прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх у відповідності до умов даного Договору, згідно Акту виконаних робіт. (п.2.3.2 Договору).

Відповідно до п.п.3.1-3.3 договору загальна вартість робіт складає: 285000,00 грн. з врахуванням ПДВ - 47500,00 грн.. Оплата вартості виконаних робіт здійснюється Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на підставі Акта виконаних робіт, оплата здійснюється 100%. Вартість робіт може змінюватися у зв'язку з інфляцією та діючим законодавством що підтверджується додатковою угодою.

На підтвердження виконання зобов'язань за договором, позивачем надано до суду: копію протоколу погодження договірної ціни (додаток 1 до договору), акт надання послуг №132 від 31.12.2024 року, платіжну інструкцію №1776 від 31.12.2024 року на суму 285000,00 грн..

Відповідно до акту надання послуг №132 від 31.12.2024 року ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» надала ТОВ «ДЕ МАКСІМУС» такі послуги:

45310000-3 Електромонтажні роботи з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювання) на об'єкті замовника, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9 - 1 послуга - ціна з ПДВ 285000,00 грн. (ПДВ 47500,00 грн.).

Відповідно до платіжної інструкції №1776 ТОВ «ДЕ МАКСУС» 31.12.2024 року сплатив на користь ТОВ «ПС ПРАЙД» - 285000,00 грн., призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно Договору №06.2/11/24 від 06.11.2024 р. у т.ч. ПДВ 20.00% - 47500,00».

31.12.2024 року позивачем складено податкову накладну №28 на загальну 285000,00 грн., у тому числі ПДВ 47500,00 грн.. Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця Електромонтажні роботи з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювання) на об'єкті замовника, за адресою: м.Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9.

Згідно отриманої квитанції від 16.01.2025 року податкову накладну було прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок),затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.12.2024 року №28 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.21, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=8.5942%, "Рпоточ"=370141.67.

У квитанції також запропоновано надати пояснення та копії документів, (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

06.11.2024 року між позивачем та ТОВ «ДЕ МАКСІМУС» укладений договір на виконання робіт №06.3/11/24 відповідно до умов якого замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання електромонтажних робіт з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювання) на об'єкті Замовника, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9, літ. 62, 64, відділення №20.

Замовник зобов'язується прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх у відповідності до умов даного Договору, згідно Акту виконаних робіт. (п.2.3.2 Договору).

Відповідно до п.п.3.1-3.3 договору загальна вартість робіт складає: 315000,00 грн. з врахуванням ПДВ - 52500,00 грн.. Оплата вартості виконаних робіт здійснюється Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на підставі Акта виконаних робіт, оплата здійснюється 100%. Вартість робіт може змінюватися у зв'язку з інфляцією та діючим законодавством що підтверджується додатковою угодою.

На підтвердження виконання зобов'язань за договором, позивачем надано до суду: копію протоколу погодження договірної ціни (додаток 1 до договору), акт надання послуг №133 від 31.12.2024 року, платіжну інструкцію №1778 від 31.12.2024 року на суму 315000,00 грн..

Відповідно до акту надання послуг №133 від 31.12.2024 року ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» надала ТОВ «ДЕ МАКСІМУС» такі послуги:

45310000-3 Електромонтажні роботи з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювання) на об'єкті замовника, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9 - 1 послуга - ціна з ПДВ 315000,00 грн. (ПДВ 52500,00 грн.).

Відповідно до платіжної інструкції №1776 ТОВ «ДЕ МАКСУС» 31.12.2024 року сплатив на користь ТОВ «ПС ПРАЙД» - 285000,00 грн., призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно Договору №06.3/11/24 від 06.11.2024 р. у т.ч. ПДВ 20.00% - 47500,00».

31.12.2024 року позивачем складено податкову накладну №29 на загальну 315000,00 грн., у тому числі ПДВ 52500,00 грн..

Згідно отриманої квитанції від 16.01.2025 року податкову накладну було прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок),затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.12.2024 року №29 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.21, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=8.5942%, "Рпоточ"=370141.67.

У квитанції також запропоновано надати пояснення та копії документів, (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

06.11.2024 року між позивачем та ТОВ «ДЕ МАКСІМУС» укладений договір на виконання робіт №06.1/11/24 відповідно до умов якого замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання електромонтажних робіт з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювания) на об'єкті Замовника, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9, літ. 16, 17, 18, відділення №2.

Замовник зобов'язується прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх у відповідності до умов даного Договору, згідно Акту виконаних робіт. (п.2.3.2 Договору).

Відповідно до п.п.3.1-3.3 договору загальна вартість робіт складає: 225465,00 грн. з врахуванням ПДВ - 37577,50 грн. Оплата вартості виконаних робіт здійснюється Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на підставі Акта виконаних робіт, оплата здійснюється 100%. Вартість робіт може змінюватися у зв'язку з інфляцією та діючим законодавством що підтверджується додатковою угодою.

На підтвердження виконання зобов'язань за договором, позивачем надано до суду: копію протоколу погодження договірної ціни (додаток 1 до договору), акт надання послуг №131 від 31.12.2024 року, платіжну інструкцію №1777 від 31.12.2024 року на суму 225465,00 грн..

Відповідно до акту надання послуг №133 від 31.12.2024 року ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» надала ТОВ «ДЕ МАКСІМУС» такі послуги:

45310000-3 Електромонтажні роботи з влаштування системи пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямків евакуювання) на об'єкті замовника, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9 - 1 послуга - ціна з ПДВ 225465,00 грн. (ПДВ 37577,50 грн.)

Відповідно до платіжної інструкції №1777 ТОВ «ДЕ МАКСУС» 31.12.2024 року сплатив на користь ТОВ «ПС «ПРАЙД» - 225465,00 грн., призначення платежу: «Оплата за електромонтажні роботи згідно Договору №06.1/11/24 від 06.11.2024 р. у т.ч. ПДВ 20.00% - 37577.50».

31.12.2024 року позивачем складено податкову накладну №27 на загальну суму 225465,00 грн., у тому числі ПДВ 37577,50 грн..

Згідно отриманої квитанції від 16.01.2025 року податкову накладну було прийнято, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок),затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.12.2024 року №27 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.21, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=8.5942%, "Рпоточ"=370141.67.

У квитанції також запропоновано надати пояснення та копії документів, (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Через електронний кабінет платника податків позивач надав до комісії регіонального рівня Головного управління ДПС в Одеській області повідомлення №1 від 31.01.2025 року «про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено», щодо податкових накладних від 31.12.2024 року №27, 28, 29, до якого надав пояснення щодо спірних податкових накладних та додав до них 9 додатків.

В подальшому Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняті рішення №№12475790/44582390, 12475791/44582390, 12475792/44582390 від 06.02.2025 року щодо відмови в реєстрації податкової накладної в зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

У розділі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» оскаржуваних рішень зазначено: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» подано до ДПС України скарги на рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня №№12475790/44582390, 12475791/44582390, 12475792/44582390 від 06.02.2025 року за результатом розгляду яких останнім прийняті рішення №№10308/44582390/2, 10309/44582390/2, 10271/44582390/2 від 25.02.2025 року про залишення скарг без задоволення та рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що квитанції про зупинення податкових накладних та оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних не відповідають загальним вимогам до акту індивідуальної дії, а підстави прийняття оскаржуваних рішень є безпідставними.

Перевіряючи висновки суду першої інстанції по суті спору, доводи апеляційної скарги та заперечень на апеляційну скаргу, колегія суддів зазначає таке.

Положеннями п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та / або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та / або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до вимог п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та / або подав податкову накладну / розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів “б» і “в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу).

Згідно з п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування (крім податкової накладної / розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Так, вирішенню Комісією питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної / розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної / розрахунку коригування.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Як зазначено вище, на виконання положень п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) позивачем сформовані податкові накладні №12 від 18.10.2024 року; №27 від 31.12.2024 року; №28 від 31.12.2024 року; №29 від 31.12.2024 року та надіслані до Єдиного реєстру податкових накладних.

Проте, реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена контролюючим органом, оскільки обсяг постачання товару / послуги 80.20 (ПН №12), 43.21 (ПН №27, №28, №29), перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та / або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).

Згідно п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та / або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та / або розрахунків коригування.

Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 15 Порядку №1246 визначено, що у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та / або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та / або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та / або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та / або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 року №520 (п.11 Порядку №1165).

На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

У постановах від 03.06.2021 року по справі №822/2095/18, від 24.06.2021 року по справі №140/2034/19 Верховний Суд вказав, що первинним об'єктом судового дослідження у справі, предметом якої є визнання протиправним та скасування рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, є обставини, за яких відповідач вчинив дії щодо зупинення реєстрації податкової накладної та приймав рішення про відмову у її реєстрації. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, встановлений податковим законодавством, який підлягав наданню контролюючому органу для дослідження при прийнятті ним оспорюваних рішень.

З огляду на зазначене, враховуючи правові висновки Верховного Суду, в межах предмету розгляду даної адміністративної справи, суд апеляційної інстанції надає оцінку як правомірності дій податкового органу по зупиненню реєстрації податкових накладних та наявності підстав для витребування від позивача пояснень та копій документів, так і законності та обґрунтованості прийнятих Комісією рішень про відмову в їх реєстрації.

У додатку 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема п.1 “Обсяг постачання товару / послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку / який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого / такої товару / послуги (крім обсягу придбання товарів / послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та / або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару / послуги, зазначеного / зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару / послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку».

Колегія суддів звертає увагу, що посилання у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних на п.1 Критеріїв ризиковості не розкриває зміст та не конкретизує підстав зупинення реєстрації податкових накладних, а також не відображає переліку документів, необхідних податковому органу для реєстрації таких накладних.

Верховний Суд у постановах від 16.04.2019 року у справі №826/10649/17, від 28.11.2019 року у справі №1640/2650/18, від 03.11.2021 року у справі №360/2460/20 вказав, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 27.01.2022 року по справі №380/2365/21.

Відповідно до матеріалів справи, у квитанціях не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податку для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до них, які визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Формальне зазначення у квитанції пропозиції «надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній / розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН» є лише дублюванням норми пп.3 п.11 Порядку №1165.

Умови такої пропозиції дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій.

Колегія суддів вважає, що вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій без здійснення відповідних розрахунків, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

За наведених обставин, колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо змісту квитанцій про зупинення реєстрації ПН.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23.10.2018 року по справі №822/1817/18, від 21.05.2019 року по справі №0940/1240/18.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року №520 (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 встановлено, що прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3).

Пунктами 4, 5 Порядку №520 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та / або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та / або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару / послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Разом з тим апеляційний суд зазначає, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, не означає, що платнику податку необхідно подати абсолютно всі, зазначені у п.5 Порядку №520 документи.

Навпаки, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій.

Даний перелік є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як пункту 185.1 статті 185, так і пункту 187.1 статті 187 ПК України.

Отже, контролюючий орган, за наявної необхідності та можливості конкретизації переліку документів та зазначення відповідних мотивів зупинення реєстрації податкових накладних, не виконав покладений на нього обов'язок, оскільки перелік витребуваних документів є загальним та очевидно визначений без індивідуального застосування п.5 Порядку №520, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів, що виключало можливість позивача належно відреагувати на вимогу суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Згідно з пунктами 9, 10, 11 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці 6 цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом 6 цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Так, як вбачається з матеріалів справи, після зупинення реєстрації податкових накладних позивачем на пропозицію податкового органу було подано повідомлення про надання пояснень та до кожного повідомлення надано значну кількість додатків та розгорнуті пояснення стосовно наявної трудової та матеріально-технічної можливості здійснювати відповідну господарську діяльність та документи на підтвердження реальності здійснення відповідних робіт / послуг відображених у податкових накладних.

У відзиві на позовну заяву та апеляційній скарзі відповідач зазначив, що проаналізувавши документи, надані платником до контролюючого органу, останній дійшов висновку про те, що:

- разом із повідомленням №1 від 16.01.2025 року ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» не надано на розгляд Комісії регіонального рівня видаткові накладні і рахунок-фактури;

- в наданих на розгляд Комісії регіонального рівня пакетів документів були надані файли, а саме: «платіжки банку №1778; №1776; №1777» разом з повідомленнями у форматі pdf, були надані файли, які не було можливості відкрити штатними засобами. Через це, ознайомитись з повним пакетом документів ГУ ДПС в Одеській області не вдалося;

- ТОВ «ПОЖЕЖНА СЛУЖБА «ПРАЙД» на розгляд Комісії регіонального рівня надано акти надання послуг від 31.12.2024 року №132, від 31.12.2024 року №131, від 31.12.2024 року №133 в графі «найменування робіт, послуг» зазначено: « 45310000-3 Електромонтажні роботи з влаштування пожежної сигналізації, системи керування евакуюванням (в частині систем оповіщення про пожежу і показників напрямків евакуювання) на об'єкті замовника за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9», що не відповідає номенклатурі податкових накладних №27 від 31.12.2024 року, №28 від 31.12.2024 року, № 29 від 31.12.2024 року.

Тобто, контролюючий орган стверджує, що під час перевірки наданих платником податку документів було виявлено відсутність кількох документів та невідповідність між наданими документами.

Однак, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, контролюючий орган не скористався своїм правом на отримання додаткових пояснень та документів та не запропонував Товариству надати необхідні на думку контролюючого органу документи.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та / або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Отже, на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної, яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДПС України, прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

В той же час, оспорювані рішення не містять мотивів відхилення наданих позивачем пояснень та документів та у них не зазначено, які саме документи, що подані позивачем складено з порушенням законодавства, в чому таке порушення полягає.

Разом з цим, у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими первинними документами, які платником долучено на власний розсуд з метою підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, що не заперечується відповідачем.

Колегія суддів вважає, що контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, зазначеної позивачем, не проводив, оскільки оспорювані рішення не містять мотивів не врахування наданих позивачем пояснень та долучених документів.

Слід наголосити, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій, на підставі яких позивачем складено податкові накладні, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Як зазначено вище, оскаржуваними рішеннями комісії ГУ ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачу було відмовлено у реєстрації вищевказаних податкових накладних.

Підставою для прийняття вказаних рішень зазначено, що платником податку надано копій документів, складених з порушенням законодавства.

У графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» оскаржуваного рішення зазначено «первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

Тобто, контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, оспорюване рішення не містить мотивів неврахування наданих позивачем пояснень та долучених документів.

Колегія суддів зауважує, що така підстава для відмови у реєстрації податкових накладних як «надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства» повинна бути конкретизована шляхом зазначення конкретних документів, які надавались підприємством до податкового органу (із зазначенням їх реквізитів) та шляхом вказівки, які саме норми законодавства були порушені при їх складанні.

Однак, жодної інформації про те, які самі документи з наданих позивачем були оформлені з порушенням законодавства, і в чому ці порушення полягають, оскаржувані рішення не містять.

Замість цього контролюючим органом в розділі «Додаткова інформація» оскаржуваного рішення процитовано один з абзаців п.5 Порядку №520.

Тобто в оскаржуваному рішенні про відмову в реєстрації ПН фактично було лише процитовано положення пункту 10 Порядку №520, а саме, викладена загальна норма без зазначення конкретних документів.

Колегія суддів наголошує, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 року у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 року у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).

При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної необхідно враховувати те, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено чіткого переліку документів, необхідних для її реєстрації.

З врахуванням цієї обставини, колегія суддів вважає, що невідповідність вимог контролюючого органу в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних щодо надання документів правовій визначеності, виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.

Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

Натомість, оскаржувані в цій справі рішення податкового органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що породжує його неоднозначне трактування та, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Отже, з огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, позовні вимоги є обґрунтованими, а оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Колегія суддів зазначає, що апелянт, ані в суді першої інстанції, ані при апеляційному оскарженні, не надав жодного доказу на підтвердження правомірності оспорюваних рішень, а також не зазначив обґрунтованих підстав для їх прийняття.

Разом з тим, доводами апеляційної скарги не спростовано те, що позивач в повній мірі виконав свій обов'язок щодо надіслання до податкового органу всіх необхідних первинних документів та пояснень, додаткових пояснень на підтвердження факту господарських операцій, які зазначені в наведених вище податкових накладних. Надані позивачем первинні документи відповідають вимогам ст.ст.187, 198, 201 ПК України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та мають відповідну юридичну силу.

Також, колегія суддів вважає обґрунтованим задоволення судом першої інстанції вимог позову про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказані вище податкові накладні датою їх подання, оскільки такий спосіб захисту порушеного права узгоджується із приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ №1246 від 29.12.2020 року. Аналогічну правову позицію щодо способу відновлення порушеного права платника податків висловлено Верховним Судом у постановах від 12.04.2023 року по справі №500/1836/22, від 27.04.2023 року по справі №460/8040/20, від 20.04.2023 року по справі №380/4746/22, від 06.03.2024 року по справі №440/3706/23, від 11.04.2024 року по справі №500/4244/22.

Таким чином, доводи апеляційної скарги ГУ ДПС не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про задоволення позову, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322. ст.325, ст.328 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька