Постанова від 08.08.2025 по справі 420/5732/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/5732/25

Перша інстанція: суддя Хурса О. О.,

повний текст судового рішення

складено 01.04.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу на оздоровлення, одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, грошову компенсацію невикористаної відпустки із врахуванням індексації грошового забезпечення,

ВСТАНОВИВ:

24.02.2025 ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо виплати грошової допомоги на оздоровлення за 2016-2017 роки без індексації грошового забезпечення із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) січень 2008;

- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати га виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2016-2017 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення, із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) січень 2008;

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо виплати грошової допомоги на оздоровлення за період з 2018 по 2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації відпустки УБД за 2015-2020 роки, грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2020 рік без включення індексації грошового забезпечення у фіксованій величині відповідно до приписів абзаців 4. 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;

- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити грошову допомогу на оздоровлення за період а 2018 по 2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової, компенсації відпустки УБД за 2015-2020 роки, грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2020 рік з включенням індексації грошового забезпечення у фіксованій величині відповідно до приписів абзаців 4. 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що він проходив військову службу за контрактом в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) та звільнився з військової служби 17.06.2020.

Позивач зазначав, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №420/8421/24, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2025, НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) провів перерахунок індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 до 17.06.2020.

Після виконання судового рішення позивач звернувся до відповідача із заявою в кій просив провести перерахунок і виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації відпустки УБД за 2015-2020 роки, грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2020 рік, із включення до грошового забезпечення з якого обчислюються вказані виплати, проведеної індексації грошового забезпечення. Проте, у задоволені вказаної заяви позивачу було відмовлено. Таку відмову позивач вважав протиправною оскільки індексація грошового забезпечення є складової грошового забезпечення, і має враховуватись при обрахунку грошової допомоги на оздоровлення, компенсації за дні невикористаних відпусток та грошової допомоги при звільненні з військової служби. При цьому позивач посилався на постанови Верховного Суду від 21.12.2021 у справі №820/3423/18, від 29.04.2020 у справі №240/10130/19, від 19.03.2020 у справі №820/5286/17, від 26.02.2021 у справі №620/3346/19, предметом розгляду яких було включення індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення, якого здійснюється обрахунок та визначення розміру «грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій» та «одноразової грошової допомоги при звільненні».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.04.2025, ухваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 :

- визнана протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо обчислення та виплати грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації відпустки УБД за 2015-2020 роки, грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2020 рік ОСОБА_1 без врахування індексації грошового забезпечення;

- зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації відпустки УБД за 2015-2020 роки, грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2020 рік ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, оскільки військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) один раз на рік надається допомога для оздоровлення (далі - допомога) в розмірі місячного грошового забезпечення; одноразова грошова допомога при звільненні виплачується в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення; грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки провадиться виходячи з розміру місячного грошового забезпечення. При цьому апелянт вказує, що місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством, до складу якого входить і індексації грошового забезпечення, саме тому позивачу спірні виплати обраховувались також із врахуванням індексації грошового забезпечення. Апелянт звертає увагу на те, що всю виплачену позивачу індексацію, в тому числі ту яка входила в грошову допомогу на оздоровлення та інші заявлені види виплат, на виконання рішення суду у справі №420/8421/24 перерахували відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, та виплатили позивачу, про що він сам зазначає у позові.

За наведених обставин, апелянт вважає, що заявлені позовні вимоги в цій справі фактично задоволені у справі №420/8421/24, а тому спірна складова у даній справі відсутня взагалі, а позивач в свою чергу про це знає і ввів суд першої інстанції в оману, формулюючи позовні вимоги саме таким чином, щоб ускладнити встановлення всіх фактів і обставин справи.

Порушенням норм процесуального права апелянт вважає те, що суд першої інстанції не встановив усіх фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, та не врахував висновки Верховного Суду стосовно систематичного та постійного характеру виплати індексації, наведені у постановах від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17, від 30 грудня 2020 року у справі №359/8843/16-а, всупереч вимогам частини 5 статті 242 КАС України

Позивач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив, з матеріалів справи вбачається та учасниками справи не заперечується той факт, що ОСОБА_1 у спірний період проходив військову службу у НОМЕР_1 Прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), та був звільнений з військової служби з 17.06.2020 у зв'язку із закінчення строку контракту (а.с.9).

Не заперечується учасниками справи і те, що відповідач під час проходження позивачем служби, нараховував та виплачував позивачу грошову допомогу на оздоровлення за 2016, 2017, 2018, 2019 та 2020 роки.

Також, відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) від 17.06.2020 №281-ОС, позивачу, на день звільнення з військової служби, було наказано виплатити:

- одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби за 11 календарних років, відповідно до пп.3 п.9 розділу V наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558;

- грошову компенсацію за 84 невикористаних календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, та 2020 роки;

- грошову компенсацію за 15 календарних днів щорічної основної відпустки за 2020 рік, відповідно до абз.3 пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2025, у справі №420/8421/24 задоволений позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ):

- визнана протиправною бездіяльність НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця підвищення доходу (базового місяця) - січень 2008 року;

- зобов'язано НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця підвищення доходу (базового місяця) - січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 №44;

- визнані протиправними дії НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови КМУ від 17.07.2003 №1078 при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.06.2020;

- зобов'язано НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.06.2020 із врахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови КМУ від 17.07.2003 №1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 №44, з урахуванням раніше виплаченої суми індексації;

- зобов'язано НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 17.06.2020 за весь час затримки виплати.

Ухвалюючи рішення від 12.09.2024 у справі №420/8421/24, Одеський окружний адміністративний суд встановив, що у спірний період з 01.01.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась і не виплачувалась, а у період з 01.03.2018 по 17.06.2020, при нарахуванні індексації грошового забезпечення, не були враховані положення неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 постанови КМУ від 17.07.2003 №1078.

Відповідно до матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №420/8421/24, НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) здійснило нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018 (а.с.13), та провів перерахунок і виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 17.06.2020 (а.с.12).

Також, відповідно до електронних матеріалів справи (особистих карток грошового забезпечення позивача за 2016, 2017, 2018, 2019 та 23020 роки) індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась у період з 01.01.2019 до 28.02.2018, а в період з 01.03.2018 до 17.06.2020 нараховувалась та виплачувалась лише поточна індексація грошового забезпечення, без нарахування та виплати «індексації-різниці».

Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що індексація грошового забезпечення має враховуватись до складу грошового забезпечення з якого обраховуються такі виплати як грошова допомога на оздоровлення, одноразова грошова допомога при звільнені з військової служби та грошова компенсація невикористаних днів щорічної та додаткової відпусток.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Частиною п'ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службі» від 25.02.1992 №2232-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службі» гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про збройні сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їх сімей» та іншими законами.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 2-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з частинами третьою та четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Пунктом 1 постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка втратила чинність 01.03.2018 (далі Постанова №1294 у редакції, чинній на час проходження позивачем військової служби) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також, пунктом 2 постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», чинної з 01.03.2018 (далі Постанова №704 у редакції, чинній на час проходження позивачем військової служби) у становлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які займають посади в спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади у справах охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби), були визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 №425, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.06.2008 за №537/15228 (далі Інструкція №425) яка втратила чинність 10.08.2018.

З 10.08.2018 діяла Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та деяким іншим особам, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за №854/32306 (далі Інструкція №558).

За приписами пункту 1.2 Розділу І Інструкції №425 грошове забезпечення - це гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Місячне грошове забезпечення - це грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.

До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія); штатна посада - посада, визначена у штаті органу Держприкордонслужби, статус якої визначається встановленим за нею найвищим військовим званням і посадовим окладом.

Індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством (пункт 1.9 Розділу І Інструкції №425).

Відповідно до підпункту 4.7.7 розділу IV Інструкції №425, розмір допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям-жінкам визначається відповідно до пп.3.6.3 п.3.6 та пп.3.7.4 п.3.7 розділу ІІІ цієї Інструкції.

Так, військовослужбовцям один раз на рік надається допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення (пп.3.7.1 п.3.7 Розділу ІІІ Інструкції №425)

Розмір допомоги для оздоровлення визначається, виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно із законодавством на день підписання наказу про надання цієї допомоги (пп.3.7.4 п.3.7 Розділу ІІІ Інструкції №425).

За приписами п.2 розділу І Інструкції №558 «грошове забезпечення» означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.

Місячне грошове забезпечення складається із: основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія).

Відповідно до п. 1 глави 7 розділу IV Інструкції №558, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) один раз на рік надається допомога для оздоровлення (далі - допомога) в розмірі місячного грошового забезпечення.

Розмір допомоги визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім одноразових додаткових видів та винагород), які військовослужбовець отримує за займаною ним штатною посадою на день видання наказу про надання цієї допомоги (п.5 глави 7 розділу IV Інструкції №558).

За приписами п.6 глави 8 розділу IV Інструкції №558 у рік звільнення зі служби військовослужбовцям, у разі невикористання ними щорічної основної та додаткової відпусток виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки.

Виплата грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється на підставі наказу.

Грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки провадиться виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого має військовослужбовець відповідно до чинного законодавства, на день виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Також, за приписами п. 1 глави 9 розділу IV Інструкції №558 військовослужбовцям, які звільняються зі служби у зв'язку із закінченням строку контракту, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше (у цьому та інших пунктах цієї глави мається на увазі наявність календарної вислуги років).

Колегія суддів зазначає, що право на одноразову грошову допомогу при звільненні, право на грошову допомогу на оздоровлення за 2016-2020 роки та право на грошову компенсацію днів невикористаних щорічної та додаткової відпусток не заперечується апелянтом.

Спірним питанням є склад грошового забезпечення військовослужбовців, яке повинно включатися при обрахунку розміру вказаних виплат, зокрема включення до грошового забезпечення, як обрахункові величини, індексації грошового забезпечення.

Як вбачається, з наведених норм права, розрахунковою величиною для нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення та грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки є місячне грошове забезпечення.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає склад грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), вказуючи при цьому, що грошове забезпечення підлягає індексації (ст.9).

Інструкції №425 та №558 містять визначення складу місячного грошового забезпечення (основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія).

Отже, до складові місячного грошового забезпечення є такими самими як грошового складового забезпечення, окрім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, тобто винагород та допомог, які надаються за певних обставин.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги та висновки суду першої інстанції щодо включення індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення, як розрахункової величини, для обчислення грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення та грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки, колегія суддів зазначає таке.

Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078).

Згідно зі ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Абзацом другим ч.4 ст.9 Закону №1282-XII встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Як зазначалось раніше, згідно з ч.ч.2, 3 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Факт здійснення щомісячного нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення під час проходження ним військової служби та після звільнення з військової служби на виконання судового рішення, не заперечується сторонами та підтверджене наявними в матеріалах справи доказами.

Отже, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тому індексація грошового забезпечення включається для обрахунку як допомоги на оздоровлення, так і одноразової грошової допомоги при звільненні і компенсації за дні невикористаної основної і додаткової відпусток.

А тому апелянт протиправно не врахував індексацію грошового забезпечення при обчисленні та виплаті позивачу за час служби допомоги на оздоровлення за 2016-2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки та частини щорічної відпустки за період 2015-2020 роки.

Доводи апеляційної скарги щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення в межах іншої судової справи та щодо заявлення майже аналогічних вимог в цій справі, колегія суддів відхиляє, оскільки спір у справі №420/8421/24 стосувався нарахування, перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення, в той час як спір у справі, переглядається апеляційним судом, стосується правильності обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2016-2020 роки та грошової компенсації днів невикористаних щорічної та додаткової відпусток.

Інші доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.242, 257, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька