Постанова від 06.08.2025 по справі 160/33525/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/33525/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Іванова С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року

у адміністративній справі № 160/33525/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року задоволено адміністративний позов в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір його грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір його грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум, та стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 800,00 грн.

Одночасно, вказаним рішенням суду першої інстанції відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині, яка стосується зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих до виплати: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713.

Апеляційна скарга відповідача мотивована тим, що задовольняючи вимоги позивача в частині визнання протиправними дії Головного управління щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.11.2024 № ФД 97927, суд першої інстанції не враховував вимог: постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яким визначено порядок проведення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом та на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України; затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, яким також як і Порядком № 45 передбачено, що довідки про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом, звідки було звільнено особу, на підставі списків осіб яким необхідно провести перерахунок пенсії, та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта про перерахунок пенсій.

Крім того, посилаючись на положення ст.63 Закону № 2262-ХІІ, відповідач акцентує увагу на те, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, і якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону, при цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, а довідка про розмір грошового забезпечення є основним документом, на підставі якого здійснюється призначення та перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, внаслідок прийняття Урядом України відповідного рішення про перерахунок пенсії. З урахуванням змісту ч.18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ відповідач наголошує, що після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та на час розгляду адміністративної справи Урядом України не було прийнято відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та не внесено відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988).

Окремо, аналізуючи положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 як в первинній редакції так і в редакції, яка набрала чинності 01.03.2018, а також положення постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 № 103, відповідач наголошує, що при визначенні видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії військових пенсіонерів станом на 01.03.2018 у довідках про розмір грошового забезпечення, які були видані уповноваженими органами у 2018 році, посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням встановленого законом на 01.01.2018 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 1762 грн., і саме виходячи з даного розміру прожиткового мінімуму, була розрахована пенсія з 01 січня 2018 року кожного військового пенсіонера, тобто шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 в розмірі 1762 грн на відповідний тарифний коефіцієнт. Вказує, що саме з даних показників, пенсія виплачується і по даний час.

Також відповідач вважає безпідставним не врахування судом першої інстанції постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою було скасовано пункт 6 Постанови № 103 та внесені до цієї постанови зміни, у тому числі до пункту 4 Постанови № 704, та відновлено його попередню редакцію (станом на 30.07.2018), відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу можуть визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, що також є підставою для скасування судового рішення та для відмови у задоволенні вимог позивача оскільки перерахунок пенсії з 01.02.2023 є необґрунтованим.

Позивачем по справі до суду апеляційної інстанції не подано відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття апеляційного провадження, яка була направлена на адресу, яка вказана у апеляційній скарзі. Після направлення ухвали, до суду повернувся конверт з відміткою «за закінченням терміну зберігання», також відповідна ухвала направлена була повторно, однак до суду повернувся конверт з відміткою «за закінченням терміну зберігання». 18.07.2025 телефонограмою було повідомлена позивача про необхідність її отримання.

Оскільки надання відзиву на апеляційну скаргу є правом, а не обов'язком для учасників справи, і це означає, що особа, яка отримала апеляційну скаргу, може, але не зобов'язана подавати письмовий відгук на неї до суду апеляційної інстанції, а відсутність відзиву не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції, а також виходячи з того, що розгляд даної справи здійснений судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами справи, колегія суддів керуючись положеннями ст.311 КАС України визнала за можливе здійснити розгляд справи в апеляційному порядку в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Обговоривши доводи апеляційної скарги відповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин та правильність застосування до них норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог апеляційної скарги відповідача та для скасування рішення суду першої інстанції, але не з наведених в апеляційній скарзі підстав, а з підстав обґрунтованості заявлених позивачем вимог у цій справі.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду даної справи, пенсіонер Міністерства оборони України ОСОБА_1 перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримуючи призначену йому з 05 червня 1999 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсію за вислугу 20 років в розмірі 50% сум грошового забезпечення - звертався 07 листопада 2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив здійснити з 1 лютого 2023 року перерахунок його пенсії відповідно до виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року по справі №160/22132/24 довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2023 року.

А саме, ОСОБА_1 просив перерахувати пенсію з урахуванням зазначеного у довідці №ФД 97927 від 05.11.2024 року розміру його грошового забезпечення за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби загальною сумою - 21839,78 грн., яка складається з: посадового окладу - 4970,00 грн.; окладу за військовим званням - 1560,00 грн.; надбавки за вислугу років - 45% - 2938,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби - 78% - 4840,68 грн.; надбавки за таємність - 10% - 326,00 грн.; надбавка за класну кваліфікацію - 5% - 163,00 грн.; премії 216% - 7041,60 грн. та з огляду на визначені виплати індексації: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713.

Як з'ясовано судом, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №64666-48437/Д-01/8-0400/24 від 03 грудня 2024 року позивачеві повідомлено, що Головне управління повинно керуватися в даному випадку положеннями постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" від 13.02.2008 №45. При цьому, Головним управлінням зазначено про те, що від Пенсійного фонду України він не отримував повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ також як і не отримував у встановленому порядку від уповноваженого державного органу відповідних повідомлень та довідок про розмір грошового забезпечення для проведення відповідного перерахунку пенсії позивача, а видану на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 у справі №160/22132/24 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року довідку за № ФД 97927 на адресу Головного управління було надіслано супровідним листом від 05.11.2024 року №7/29117/9 та долучено до матеріалів пенсійної справи позивача. Виходячи з того, що зобов'язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки осіб, відповідно до яких прийняте рішення, а рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 у справі №160/22132/24 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію, відповідач вказував, що для проведення перерахунку пенсії за даними зазначеної довідки підстави відсутні.

Отже, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати його пенсії з 01 лютого 2023 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року, з урахуванням необхідних до нарахування і виплати індексації: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713 - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у цій справі, і суд першої інстанції вирішуючи його по суті правильно спирався на положення: ч.2 ст.19, ч.1 ст.46 Конституції України; ст.43, ст.51, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ); ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII); п.2 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704; п.1, п.2, п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45; та на рішення окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

З урахуванням наведених у попередньому абзаці норм чинного законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, і судового рішення, суд першої інстанції у даному випадку обґрунтовано зазначив, що на час виникнення спірних правовідносин пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, а питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулюється саме Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1, зокрема пунктом 24 цього Порядку №3-1, приписи якого є тотожними за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45, та з підпункту 2 пункту 5 Постанови №704.

Отже, з огляду на те, що з 29 січня 2020 року позивач отримав право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення через збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, який застосовується при визначенні розміру посадового окладу та посадового окладу за спеціальне звання шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт, судом першої інстанції правильно наголошено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області після одержання довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД 97927 від 05.11.2024 року виданої ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2023 року, у відповідача виникає зобов'язання перерахувати його пенсію, починаючи з 01 лютого 2023 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для такого перерахунку, і вказані висновки суду першої інстанції доводами апеляційної скарги відповідача під час апеляційного оскарження не спростовано.

Перевіряючи висновки суду першої інстанції в частині, що стосується перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118, 168, 185, 713, колегія суддів враховує, що суд першої інстанції виходив з положень ст.1, ч.1 ст.2, ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та діючої з 16 лютого 2022 року постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" №118 (п.1, п.2) і діючого з 24 лютого 2023 року постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" №168 (п.2, абз.3 п.10), а також діючої з 23 лютого 2024 року постанови Кабінет Міністрів України прийняв "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" №185 (п.2) та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за якою військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, а також з огляду на положення преамбули і першого, другого, третього абзаців пункту 1 Постанови №713 якими прописано, що метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, і після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника») щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень, а якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

При цьому, враховуючи в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року в справі №420/2473/22 висновки щодо застосування норм права, судом першої інстанції обґрунтовано узято до уваги, що з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату у сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється тільки у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

На підставі аналізу наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713, суд першої інстанції правильно наголосив на тому, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно із абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах, і відповідно, виходячи з розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ОСОБА_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року, йому має нараховуватися щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації пенсії, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, що є підставою для задоволення вимог позивача у зазначеній частині

Разом з тим, оскільки пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду ще не було перераховано та проіндексовано на підставі постанов Кабінету Міністрів України №118, 168, 185, 713, тобто, не був здійснений перерахунок на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД 97927 від 05.11.2024 року - суд першої інстанції керуючись приписами ч.1 ст.5 КАС України визнав у цій справі відсутні підстави задовольнити, як передчасно заявлені вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням нарахованих до виплати: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713. Зазначені висновки суду першої інстанції мотивовані тим, що судовий захист може надаватися лише порушеним правам, а захист ще не порушених прав позивача та можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому суперечить статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розуміючи межі апеляційного оскарження у цій справі, які як правило, обмежуються вимогами апеляційної скарги та доводами, викладеними в ній, а також те, що позивачем не оскаржується судове рішення у цій справі в частині відмови у задоволені вимог про зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням нарахованих до виплати: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713 - колегія суддів у даному спірному випадку виходить з положень ст.308 КАС України, частино 2 другою якої передбачено, що «Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права», а тому відповідно вважає за необхідне обговорити рішення суду першої інстанції в частині заявлених до суду вимог позивача про зобов'язання відповідача вчинити певні дії на захист порушених прав, в чому судом було відмовлено, але на переконання апеляційної інстанції не позивачем оскаржувалося в апеляційному порядку як з урахуванням його пенсійного віку та юридичної необізнаності, так і можливо об'єктивно не залежної від нього неякісно наданої правової допомоги фахівцем в області права, що не може слугувати підставою для відмови у судовому захисті порушених прав позивача.

Отже, обговорюючи судове рішення в частині, яка стосується відмови у задоволені вимог позивача у цій справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції з урахуванням діючих законодавчих норм та усталеної судової практики дійшовши правильного висновку про те, що відповідач має законодавчо встановлений обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з отриманням від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у той же час не надав належну оцінку тому, що відповідач у спірних правовідносинах за результатами розгляду звернення позивача про перерахунок пенсії не прийняв відповідного рішення, а у відповідь на звернення позивача направив на адресу останнього лише лист №64666-48437/Д-01/8-0400/24 від 03 грудня 2024 року, який хоча і не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії, але свідчить про розгляд заяви позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян», що суперечить вимогам п.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» яким чітко визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, а також приписам постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено порядок подання та перелік документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з того, що незалежно від наявності права особи на перерахунок пенсії, законодавством чітко передбачена обов'язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом, і саме рішення пенсійного органу, які приймаються за зверненнями осіб, повинні бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах чинного законодавства, відповідно, посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне і правильне виконання рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою негайно вжити заходів до поновлення порушених прав громадян.

Тобто, з огляду на зміст листа пенсійного органу №64666-48437/Д-01/8-0400/24 від 03 грудня 2024 року очевидним є те, що відповідач не вбачає підстав для перерахунку пенсії позивача, тобто фактично відмовив у такому перерахунку, а відповідно, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір його грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум, але без зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» і від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», що саме і було підставою для звернення позивача за перерахунком та з позовом до суду - має ознаки формалізму, що по суті не забезпечує ефективного правового захисту, який згідно усталеної судової практики у випадку задоволення позову має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Виходячи з розуміння «ефективного засобу правового захисту» ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, а винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації не відповідає зазначеній нормі Конвенції (постанова Великої палати Верховного Суду від 28.03.2018р. у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018р. у справі № 826/14016/16 СМ, від 11.02.2019р. у справі № 2а-204/12) - колегія суддів з огляду на необхідність обрання найбільш ефективного способу захисту порушеного права вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії без прийняття відповідного владного управлінського рішення та тривалий процес не виконання відповідачем покладених на нього обов'язків з 01.01.2023 року (більш ніж два з половиною років) в даному випадку свідчить, що належним способом захисту та повним відновленням порушеного права є вирішення судом питання про зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії позивача не лише на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір його грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 року, а й зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» і від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи N R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980р. на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

З огляду на фактичні обставини справи колегія суддів не убачає будь-якого втручання суду першої інстанції у дискреційні повноваження відповідача, а обраний апеляційним судом у даному випадку спосіб захисту прав позивача відповідає приписам ст.245 КАС України та усталеній судовій практиці вирішення аналогічних спорів з участю пенсійних органів.

Підсумовуючи вищевикладене та з огляду на необхідність прийняття у справі зрозумілого для виконання судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача має бути частково задоволена, а саме, в частині вимог про скасування судового рішення, з прийняттям у справі іншого рішення, але у той же час, рішення у цій справі має бути прийнято не у запропонований відповідачем спосіб «про відмову у задоволені вимог», а навпаки, про задоволення вимог позивача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року у адміністративній справі № 160/33525/24 - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 1 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір його грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 1 лютого 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 97927 від 05.11.2024 року про розмір його грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 року та з урахуванням індексації: з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захист) найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; а також щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.М. Іванов